Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή Timbrado 2024

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kiriazis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Το απόγευμα είδα ότι η φωλιά είναι γεμάτη ψείρες
Αφού βρέθηκαν ψείρες θα πρέπει και ο χώρος των κλουβιών να ψεκαστεί, το elector μπορεί να χρησιμοποιηθεί για αυτό τον λόγο όπως και στα πουλιά φυσικά.
 
Πριν πάω έως το τέλος της ανάγνωσης είπα λογικά πέθαναν από ψειρα
Αφού διάβασες για τους πρώτους θανάτους ή εξαρχής;
Και με μια μπατονετα την βουτάς σε Αντιπαρασιτικό σπρέι Effipro και την βάζεις στο δέρμα πίσω στο ζβερκο σε κάθε πουλί
Όταν λες στο σβέρκο εννοείς στην αρτηρία που περνάει από εκεί ή απλά στο φτέρωμα;
 
Αφού διάβασες για τους πρώτους θανάτους ή εξαρχής;

Όταν λες στο σβέρκο εννοείς στην αρτηρία που περνάει από εκεί ή απλά στο φτέρωμα;
Ναι από την πρώτη στιγμή. όταν χάνονται μικρά 2-3 ημερών πρώτα κοιτάς για ψείρα.
Στον σβέρκο φυσας τα πούπουλα και βάζεις στο δέρμα
 
@johnrider σε ευχαριστώ πολύ
Και όταν λες effipro αναφέρεσαι στο γνωστό που είναι για τους σκύλους;

Δυστυχώς όπως φαίνεται έχω χοντρό θέμα με τις ψείρες... όπως λέει και ο κύριος @misalouris σε ένα σχετικό βίντεο για τις ψείρες, αν φτάσεις σε σημείο να τις δεις σημαίνει ότι είναι πάρα πολλές.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@Kiriazis , εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το πως έδωσες το φάρμακο που αναφέρεις...Σύμφωνα με τις οδηγίες
Όγκος του προϊόντος (ml) ανά ημέρα θεραπείας = Συνολικό σωματικό βάρος (kg) τωνορνίθων που θα θεραπευτούν x 0,05 ml/kg
Για 2 καναρίνια θα έπρεπε να δώσεις 0,0025mL φαρμάκου σε 8 mL νερό ή 0,03 mL φαρμάκου σε 100mL νερού ή έστω 0,3 mL φαρμάκου σε 1λίτρο νερού
Αναρωτιέμαι αν έκανες τη σωστή διάλυση δλδ, δεδομένου ότι είναι πολύ δύσκολο να τραβήξει κανείς ακόμα και με σύριγγα τα 0,3mL, πόσο μάλλον τις άλλες ποσότητες που είναι ακόμα μικρότερες.
Αυτό δλδ που αναρωτήθηκα είναι η πιθανότητα οι γονείς να έλαβαν περισσότερη ποσότητα φαρμάκου και αυτό να συντέλεσε στον θάνατο των νεοσσών, αν και δεν αναφέρεται τοξικότητα στις οδηγίες του φαρμάκου, παρά το γεγονός ότι δεν αναφέρεται και η πολλαπλάσια δοσολογία.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@ianos συνολικά έχω 7 καναρίνια και η δοσολογία που χρησιμοποίησα είναι 0,5ml στο λίτρο με βάση τις οδηγίες του καταστηματάρχη που μου το έδωσε αλλά και μετά από πολύ ψάξιμο στο διαδίκτυο όπως εδώ για παράδειγμα.
Επειδή είχα δει τον τρόπο χορήγησης του φαρμάκου με βάση αυτό που ανέφερες και εσύ κάθισα και έψαξα πρώτα τις αναφορές του φαρμάκου ως προς την τοξικότητα και την υπερδοσολογια και δεν υπάρχει πουθενά καμιά επίσημη (ούτε και ανεπίσημη)αναφορά.

Σήμερα θα πάω να πάρω και το Dergall για να κάνω και ψεκασμούς μπας και ξεμπερδεψω.
 

EXZOLT® can be used in birds , but is currently only registered for poultry in Europe. No side effects are observed with a 5-fold overdose.

EXZOLT® only combats the blood-sucking stages of the red mite. It is important to repeat the treatment every 2 to 3 months.
In the event of a massive infestation, it is important to also treat the area with an effective insecticide because the hidden red mites have not yet taken a meal.

The red bird mites suck the blood, which affects the receptors in the nervous system of the mites and causes them to die a few hours after a blood meal without having laid eggs. This breaks the cycle of this ecto-parasite. EXZOLT® only combats the blood-sucking stages of the red mite.
[automerge]1713158797[/automerge]
καλημερα. μαλλον για καποιο λογο δεν εχει εξαλειφθει το προβλημα διαχρονικα.

 
Τελευταία επεξεργασία:
καλημερα. μαλλον για καποιο λογο δεν εχει εξαλειφθει το προβλημα διαχρονικα.
Καλημέρα!
Το 2022 όντως είχα πάλι πρόβλημα με ψείρες όχι σε τέτοιο βαθμό όπως φέτος και με τη χρήση του dergall σε συνδυασμό με pinex σκόνη σε κάθε καθάρισμα των κλουβιων μάλλον καθάρισα γιατί το 2023 δεν είχα πρόβλημα ή τουλάχιστον δεν ήταν εμφανές, πέρσι είχα και δύο πετυχημένες γέννες.
Φέτος έχω πάλι πρόβλημα και όπως φαίνεται είναι πολύ χοντρό.
Θα πάρω dergall να κάνω μερικούς ψεκασμούς και θα πάρω πάλι pinex σκόνη γιατί μου τελείωσε χθες για να σκονιζω όλο τον πάτο μετά από κάθε καθάρισμα όπως έκανα μέχρι τώρα.
Θέλω να πιστεύω ότι σε συνδυασμό με τη θεραπεία με το exzolt θα καθαρίσω σύντομα.
 
Ποια θεωρείτε είναι η καλύτερη χρονική στιγμή μέσα στη μέρα για ψεκασμό για τις ψείρες;
Νωρίς το πρωί ή απόγευμα;

Εγώ σκέφτομαι να ψεκάσω κατά τις 18:00 που είναι πιο κοντά στη νύχτα που αρχίζουν τις βόλτες οι ψείρες αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@johnrider πήγα σήμερα για να πάρω το dergall και με ρώτησε ο άνθρωπος γιατί το θέλω, του είπα για το πρόβλημα που έχω με τις ψείρες και μου πρότεινε το effipro με χρήση όπως είπες και εσύ συν ψεκασμό όλο το κλουβί.
Τελικά πήρα αυτό και βλέπουμε.
Εφιάλτης μου έχουν γίνει οι ψείρες.
 
@ianos Σε αυτή την περίπτωση θα υπολογίσεις την ποσότητα προϊόντος για μεγαλύτερο εικονικό αριθμό καναρινιών. Υποθέτουμε ότι έχουμε 1000 καναρίνια με μέσο βάρος 21 γρ. δλδ 0,021 kgr. Μιλάμε για 21 κιλά πτηνών = 21 kgr x 0,05 ml/kgr = 1,05 ml προϊόντος ή περίπου ίσο με 20 σταγόνες προϊόντος. Αν κάθε καναρινάκι θέλει 4 ml νερό τα 1000 θέλουν 4 λίτρα. Άρα στα 4 λίτρα νερού θέλουμε 1,05 ml προϊόντος και στα 200 ml 0,052 (εδώ βγαίνει 0,52 ml στα δυο lit και όχι στο lit????) ή 1 σταγόνα προϊόντος. Το βάζουμε και όσο πιουν. Το θέμα είναι ότι εντός των οδηγιών του pdf που ανέβασε ο @φιλομαθης γράφει " Πρέπει να αποφεύγονται οι ακόλουθες πρακτικές γιατί αυξάνουν τον κίνδυνο της ανάπτυξης
ανθεκτικότητας με τελικό αποτέλεσμα τη μη αποτελεσματική θεραπεία:
- πολύ συχνή και επαναλαμβανόμενη χρήση ακαρεοκτόνων της ίδιας κατηγορίας, για εκτεταμένη
χρονική περίοδο,
- υποδοσία, η οποία μπορεί να οφείλεται σε υποτίμηση του σωματικού βάρους, σε λανθασμένη
χορήγηση του προϊόντος, ή σε μη βαθμονόμηση της συσκευής μέτρησης του όγκου..."
με το δεύτερο να οδηγεί πάλι στο πρώτο στην ανάπτυξη ανθεκτικότητας με τον χρόνο δλδ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@johnrider πήγα σήμερα για να πάρω το dergall και με ρώτησε ο άνθρωπος γιατί το θέλω, του είπα για το πρόβλημα που έχω με τις ψείρες και μου πρότεινε το effipro με χρήση όπως είπες και εσύ συν ψεκασμό όλο το κλουβί.
Τελικά πήρα αυτό και βλέπουμε.
Εφιάλτης μου έχουν γίνει οι ψείρες.
Το κλουβί άμα του βάλεις καυτό νερό δεν χρειάζεται να το ψεκασεις. Έχω ρίξει και σταγόνα 1 και δεν είχα θέμα στα πουλιά
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@johnrider μόλις τα έκανα, από μια σταγόνα σε κάθε πουλί και ψεκασμα όλα τα κλουβιά και τον περιβάλλοντα χώρο. Ψεκασα ακόμα και τις τσοχες που έχω σκοπό να βάλω στις φωλιές.
Αν μετά από αυτό συνεχίσω να έχω ψείρες θα φέρω συνεργείο απεντομώσεων μάλλον.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
ψεκασμα όλα τα κλουβιά και τον περιβάλλοντα χώρο
Θα πρέπει να επαναλάβεις τον ψεκασμό μετά από μερικές ημέρες, τα φάρμακα σκοτώνουν τις ζωντανές ψείρες αλλά όχι τα αυγά τους.
 
Θα πρέπει και πάλι να ψεκάσω;
Δεν γνωρίζω, δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, καλό θα ήταν να ρώταγες τον προμηθευτή.
Τα αυγά σίγουρα υπάρχουν και θα βγάλουν νέες ψείρες.
[automerge]1713463750[/automerge]
Στο παρακάτω θέμα ο κος Μάκης @mgerom αναφέρει ότι είναι αποτελεσματικό και στα αυγά.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ ο προμηθευτής με είπε ότι για 4 μήνες θα είμαι καθαρός, εγώ βέβαια κάθησα και διάβασα και η δράση του ως ακαριοκτονο φτάνει τις 4 εβδομάδες το οποίο και πάλι νομίζω ότι μας είναι αρκετό.

Σήμερα το μεσημέρι έβαλα φωλιές, το ζευγάρι που έχασε τα μικρά την έστρωσε κιόλας, τις τσοχες τις είχα ψεκάσει με effipro και αύριο πρωί θα ρίξω και pinex σκόνη στην στρωμένη φωλιά.
 
Ξεκινήσαμε τον επόμενο κύκλο και σήμερα έχουμε το δεύτερο αβγό, είχα δει και βατεματα οπότε θέλω να πιστεύω ότι θα είναι γονιμοποιημένα.

Έχω και ένα δεύτερο ζευγάρι το οποίο δεν έχει ετοιμάσει καν τη φωλιά η θηλυκιά αλλά πηγαίνει επίμονα στον αρσενικό για να την ταισει ο οποίος το κάνει και γενικά φαίνεται να τα πηγαίνουν καλά αλλά βατεματα δεν έχω δει.

Με τις ψείρες πιστεύω πως έχουμε καθαρίσει, γενικά τα βλέπω πιο ήρεμα τα πουλιά και ειδικά το βράδυ που κοιμούνται είναι ήσυχα.
 
Μιας και πλησιάζει η μέρα(αύριο ή μεθαύριο) που θα σκάσουν τα αβγά θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να προσθέτω στην αβγοτροφή(σπιτική με αβγό και σιμιγδάλι) από τη σκόνη(κρέμα νεοσσών) που είχα πάρει για τους νεοσσούς;

Επίσης το δεύτερο ζευγάρι που έχω ενώ τα πάνε μια χαρά, η θηλυκιά έχει στρώσει τη φωλιά όπως να'ναι λες και απλά πέταξε το νήμα μέσα και έχει πάνω από μια βδομάδα που τα βράδια πηγαίνει και κοιμάται μέσα στη φωλιά χωρίς να έχει κάνει κάποιο αβγό.
Σας έχει τύχει τίποτα αντίστοιχο; Να τα αφήσω μαζί και άλλο καιρό ή μήπως να τα χωρίσω;
 
Back
Top