Γενικά Αναπαραγωγή timbrado classico 2015

Ωραία Λευτέρη ας μην μου το δώσεις το λευκούλι, αλλά πες μου πως τα κάνεις τόσο εξημερωμένα!;!; Εμένα σε αυτή την ηλικία με βλέπουν και θέλουν να εξαφανιστούν... ☹
 
Ωραία Λευτέρη ας μην μου το δώσεις το λευκούλι, αλλά πες μου πως τα κάνεις τόσο εξημερωμένα!;!; Εμένα σε αυτή την ηλικία με βλέπουν και θέλουν να εξαφανιστούν... ☹

Oταν θα μάθεις πόσο απλό είναι να μην σε φοβούνται τα πουλιά... Θα διαπιστώσεις και την μαγεία της εκτροφής.

Και σίγουρα δεν είναι το τάισμα της φωλιάς όπως αναφέρεις πιο πριν σε άλλο θέμα Αλίκη μας.

Ετσι λοιπόν θα πρέπει να σε αναλάβει ο Λευτέρης να σου πει τα μυστικά του.

(σιγά μην σου πει)
 
δεν ειναι εξημερωμενα, το ιδιο που λες ισχυει και για τα δικα μου.. Τα πουλια τα πιανω ελαχιστα μεσα στη μερα ειδικα διχως λογο το αποφευγω, μπορει η αδερφη μου να μου λεει καθε 3 και λιγο φερε το ενα φερε το αλλο μεσα κλπ αλλα δεν ενδιδω.. Ολο το χρονο δεν ασχολουνται καθολου με τα πουλια και ολο λενε τα πουλια ''σου''.. Και τωρα τα θυμηθηκαν;.. Αμ δε που λεει και ο φιλος abaton😛 συν οτι δε θελω να κανω τα καναρινια μου.. Παπαγαλους.. Θελω απλα να ναι συνηθισμενα στην ανθρωπινη παρουσια πχ τροφες κλπ καθημερινα συγκεκριμενη ωρα κ. Α. Δεν θελω π.χ. μια καναρα που κλωσσαει με το παραμικρο να χ... Ται και να αφηνει τη φωλια αλλα να χωνεις το χερι να αλλαζεις τροφη και να ναι σαν να μην εγινε τιποτα
 
θεωρητικα καλο ηταν για καποιον που απλα θελει ενα πουλι στο σπιτι να λεει φουλ ηταν δυναμιτης φοβερο, αλλωστε αυτοι που το δαν και το πηραν ξετρελαθηκαν.. Ομως τωρα που μαι σε συλλογο θελω συγκεκριμενα πραγματα φωνητικα οχι απλα ενα πουλι που λεει δυνατα

//δεν εννοω οτι τα πρασινα δεν ειναι ωραια πουλια.. Ισα ισα θεωρουνται τα τοπ τιμπραντο και ειναι το κλασικο χρωμα της ρατσας.. Αν δεν εχει καποιος πρασινο τιμπραντο εκτος των αλλων ''δε λεει''..
Δεν διαφωνώ αλλά αν το κράταγες το σκουφάτο πιστεύεις θα χάλαγε το ρεπερτόριο των άλλων;
 
Δεν διαφωνώ αλλά αν το κράταγες το σκουφάτο πιστεύεις θα χάλαγε το ρεπερτόριο των άλλων;
μου χε 'καταστρεψει' ηδη πολλα, γιατι περσυ ειχα αυτον ζευγαρι και 1 αλλο ζευγαρι απο εκτροφεα με βαθμολογημενο αρσενικο, αλλα στη 2η πτερροροια 'χαλασε' το αρσενικο αυτο απ τον σκουφατο συν οι απογονοι αυτου, οποτε εφυγαν ολα πακετο και ξεκινημα απ την αρχη.. Δεν λεω οτι τωρα εχω τα σουπερ πουλια αλλωστε δεν ειναι καποιο βαθμολογημενο απ τα αρσενικα αλλα ειναι απο καλο εκτροφεα, καλα αιματα, οποτε θα δουμε τι θα βγει εκ του αποτελεσματος, αρχη ειναι ακομα γενικοτερα με τα τιμπραντο τουλαχιστον για μενα, με ενδιαφερει πανω απ ολα να μαθω πεντε πραγματα για τη ρατσα αυτη
 
Δηλαδή μετά την δεύτερη πτερρόροια είδες διαφορά μεγάλη με αυτά που έλεγε πριν το πουλί;
 
Δηλαδή μετά την δεύτερη πτερρόροια είδες διαφορά μεγάλη με αυτά που έλεγε πριν το πουλί;
ναι μεγαλη διαφορα, μη σου πω εγινε κοπυ του σκουφατου:Dκρατησε καποια στοιχεια του αλλα αλλαξε κατα πολυ.. Αντιθετα ο σκουφατος πηρε καλες νοτες απ τον βαθμολογημενο που πλεον αυτος δεν ελεγε😛 γενικα τα πουλια 2η πτερροροια μπορει να μεταμορφωθουν, αλλα και σε μεγαλυτερη ηλικια επιδεχονται αλλαγες στο ρεπερτοριο αλλα οχι τοσο σημαντικες οσο στην 1η-2η πτερροροια..συμπερασμα μη ξοδευετε πολλα λεφτα για βαθμολογημενα που χουν περασει μονο την 1η πτερροροια της ζωης τους αν δεν μπορειτε να τα διατηρησετε στη συνεχεια στη 2η πτερροροια πχ να υπαρχουν αλλα πουλια στο χωρο αλλου ειδους ή οχι τοσο ποιοτικα 😉 γενικα ειναι μεγαλη κουβεντα τα παραπανω
 
Εγώ έχω ένα αρσενικό του 2014. Τί να κάνω μετά την δεύτερη πτερρόροια; Καμιά συμβουλή;
 
Λευτέρη, ποιος είναι ο εκτροφέας απο τον οποίο πήρες τόσο καλα πουλιά;
 
Oταν θα μάθεις πόσο απλό είναι να μην σε φοβούνται τα πουλιά... Θα διαπιστώσεις και την μαγεία της εκτροφής.

Και σίγουρα δεν είναι το τάισμα της φωλιάς όπως αναφέρεις πιο πριν σε άλλο θέμα Αλίκη μας.

Ετσι λοιπόν θα πρέπει να σε αναλάβει ο Λευτέρης να σου πει τα μυστικά του.

(σιγά μην σου πει)

δεν ειναι εξημερωμενα, το ιδιο που λες ισχυει και για τα δικα μου.. Τα πουλια τα πιανω ελαχιστα μεσα στη μερα ειδικα διχως λογο το αποφευγω, μπορει η αδερφη μου να μου λεει καθε 3 και λιγο φερε το ενα φερε το αλλο μεσα κλπ αλλα δεν ενδιδω.. Ολο το χρονο δεν ασχολουνται καθολου με τα πουλια και ολο λενε τα πουλια ''σου''.. Και τωρα τα θυμηθηκαν;.. Αμ δε που λεει και ο φιλος abaton😛 συν οτι δε θελω να κανω τα καναρινια μου.. Παπαγαλους.. Θελω απλα να ναι συνηθισμενα στην ανθρωπινη παρουσια πχ τροφες κλπ καθημερινα συγκεκριμενη ωρα κ. Α. Δεν θελω π.χ. μια καναρα που κλωσσαει με το παραμικρο να χ... Ται και να αφηνει τη φωλια αλλα να χωνεις το χερι να αλλαζεις τροφη και να ναι σαν να μην εγινε τιποτα
Επιμένω.. Κάτι άλλο κάνεις και δεν μας λες.. Πες μας τα μυστικά συ Λευτέρη!
 
Εγώ έχω ένα αρσενικό του 2014. Τί να κάνω μετά την δεύτερη πτερρόροια; Καμιά συμβουλή;

στη 2η πτερροροια το προσεχες καλοκαιρι θα σταματησει να κελαηδαει (σχεδον) εντελως.. Αφου δεν υπαρχει αλλο πουλι να ακουει αν ελεγε αυτο τοτε, καλυτερα να μην ακουει τιποτα τουλαχιστον οχι κατι οπως ειπα παραπανω δηλαδη αλλα ειδη κλπ, τωρα να βαζεις φωνες ετοιμα κομματια ειναι επιφοβο μην το χαλασεις το πουλι να παρει αρνητικες νοτες κλπ, οποτε καλυτερα να θυμηθει να επαναφερει το ρεπερτοριο του τωρα πως θα ναι μετα την πτερροροια σε σχεση με πριν θα δειξει, κατα τα αλλα καλη διατροφη υγιεινη τα γνωστα

Επιμένω.. Κάτι άλλο κάνεις και δεν μας λες.. Πες μας τα μυστικά συ Λευτέρη!

δεν υπαρχει κατι, οπως σου ειπα δεν ειναι εξημερωμενα ουτε προσπαθω να τα κανω ημερα.. Οταν ειναι μικρα μεχρι λιγο μετα αφου βγουν στο κλαδι ειναι αρκετα ησυχα δεν μπορουν να κανουν πολλα, ειναι ''ερμαιο'' των διαθεσεων μας, σιγα σιγα ομως στη συνεχεια γινονται ''αγριμια'' αναλογα και το πουλι παντα και το χαρακτηρα του, και τα δικα μου πλεον δεν καθονται στο χερι εκτος απ το μικροτερο φευγουν πετανε τριγυρω κλπ
 
Δεν είναι πιο επίφοβο να χαλάσει το ρεπερτόριό του αν δεν ακούει τελείως τίποτα;Εννοώ χωρίς cd. Γιατί το θέμα είναι να έφτιαχνε και λίγο τοήδη υπάρχων
 
Δεν είναι πιο επίφοβο να χαλάσει το ρεπερτόριό του αν δεν ακούει τελείως τίποτα;Εννοώ χωρίς cd. Γιατί το θέμα είναι να έφτιαχνε και λίγο τοήδη υπάρχων
η τεχνικη αυτη θελει σωστο τροπο, ηχο σε καταλληλη ενταση κλπ δεν ειναι τοσο απλο δεν την ξερω καλα ουτε εγω, ωστα αν παρει νοτες απο κει το πουλι να τις παρει σωστα..συν οτι γενικα ολοι οι ειδικοι και εμπειροι στο θεμα λενε οτι οι δασκαλοι και γενικα τα ακουσματα των νεαρων πουλιων πρεπει να ναι της ιδιας γραμμης, ας πουμε συγκεκριμενου ρεπερτοριου οπως αυτο των γονιων.. Και οχι ολα τα πουλια ακουνε οποιουσδηποτε ηχους ασχετα αν αυτοι οι ηχοι ας πουμε ειναι τελειοι απο εξαιρετικα πουλια. Γενικα αλλοι βασιζονται πολυ σε πουλια-δασκαλους και λιγο ή καθολου cd αλλοι χρησιμοποιουν πολυ το 2ο, οτι και αν επιλεχτει αν γινει σωστα θα χει τα επιθυμητα αποτελεσματα.. Μπορεις να το κανεις κι ετσι, να του βαζεις ηχους 1 ωρα περιπου το πρωι ή/και το σουρουπο αλλο τοσο οταν θα σταματησει να λεει και εκ του αποτελεσματος θα φανει ποσο το βοηθησες-το βελτιωσες(εχει στο site του συλλογου μας ηχους-ενα cd που ειχε μοιραστει μπορει να βρεις και αλλα ποιοτικα κομματια να βαζεις αν θελεις)
 
Ναι το ξέρω φίλε. Τα έχω βάλει κάποιες φορές αυτά από το site. Τώρα το σταμάτησα.Απλά εγώ έχω ένα πουλάκι. Πού να βρεις δάσκαλο;Θα ρώτήσω και τον κ.Ανδρέα ή τον Χρήστο να μου πει τη γνώμη του όταν φτάσουμε καλοκαιράκι.
 
Ναι το ξέρω φίλε. Τα έχω βάλει κάποιες φορές αυτά από το site. Τώρα το σταμάτησα.Απλά εγώ έχω ένα πουλάκι. Πού να βρεις δάσκαλο;Θα ρώτήσω και τον κ.Ανδρέα ή τον Χρήστο να μου πει τη γνώμη του όταν φτάσουμε καλοκαιράκι.
δασκαλος με την αυστηρη εννοια ειναι συγκεκριμενο πουλι που να πληρει αρκετες προυποθεσεις, θελει και πολλα λεφτα..σε εκτροφεις πουλια που ξεχωριζουν και κανουν για δασκαλοι.. Και στο διαγωνισμο ο κριτης οταν εκρινε καποια τετραδα εμπαινε μετα μεσα ο εκτροφεας και του λεγε αυτο κανει για αναπαραγωγη, αυτο για δασκαλος, αυτο και για τα 2, αυτο για τιποτα(δε συμμετειχα δεν ημουν μελος ακομα-στο βιντεο τα δα, ελπιζω φετος θα δουμε)

ναι ρωτα τους εχουν εμπειρια αυτοι, θα σου πουν συμβουλες για να διατηρησεις σε καλο επιπεδο το πουλι και ει δυνατον να το βελτιωσεις
 
Γιαυτό σου είπα πού να βρεις δάσκαλο. Μεταφορικά το είπα.Ίσως κάνω κανένα ταξιδάκι προς Ισπανία τέλος του χρόνου να φέρω κανένα πουλάκι :). Πού ξέρεις μπορεί να πάμε και με το σύλλογο :)
 
''Ο Μακρυλαίμης''

IMG_4868_zpsa2dkob5b.jpg


IMG_4866_zps47k44knx.jpg


IMG_4865_zps5vzzmban.jpg


IMG_4861_zpsbl3m0d0a.jpg
 
Back
Top