Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή timbrado classico 2017

Λευτέρη, βλεπω το νερό κίτρινο. Τι βιταμίνες χρησιμοποιείς;
μια μερα ferti vit, calcilux, την αλλη nekton E-nekton S την αλλη κενο κλπ και με χαμηλοτερες δοσολογιες απ τις αναγραφομενες γενικα... Δε μου το πε καποιος ολο αυτο, απλα αυτο κανω φετος και βλεπουμε στην πραξη..

Λευτέρη,έχεις καταλήξει στα ζευγάρια;

οχι ακομα, μεσα στη βδομαδα περιμενω τα ταιριασματα απ τον ''δασκαλο'' μου(απο κει που χω τα πουλια μιας και πολλα ειναι νεες αφιξεις κι δεν τα ξερω γονιδιακα πως ταιριαζουν) για να ξεκινησω την αλλη βδομαδα.. Παντως θα χουν πολυ ενδιαφερον και απο πλευρας φωνης που μας ενδιαφερει και χρωματων(συν οτι ακομα περιμενω 1 υψηλοβαθμο ολοκιτρινο αρσενικο να προστεθει ισως και κανα θηλυκο ακομα μεσα στο μαρτη)
 
οχι ακομα, μεσα στη βδομαδα περιμενω τα ταιριασματα απ τον ''δασκαλο'' μου(απο κει που χω τα πουλια μιας και πολλα ειναι νεες αφιξεις κι δεν τα ξερω γονιδιακα πως ταιριαζουν) για να ξεκινησω την αλλη βδομαδα.. Παντως θα χουν πολυ ενδιαφερον και απο πλευρας φωνης που μας ενδιαφερει και χρωματων(συν οτι ακομα περιμενω 1 υψηλοβαθμο ολοκιτρινο αρσενικο να προστεθει ισως και κανα θηλυκο ακομα μεσα στο μαρτη)
Όταν λες γονιδιακά εννοείς συγγένεια;
 
Όταν λες γονιδιακά εννοείς συγγένεια;
αυτο ειναι το απλο κομματι.. Και αυτο(αν και η αιμομιξια ειναι κατι ευρεως διαδεδομενο στους εκτροφεις κυριως μανα-γιος, πατερας-κορη, αδερφια απαγορευεται σε γενικες γραμμες), αλλα κυριως το πως ταιριαζουν ωστε να βγαλουν τους καλυτερους απογονους.. Τα ζευγαρωματα κανονικα δε γινονται στην τυχη, θελει μελετη πιο αρσενικο με ποιο θηλυκο θα μπει, με βαση τι στοιχεια κουβαλαει το καθε πουλι στη φωνη απο προγονους κλπ.. Και τα χρωματα παιζουν ρολο ως ενα βαθμο και το στησιμο πιθανον, αλλα κυριως τι στοιχεια εχει το καθε πουλι στη φωνη
 
Έχεις δίκιο! Παίζουν και αυτά μεγάλο ρόλο.
Εγώ που δεν είμαι γραμμένος σε κάποιο σύλλογο και δεν είμαι εξοικειωμένος δεν το σκέφτηκα έτσι.
Πάντως έχω μερικές μέρες που με τρώει να γραφτώ στον σύλλογο και κάτι με σταματάει.
 
Από τώρα ένωσες; Πως τα βλέπεις τα ζευγάρια; Θερμά ή αδιάφορα;

Φτου φτου! Το συγκεκριμένο ζευγαράκι η αδυναμία όλων μας!
 
Από τώρα ένωσες; Πως τα βλέπεις τα ζευγάρια; Θερμά ή αδιάφορα;

Φτου φτου! Το συγκεκριμένο ζευγαράκι η αδυναμία όλων μας!
ηταν δοκιμαστικη ενωση..χωριστηκαν παλι μετα.. Οχι οτι θα αργησω σε 1 βδομαδα περιπου θα τα ενωσω μια κι καλη γιατι μαλλον θα λειψω 3 4 μερες απ το ΣΚ..

μονο θερμα;... Μολις πετας 1 αρσενικο σε θηλυκο, βατευονται.. Μολις βαλω φωλιες σε 1 ωρα θα τις εχουν στρωσει

εχω παρομοιο ζευγαρι κι απο την αναποδη.. Παρδαλη θηλυκια με τον αδερφο της παραπανω κυριας-σχεδον αντιγραφο λευκο σκουφατο που χω δειξει
 
Καλή αρχή Λευτέρη!
Εγώ τελικά τα ένωσα εδώ και περίπου 1 εβδομάδα και έχω και τα πρώτα αυγά.
Περιμένω να δω και το αποτέλεσμα από τον δικό σου τον μπλου σκουφάτο. Θα γίνει μπαμπάς!
 
Λευτέρη με το καλό. Ολα πιασμένα και με καλή συνέχεια εύχομαι. Μια γνώμη μόνον. Επειδή η συνήθης φωλιά αποτελείται απο 5 αυγά και επειδή ο βενιαμίν (το 5ο) έχει παραλάβει απο την μαμά του τα πιο πλούσια ποσοστά τεστοστερόνης, καλόν είναι να μη παίρνουμε το τέταρτο αυγό, αλλά με την έλευσή του να επιστρέφουμε τα υπόλοιπα τρία. Ολα θα πάνε μια χαρά στην ανάπτυξη των μικρών και η διαφορά εκκόλαψης του τελευταίου γρήγορα θα εξαφανιστεί.
 
Βρισκομαστε σα στη φαση συλλογης αυγων. Για να δουμε τι εχουν μεσα..
View attachment 48973
Θα πρότεινα αντί για βαμβάκι να βάλεις σπόρους μέσα...
Κρατούν ακίνητα εντελώς τα αυγά και αποφεύγουμε τα ατυχήματα.. Που με το βαμβάκι δεν είναι εφικτά.
Τη διαφορά θα την καταλάβει όποιος δοκιμάσει (σε άσπερμα ή ψεύτικα αυγά) να τα τοποθετήσει στο ίδιο σκεύος με διαφορετικό υλικό πχ βαμβάκι το ένα και σπόρους στο άλλο... και να το κουνήσει κάπως.
 
Με το καλό...
Όμορφα και ωραία..
Είναι κι αυτό timbrado classico?
https://s1358.photobucket.com/user/leftvla13/media/IMG_5881_zpsghef8uai.jpg.html

εννοειται, δεν εχω κανενα αλλο ειδος πουλιου γενικα και καναρινιου ειδικα.. Το συγκεκριμενο ειναι και υψηλοβαθμο 91 βαθμων και γιος πρωταθλητη, προερχομενο απο εκτροφεα μονιμο πρωταθλητη..
 
Back
Top