Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή timbrado classico 2017

Αυτο το λευκό σκουφάτο είναι γονιός ή μωρό? Κανένα μικρό δεν βγήκε με σκουφί;

Να σου ζήσουν όλα!
 
Αυτο το λευκό σκουφάτο είναι γονιός ή μωρό? Κανένα μικρό δεν βγήκε με σκουφί;

Να σου ζήσουν όλα!

γονιος.. Βασικα ακομα δεν εχει γινει γονιος κανενα απο τα 2 λευκα σκουφατα.. Μονο τα 4 μικρα στη φωλια ειναι τωρινα εχω και καμποσα αλλα τετοιας ηλικιας δεν εχω μεγαλυτερα ακομα.. Και δεν εχω παρει ακομα πουλια απο τα 2 σκουφατα ασπρα. Γενικα εχω μπολικα ασπορα ως τωρα..η σκουφατη δεν εχει πυρωσει καν ακομα-η μονη απ ολες.. Ενω ο σκουφατος 1η γεννα ασπορα, 2η τωρα με αλλη να δουμε.
 
Μιας κι δεν ειχα καποιο κιτρινο πουλακι, προστεθηκε χτες στην εκτροφη για ζευγαρωμα και δασκαλεματα ενας εξαιρετικος κιτρινος 92 βαθμων, βραβευμενος φετος με την 3η θεση στις τετραδες με αλλα 3 κιτρινα..



 
Να σου ζήσει Λευτέρη, πανέμορφο!
Τιμπράδο είναι;
εννοειται.. Εχω πει κι σε ερωτηση του Γιαννη(Μισαλουρη) για το ασπρο σκουφατο αν ηταν τιμπραντο.. Οτι δεν εχω αλλη ρατσα καναρινου παρα μονο αυτη, ουτε αλλο ειδος πτηνου γενικοτερα.. Και οτι ερχεται στην εκτροφη μου παλι τιμπραντο ειναι, δεν τα ανακατευω.

τα τιμπραντο γενικα εχουν μεγαλη ποικιλια χρωματων, δεν ειναι μονο τα κλασικα πρασινα..υπαρχουν σινναμον(κανελι), κιτρινα, λευκα, σκουφατα, ιζαμπελ, παρδαλα(μαυροκιτρινα), γκρι, ασπρογκρι κλπ - το κοκκινο χρωμα δεν υπαρχει στη ρατσα-απαγορευεται
 
πολυ ομορφα ολα τους... καλη σεζον και απο εμενα!

Ερωτησει. επειδη δουλευω σε πετ και εχω δει διαφορα πουλια και ειμαι νεος στο χομπυ, θα ηθελα να σε ρωτησω για αυτο με το κοκκινο που ειπες. Μου ειχαν φερει προς πωλησει ενα κοκκινο(βαθυ και ομοιομορφο) σπουργιτε σε σχηματα, τιμπραδο. Λες να μην ηταν τιμπραδο η να ηταν με ενα απλο κοκκινο; Γιατι δεν υπαρχει στην ρατσα το κοκκινο; Εχω βρει μια σχετικη εικονα εδω στο φορουμ κατα λαθος, καποιου συνχομπιστα, που ειναι ολοιδια αλλα μου ειπαν οτι ηταν τιμπραδο και το εχω μετανιωσει που δεν το πηρα.
 
πολυ ομορφα ολα τους... καλη σεζον και απο εμενα!

Ερωτησει. επειδη δουλευω σε πετ και εχω δει διαφορα πουλια και ειμαι νεος στο χομπυ, θα ηθελα να σε ρωτησω για αυτο με το κοκκινο που ειπες. Μου ειχαν φερει προς πωλησει ενα κοκκινο(βαθυ και ομοιομορφο) σπουργιτε σε σχηματα, τιμπραδο. Λες να μην ηταν τιμπραδο η να ηταν με ενα απλο κοκκινο; Γιατι δεν υπαρχει στην ρατσα το κοκκινο; Εχω βρει μια σχετικη εικονα εδω στο φορουμ κατα λαθος, καποιου συνχομπιστα, που ειναι ολοιδια αλλα μου ειπαν οτι ηταν τιμπραδο και το εχω μετανιωσει που δεν το πηρα.
δεν ηταν τιμπραντο το πουλι που περιγραφεις.. Πιστευω τα παρακατω αρθρα να σε καλυψουν..
http://timbradoscanary-r74.blogspot.com/2012/07/timbrado-espanol.html

http://timbradogreece.blogspot.com/2011/07/red-factor.html
 
Αστερια Λευτερη... Να με εχεις στα υποψιν θελω αλλο ενα!
3 απο αυτα στη φωτο ειναι απογονοι του δικου σου..3 σκουρα πρασινα σαν το μπαμπα.Αυτα τα 5 στη φωτο ειναι απο 2 ζευγαρια, ηταν 7αδα αλλα 2 τα δωσα σε φιλο να μεγαλωσουν εκει γιατι 1 ζευγαρι δε μπορουσε να τα βγαλει περα με 7, ακομα κι σε αυτα τα 5 ενα ειναι αρκετα πισω σε αναπτυξη..η συζηγος του δικου σου παρατησε τα μικρα τουλαχιστον ετσι αντιληφθηκα και μπηκαν σε θετους γονεις με εκεινων τα μικρα.
 
3 απο αυτα στη φωτο ειναι απογονοι του δικου σου..3 σκουρα πρασινα σαν το μπαμπα.Αυτα τα 5 στη φωτο ειναι απο 2 ζευγαρια, ηταν 7αδα αλλα 2 τα δωσα σε φιλο να μεγαλωσουν εκει γιατι 1 ζευγαρι δε μπορουσε να τα βγαλει περα με 7, ακομα κι σε αυτα τα 5 ενα ειναι αρκετα πισω σε αναπτυξη..η συζηγος του δικου σου παρατησε τα μικρα τουλαχιστον ετσι αντιληφθηκα και μπηκαν σε θετους γονεις με εκεινων τα μικρα.
Αλανι ο μπαμπας Λευτερη! Τα παρατησε και εφυγε!
 
Back
Top