Αναπαραγωγή Αναπαραγωγική προσπάθεια 2023

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kiriazis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Kiriazis

PB Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2021
Μηνύματα
455
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Επανέρχομαι μετά από έναν χρόνο στην παρέα με ευχάριστα (ελπίζω).
Είπα να κάνω και φέτος προσπάθεια για αναπαραγωγή και έβαλα ένα ζευγάρι αρχές με μέσα Μάρτη.
Τα είχα με διαχωριστικό για μία μέρα μόνο και μετά τα ένωσα.
Στην αρχή δεν ήταν θετική η θηλυκιά αλλά αφού δεν τσακώνονταν είπα να τα αφήσω και ότι γίνει και τελικά αρχές Απρίλη είδα αβγά και έκατσε στη φωλιά.
Σαν τελική ημερομηνία είχα την Κυριακή 23/4 και έτσι έλεγξα τη φωλιά κάποια στιγμή που σηκώθηκε η θηλυκιά και είδα δύο νεογνά (συνολικά 3 αβγά είχε μέσα αλλά το ένα δεν έσκασε).
Γενικά να πω ότι αυτή τη φορά δεν ασχολήθηκα πολύ και τα άφησα στην ησυχία τους να κάνουν ότι θέλουν.
Την Κυριακή με το που είδα τα μικρά έβρασα αβγό και τους έβαλα και χθες έφτιαξα αβγοτροφη από συνταγή που είδα εδώ μέσα ( του Αντώνη).
Απ'όσο έχω παρατηρήσει γίνονται ταισματα από τον αρσενικό στη θηλυκιά και από τη θηλυκιά στα μικρά.
Ελπίζω να συνεχίσουν όλα καλά.
 
Γενικά να πω ότι αυτή τη φορά δεν ασχολήθηκα πολύ και τα άφησα στην ησυχία τους να κάνουν ότι θέλουν.
Αυτό είναι και το μυστικό της επιτυχίας στην αναπαραγωγή.
Εφόσον το ζευγάρι είναι υγιές, υπάρχει ιδιωτικότητα και η κατάλληλη διατροφική προετοιμασία τα υπόλοιπα γίνονται αυτόματα.
Όσο ασχολούμαστε και τα ανακατεύουμε τα κάνουμε χειρότερα.
Να τα χαίρεσαι!
 
Ούτε καν με αυτό δεν ασχολήθηκα φέτος, απλά τα πέλλετ τους τρώνε
Σαν συμπλήρωμα ή τρώνε αποκλειστικά πέλλετ και καθόλου σπόρους;
Ποια μάρκα πέλλετ χρησιμοποιείς;
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Καλημέρα στην παρέα!
Θα ήθελα να κάνω δύο ερωτήσεις.
1) το αβγό που δεν εκκολαφθηκε να το αφαιρέσω ή να το αφήσω για στήριξη των νεοσσών;
2) να κάνω προσπάθεια ταισματος του ενός νεοσσού που φαίνεται να έχει μείνει πίσω στην ανάπτυξη; Έχουν αρκετά αισθητή διαφορά μεταξύ τους και φοβάμαι μην το πλακώσει και δεν διεκδικεί τροφή.
 
  1. Ναι, αν έχουν περάσει 4 ημέρες από την αναμενόμενη εκκόλαψη, κάνε ωοσκόπηση και αν είναι κενό το αυγό αφαίρεσέ το, αν όχι άσε μία ημέρα ακόμη και το απορρίπτεις έπειτα. Το σύνηθες που κάνουμε κάποιοι εδώ, προκειμένου να μην πλακωθούν τα πουλιά, το ένα από το άλλο, αλλά και για να αποφύγουμε τα splayed legs από το βάρος της κανάρας, είναι να συμπληρώνουμε τον αριθμό των νεοσσών με ψεύτικα αυγά, ώστε το τελικό άθροισμα νεοσσοί + αυγά να είναι ίσο με 4. Επομένως εσύ χρειάζεσαι 2 ψεύτικα αυγά. Το αυγό που δεν εκκολάπτεται το πετάμε γιατί μπορεί να σπάσει και το υγρό του να μολύνει τη φωλιά.
  2. Θεωρώ ότι αν το ταΐζουν οι γονείς του, δεν υπάρχει πρόβλημα. Απλά ελεγχέ τα συχνά τόσο για τα πόδια τους (splayed legs), όσο κι αν το μικρό σηκώνει το κεφάλι και ανοίγει το στόμα. Επίσης, όσο δεν έχει πούπουλα, μπορείς να βλέπεις αν είναι ταϊσμένο από τον πρόλοβό του. To hand feeding ενέχει κάποιους κινδύνους, π.χ. η θερμοκρασία δεν πρέπει να είναι κάτω των 38 για να μην αναπτυχθούν μύκητες, άνω των 40 (δεν είμαι σίγουρος για το ακριβές άνω όριο) γιατί θα καεί ο πρόλοβος, χρειάζεται τρομακτική καθαριότητα και παρασκευή κάθε φορά εκ νέου του μείγματος, η συχνότητα μέσα στην ημέρα μεταβάλλεται ανάλογα με την ηλικία του νεοσσού, όπως και η ρευστότητα της κρέμας, και η συνολική ποσότητα επίσης, ο πρόλοβος το πρωί πρέπει να είναι άδειος, ο νεοσσός ακόμα και γύρω από το ράμφος του πρέπει οπωσδήποτε να καθαρίζεται για να μην αναπτυχθούν μύκητες....και τόσα άλλα, επομένως, ειδικά σε μικρές ηλικίες, καλό είναι, αν δεν είναι απαραίτητο, να αποφεύγεται.
 
@ianos
Να συμπληρώσω δύο ψεύτικα αβγά δηλαδή τώρα;
Αυτό για τα πόδια τί ακριβώς είναι;
Γενικά επειδή είμαι αρχάριος δε θέλω να τα πειράζω μη κάνω καμιά βλακεία.
Πιστεύω ότι αφού ζουν τα πουλάκια εδώ και μια βδομάδα τρώνε κανονικά και τα δύο, έχω παρατηρήσει πλέον ότι ταιζουν και οι δύο γονείς!
Άλλη μία ερώτηση: πότε μπορώ να καθαρίσω το κλουβί;
 
H απάντηση για το 2ο ερώτημα βρίσκεται στο άρθρο. Σου το επισυνάπτω για να ξέρεις τι θα κάνεις σε διάφορες περιπτώσεις.
splayed legs: κοίταξε τις φωτογραφίες
Προσωπικά τα μωρά μου τα ελέγχω κάθε καθημερινά για splayed legs τουλάχιστον το πρώτο 10 ήμερο
 
Παιδιά τώρα βγήκα στο μπαλκόνι και είδα ότι η θηλυκιά κοιμήθηκε έξω από τη φωλιά ενώ το απόγευμα ήταν όλα καλά και τάιζαν και δύο γονείς τα μικρά.
Υπάρχει περίπτωση να αντέξουν τα μικρά ή θα παγώσουν;
 
@ianos
Καλημέρα
Ευτυχώς τα πουλάκια είναι ζωντανά και το πρωί παράτησα ότι τα τάιζαν και οι δύο γονείς και για λίγο έκατσε μέσα η θηλυκιά.
Είναι φυσιολογική αυτή η συμπεριφορά;
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Είναι φυσιολογική αυτή η συμπεριφορά;
Εξαρτάται...
από τις ιδιαίτερες συνθήκες κλίματος στο μπαλκόνι σου, αέρας, θερμοκρασία...
τον αριθμό των μικρών και αν έχουν ντυθεί με πούπουλα
ενδεχόμενα παράσιτα που μπορεί να προκαλούν όχληση στο θηλυκό, π.χ. ψείρες
την ορμονική φάση του θηλυκού, αν πχ μπαίνει σε επόμενο αναπαραγωγικό κύκλο (αυτό θα πρέπει να το παρατηρήσεις, διότι αν ναι, μπορεί να αρχίσει να μαδάει τα φτερά των νεοσσών για να φτιάξει φωλιά)
την ηλικία των μικρών, η οποία όμως έχει να κάνει με όλους τους παραπάνω παράγοντες...δλδ ανάλογα προς τα προηγούμενα μπορεί η κανάρα να μην μείνει στη φωλιά τη νύχτα σε διάφορες ηλικίες των νεοσσών, αλλά αυτό αποτελεί πρόβλημα αν οι νεοσσοί κινδυνεύουν από το κρύο, κάτι που όπως καταλαβαίνεις δεν είμαι σε θέση να το κρίνω ο ίδιος στη δική σου εκτροφή.
 
  • Χρήσιμο
Αντιδράσεις: MARY58
@Kiriazis Καλημερα .23/4 γεννηθηκαν ? η απλα τοτε τα ειδες ? Το λεω γιατι θα μπορουσαν να ειχαν γεννηθει και τα δυο 23 ή την προηγουμενη μερα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Τα πουλάκια από σήμερα βγαίνουν και τα δύο έξω και η θηλυκιά έχει ετοιμάσει ήδη τη δεύτερη φωλιά.

Επειδή παρατήρησα ότι η θηλυκιά καμιά φορά τους τραβάει και κανένα πούπουλο θα τα χωρίσω για να μην έχουμε κανένα δυσάρεστο τώρα που φτάσαμε ως εδώ.

Επίσης έχω παρατηρήσει αρκετά ζευγαρώματα και θέλω να πιστεύω ότι θα πάει καλά και η δεύτερη αναπαραγωγή.

Θα ήθελα να ρωτήσω, την πρώτη φωλιά να την βγάλω ή πρέπει να την αφήσω;
 
Back
Top