Ασθένειες Αναπνευστικο στο μπατζι μου;

tania2009

PB New Member
Εγγραφή
29 Ιουλ 2009
Μηνύματα
4
Πόλη
Έδεσσα
γεια σε ολουσ! Απεκτησα εδω κ 3 μερες 2 μπατζιε παπαγαλακια.. Κ το ενα μου σημερα αρχισε να ανασαινει πολυ γρηγορα κ να ανοιγη καποιεσ φορες το στομα του.. Δεν καθεται φουσκωμενο.. Απλα απο την μερα που τα πηρα ειχαν νερουλες κενωσεις... Κ το ποδαρακια του μπλε μπατζι ειναι σαν μελανιασμενα.. Εχει σχεση αυτο με το χρωμα του που ειναι μπλε; Τι μπωρει να εχει;☹
 
θα σταθώ μονο στον τίτλο γιατι για τα συμπτωματα που ανέφερες δε γνωρίζω τίποτα.
Έχω εναν φίλο που έχει 4 ή 5 Budgies, δε θυμάμαι καλάκαι πρόσφατα είχε απώλειες διότι τα είχε στην κουζίνα,
κατι οι απότομες αλλαγές της θερμοκρασίας,
κάτι το air condition που βοήθησε για το παραπάνω,
κάτι οι ατμοί απο τις κατσαρόλες,
δεν άντεξε το πουλάκι, μήπως σημβαινει κατι απο τα παραπάνω και στο δικο σου;
δε νομιζω οτι εδω θα βρεις λύση πάντως, εννοειται πως τα παιδια που ξέρουν θα σε βοηθησουν όσο μπορουν, αλλα δε θα ήταν καλύτερα να απευθυνθείς σε εναν πτηνίατρο;
ευχομαι ολα να πανε καλα...
φιλικα,Βασιαννα
 
γεια σε ολουσ! Απεκτησα εδω κ 3 μερες 2 μπατζιε παπαγαλακια.. Κ το ενα μου σημερα αρχισε να ανασαινει πολυ γρηγορα κ να ανοιγη καποιεσ φορες το στομα του.. Δεν καθεται φουσκωμενο.. Απλα απο την μερα που τα πηρα ειχαν νερουλες κενωσεις... Κ το ποδαρακια του μπλε μπατζι ειναι σαν μελανιασμενα.. Εχει σχεση αυτο με το χρωμα του που ειναι μπλε; Τι μπωρει να εχει;☹

Τα μπλε ποδαρακια ειναι λογω του χρωματισμου του πουλιου.Αρσενικο δεν ειναι; Συνηθως τα αρσενικα πρασινα και μπλε εχουν τετοιο χρωμα ποδαρακια.

Αν εγραφες μονο οτι ανασαινει με ανοιχτο στομα θα σου λεγα οτι ισως ειναι απο την ζεστη. Εφοσον ομως εχει και νερουλες κουτσουλιες σημαινει οτι το πουλι ειναι αρρωστο.Απομονωσε το απο το αλλο(μηπως ειναι τυχερο και δεν κολλησε) και πηγαινε το σ'ενα πτηνιατρο το συντομοτερο.

https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
το ενα μου σημερα αρχισε να ανασαινει πολυ γρηγορα κ να ανοιγη καποιεσ φορες το στομα του

Μήπως το κάνει όταν είσαι παρούσα επειδή φοβάται; Έχεις παρατηρήσει αν το κάνει μόνο όταν είσαι στο οπτικό του πεδίο; Κατά τ' άλλα πώς είναι;

Αν εγραφες μονο οτι ανασαινει με ανοιχτο στομα θα σου λεγα οτι ισως ειναι απο την ζεστη. Εφοσον ομως εχει και νερουλες κουτσουλιες σημαινει οτι το πουλι ειναι αρρωστο.

Φώτη και τα δύο έχουν διάρροια.

απλα απο την μερα που τα πηρα ειχαν νερουλες κενωσεις...
Επειδή τα έχει μόνο 3 μέρες πιθανολογώ ότι η διάρροια μπορεί να οφείλεται και στο στρες... απ' την αλλαγή περιβάλλοντος κλπ. Μία επίσκεψη στον πτηνίατρο όμως θα μας έλυνε την απορία.
 
επειδη η τανια ειναι φιλη μου κ ειδα κ γω τα πουλακια απο την πρωτη μερα, με το πηρε ειχαν διαροια κ η αμαρα του πρασινου ηταν λερωμενη κ υγρη,το πουλακι το αρσενικον χθεσ που το ειδα το βραδακι ανασαινε πολυ γρηγορα σε σχεση με το πρασινο.. Αλλα δεν ηταν απο το φοβο του απο οσεσ φορεσ εχω βαλει το χερι μου μεσα το πρασινο παθαινει κρηση το μπλε ειναι εηρεμο, απλα εχω μια απορια τα μπατζι δεν τα κανουμε μπανιο; Γιατι το αναφεραμε αυτο στο πετσοπα κ ειπε αν το καναμε μπανιο, κ οτι το επαθε απο αυτο... Εγω απλα τα ψεκασα λιγο με ψεκαστηρακι... Ειχε πολυ ζεστη κ τουσ αρεσε κ αυτοσ ειπε οτι τα μπατζι δεν τα κανουμε οπως κανω το κοκατιλ μου ειναι πιο μικρωσωμα κ ευαισθητα κ δεν τα κανουμε μπανιο... Κ οτι γι αυτο το επαθαν.. Δηλαδη το καναρινι πωσ το κανω καθε μερα που ειναι κ αυτο μικροσωμο... Εμενε δεν νμου φεναιτε αυτο λογικον δεν εχουν αναγκη το μπανιο.. Δεν ξερω απο μπατζι.. Εφταιξα εγω;
 
απλα εχω μια απορια τα μπατζι δεν τα κανουμε μπανιο; Γιατι το αναφεραμε αυτο στο πετσοπα κ ειπε αν το καναμε μπανιο, κ οτι το επαθε απο αυτο... Εγω απλα τα ψεκασα λιγο με ψεκαστηρακι... Ειχε πολυ ζεστη κ τουσ αρεσε κ αυτοσ ειπε οτι τα μπατζι δεν τα κανουμε οπως κανω το κοκατιλ μου ειναι πιο μικρωσωμα κ ευαισθητα κ δεν τα κανουμε μπανιο... Κ οτι γι αυτο το επαθαν.. Δηλαδη το καναρινι πωσ το κανω καθε μερα που ειναι κ αυτο μικροσωμο... Εμενε δεν νμου φεναιτε αυτο λογικον δεν εχουν αναγκη το μπανιο.. Δεν ξερω απο μπατζι.. Εφταιξα εγω;

Ο πετσοπας ηθελε να "πιαστει" απο καπου ωστε να βρει την δικαιολογια οτι δεν φταιει αυτος. ΟΛΑ τα πουλια τα κανουμε μπανιο ιδιαιτερα με τετοια ζεστη. Θα εφταιγες εσυ αν τα χες ψεκασει ενω ειχε κρυο και ρευματα αερα.

Ουτε ευαισθητα ειναι ουτε τιποτα... Πηγαινε τα καπου να τα δουν τα πουλακια. Ξερω οτι εκει δεν εχει πτηνιατρους αλλα μπορειτε να παρετε δειγματα απο κουτσουλιες και να συννενοηθειτε με καποιον πτηνιατρο να του τα στειλετε μεσω κουριερ να τις εξετασει.
 
τελικο πηγα στο κτηνιατρο(ο οποιος ξερει πολυ καλα και απο πουλια)και μου ειπε οτι το μπατζι μου εχει οντως αναπνευστικο προβλημα. και τωρα θεραπια αλλα λιγο να κρυωσει το μπατζι θα παρουσιασει παλι αναπνευστικο, σας ευχαριστω για τισ συμβουλες σας
 
Αν τα πουλάκια εκαναν διάρροια, σιγουρα δεν εχουν μόνο αναπνευστικό. Ο γιατρος που τα πήγες δεν διαπίστωσε κατι άλλο εκτός απο αναπνευστικό;

Εκτός απο την ευθύνη του πετσοπα που πούλησε άρρωστα πουλια, ενα μεγαλο μέρος της ευθύνης φέρουμε και εμείς ως αγοραστές. Πρίν παρουμε το οποιοδήποτε πουλί προσέχουμε καποια βασικά πραγματα τα οποία αναφερονται διεξοδικά και στο άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Αγορά-νέων-πουλιών.17646/
 
και τα δικα μου παπαγαλακια οταν ζεστενονται ανοιγουν τα φτερα και ανασαινουν γρηγορα.
με ενα ψεκαστηρι τα δροσιζω λιγακι αλλα προσεχω να μην ειναι το κλουβι σε ρευματα και μου αρρωστησουν.
καλο κανει να τα δροσιζουμε κι αυτα λιγακι.
οσο για τις νερουλες κενωσεις θελω να πιστευω οτι ειναι απο το στρες, την αλλαγη του χωρου(απο το πετσοπ στο σπιτι σου) ακομη και η αλλαγη του νερου.
δεν γνωριζω κατα ποσο το αναπνευστικο προβλημα προκαλει νερουλες κενωσεις.
αλλα οπως ο πετσοπας πουλαει ετσι και ο γιατρος "πουλαει"και να μην ξερει τι ακριβως εχει θα σου δωσει φαρμακα.
ελπιζω το πουλακι να γινει γρηγορα καλα και να μην εχει κατι σοβαρο.
 
Back
Top