Φροντίδα Αντιμετωπιση ψειρας με frontline

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Myra
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Myra

PB Known Member
Εγγραφή
9 Φεβ 2015
Μηνύματα
6.101
Πόλη
Σαντορίνη
Καλημερα και καλο μηνα.

Την Κυριακη ανακαλυψα κοκκινη ψειρα στα πουλια μου.

Εχω ηδη αφαιρεσει ολο τον εξοπλισμο και το βυθισα σε λεκανη με απειρη χλωρινη. Αντικατεστησα τα παντα και φυσικα πλαστικες πατηθρες ακομα και κλαδακια γιατι αυτα ειχα. Πατους σχαρες κτλ τα επλυνα με ξυδονερο διοτι δεν εχω διαθεσιμα κενα κλουβια. Ολα τα πουλια τους εβαλα pinex spot on στο σβερκο και στον ουροπηγικο αδενα. Εχω διαθεσιμα αυτο και pinex powder. Το σποτον λεει 2 φορες την εβδομαδα να εφαρμοζεται στα πουλια.

Σημερα θα προσπαθησω να παραγγειλω ardap γιατι εδω δεν υπαρχει τιποτε. Frontline νπορω να βρω απο τον κτηνιατρο φανταζομαι. Αναγκαστικα καποια πουλια θα αποχωρησουν απο την εκτροφη μου για να αδειασω κλουβια.

Η ερωτηση μου ειναι, περα απο χλωρινη για τα κλουβια και αν βρω ardap ποσο και καθε ποτε μπορω να βαλω frontline στα πουλια; Επισης, ποσο μακρυα πρεπει να απολυμανω απο τα κλουβια; Εννοω σε τι αποσταση μπορει να ειναι χωμενες;

Ξερω συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες αλλα παντα ελπιζουμε να μη συμβει στη δικη μας.

Ζητω βοηθεια, διοτι δυστυχως ο χρονος ειναι πολυ περιορισμενος και θα δυσκολευτω πολυ. Ευτυχως δεν εχω ξεκινησει αναπαραγωγη κ οπως παω ουτε προκειται.

Η σοβαροτερη μου ανησυχια ειναι πως τα πουλια ειναι μεσα στο σπιτι. Ειναι προφανες οτι απο την Κυριακη ξυνομαι σαν την τρελη. Ευχαριστω
 
Καλημερα! Αρχικα ο πανικος δεν ειναι καλος συμμαχος! Δεν ξερω σγρ να σου απαντησω για τα υπολοιπα ερωτηματα σου παντως μην τρελαινεσαι αυτξ η ψειρα δεν κολλαει σε ανθρωπους!
 
Καλημερα! Αρχικα ο πανικος δεν ειναι καλος συμμαχος! Δεν ξερω σγρ να σου απαντησω για τα υπολοιπα ερωτηματα σου παντως μην τρελαινεσαι αυτξ η ψειρα δεν κολλαει σε ανθρωπους!
Σιγουρα αλλα περπατουσαν επανω μου. Ε οσο να ναι σε πιανει ενα κατιτις..
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Xρειάζεσαι ΜΟΝΟΝ frontline ή effipro . Τα υπόλοιπα είναι... αναψυκτικά, (δυστυχώς) για την κόκκινη. Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις στα πουλιά, μια φορά την εβδομάδα στο σβέρκο και μόνον. Εχεις μεγάλους πληθυσμούς απ' ότι καταλαβα και θα χρειαστεί να επιμένεις στο ψάξιμο κοντά γύρο απο τα κλουβιά κατ' αρχάς. Θα κοιτάς σε όλες τις λευκές ή ανοικτόχρωμες επιφάνειες -γωνιές- πτηχές.Ισως βρείς σημεία με κατι σαν σκουρόχρωμη σκόνη. Είναι αυγά. Ο ψεκασμός στον χώρο, πρέπει να επαναληφθεί μια -δυο φορές ανα 6-7 ημέρες που σκάνε τα αυγά τους. Στην τρίτη εφαρμογή δεν θα υπάρχει τίποτα αν έχεις βρεί όλες τις εστίες. Μερικές ΠΑΓΙΔΕΣ στα κλουβια να έχεις καθε μέρα ώστε να παρακολουθείς την πορεία!
 
Αν πρόκειται να ξεκινήσεις την παραγγελία τώρα θα σου πρότεινα το chevi-tren.
Θα μπορέσεις να ψεκάσεις εξοπλισμό και πουλιά χωρίς να τα πιάνεις...
Είναι καλό, σχετικά οικονομικό και δραστικό... Ταιριάζει στην περίπτωσή σου.
 
Αν πρόκειται να ξεκινήσεις την παραγγελία τώρα θα σου πρότεινα το chevi-tren.
Θα μπορέσεις να ψεκάσεις εξοπλισμό και πουλιά χωρίς να τα πιάνεις...
Είναι καλό, σχετικά οικονομικό και δραστικό... Ταιριάζει στην περίπτωσή σου.
Αυτό είναι καλό για πρόληψη Γιάννη. Οταν υπάρχει ψείρα και μάλιστα σε μεγάλους αριθμούς, δυστυχώς δεν είναι καθόλου αποτελεσματικό επάνω τους και πολύ περισσότερο στ' αυγά τους. Επαθα και έμαθα!
 
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Γιάννη @misalouris ! Ετοίμασε καθαρά νέα κλουβιά και άρχισε την διαδικασία! Θα χρειαστείς τον διπλό εξοπλισμό ( πατήθρες - ταιστρες κτλ ) και να κάνεις καθημερινή αλλαγή με απολύμανση.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Ok to sum up:
1) Μια φορα την εβδομαδα (σταγονα ή ψεκασμα ειναι;) frontline στο σβερκο καθε πουλιου.
2) Απολυμανση (καθε ποτε;) σκευων με χλωρινη. Σε αυτη την περιπτωση ποσες μερες πρεπει να μεινουν εκτος χρησης για να ξεμυρισει η χλωρινη;
3) απολυμανση κλουβιων με χλωρινη επισης; ή να ψεκασω με effipro τα κλουβια (μολις αδειασω καποια);
4) ο περιβαλλοντας χωρος με τι να απολυμανθει;

Το κακο ειναι πως ο τοιχος ειναι ηδη λερωμενος απο τα πουλια, οποτε δεν μου ειναι ευκολο να καταλαβω παντα τι ειναι βρωμα και τι αυγο. Το εν μερει θετικο ειναι οτι μια φορα την εβδομαδα τον επλενα με dettol και ειναι τοιχος σπιτιου αρα δεν εχει πολλες κρυψωνες για τους επιδρομεις.

Μετα την καθαριοτητα, βρηκα μια ψειρα σε μια ταιστρα, μια ψειρα στον τοιχο, και λιγες κατω απο το γατζακι ενος πατου κλουβιου. Προφανως θα ειναι χιλιαδες γυρω γυρω και δεν τις βλεπω, σωστα;

Αρα πρεπει αμεσα να προμηθευτω παλι χλωρινη, ardap, chevitren, fronline & effipro.

Και ξαναρωτω, επειδη κοντα εχω σκουπιδοτενεκε, κουτα με εξοπλισμο, και διαφορα αλλα επειδη συν τοις αλλοις ειναι κ αποθηκη, ως που να απολυμανω; Παιζει να μπηκαν και στο πλυντηρριο απεναντι; Στο σημειο αυτο να πω πως τα βρακια των κλουβιων αφαιρεθηκαν και πλυθηκαν στα βρεφικα στους 95 βαθμους. Παιζει να εζησαν ψειρες;

Υπομονη ως το ΣΚ γιατι αληθεια παιδια ΔΕΝ εχω κλουβι διαθεσιμο, πρεπει να διωξω πουλια για να μπορω να κανω τη δουλεια, δεν εχω χρονο γιατι δουλευω απο το πρωι μεχρι που σκοτεινιαζει,++ να ερθει η παραγγελια. Απλως οργανωνομαι απο τωρα, ελπιζω να μην ειναι αργα.
 
Περα απο την υγεια των πουλιων, ολοι αυτοι οι ψεκασμοι τι επιπτωσεις μπορει να εχουν σε εμας; Επαναλαμβανω ειναι σε χωρο του σπιτιου..
 
Περα απο την υγεια των πουλιων, ολοι αυτοι οι ψεκασμοι τι επιπτωσεις μπορει να εχουν σε εμας; Επαναλαμβανω ειναι σε χωρο του σπιτιου..
Το sebacile είναι δηλητήριο και θέλει καλή αραίωση 1% στα πουλιά και 3% στον εξοπλισμό.
Το frontline είναι επίσης δραστικό αλλά κάπως πιο φιλικό...
Για τα υπόλοιπα... Δεν τα λες και "φιλικά"... μια και έχουν κι αυτά τις δόσεις τους.
 
Ξεκίνησε με μια σχολαστική καθαριότητα και μετά αν χρειαστείς να ρίξεις φάρμακα μέσα στο σπίτι. Θεωρώ ότι αν επιμείνετε με σχολαστική καθαριότητα, καυτό νερό, χλωρίνη και το chevi-tren μπορεί να αργήσεις να το αντιμετωπίσεις ( γρήγορα) αλλά θα έχεις την μικρότερη επιβάρυνση στην υγεία όσων μένουν μέσα στο σπίτι.

Ποια είναι η έκταση του προβλήματος με ψυχραιμία; Έχεις βάλει παγίδες για να δεις;
 
Ok to sum up:
1) Μια φορα την εβδομαδα (σταγονα ή ψεκασμα ειναι;) frontline στο σβερκο καθε πουλιου.
2) Απολυμανση (καθε ποτε;) σκευων με χλωρινη. Σε αυτη την περιπτωση ποσες μερες πρεπει να μεινουν εκτος χρησης για να ξεμυρισει η χλωρινη;
3) απολυμανση κλουβιων με χλωρινη επισης; ή να ψεκασω με effipro τα κλουβια (μολις αδειασω καποια);
4) ο περιβαλλοντας χωρος με τι να απολυμανθει;

Το κακο ειναι πως ο τοιχος ειναι ηδη λερωμενος απο τα πουλια, οποτε δεν μου ειναι ευκολο να καταλαβω παντα τι ειναι βρωμα και τι αυγο. Το εν μερει θετικο ειναι οτι μια φορα την εβδομαδα τον επλενα με dettol και ειναι τοιχος σπιτιου αρα δεν εχει πολλες κρυψωνες για τους επιδρομεις.

Μετα την καθαριοτητα, βρηκα μια ψειρα σε μια ταιστρα, μια ψειρα στον τοιχο, και λιγες κατω απο το γατζακι ενος πατου κλουβιου. Προφανως θα ειναι χιλιαδες γυρω γυρω και δεν τις βλεπω, σωστα;

Αρα πρεπει αμεσα να προμηθευτω παλι χλωρινη, ardap, chevitren, fronline & effipro.

Και ξαναρωτω, επειδη κοντα εχω σκουπιδοτενεκε, κουτα με εξοπλισμο, και διαφορα αλλα επειδη συν τοις αλλοις ειναι κ αποθηκη, ως που να απολυμανω; Παιζει να μπηκαν και στο πλυντηρριο απεναντι; Στο σημειο αυτο να πω πως τα βρακια των κλουβιων αφαιρεθηκαν και πλυθηκαν στα βρεφικα στους 95 βαθμους. Παιζει να εζησαν ψειρες;

Υπομονη ως το ΣΚ γιατι αληθεια παιδια ΔΕΝ εχω κλουβι διαθεσιμο, πρεπει να διωξω πουλια για να μπορω να κανω τη δουλεια, δεν εχω χρονο γιατι δουλευω απο το πρωι μεχρι που σκοτεινιαζει,++ να ερθει η παραγγελια. Απλως οργανωνομαι απο τωρα, ελπιζω να μην ειναι αργα.
1) Σταγώνα, κατα προτίμηση.
2-3) Μια φορά και ολικό ψέκασμα με frontiline χωρίς σκούπισμα.Χρήση μετά απο 1-2 ώρες.
4) Μια καθαριότητα με τον τρόπο που κάνεις πάντα και ψεκασμός κατα κρίση στα επικίνδυνα σημεία.
Ο τοίχος με ένα πέρασμα σφικτά με ΑΖΑΞ για τα τσάμια, είναι ΟΚ.
Οταν τακτοποιήσεις τα πουλιά μπορείς να τα βγάλεις έξω και να ψεκάσεις γενικά στο χώρο. Αν μείνει κλειστός για 1/2 ώρα είναι μάλλον σίγουρο οτι έχεις σκοτώσει τα μεγάλα Να. Μια επανάληψη του ίδιου μετα απο 6 μέρες.
fronline & effipro.fronline & effipro.fronline & effipro.fronline & effipro. η λύση.
Η ψείρα δεν ζεί πάνω απο τους 50 και κάτω απο τους 8 βαθμούς. :) Εντάξει δεν είναι και για να τρελλένεσαι. Σιγά-σιγά, με πρόγραμμα και παρακολούθηση θα "καθαρίσεις.
 
ολοι αυτοι οι ψεκασμοι τι επιπτωσεις μπορει να εχουν σε εμας;
Στον άνθρωπο τίποτα.

Η στρατηγική στην αντιμετώπιση του προβλήματος είναι να έχουν φάρμακο τα πουλιά (το frontline είναι αποτελεσματικό, δεν γνωρίζω το άλλο που αναφέρει ο Μάκης) για να πεθαίνει κάθε ψείρα που θα τύχει να βρεθεί πάνω στο πουλί.

Η απολύμανση του χώρου πρέπει να γίνει για να διακοπεί ο κύκλος της προσβολής των πουλιών. Εάν ο χώρος ήταν αποκλειστικός χώρος για τα πουλιά θα σου έλεγα να κάνεις η γενική απολύμανση και χρήση ardap αλλά, από τη στιγμή που βρίσκονται μέσα στο σπίτι, ίσως είναι καλύτερα να καθαρίσεις με πιο παραδοσιακούς τρόπους.

Το chevitren που λέει ο Γιάννης, είναι επίσης καλό αλλά αφού απαλλαγεις από το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις τώρα. Στη συνέχεια μπορείς να το χρησιμοποιείς κάθε δεκαπέντε περίπου μέρες κάνοντας μπάνιο τα πουλιά με ένα ψεκαστήρι που θα περιέχει διάλυμα του φαρμάκου με νερό.
 
Εγώ για να μπορέσω να γλυτώσω από την κόκκινη ψείρα κυριολεκτικά μετακόμισα και άλλαξα θέση σε όλα τα πουλιά. Ξέρω δεν είναι εφικτό να το κάνουν όλοι, αλλά είναι δραστικό!

Επειδή το πρόβλημα βρίσκεται σε σπίτι θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με πιο ήπιους τρόπους και μετά να χρησιμοποιήσεις τους πιο δραστικούς, αν τελικά δεν γλυτώσεις..

Για μένα πάρε μερικές ζευγαρώστρες (2-3) και να τα έχεις στριμωχτά για λίγο καιρό. Χαμένες δε θα πάνε, όλο και κάπου θα σου χρειαστούν. Εγώ ευτυχώς είχα κάποιες ζευγαρώστρες στην αποθήκη, τις έλουσα με Ardap, μετά με καυτό νερό και ξύδι, έπιασα ένα - ένα τα πουλιά τα έκανα μπάνιο με Chevitren (αυτό έγινε μέρα που η κόκκινη ψείρα δεν βρίσκεται πάνω στα πουλιά αλλά κρυμμένη στην κρυψώνα της), τα έβαλα στα καινούργια καθαρά πουλιά σε άλλο όροφο (τα πουλιά τα έχω ταράτσα τα μετακόμισα στο μπαλκόνι του 5ου ορόφου φαντάσου) και την επόμενη μέρα έκανα το τεστ και δεν είχαν τίποτα. Για τον χώρο (ταράτσα όπως είπα) έκανα ΤΑ ΠΑΝΤΑ με Ardap! Εξοπλισμό, κλουβιά και κάθε γωνία και πιθανή κρυψώνα. Αυτό έτυχε να συγχρονιστεί με την περίοδο που φεύγουμε για το εξοχικό (Ιούλιο), οπότε άφησα τον χώρο και όλη την ταράτσα με Ardap για όλο το καλοκαίρι και τα πουλιά καθαρά και απελευθερωμένα από τον δράκουλα, πήγαν απ τον 5ο όροφο στο εξοχικό! Αλλά ακόμα τσεκάρω για ψείρες και κοιτάω τις πατήθρες! Και κάθε φορά εύχομαι να μην βρω!

Εγώ λοιπόν με Chevitren και Ardap, με πάρα πολύ χρόνο και υπομονή τα κατάφερα! Απλά εσένα είναι σε δωμάτιο σπιτιού και σε καταλαβαίνω απόλυτα να ανησυχείς τόσο.. Άλλαξε θέση στα πουλιά και κλείσε το δωμάτιο... απολύμανση και άστο έτσι με ανοιχτή μπαλκονόπορτα. Και καλό κουράγιο φίλη μου!

Υ. Γ.: αν ήσουν Αθήνα θα σου έδινα Ardap να ψεκάσεις.. Παίζει να ανέβεις;
 
Σε εκταση δεν εχω προσεξει τιποτε περισσοτερο περα απο τα κλουβια και μια που πετυχα πισω στον τοιχο ακριβως πισω απο τα κλουβια. Πρεπει να διαθεσω περισσοτερο χρονο για να τις εντοπισω.

Ειναι χωρος που χρησιμοποιειται μεν, ειναι αυτονομος ομως διοτι τη νυχτα κλεινω την πορτα που οδηγει στο κυριως σπιτι για να κοιμουνται ησυχα, και εχουν μονιμα ανοιχτο παραθυρο με σιτα για καλο αερισμο.

Βεβαια το κακο ειναι πως τα επιπεδα υγρασιας ειναι πολυ υψηλα γενικα, και δεν εχω μεσο μειωσης αυτη τη στιγμη..

Δεν εχω διαθεσιμα κλουβια, και αν αγορασω δεν θα εχω λεφτα να παρω τα φαρμακα. Ολα τα πουλια ειναι ανα 2 σε ζευγαρωστρες, ξεχωριστα αρσενικα σε ζευγαρωστρα μονα τους, και δεν μπορω να τα βαλω μαζι γιαι ζητω που καηκαμε, θα θελουν σεξουαλικα κολπα. Θα προσπαθησω μολις φυγουν καποια να κανω οτι ειπαμε με απολυμανσεις και μπορω για ελαχιστο καιρο να τα μετακομισω στο "παιδικο" δωματιο του σπιτιου, που ομως θα ξυπνανε το βραδυ γιατι εχει διπλα τουαλετα. Αλλα απο το να ξυπνανε απο τα βαμπιρ καλυτερα απο το καζανακι.

Θα ξεκινησω αμεσα (μολις βρω ολα τα φαρμακα) και επιθετικα, δε με παιρνει για πασαλειμματα με ηπια αντιφθειρικα διοτι ΔΕΝ εχω χρονο. Ουτε καν καθημερινης καθαριοτητας, τα πουλια κοιμουνται οταν γυριζω σπιτι. Οποτε παμε λιγο πιο δραστικα.
Θα παραγγειλω οσα προειπαμε, και θα ενημερωσω για εξελιξεις..
 
Αν μπορεις και εχεις διαθεσιμο, βαλε στα κλουβια ενα κομματι σχοινι οπως εδω

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

στις ακρες του σχοινιου που ξεφτιζει ειναι ιδανικος μερος για την ψειρα να φωλιασει, να γεννησει. ετσι μπορεις να κανεις και εναν ελεγχο αν εχεις καθαρισει. Αν θελεις εχω μια ζευγαρωστρα να βολευτεις και εφιπρο αρκετο
 
Αν θελεις εχω μια ζευγαρωστρα να βολευτεις και εφιπρο αρκετο
Δυστυχώς Παναγιώτη η Μύρα είναι Σαντορίνη.. Αν ήταν Αθήνα κι γω θα της έδινα κλουβιά και Ardap.. Αλλά μας έφυγε η κυρία...
 

Σχετικά θέματα

Back
Top