Φροντίδα Αντιμετωπιση ψειρας με frontline

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Myra
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
ειχα την εντυπωση οτι ηταν στο "υπολοιπο Αττικης" (Ραφηνα, πικερμι, πορτο Ραφτη καπου στα περιξ αν θυμαμαι καλα)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
ειχα την εντυπωση οτι ηταν στο "υπολοιπο Αττικης" (Ραφηνα, πικερμι, πορτο Ραφτη καπου στα περιξ αν θυμαμαι καλα)
Μετακομισα, οποτε πρεπει να αλλαξω τον τοπο διαμονης και στο φορουμ..
Εδω μονο ξυλινα κλουβια εχουν 😡
 
Την είδες με τα μάτια σου την κόκκινη ψείρα πάνω στα κλουβιά;Φαίνεται τελικά;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Την είδες με τα μάτια σου την κόκκινη ψείρα πάνω στα κλουβιά;Φαίνεται τελικά;
Δε φαινεται καθαρα γιατι εκανα σμικρυνσεις. Αλλα θα το δειτε. Η πρωτη ειναι η πατηθρα που το πηρα ειδηση. Η δευτερη ειναι αλλες 2 πατηθρες μετα τη χλωρινη πριν πλυθουν.

2016-03-03 08.18.01.webp
2016-03-03 08.18.20.webp

* να προσθεσω πως ο κτηνιατρος μου ηταν καθετος για τη χρηση σκευασματων σκυλων-γατιων στα πουλια. Με απετρεψε απο το να παρω και το εφιπρο και το φροντλαιμ γιατι μου ειπε πως ειναι επικινδυνο για τα πτηνα. Στα πουλια συνεστησε να συνεχισω επαναληψεις για λιγο με το πινεξ σποτ ον, και για κλουβια και χωρο μου εδωσε ενα ισχυρο φαρμακο για εκτροφεια ζωων παραγωγης, φυσικα αφου απομακρυνω τα πουλια.

Εχουν ηδη συμπτυχθει σε λιγοτερα κλουβια και περιμενω το ΣΚ για απολυμανση..
 
Ένα μεγάλο μπράβο στον γιατρό. Το μυστικό είναι ο διπλός εξοπλισμός. Θα κάνεις σίγουρα δουλειά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: M.G
Ένα μεγάλο μπράβο στον γιατρό. Το μυστικό είναι ο διπλός εξοπλισμός. Θα κάνεις σίγουρα δουλειά.
Του προτεινα μεχρι κ χρηση ιβερμεκτινης στο νερο και παλι μου πε οχι. Κυριως μου ειπε οτι η σχεση κοστους αποδοσης στο σεναριο που του ειπα ειναι εις βαρος μου, γι αυτο μου πε βημα βημα πως καθαριζω τι μεταφερω πως τα κανω, ολα. Στο αποτελεσμα θα κρινουμε τι εγινε. Πληροφοριακα τελικα πηρα το σκευασμα taktik amitraz για να μην αφηνω να αιωρειται οτι κατι αγορασα.
 
Στο αποτελεσμα θα κρινουμε τι εγινε.

Αποτέλεσμα θα έχεις αλλά χρειάζεται επανάληψη της καθαριότητας ανά 3 μέρες περίπου. Σε προηγούμενο μήνυμα μου σου είπα... Το μαγικό φάρμακο είναι το ΚΑΥΤΟ νερό.
 
Αποτέλεσμα θα έχεις αλλά χρειάζεται επανάληψη της καθαριότητας ανά 3 μέρες περίπου. Σε προηγούμενο μήνυμα μου σου είπα... Το μαγικό φάρμακο είναι το ΚΑΥΤΟ νερό.
Τεταρτη κ κυριακη εχουμε φασινα. Τεραρτη δυστυχως μπορω συντησηση μονο, λογω δουλειας. ΣΚ θα βαλω γαντακια κ μασκουλα και θα μαι χαρωπη νοικοκυρα..
 
Αν υπάρχει θέμα σοβαρό, το frontline ή το effipro για το σώμα των πουλιών και το sebacile για τον εξοπλισμό είναι μονόδρομος. Προσωπικά αυτό θα έκανα. ,
Το πρώτο και το τελευταίο τα έχω δοκιμάσει... χωρίς σοβαρές επιπτώσεις.
 
Δε φαινεται καθαρα γιατι εκανα σμικρυνσεις. Αλλα θα το δειτε. Η πρωτη ειναι η πατηθρα που το πηρα ειδηση. Η δευτερη ειναι αλλες 2 πατηθρες μετα τη χλωρινη πριν πλυθουν.

View attachment 39204
View attachment 39205

* να προσθεσω πως ο κτηνιατρος μου ηταν καθετος για τη χρηση σκευασματων σκυλων-γατιων στα πουλια. Με απετρεψε απο το να παρω και το εφιπρο και το φροντλαιμ γιατι μου ειπε πως ειναι επικινδυνο για τα πτηνα. Στα πουλια συνεστησε να συνεχισω επαναληψεις για λιγο με το πινεξ σποτ ον, και για κλουβια και χωρο μου εδωσε ενα ισχυρο φαρμακο για εκτροφεια ζωων παραγωγης, φυσικα αφου απομακρυνω τα πουλια.
Εχουν ηδη συμπτυχθει σε λιγοτερα κλουβια και περιμενω το ΣΚ για απολυμανση..

Αν υπάρχουν τόσα αυγά στις πατήθρες
υπάρχει πραγματικά σοβαρό θέμα ψείρας. ΔΥΣΤΥΧΩΣ οι ορθόδοξοι δρόμοι σ' αυτά τα επίπεδα δεν επαρκούν.
Οι Πιρεθρίνες είναι μόνον για περιορισμό και έλεγχο της εξάπλωσης.
Δεν τις πιάνει ουτε το SOLFAC (αν αυτό είναι το ισχυρό φάρμακο που σου έδωσε.) Νομίζω έχεις στην διαθεσή σου όλες τις πληροφορίες που θα σου είναι χρήσιμες. Πέραν αυτού, καλή δύναμη το Σαββατοκύριακο.
Υ. Γ Μετα το τέλος της όλης καθαριότητας μη ξεχάσεις να βάλεις τουλάχιστον για μια εβδομάδα μερικές νωπές χαρτοπετσέτες στα κάγκελα των κλουβιών σαν παγίδες. (μια σταγώνα νερό στο μέσον και δίπλωμα στα 6).
 
Μύρα και εγώ φοβάμαι frontline αλλά με την εξήγηση σε άλλο θέμα θα χρησιμοποιήσω effipro. Οι περισσότεροι φίλοι χρησιμοποιούν frontline και μου είπανε δεν έχουν θέμα απλά την ακούει λίγο το πουλάκι για κανά 20 λεπτο. Ο κ. Μάκης είπε με το effipro δεν έχεις θέμα τέτοιο και θα το βάλω. Τα πουλάκια ξύνοντε πολύ;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Τα πουλάκια ξύνοντε πολύ;
Αν δεν κάνω λάθος, η κόκκινη ψείρα προκαλεί ξύσιμο μόνο το βράδυ που επιτίθεται! Με το φως της ημέρας παραμένει κρυμμένη στην κρυψώνα της, οπότε τα καναρίνια όλη την ημέρα συμπεριφέρονται φυσιολογικά και το βράδυ υποφέρουν.. ☹
 
Τα πουλάκια ξύνοντε πολύ;
Δυστυχώς για μας όταν βγαίνουν οι ψείρες (τη νύχτα) δεν μπορούμε να δούμε τα πουλιά να ξύνονται...
Ίσως ακούμε την ανησυχία τους.
Η λύση που με τη χαρτοπετσέτα που προτάθηκε πιο πάνω είναι ένας καλός τρόπος να δούμε την ύπαρξή τους.
Δυστυχώς για μας... όταν φτάνει να βλέπουμε στη μέρα τις ψείρες... Ο πληθυσμός τους έχει ξεφύγει σε αριθμούς και απαιτούνται δραστικότατα μέσα για τον περιορισμό τους.
Ειδικά στις πρώτες εφαρμογές μόνο με ισχυρά δηλητήρια για τον εξοπλισμό και ισχυρά φάρμακα για τα πουλιά μπορούμε να παλέψουμε...
Λυπάμαι που το λέω... αλλά πρέπει να εφαρμοστούν, ακόμη και με κόστος στην εκτροφή μας.
 
Βραδυ 2 φορες ειχα προσεξει ανησυχια οσες μερες ειμαι εδω. Μονο ενα ξυπνησε κ αυτο νομιζα εγινε λογω πιεστικου που κανει θορυβο. Γενικα δεν ειχα δει κατι αλλο. Δεν ειμαι σπιτι για να δω τη συσταση του φαρμακου αυτη τη στιγμη αλλα αν δε δω αποτελεσμα θα αναγκαστω να παρω απο αλλου τα φαρμακα καθως αυτος δε θα μου τα δωσει.
 
Τελικά έβαλα effipro στα δυο από τα 4 πουλάκια σήμερα. Το ένα καμία αντίδραση ενώ το άλλο ήτανε κάπως. Πιθανών όμως να έφταιγε το ότι το έπιασα 2 φορές σε μισή ώρα για να πλύνω κλουβί κτλ και στρεσσαρίστηκε πολύ και όχι το effipro. Σε συνδυασμό και με τον ορμόμενο αρσενικό που μπήκε από λάθος μου μέσα ήτανε too much για το πουλάκι.Απλά στο ένα πουλάκι η σταγόνα έπεσε στο σβέρκο αλλά όχι ακριβώς στο δέρμα πιο πολύ στα πούπουλα ενώ στο άλλο πιθανολογώ έφτασε δέρμα.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top