Γενικά Αν βαρεθω τα καναρινια μου τι κανω;

Ειμαι νεος και τωρα αρχισα να ασχολουμε με πουλια αλλα φοβαμαι μην βαρεθω τι να κανω ☹

Μην βαρεθείς; Δηλαδη;
Πιστευω πως ειναι κατι πολυ ομορφο το να ασχολείται κανεις με την φροντιδα πουλιων.
Ποσα εχεις και τι ειδος; Καναρινια μονο;
 
Οπως ειπα τωρα αρχισα να ασχολουμε θα παρω σιγα σιγα το σαββατο θα εχω 2! Αλλα το θεμα ειναι οτι φοβαμαι μην βαρεθω!
 
Πρεπει να εισαι σιγουρος σχετικα για το αν πραγματικα θέλεις να ασχοληθεις με την φροντίδα καναρινιών. Πιο ευκολο ειναι να κουραστείς λιγακι παρα να βαρεθείς. Χρειάζονται πολυ φροντιδα γιατι ειναι πολυ ευαίσθητα πλάσματακια. Ομως το τραγουδι και η συντροφια τους ειναι ανεκτίμητη. Καλυτερη αρχη ειναι το ενα καναρινι. Ομως πρεπει να το σκεφτεις καλύτερα αν δεν εισαι σιγουρος...
 
Δεν καταλαβατε! Θελω να πω οτι εκει που θα κανω κατι καλο μετα θα θελω περισσοτερα που δεν θα μπορω να κανω οπως να εχω μια αλλη ρατσα π.χ. τιμπραντος και τετοια!
 
Ειμαι νεος και τωρα αρχισα να ασχολουμε με πουλια αλλα φοβαμαι μην βαρεθω τι να κανω ☹
Άμα αρχίζεις με τέτοιο διλήμματα καλύτερα μην τα πάρεις... Κακό σ'αυτά και στον εαυτό σου θα κάνεις.
Εν τω μεταξύ δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να διαβάσεις βάζοντας τέτοιο ερώτημα... Πλάκα μας κάνεις;
 
Δεν καταλαβατε! Θελω να πω οτι εκει που θα κανω κατι καλο μετα θα θελω περισσοτερα που δεν θα μπορω να κανω οπως να εχω μια αλλη ρατσα π.χ. τιμπραντος και τετοια!
Συνεχιζω να μην καταλαβαίνω..
 
Δεν καταλαβατε! Θελω να πω οτι εκει που θα κανω κατι καλο μετα θα θελω περισσοτερα που δεν θα μπορω να κανω οπως να εχω μια αλλη ρατσα π.χ. τιμπραντος και τετοια!
Δηλαδή εννοείς τι θα κάνεις αν αποφασίσεις να αλλάξεις εκτροφικά σχέδια;
 
Μα θελω τοσο πολυ τα αγαπαω πολυ καποτε ταισα στο χερι απλα θελω να εχω πολλα και να τα προσεχω ολα αυτο ειναι ολο...Απλα θελω τοσο πολυ που στο τελος φοβαμαι μην βαρεθω δεν ειπα οτι θα βαρεθω εσεις οταν αρχισατε ποτε δεν το σκεφτηκατε αυτο;
 
Οι ευθύνες για τις ζωές που μπορεί να έχουμε είτε από επιλογή είτε γιατί τυχαία μας "βρήκαν" στο δρόμο... είναι εξαιρετικά μεγάλες...
Ο καθένας από μας θα πρέπει πριν τις επωμιστεί να σκεφτεί, να ρωτήσει, να μάθει και αν γίνεται να διαπιστώσει τις υποχρεώσεις που αναλαμβάνει με κάθε "υιοθεσία" οποιουδήποτε ζώου...
Είμαστε άνθρωποι.. και ως άνθρωποι έχουμε ανεπτυγμένη την ικανότητα σκέψης... Οφείλουμε πριν αποδεχτούμε οποιοδήποτε ζωντανό να τη βάλουμε σε πλήρη λειτουργία.
Γνώμη μου και παρότρυνση σε κάθε νέο άνθρωπο...
Επισκεφτείτε χώρους που φιλοξενούν τα ζώα που σκέφτεστε να αποκτήσετε...
Προσπαθήστε να τα περιποιηθείτε... Να τα καθαρίσετε... Να τα υπηρετήσετε...
Αν αυτά σας φανούν εύκολα και απρόσκοπτα μπορείτε να ανταποκριθείτε... Περάστε στη δεύτερη φάση..

Κάθε μέρα χρειάζονται φροντίδα...
κάθε μέρα υπάρχουν υποχρεώσεις...
πολύ τακτικά καθάρισμα...
και φυσικά αυτά...
ή μας στερούν τις διακοπές μας...
ή μας ακολουθούν σ' αυτές...

Και φυσικά πιο καλά τίμια και σωστά κάνεις και ρωτάς... Οι περισσότεροι τα πετούν στο δρόμο!
 
παναγιωτης1post: 252866 είπε:
Μα θελω τοσο πολυ τα αγαπαω πολυ καποτε ταισα στο χερι απλα θελω να εχω πολλα και να τα προσεχω ολα αυτο ειναι ολο...Απλα θελω τοσο πολυ που στο τελος φοβαμαι μην βαρεθω δεν ειπα οτι θα βαρεθω εσεις οταν αρχισατε ποτε δεν το σκεφτηκατε αυτο;
Εγω προσωπικα οχι. Σκεφτηκα πως ισως να ζορισω το χρονο μου και το προγραμμα μου. Ειναι τεράστια ευθυνη. Ειναι μια μικρη ζωη στα χερια σου. Τα σκυλια και οι γατες ειναι ψιλο αυτόνομα. Ενα καναρινι εξαρτάται αποκλειστικά απο τον ιδιοκτήτη.
Ισως δεν ειναι η καταλληλη στιγμη για εσενα. Καποια αλλη φορα. Σε κανα χρονο ισως οταν νιωσεις πιο ετοιμος και σσιγουρος. Μεχρι τοτε οπως ειπε και ο κυριος Γιαννης, η επαφη μαζι τους ειναι ενα καλο τεστ. Ισως καποιος φιλος που εχει κάποιο πουλακι ή γενικα αλλο κατοικιδιο. Ετσι μαθαινει κανεις απο πρωτο χερι πως μοιαζει η φροντίδα ζωων και ποιες οι απαίτησεις της. Να εχεις υπ οψην σου πως ειναι λιγακι πιο απαιτητικα τα πουλια γιατι οπως ειπαμε ειναι ευαίσθητα και απολυτα εξαρτημενα.
 
Εγω προσωπικα οχι. Σκεφτηκα πως ισως να ζορισω το χρονο μου και το προγραμμα μου. Ειναι τεράστια ευθυνη. Ειναι μια μικρη ζωη στα χερια σου. Τα σκυλια και οι γατες ειναι ψιλο αυτόνομα. Ενα καναρινι εξαρτάται αποκλειστικά απο τον ιδιοκτήτη.
Λάθος.. και μάλιστα μεγάλο...
Τίποτε και κανένα δεν είναι αυτόνομο...
Όλα ανήκουν στις υποχρεώσεις μας.
 
Ναι και εγω θελω να πω οτι τα αγαπαω παααρα πολυ απλα σκεφτομαι απο τωρα οτι καποια στιγμη που θα πετυχω αυτο που θελω τα βαρεθω ειναι κατι κακο; Εκανα καμια κακη σκεψη;
 
Επισκεφτείτε χώρους που φιλοξενούν τα ζώα που σκέφτεστε να αποκτήσετε...
Προσπαθήστε να τα περιποιηθείτε... Να τα καθαρίσετε... Να τα υπηρετήσετε...

Φαντάζεσαι να βάλεις τον Παναγιώτη σαν αρχάριο να καθαρίσει όλα τα κλουβιά συμπεριλαμβανομένων και των αξεσουάρ τους σε ένα bird room σαν το δικό σου, ώστε να δοκιμάσει τις αντοχές του;
 
Φαντάζεσαι να βάλεις τον Παναγιώτη σαν αρχάριο να καθαρίσει όλα τα κλουβιά συμπεριλαμβανομένων και των αξεσουάρ τους σε ένα bird room σαν το δικό σου, ώστε να δοκιμάσει τις αντοχές του;
Τα μεγέθη μη συγκρίσιμα... η διάθεση όμως παρούσα... Πολύ ευχαρίστως.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Ναι και εγω θελω να πω οτι τα αγαπαω παααρα πολυ απλα σκεφτομαι απο τωρα οτι καποια στιγμη που θα πετυχω αυτο που θελω τα βαρεθω ειναι κατι κακο; Εκανα καμια κακη σκεψη;

Περιορίζεις από τώρα τις εκτροφικές σου βλέψεις Παναγιώτη και δεν ζευγαρώνεις ασύστολα τα όποια καναρίνια έχεις!
 
Πιστεύω ο,τι στη συζήτηση θα συνυφαίνουν περισσότερο οι νουθεσίες από τους έμπειρους...
Και σίγουρα περισσότερο από τους αφορισμούς..
 
Back
Top