Φροντίδα Απέκτησα ζευγάρι Parrotlet και θα ήθελα τη βοήθειά σας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης NikosKat
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πολύ σωστή παρατήρηση. Υπάρχει και αυτή η πιθανότητα. Θα πρέπει να το διευκρινίσει αυτό ο Νίκος @NikosKat με τον καταστηματάρχη.

Μου είχε πει ότι είναι ζευγάρι και από ότι βλέπω όλη την ώρα φιλιούνται. Αν είναι αδέλφια θα φιλούσε το ένα το άλλο; και αν είναι αδέλφια αλλάζει κάτι; δεν θα μπορούν να ζευγαρώσουν;
Ευχαριστώ για τη βοήθεια σας
 
Μου είχε πει ότι είναι ζευγάρι και από ότι βλέπω όλη την ώρα φιλιούνται. Αν είναι αδέλφια θα φιλούσε το ένα το άλλο; και αν είναι αδέλφια αλλάζει κάτι; δεν θα μπορούν να ζευγαρώσουν;
Ευχαριστώ για τη βοήθεια σας

Ταΐζονται όλοι με όλους στην οικογένεια των παπαγάλων. Γονείς με παιδιά, αδέρφια μεταξύ τους ακόμη κι όσο είναι μωρά μέσα στη φωλιά όπως και πουλιά του ίδιου φύλου μεταξύ τους. Δεν είναι "φιλί" όπως το εννοείς με την ανθρώπινη ερωτική ίσως έννοια. Είναι απλά και μόνο ένδειξη στοργής (εκτός απο βασική πηγή τροφής απο τους γονείς στα μικρά) χωρίς άλλα υπονοούμενα.

Τα αδέρφια πρακτικά μπορούν να ζευγαρώσουν, θεωρείται όμως το πιο ακατάλληλο ζευγάρωμα. Ειδικά σε πουλιά μετάλλαξης όπως τα δικά σου (το μπλε χρώμα στα πάροτλετ είναι μετάλλαξη) δεν θα το επέτρεπα ποτέ.
 
Ταΐζονται όλοι με όλους στην οικογένεια των παπαγάλων. Γονείς με παιδιά, αδέρφια μεταξύ τους ακόμη κι όσο είναι μωρά μέσα στη φωλιά όπως και πουλιά του ίδιου φύλου μεταξύ τους. Δεν είναι "φιλί" όπως το εννοείς με την ανθρώπινη ερωτική ίσως έννοια. Είναι απλά και μόνο ένδειξη στοργής (εκτός απο βασική πηγή τροφής απο τους γονείς στα μικρά) χωρίς άλλα υπονοούμενα.

Τα αδέρφια πρακτικά μπορούν να ζευγαρώσουν, θεωρείται όμως το πιο ακατάλληλο ζευγάρωμα. Ειδικά σε πουλιά μετάλλαξης όπως τα δικά σου (το μπλε χρώμα στα πάροτλετ είναι μετάλλαξη) δεν θα το επέτρεπα ποτέ.
Σε ευχαριστώ,
Θα μιλήσω ξανά με το πετ από να μου το διευκρινίσουν
 
Σε ευχαριστώ,
Θα μιλήσω ξανά με το πετ από να μου το διευκρινίσουν

Μην ρωτήσεις, θα στην πω εγώ την απάαντηση που θα σου δώσουν. "Δεν είναι αδέρφια" θα σου πει κι ότι είναι δεμένο ζευγάρι. :D
 
Μην ρωτήσεις, θα στην πω εγώ την απάαντηση που θα σου δώσουν. "Δεν είναι αδέρφια" θα σου πει κι ότι είναι δεμένο ζευγάρι. :D
αυτό μου είπαν 🙂
 
Σίγουρα πλέον θα πρέπει ν΄ αποφύγεις αυγά-γέννες...
. Η τοποθέτηση φωλιάς θα διεγείρει τα ένστικτα αναπαραγωγής τους, οπότε. Πας γυρεύοντας 😉
Πιστεύω πως δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι ιδιαίτερο...
''Επέβαλε'' στα πουλάκια να κοιμούνται 12-14 ώρες (δηλ σκοτάδι) και ησυχία,
μη δίνεις αυγοτροφή συχνά (εγώ δεν έδωσα ποτέ, παρά καλά βρασμένο ασπράδι και το τσόφλι του αυγού (χωρίς τον κρόκο) έχε τα σε σταθερή θερμοκρασία (χωρίς ιδιαίτερη ζέστη) και όλα θα πάνε καλά. 👍
 
Μια εξεταση dna δεν μπορει να διξει αν ειναι αδελφια;
Όχι δεν γίνεται τέτοια εξέταση στα πουλιά κι αν βρεις εργαστήριο να την κάνει θα πληρώσεις και τον κούκο αηδόνι. Παρίνεις στα σίγουρα άλλα 2 πουλάκια και φτάχνεις 2 ζευγάρια με ασφάλεια.
 
θα ήθελα τη βοήθεια σας,
τον Ρικ και την Μια (επιτέλους τους έδωσα ονόματα) τους έχω περίπου 1 εβδομάδα,
το πρωί λείπω απο το σπίτι και γυρνάω κατα τις 15:00, όταν πάω στο κουβί ξεκινάνε και γκαρίζουν και όταν βάζω το χέρι μου στο κλουβί με δαγκώνουν.
το θηλυκο είναι αυτο που περισσοτερο φωνάζει και με δαγκώνει, το αρσενικό όχι τόσο.
εχω παρατηρήσει οτι το αρσενικό πάει συνέχεια και τσιμπάει το θηλυκο στα πόδια.
ειναι λογικη η συμπεριφορά τους; ξέρω οτι χρειάζονται αρκέτο χρόνο να με συνηθίσουν.


κάποιος φίλος που είχε παπαγαλακια μου είπε οτι απο τώρα πρεπει να τα αφήνω για λίγο να πετάνε μέσα στο σπίτι

απο ότι διάβασα στις απαντήσεις σας, το δεξί είναι το αρσενικό ετσί;


20180921_204224_resized.webp
 
Το πουλάκι στα δεξιά όντως είναι το αρσενικό. Μέσα στην αυγοθήκη, τι είναι αυτό που έχεις βάλει;
όταν πάω στο κουβί ξεκινάνε και γκαρίζουν και όταν βάζω το χέρι μου στο κλουβί με δαγκώνουν.
το θηλυκο είναι αυτο που περισσοτερο φωνάζει και με δαγκώνει, το αρσενικό όχι τόσο.
εχω παρατηρήσει οτι το αρσενικό πάει συνέχεια και τσιμπάει το θηλυκο στα πόδια.
ειναι λογικη η συμπεριφορά τους;
Λογικό είναι να σε δαγκώνουν καθώς είναι άγρια και επίσης δεν έχουν συνηθίσει την παρουσία σου. Προσπάθησε αρχικά να τα ταΐσεις millet

Λογικό είναι να σε δαγκώνουν καθώς είναι άγρια και επίσης δεν έχουν συνηθίσει την παρουσία σου. Προσπάθησε αρχικά να τα ταΐσεις millet με το χέρι εκτός κλουβιού και ύστερα κάνεις προσπάθεια να τα ταΐσεις με το χέρι εντός κλουβιού. Το να τσιμπάει το ένα τα πόδια του άλλου είναι κάτι συνηθισμένο στα πάροτλετ και πιστεύω πως είναι θέμα ιεραρχίας. Μην σου φανεί παράξενο αν δεις και κάνα ματωμένο πόδι καμιά φορά.
κάποιος φίλος που είχε παπαγαλακια μου είπε οτι απο τώρα πρεπει να τα αφήνω για λίγο να πετάνε μέσα στο σπίτι
Στην κατάσταση που είναι τώρα δεν νομίζω ότι είναι πολύ καλή ιδέα να αρχίσεις τις ελεύθερες πτήσεις μέσα στο σπίτι. Θα αρχίσουν να πετάνε σαν τρελά με κίνδυνο να χτυπήσουν κάπου και εσύ θα δυσκολευτείς να τα ξαναβάλεις στο κλουβί. Πήγαινε το βήμα βήμα, για αρχή με την αποδοχή της παρουσίας σου από τα πουλάκια και την προσπάθεια εξημέρωσής τους.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Το πουλάκι στα δεξιά όντως είναι το αρσενικό. Μέσα στην αυγοθήκη, τι είναι αυτό που έχεις βάλει;

Λογικό είναι να σε δαγκώνουν καθώς είναι άγρια και επίσης δεν έχουν συνηθίσει την παρουσία σου. Προσπάθησε αρχικά να τα ταΐσεις millet
Βιταμίνη, σήμερα μου ήρθαν οι τροφές που είχα παραγγείλει! Αυτές μου τις είχαν δώσει μαζί με τα παπαγαλάκια. Τώρα πήρα αυφοτροφη να τους βάζω.. Αλλά δεν με άφηναν σήμερα Να βάλω το χέρι μου μέσα

Λογικό είναι να σε δαγκώνουν καθώς είναι άγρια και επίσης δεν έχουν συνηθίσει την παρουσία σου. Προσπάθησε αρχικά να τα ταΐσεις millet με το χέρι εκτός κλουβιού και ύστερα κάνεις προσπάθεια να τα ταΐσεις με το χέρι εντός κλουβιού. Το να τσιμπάει το ένα τα πόδια του άλλου είναι κάτι συνηθισμένο στα πάροτλετ και πιστεύω πως είναι θέμα ιεραρχίας. Μην σου φανεί παράξενο αν δεις και κάνα ματωμένο πόδι καμιά φορά.

Στην κατάσταση που είναι τώρα δεν νομίζω ότι είναι πολύ καλή ιδέα να αρχίσεις τις ελεύθερες πτήσεις μέσα στο σπίτι. Θα αρχίσουν να πετάνε σαν τρελά με κίνδυνο να χτυπήσουν κάπου και εσύ θα δυσκολευτείς να τα ξαναβάλεις στο κλουβί. Πήγαινε το βήμα βήμα, για αρχή με την αποδοχή της παρουσίας σου από τα πουλάκια και την προσπάθεια εξημέρωσής τους.
Τους έβαλα Millet εχθές και τρελάθηκαν, τους άρεσε πολύ. Να τους δίνω καθημερινά;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τη βιταμίνη πέτα τη, δεν χρειάζεται να ξαναβάλεις.Αυγοτροφή βάζε 2 φορές την εβδομάδα, μία κουταλιά του γλυκού ανά πουλί.
Αλλά δεν με άφηναν σήμερα Να βάλω το χέρι μου μέσα
Αυτό δεν μου έχει συμβεί ποτέ και με κανένα από τα ζευγάρια που έχω ακόμα και αν έχουν αυγά.Χρησιμοποίησε τις εξωτερικές ταΐστρες του κλουβιού και μη βάζεις χέρι μέσα και ενοχλούνται και γίνεται χειρότερη η κατάσταση.
 
Back
Top