Φροντίδα Απέκτησα κι εγώ budgie παπαγαλάκι

Παιδιά Καλημέρα. Ευχαριστώ Έκτορα...Αλλά νομίζω πως δεν γίνεται να μην το ψάξω από τη στιγμή που αποφάσισα να πάρω Γτ αν ήταν να το έχω έτσι Απλά στο κλουβί χωρίς να ασχοληθώ παραπάνω τότε Γτ να το πάρω απλά για να λέω πως έχω παπαγάλο; 😀
Λοιπόν έχω ένα θέμα από χθες κάνει σα τρελό κ δεν ξέρω γιατί. Εχθές δαγκωνοταν τσιμπιοταν παντού σα να προσπαθούσε να βγάλει τα πούπουλα του αλλά τα μονά που είχε βγάλει ήταν 2-3 πολύ πολύ μικρά κάτι σα χνουδακια, βέβαια κάτω από τα φτερά του όταν τα σηκώνει ειναι λες κ λείπουν μερικά αλλά δεν μπορώ να καταλάβω Γτ πριν δεν ξέρω αν υπήρχαν η όχι. Δαγκώνει και τα πόδια του παντού τα πάντα... Και το κλουβί του δαγκώνει και κάνει σαν να έχει υπερένταση...Βρε παιδιά να ανησυχησω; Δεν μπορώ έχω αγχωθεί. Τι έχει πάθει το παιδί μου.

Λοιπόν όσον αφορά το κεχρί Μίλλετ Σενεγάλης που μου είπατε πήγα στα περισσότερα πετ σοπ εδώ κ κάποιοι ούτε καν το ήξεραν κ έλεγαν ότι υπάρχει μόνο χύμα κ αυτό π Μ έδειχναν δεν Μ έλεγε κάτι, και κάποιοι άλλοι μου έλεγαν πως δεν φέρνουν τέτοιο Γτ το ίδιο είναι με αυτό το κανονικό χύμα Π έχουν κ δεν το παίρνει κανείς. Ένας μόνο Μ είπε πως θα ανέβει για κάποια δουλειά στην Αθήνα κ μου είπε ξέρει που μπορεί να το βρει το έψαξε στο ίντερνετ για να καταλάβει ποιο του λέω κ μου είπε ότι θα μου φέρει μέχρι τη Τετάρτη οπότε αναμένω.
Επίσης για αυγοτροφη : Ούτε αυτήν την είχαν συσκευασμένη, μόνο αυτή τη χύμα π μου είπατε να μην τη πάρω τη κίτρινη και κανένας δεν την είχε και αυτός π μου είπε για το κεχρί μου έδωσε από μια που ήταν σε συσκευασια απλα τη χρησιμοποιεί για χύμα κ εκεινην την ώρα την ανοιξε για να μου δώσει λίγη και πάνω έγραφε eggfood. Σουπιοκοκκαλο πήρα. Καρβουνακι Επίσης πήρα μόνο που δεν ξέρω αν είναι αυτό που πρέπει να έχω. Επίσης του έχω εφημερίδα κάτω τι χαρτί θα μπορούσα να του βάλω αντί για την εφημερίδα; Επίσης το μπαστούνι που του είχα πάρει δεν το έχει πολύ αγγίξει λέτε να μην του αρέσει;. Δεν θα του παίρνω απλά μιας κ του είχα πάρει ήδη πριν μου πείτε όχι του άφησα. Είναι μπανάνα καρύδα γεύση μπορεί να μη του αρέσει Ε?
Παιδιά συνεχίζει να κάνει σα τρελό πάει σκίζει την εφημερίδα κ κάνει και κάτι άλλο που φοβάμαι μη πάθει κάτι... Πάει και χώνεται από το κάτω μέρος της ταιστρας και βγαίνει από πάνω και είναι πολύ μικρό το άνοιγμα της κ φοβάμαι μη πνίγει. Μου είπε ο μπαμπάς μ ότι θα μου φέρει μια ταιστρουλα που έχει διαφορετική κ δεν έχει τέτοιο είναι ανοιχτή μπαίνει όλη μέσα. Αυτός τη δαγκώνει αυτή στα πλαϊνά λες και θέλει να βγει έξω λες κ προσπαθεί. Παίζει να τον βρω έξω καμία ώρα; Γτ το κάνει αυτό δεν του αρέσει εδώ; Πετάει όλη τη τροφή έξω κ δαγκώνει και τα κάγκελα του κλουβιού, παιδιά θέλει έξω τον βλέπω αλλά τι να κάνω; Α βγει θα φύγει. Και δεν θα πιάνεται με τίποτα θα σκουπίζει.
Αχ βοηθήστε με
 
Επίσης τρίζει το ράμφος του συνέχεια και στο πάνω μέρος στην άκρη του είναι ίσα που λιγάκι μαύρο.σημαίνει κάτι αυτό η όλα έτσι είναι;
 
Έτσι όπως τα λες αν η περιγραφή σου είναι ακριβής ή το πουλί έχει ψείρες ή αλλεργία σε κάτι που έφαγε ή σε κάποιο προϊόν που υπάρχει σε μεγάλη ποσότητα στο σπίτι.
Είχες πει πως το πήγες σε γιατρό; Γιατί τότε θα είχε δει τις ψείρες. Αλλά κι εσύ μπορείς να τις δεις αν το πιάσεις στα χέρια σου (με κλειστά παράθυρα φυσικά) και κοιτάξεις κάτω από τις φτερούγες, πίσω στην αμάρα και στο λαιμό του. Είναι μαύρα μικρά ζουζουνάκια. Καλού-κακού, πάτε ένα σπρέϋ pinex σήμερα που είναι μέχρι το απόγευμα ανοιχτά τα petshops. Αν δεν βρεις σπρέϋ, πάρε σκόνη.
Τι έφαγε σήμερα-χθες; Κάποιο καινούργιο τρόφιμο πρόσθεσες στη διατροφή του;
Διάβασε αυτό για τα τοξικά προϊόντα και δες μήπως κάποιο υπάρχει στο δωμάτιο με το πουλί. Επίσης πρόσεχε κολώνιες αποσμητικά, μανόν νυχιών και γενικά τα καλλυντικά
https://community.petbirds.gr/threads/Πως-να-σκοτώσετε-τα-πουλιά-σας-χωρίς-προσπάθεια.17654/
https://community.petbirds.gr/threads/Πιθανοί-κίνδυνοι-του-σπιτιού-για-τα-πουλιά.18158/
https://community.petbirds.gr/threads/teflon-ο-σιωπηλός-δολοφόνος-των-πουλιών.17647/
Αν εννοείς πως είδες πως λείπει πτέρωμα στις μασχάλες ας πούμε, αυτό είναι φυσιολογικό, εκεί υπάρχουν ελάχιστα έως καθόλου πούπουλα.
 
Ναι εκεί εννοώ. Έχω φάρμακο σπρέι που του είχε ρίξει κ εκείνος τότε που τον πηγα αλλά δεν τον επιασε να τον ψάξει Γτ δεν μπορούσε να τον πιάσει. Να του ξαναριξω;έχουν περάσει μονο δύο μέρες. Κ Εγώ να τον πιάσω ενώ δεν θέλει; Μετά θα με εμπιστεύεται;
 
Μέσα στο κλουβί του έχω από φαγητά τη βιταμίνη π του είχα τη παπαγαλίνη τη πέτρα κ το νερό του που του τα είχα από την αρχή, το μπαστούνι του το έβαλα προχθές μετά τον γιατρό λες να είναι αυτό?
 
το μπαστούνι του το έβαλα προχθές μετά τον γιατρό λες να είναι αυτό?
Αφού λες πως δεν το τρώει. Βγάλτο ωστόσο.
Κι αν έχει αλλεργία τι πρέπει να κάνω; Τι να του δώσω;
Καρβουνάκι σε μικρή αυγοθήκη ή ζεόλιθο.
Να του ξαναριξω;έχουν περάσει μονο δύο μέρες.
Όχι να μην του ξαναρίξεις τότε. Προφανώς δεν είναι ψείρες.
Τροφή δίνεις συσκευασμένη;
Διάβασε αυτά που σου έδωσα πάντως.
 
Οκ αφού δεν είναι ψείρες αλλά μου ακούγεται χειρότερο να το έχει πειράξει κάτι. Λοιπόν μολύβια υπήρχαν απλά στο χώρο αλλά μακρυά από το πουλί τα μολύβια τα απλά που γράφουμε. Αυτό θα του βγάλω το μπαστούνι. Πόσο καρβουνακι να του βάλω; Αυτό πρέπει να του το βάλω για πόση ώρα εκεί; Η; Μονίμως; Επίσης όσο για τροφή συσκευασμένη δεν είχε κανείς. Μόνο ένας αλλά είχε με μέλι κ διάφορα άλλα μέσα να του πάρω τέτοια;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myrto.
Τα μολύβια αν δεν τα μασουλήσει δεν ενοχλούν. Το μπαστούνι βγάλε το. Πάρε συσκευασμένη τροφή, να μην έχει λήξει και ας είναι όποια να ναι.
Μήπως έπλυνες το κλουβί με τίποτα χλωρίνες ή άλλα απορρυπαντικά;
Το καρβουνάκι μπορείς να το έχεις μόνιμα, σε μια μικρή θήκη.
 
Το κλουβί πριν το βάλω μεσΑ κ τον φέρω σπίτι το έπλυνε η φίλη μου. Δεν ξέρω πως αυτό έγινε τη Δευτέρα όμως. Ωραία θα πάω να του πάρω τη συσκευασμένη τροφή σε Λ ιγ ο κιόλας. Τα κακακια του έχουν άσπρο πάνω
 
Τα κακακια του έχουν άσπρο πάνω
Οι κουτσουλιές είναι φυσιολογικό να έχουν άσπρο. Είναι μικρές, στρογγυλές, σφιχτές με σκούρο πράσινο και άσπρο χρώμα.
Υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν μικρά μυρμήγκια στο κλουβί και την τροφή;
 
Σταυρούλα, το πιάνεις στο χέρι καθόλου το πουλί;
Γιατί θα έλεγα να το πιάσει με προσοχή και να δει αν ανάμεσα στα πούπουλα υπάρχουν φύτρες...
Γιατί και η δικιά μου, που είναι μικρή βγάζει ακόμα νέα πούπουλα και ξύνεται συνεχώς.
Αλλά την βοηθάει πολύ το πρωινό μπανάκι και ηρεμεί!
Σταυρούλα μην αγχώνεσαι τόσο.. Είναι απόλυτα φυσιολογικό και να ξύνονται και να περιποιούνται το φτέρωμα τους καθημερινά! 🙂
 
Δεν με αφήνει να το πιάσω δαγκώνει και απλά βάζω το χέρι μου και κάθεται για λίγο κ φεύγει κ απλά λίγο να τον χαϊδέψω με αφηνει, αν επιχείρησω να τον πιάσω τον πιάνει φρίκη κ πετάει όπου να Ναι κ φοβάμαι μην χτυπησει

Όσο για μυρμήγκια δεν νομιζω δεν φαίνονταν;

Είμαι υπερβολική Ε? Παιδιά συγχωρέστε με γι'αυτό αλλά τι. Να κανω δεν είχα ξανά παπαγαλάκι κ δεν θέλω να πάθει κατι 😀
Επίσης το υγρό για το σφουγγάρισμα απλά η μυρωδιά μπορεί να τον πειράξει;

Δεν θα φαινονταν*
 
Επίσης το υγρό για το σφουγγάρισμα απλά η μυρωδιά μπορεί να τον πειράξει;
Καλύτερα όταν καθαρίζεις το δωμάτιο, να μην έχεις εκεί το πουλάκι..
Ναι θα μπορούσε να το πειράξει άμα είναι έντονη η μυρωδιά.
 
Back
Top