Γενικά Απελευθέρωση καρδερίνων και άλλων ιθαγενών

Κατάσταση
Κλειστό.
ο σκοπος της εκτροφης μου δεν ειναι να κραταω αγρια για να αφηνω ταμικρα τους. Ειπα οτι σκοπος μου ειναι να κρατησω πουλια μονο δικης μου εκτροφης αλλα παντα οτι και να εχω το περισευμα μου θα απελευθερωνεται. Διαβασα επισης οτι υπαρχουν πολλες εκκλησεις για αποκτηση πουλιων εκτροφειου. Γιατι αυτοι να θελουν να ξεκινησουν με τετοια πουλια και δε φτιανει μονος του τα δικα του πουλια εκτροφης;
Με ποιο τρόπο να τα "φτιάξει" δηλαδή;
 
διαβασα επισης οτι υπαρχουν πολλες εκκλησεις για αποκτηση πουλιων εκτροφειου. Γιατι αυτοι να θελουν να ξεκινησουν με τετοια πουλια και δε φτιανει μονος του τα δικα του πουλια εκτροφης;

Mipos boris na mas eksigis afto ligo kalitero. Den katalabeno akribos ti seleis na les me afto.
 
ητ

απο πιασμενα πουλια να βγαλει τη πρωτη γενια γεννημενων σε κλουβι απο αυτα τη 2η κτλ. Τοσο δυσνοητο ειναι η τοσο δυσκολο να επιτευχθει;
 
φιλε μου αν και νομιζω οτι σαν και σενα ενηργησαν καποτε και αρκετοι που δεν το μαρτυρουν,θα σε παρακαλεσω να σταματησεις να γινεσαι προκλητικος😡. Δεν σε κρινω γιατι δηλωνεις πουλοπιαστης, σε κρινει η ιδια σου η πραξη. Απλα σου ζηταω να διαβασεις αν δεν το χεις κανει και να σεβεσαι (οπως κανουμε ολοι μας ασχετα με το αν ειμαστε απολυτα συμφωνοι, φιλοξενουμενοι ειμαστε εδω και μαλιστα με μεγαλη ανεση χωρου 😉τους κανονες του φορουμ.
 
Εντάξει παιδιά, αρκετά νομίζω τράβηξε αυτή η ιστορία. Ο καθένας έχει τις δικές του απόψεις κι αυτό είναι σεβαστό. Μην το τραβάτε άλλο. Με τα ''σου'πα-μου'πες'' δεν καταλήγουμε πουθενά. Γι αυτό παρακαλώ ΤΕΛΟΣ!
 
Ωραιος! Δηλαδη αν θες να αποκτησεις καρακαξες κλουβισιες πιανεις κανα 15 και τις ζευγαρωνεις σε κλουβες τεραστιες.Αν εισαι τυχερος και βαση παντα του σωστου εκτροφικου σου σχεδιασμου βγαζεις τα πρωτα καρακαξακια εκτροφης.Βαζεις τα δακτυλιδακια και επειδη εισαι οικολογος και αγαπας τη φυση αφηνεις τους γενετορες στη φυση παλι ελευθερους αφου σου περισσευουν.
Πρωτου κατηγορησεις ατομα που δε γνωριζεις οτι ειναι οικολογοι της δεκαρας κοιτα πρωτα τη δικη σου "καμπουρα".
Μου εκανε μεγαλη εντυπωση το αρχικο σου μυνημα ευτυχως δε βγιαστηκα να σε ευχαριστησω.Απο φυσιολατρης μας βγηκες μελος των γνωστων αγνωστων.
 
hg

αυτο ηθελα να πω και γω σ αυτο το σημειο. Ο καθενας εχει την αποψη του και εγω ηθελα να κανουμε ανταλλαγη αποψεων αλλα κατεληξε στο να προσπαθει ο ενας να επιβαλλει στον αλλο την αποψη του, κατι που δε γινεται. Δυο πουλαδες μπορουν να τσακωθουν ακομα και για το που πρεπει να μπουν τα καλαμακια στο κλουβι!
 
Ωραιος! Δηλαδη αν θες να αποκτησεις καρακαξες κλουβισιες πιανεις κανα 15 και τις ζευγαρωνεις σε κλουβες τεραστιες.Αν εισαι τυχερος και βαση παντα του σωστου εκτροφικου σου σχεδιασμου βγαζεις τα πρωτα καρακαξακια εκτροφης.Βαζεις τα δακτυλιδακια και επειδη εισαι οικολογος και αγαπας τη φυση αφηνεις τους γενετορες στη φυση παλι ελευθερους αφου σου περισσευουν.
Πρωτου κατηγορησεις ατομα που δε γνωριζεις οτι ειναι οικολογοι της δεκαρας κοιτα πρωτα τη δικη σου "καμπουρα".
Μου εκανε μεγαλη εντυπωση το αρχικο σου μυνημα ευτυχως δε βγιαστηκα να σε ευχαριστησω.Απο φυσιολατρης μας βγηκες μελος των γνωστων αγνωστων.
ενω εσυ δε βιαζεσαι να κατηγορησεις καποιον που δε ξερεις ετσι; Εσυ προτεινεις δηλ ως το πιο σωστο ξεκινημα τα πουλια εκτροφης;
 
ο καθενας εχει την αποψη του και εγω ηθελα να κανουμε ανταλλαγη αποψεων αλλα κατεληξε στο να προσπαθει ο ενας να επιβαλλει στον αλλο την αποψη του, κατι που δε γινεται.


Μόνο που οι απόψεις σου είναι ενάντιες στους κανόνες του site... https://community.petbirds.gr/threads/Κανόνες-λειτουργίας-των-Φόρουμ-των-Ιθαγενών-Πουλιών.18655/
 
Εγω προσωπικα ασχολουμε μονο με καναρινια.Αν σκοπευω ομως να ασχοληθω με αναπαραγωγη ιθαγενων θα φροντισω να ξεκινησω σωστα με την αγορα καποιων ζευγαριων εκτροφης.
Εκλεισες το θεμα απο μονο σου.Αλλιως το ξεκινησες και αλλου το καταληξες. Τις αποψεις σου πανω σε αυτο το θεμα μπορεις να τις τοποθετησεις στο αντιστοιχο φορουμ:
Αγρια ή εκτροφης
 

δε διαφωνω θα ηθελα ομως και η αγορα αγριων πουλιων απο πετ σοπ να ειναι εναντια στους κανονες του site. Ευχαριστώ.
 
Ixa elpides na min ginete pali to idio, ala DISTIXOS prepei na klinoume pali ena thema.
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top