Γενικά Απορία σχετικά με την ομιλία budgie και cockatiel

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Don_Gr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Don_Gr

PB New Member
Εγγραφή
25 Απρ 2008
Μηνύματα
50
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλους! Ψάχνοντας το youtube είδα πολλά Budgies να μιλάνε ενώ τα cocatiel μόνο σφυρίζανε! Υπάρχει περίπτωση να μάθει ενα cocatiel να μιλάει; Βρήκα σε ένα pet shop στην Α. Σβόλου cocatiel 8 μηνών 45 ευρο ενω τα Budgies τα είχε 16! Έχω πέσει σε δήλιμμα και δεν ξέρω τι απο τα δύο να διαλέξω! Έχω πολύ όρεξη, και χρόνο διαθέσιμο για το παπαγαλάκι που θα πάρω! Έχω και 5 καναρίνια για να του κάνουν παρέα! Εσείς τι λέτε; Ευχαριστώ που είστε εδώ και κάνετε την ζωή απο τα πουλάκια μου καλύτερη γιατί αν περίμενα απο τους πετσοπάδες...
 
Υπάρχει περίπτωση να μάθει ενα cocatiel να μιλάει;

Ρίξε μια ματιά εδώ: https://community.petbirds.gr/threads/Μήπως-ξέρει-κανένας-αν-μιλάνε-τα-cockatiel.7952/

Αν σε ενδιαφέρει κάποιο είδος παπαγάλου που να μιλάει σίγουρα, τότε μπορείς να πάρεις έναν ζακό ή έναν αμαζόνιο.:)

Αν δεν σε ενδιαφέρει και τόσο η ομιλία μπορείς να πάρεις κάποιο άλλο πουλί.

Ρίξε μια ματιά κι εδώ: https://community.petbirds.gr/threads/Συγκριτικός-πίνακας-ειδών-παπαγάλων-project.7745/ όπως και σε πολλά άρθρα μελών: Άρθρα για Παπαγάλους - Εξωτικά στο Άρθρα Μελών PB
 
Καλησπέρα σε όλους! Ψάχνοντας το youtube είδα πολλά Budgies να μιλάνε ενώ τα cocatiel μόνο σφυρίζανε! Υπάρχει περίπτωση να μάθει ενα cocatiel να μιλάει; Βρήκα σε ένα pet shop στην Α. Σβόλου cocatiel 8 μηνών 45 ευρο ενω τα Budgies τα είχε 16! Έχω πέσει σε δήλιμμα και δεν ξέρω τι απο τα δύο να διαλέξω! Έχω πολύ όρεξη, και χρόνο διαθέσιμο για το παπαγαλάκι που θα πάρω! Έχω και 5 καναρίνια για να του κάνουν παρέα! Εσείς τι λέτε; Ευχαριστώ που είστε εδώ και κάνετε την ζωή απο τα πουλάκια μου καλύτερη γιατί αν περίμενα απο τους πετσοπάδες...

Έχεις δυο ανόμοια πουλιά όσων αφορά την φροντίδα, την ενασχόληση αλλά και το κόστος. Θα πρέπει να ζυγίσεις τα θετικά και τα αρνητικά των δύο διαφορετικών ειδών, και μετά να σκεφτείς πιο σου ταιριάζει καλύτερα. Όσων αφορά, το αν θα μιλήσει το Budgie ή το cockatil, εξαρτάται απο την ενασχόληση σου, αλλά και από τον χαρακτήρα του πουλιού. Μπορεί να μιλήσουν, μπορεί και όχι, εξάλου η επιλογή γίνεται με γνώμονα, έναν νέο φίλο που θα μπορέσεις να δεθείς μαζί του και να δεθεί μαζί σου, να του προσφέρεις και να σου προσφέρει, και όχι με το αν θα μιλήσει και τι θα πεί. Είναι λάθος να σκεφτόμαστε έτσι όσων αφορά τους παπαγάλους (δεν αναφέρομαι σε εσένα αλλά γενικά)
 
Τον αμαζονίου τον έχω στα σκαριά! Πήρα τηλ.στην Ρόδο στον μοναδικό φαντάζομαι εκτροφέα που υπάρχει στην Ελλάδα, αλλά δεν είχε orange winged που ήθελα εγώ και που με παίρνει να πάρω γιατί είναι ο πιό φτηνός (850 ε) οπότε το έχω αναβάλει μέχρι να έχει πάλι γεννητούρια! Έτσι είπα να πάρω ένα cocatiel για να αρχίσω να εξοικιώνομαι λίγο με τους παπαγάλους!
 
Βαγγέλη πρέπει να σκεφτείς όμως αν θα έχεις τον χώρο και τον χρόνο για να πάρεις κι άλλο παπαγάλο. Έχουν κι έξοδα φυσικά... Κι από το θέμα της φασαρίας; Έχεις σκεφτεί τι θα γίνεται με τόσους παπαγάλους στο σπίτι σου;
 
Δεν έχω πρόβλημα με την φασαρία στην οικοδομή που μένω! Τόσο καιρό ακούγανε καναρινάκια να τους κελαιδάνε, τώρα ας ακούσουνε και κανένα παπαγάλο να σκούζει δεν πειράζει! Όσο για τον χρόνο πάλι είμαι οκ γιατί έχω την δυνατότητα να φεύγω απο την δουλειά όποτε θέλω και τα έξοδα δεν με απασχολούν καθόλου!
 
Τοτε καλη αρχη με τους παπαγαλους! Ενα κοκατιλ η ενα Budgie πιστευω πως ειναι απο τα καλυτερα για να ξεκινησει καποιος με τους παπαγαλους πριν παρει εναν μεγαλο με περισσοτερες απαιτησεις!
 
Αν και διάβασα πολλά στο φόρουμ για τα φύλλα η αλήθεια είναι οτι μπερδεύτικα αρκετά και τελικά δεν κατάλαβα πως ξεχωρίζεις ενα αρσενικό απο ενα θυλικό cocatiel! Αυτά που βρήκα είναι 8 μηνών μπορώ να τα ξεχωρίσω απο κάτι;
 
Αν και διάβασα πολλά στο φόρουμ για τα φύλλα η αλήθεια είναι οτι μπερδεύτικα αρκετά και τελικά δεν κατάλαβα πως ξεχωρίζεις ενα αρσενικό απο ενα θυλικό cocatiel! Αυτά που βρήκα είναι 8 μηνών μπορώ να τα ξεχωρίσω απο κάτι;


Αν δεν κανω λαθος(ας με διορθωσουν οι πιο εμπειροι)(και απ'οσα εχω διαβασει απο το φορουμ ως καινουρια) τα αρσενικα κοκατιλακια εχουν πιο εντονα πορτοκαλι μαγουλακια ενω τα θηλυκα τα μαγουλακια τους ειναι λιγοτερο εντονα!
 
Αυτό με τα μάγουλα ισχύει, αλλά έχει να κάνει και με τον χρωμματισμό του πουλιού (περλέ κα...)!
 
Αν και διάβασα πολλά στο φόρουμ για τα φύλλα η αλήθεια είναι οτι μπερδεύτικα αρκετά και τελικά δεν κατάλαβα πως ξεχωρίζεις ενα αρσενικό απο ενα θυλικό cocatiel! Αυτά που βρήκα είναι 8 μηνών μπορώ να τα ξεχωρίσω απο κάτι;

Εαν ειναι μικρο κι εννοω κατω του ετους μαλλον τιιποτα δεν ειναι σιγουρο μεχρι μετα την πρωτη-δευτερη πτεροροια του. Εαν ειναι ανηλικο μπορεις απο τα στιγματα που εχουν τα θηλυκα κατω απο την ουρα και τις φτερουγες τους. 😉 Σε καποιους χρωματισμους οπως τα λευκα ειναι πιο δυσκολο.
 
Back
Top