Αναπαραγωγή Απορία σχετικά με την περίοδο αναπαραγωγής των καναρινιών

Στην εσωτερική εκτροφή τα πράγματα όμως μπορεί να είναι διαφορετικά χωρίς πρόβληματα, χωρίς υπερβολές βέβαια.
 
χωρίς πρόβληματα, χωρίς υπερβολές βέβαια.
Μα το θέμα δεν είναι τα προβλήματα και οι υπερβολές. Μπορεί να γίνει η εκτορφή και να είναι μια επιτυχημένη αναπαραγωγή χωρίς προβλήματα, αλλά μακροπρόθεσμα θα έχουν πρόβλημα και οι γεννήτορες με απορυθμισμένο βιολογικό ρολόι αλλά και οι απόγονοι. Απλά σκεφτείτε ένα καναρινάκι που θα γεννηθεί τον Γενάρη, θα περάσει πτερόροια και Απρίλη αλλά και Αύγουστο. Και ποιος ξέρει πότε θα πυρώσει.. Δε ξέρω θεωρώ λάθος να έχουμε ένα καναρίνι με λάθος αίσθηση του χρόνου και να διαιωνίζουμε το πρόβλημα κάνοντας και άλλα καναρινάκια γεννημένα εκτός εποχής. :)
 
Η τελική μου απόφαση συγκλίνει με την άποψη της Αλίκης.
Θεωρώ ότι μια τέτοια, πρόωρη διαδικασία θα έχει επιπτώσεις και στο βιολογικό ρολόι του αντίστοιχου αρσενικού.
Επιπλέον, δεν έχω αποφασίσει ακόμη αν θα της βάλω φωλιά έστω και αν είναι μόνη της καθώς πιστεύω ότι μια τέτοιου είδους ενέργεια θα της διεγείρει ακόμα περισσότερο το αναπαραγωγικό της ένστικτο.
Ευελπιστώ στο μέλλον κανένας ιδιοκτήτης να μην βιώσει παρόμοιες καταστάσεις.
 
Η τελική μου απόφαση συγκλίνει με την άποψη της Αλίκης.
Θεωρώ ότι μια τέτοια, πρόωρη διαδικασία θα έχει επιπτώσεις και στο βιολογικό ρολόι του αντίστοιχου αρσενικού.
Επιπλέον, δεν έχω αποφασίσει ακόμη αν θα της βάλω φωλιά έστω και αν είναι μόνη της καθώς πιστεύω ότι μια τέτοιου είδους ενέργεια θα της διεγείρει ακόμα περισσότερο το αναπαραγωγικό της ένστικτο.
Ευελπιστώ στο μέλλον κανένας ιδιοκτήτης να μην βιώσει παρόμοιες καταστάσεις.
Σοφή και σωστή κατά την γνώμη μου απόφαση. Συμφωνώ με τα λόγια σου και της Αλίκης!
 
Αν κάποιος ξέρει πότε πρέπει να σταματήσει και οι συνθήκες διαβίωσης είναι τέτοιες που να το επιτρέπουν τότε ο Γενάρης ειναι μια πολύ καλή εποχή για να υπάρχουν νεοσσοί.
Αν δεν ξέρει να σταμάτα την αναπαραγωγή όποτε κι αν αρχίσει θα το πάει μέχρι τελικής πτώσεως και τοτε θα φανεί το εκτός εποχης για τα πουλιά.
Κατά καιρούς βλεπω να καμαρώνουν κάποιοι με γεννήσεις καναρινιών τον Αύγουστο.
Σύνεση χρειάζεται και μέτρο.
 
Η τελική μου απόφαση συγκλίνει με την άποψη της Αλίκης.
Θεωρώ ότι μια τέτοια, πρόωρη διαδικασία θα έχει επιπτώσεις και στο βιολογικό ρολόι του αντίστοιχου αρσενικού.
Επιπλέον, δεν έχω αποφασίσει ακόμη αν θα της βάλω φωλιά έστω και αν είναι μόνη της καθώς πιστεύω ότι μια τέτοιου είδους ενέργεια θα της διεγείρει ακόμα περισσότερο το αναπαραγωγικό της ένστικτο.
Ευελπιστώ στο μέλλον κανένας ιδιοκτήτης να μην βιώσει παρόμοιες καταστάσεις.
Τέτοια προβλήματα βιώνω κάθε χρόνο!
Τώρα έχεις 3 επιλογές.
1. Κάνε ότι δεν την βλέπεις και αστην να ρίξει κανά δυο αβγά στο πατω του κλουβιου.
2. Βαλτεις φωλιά αλλά θα την αφήσεις να κάτσει όσο περισσότερο μπορεί δλδ από τη στιγμή που θα είναι ασπορα τα αυγά αστην να κλωσσάει για 25 μέρες μέχρι να σηκωθεί και μετά συναιχειζεις κανονικά θα έχει έρθει Φλεβάρης.
3. Την βάζεις κανωνικα αλλά φροντίζεις αν έρθουν οι νεωσσοι να έχεις φως για 12 ώρες την ημέρα σταθερές θερμοκρασίες.

ΥΓ1: ένας τρόπος για να ξεπυρωσει είναι να φάει μαγειρεμενει σόγια κάθε μέρα δεν την αφήνεις την τροφή πάνω από 20 λεπτά στο κλουβί (δεν το έχω δοκιμάσει, δεν το πρωτινω, μου το είχε πει ένας κριτής σε σχετική ερώτηση μου ).

ΥΓ2: το να κάνει διπλή πτερορροια ένα φετιναρι δεν είναι σφάλμα, π.χ. αυτό είναι ένα χαρακτηριστικό που το συναντάμε κυρίως στα λιζαρτ
 
Σταμάτη, η σόγια λέγεται ότι περιέχει οιστρογόνα (θηλυκές ορμόνες) και μάλιστα σε φάση αναπαραγωγής των καναρινιών ίσως κάπου να αποφεύγεται η βρώση της από τα αρσενικά.
Έχεις υπόψη σου πως θα μπορούσε να συσχετίζεται αυτό (αν συσχετίζεται) με το ξεπύρωμα των θηλυκών;
 
Σταμάτη, η σόγια λέγεται ότι περιέχει οιστρογόνα (θηλυκές ορμόνες) και μάλιστα σε φάση αναπαραγωγής των καναρινιών ίσως κάπου να αποφεύγεται η βρώση της από τα αρσενικά.
Έχεις υπόψη σου πως θα μπορούσε να συσχετίζεται αυτό (αν συσχετίζεται) με το ξεπύρωμα των θηλυκών;
Όχι δεν ξέρω σε σχετική ερώτηση που είχα κάνει σε κριτή το 2014 για το ξεπυρωμα των πουλιών μου είχε πει ότι βράζεις σόγια και την προσφέρεις το πρωί ( χωρίς άλλες λιχουδιές στο κλουβί) την αφήνεις 20 με 30 λεπτά μέσα όχι όλη μέρα αυτό το κάνεις περίπου για μία βδομάδα. Τώρα όπως γράφω και πιο πάνω όλα αυτά για την ιστορία γιατί δεν το δοκίμασα ποτέ!
 
μετά συναιχειζεις κανονικά θα έχει έρθει Φλεβάρης
Και μετά απο είκοσι αυγά (τόσα περίπου θα έχει κάνει) πιστεύεις πως αυτό το θηλυκό πρέπει να ξαναπροσπαθησει Σταμάτη;

ΥΓ2: το να κάνει διπλή πτερορροια ένα φετιναρι δεν είναι σφάλμα, π.χ. αυτό είναι ένα χαρακτηριστικό που το συναντάμε κυρίως στα λιζαρτ
Φυσικά και δεν ειναι σφάλμα.
Σε κάποιες μεταλαξεις ίσως χρειάζεται να γίνει.
Νομίζω ομως πως τα λιζαρντ ανήκουν στις μεταλλάξεις που θα πρέπει να αποτρέπεται για να μη φαρδύνει το πάχος απο το λέπι στο φτέρωμα τους
 
Και μετά απο είκοσι αυγά (τόσα περίπου θα έχει κάνει) πιστεύεις πως αυτό το θηλυκό πρέπει να ξαναπροσπαθησει Σταμάτη;
Κάτι εγώ δεν έγραψα καλά ή κάτι μου έχει ξεφύγει γιατί 20 αυγά για μία γέννα δεν μιλάμε;
 
misalouris και σε όλη τη παρέα συγνώμη δεν είχα διαβάσει προσεκτικά όλα τα post , (και δικαιολογία " λόγο κινητού"). Αυτό το πουλί που έχει κάνει 14 αυγά μέχρι τώρα άστο το καημένο. Μην υπολογίζεις σε αυτό
 
Τελικά δεν έβαλα φωλιά στο καναρίνι αυτό. Η απότομη αλλαγή του θερμοκρασίας σε συνδυασμό με την έλλειψη φωτός που επέφερε η συννεφιά στάθηκαν ως μια ιδιαίτερα ευνοϊκή συγκυρία για την περίπτωσή μου.
Ελπίζω να μην επαναληφθεί η όλη κατάσταση στο κοντινό μέλλον...
 
Σύνηθως τα θηλυκά πριν κάνουν αυγά παρουσιάζουν κάποια ανησυχία, πεταρίσματα, χαρτάκια κλπ.. Πρέπει να παρατηρούμε τα πουλιά μας και να παρεμβαίνουμε νωρίτερα.. Μία κανάρα πριν φτάσει στο αυγό κάτι δείχνει..
 
Σύνηθως τα θηλυκά πριν κάνουν αυγά παρουσιάζουν κάποια ανησυχία, πεταρίσματα, χαρτάκια κλπ.. Πρέπει να παρατηρούμε τα πουλιά μας και να παρεμβαίνουμε νωρίτερα.. Μία κανάρα πριν φτάσει στο αυγό κάτι δείχνει..
Σωστά αλλά πρέπει να προσέχουμε να διαβάζουμε τα καναρινια μας γιατί υπάρχουν τα ψευτο-πήρωματα, παιχνίδια, κυρίως από τα φετινά και άπειρα πουλια
 
Τι σημάδια έχουν τα ψευτοπυρώματα Σταμάτη;
Τα ίδια με τα και νικά αλλά όχι στην ίδια ένταση. Ρίξε και καμιά ματιά την ώρα που κάθονται στο κλαδάκι από πισω κατά πόσο φαίνεται φουσκομαινο (κάνει μπαμ)
 
Αν κάποιος ξέρει πότε πρέπει να σταματήσει και οι συνθήκες διαβίωσης είναι τέτοιες που να το επιτρέπουν τότε ο Γενάρης ειναι μια πολύ καλή εποχή για να υπάρχουν νεοσσοί.
Σωστός αλλά μην ξεχνάς Γιάννη μου πως ο Αλέξανδρος τώρα ξεκινάει με την αναπαραγωγή καναρινιών και δεν έχει μεγάλη εμπειρία. Αυτό το εγχείρημα ίσως θα έπρεπε να το προτείνουμε μόνο σε κάποιον με περισσότερη εμπειρία στην αναπαραγωγή καναρινιών. Και όταν λέω εμπειρία εννοώ στην πράξη.
Για να μην παρεξηγηθώ, Αλέξανδρε μου δεν εννοώ πως δεν είσαι ικανός, όλοι ξέρουμε πόσο τα φροντίζεις τα νοιάζεσαι και τα αγαπάς τα καναρινάκια σου, αλλά το να προσομοιάσεις συνθήκες άνοιξης, να πυρώσεις ένα αρσενικό Γενάρη μήνα και να καταφέρεις να κρατήσεις τις τόσο λεπτές ισορροπίες χωρίς να ξεφύγει η κατάσταση είναι ένα πολύ δύσκολο εγχείρημα και απαιτεί σχετικά περισσότερη εμπειρία. Προσωπικά αν μου τύχαινε το ίδιο, ούτε εγώ θα το δοκίμαζα αυτό που προτείνει ο Γιάννης, χωρίς απαραίτητα να είναι λάθος απόφαση. Απλά δεν είμαστε όλοι για όλα.. ακόμα! 😉

@misalouris όπως είπα μπορεί η πρόταση σου να προχωρήσει σε αναπαραγωγή τέτοια εποχή τελικά να μην είναι απόλυτα λάθος. Αλλά θα ήθελα να μου πεις αυτό το ζευγάρι που θα ξεκινήσει αναπαραγωγή και θα δει νεοσσούς Γενάρη μήνα, εννοείται σε τέλειες και ιδανικές συνθήκες αναπαραγωγής (κάτι που πρέπει να γίνει σταδιακά), τι μέλλον θα έχει; Θα ζευγαρώνει για 2-3 μήνες (max 2 γέννες για το συγκεκριμένο θηλυκό) και μετά τον Απρίλη που είναι η απογείωση της άνοιξης και της αναπαραγωγής θα "απαιτήσουμε" από αυτό το ζευγάρι και συγκεκριμένα απ΄ το θηλυκό (που είναι ξεκάθαρα πιο δύσκολο να τα ξεπυρώσεις) να μπει στη φάση προπτερόροιας μέχρι τον Αύγουστο;
Προσωπικά θεωρώ πως αν ακολουθούσε αυτή την πρακτική ο Αλέξανδρος με αυτό το θηλυκό πολύ απλά θα γεννοβολούσε μέχρι και τον Ιούνιο που σημαίνει εξάντληση και υπερκόπωση. Γι αυτό και θεωρώ πως ο Αλέξανδρος πήρε την σωστή απόφαση και μας το απέδειξε και το κορίτσι! :D
Η απότομη αλλαγή του θερμοκρασίας σε συνδυασμό με την έλλειψη φωτός που επέφερε η συννεφιά στάθηκαν ως μια ιδιαίτερα ευνοϊκή συγκυρία για την περίπτωσή μου.

Ελπίζω να μην επαναληφθεί η όλη κατάσταση στο κοντινό μέλλον...
Βασικά ας ελπίσουμε να πυρώσει την άνοιξη! Αυτό να εύχεσαι! Αλλά πιστεύω θα πυρώσει γιατί το χειρίστηκες σωστά και τώρα έχει ηρεμήσει! 😉
 
Back
Top