Αναπαραγωγή Απορία σχετικά με την περίοδο αναπαραγωγής των καναρινιών

Αν μιλήσουμε γενικά. Γενάρη ξεκινάει οι περισσότερες εσωτερικές εκτροφές @alicedros - Αλίκη... όπως κι εγώ...
Τον Απρίλη σταματάω, συνήθως μετά από την ολοκλήρωση της δεύτερης γέννας και γαλουχίας...
Η λήξη της αναπαραγωγής όμως δε σημαίνει πως το πουλί θα πρέπει να περάσει αυτόματα σε πτερόρροια.
Το αντίθετο μάλιστα.
Έχει χρόνο να ηρεμήσει και να ξεκουραστεί και να περάσει πιο όμορφα στη φάση αλλαγής των φτερών...

Αν μιλήσουμε ειδικά
για την συγκεκριμένη περίπτωση...
Ότι πρότεινα, το πρότεινα γνωρίζοντας όλα όσα αναφέρθηκαν...
Επιπλέον γνωρίζοντας... Πως η κανάρα για πολλούς λόγους έχει ξεκινήσει από Νοέμβρη να γεννά και υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να μην μπορεί να δει μικρά ο @Εκηβόλος, ο οποίος σε μένα φάνηκε πως θα το ήθελε πολύ ... κι ας το κρατήσουμε ως δεύτερο δεδομένο.
Γιατί το πρώτο δεδομένο είναι πως έχουμε ένα έτοιμο αναπαραγωγικά θηλυκό είτε μας αρέσει είτε όχι.

Και η απόφαση είναι μεταξύ
...
Του ξεκουράζω το πουλί για την επόμενη αναπαραγωγική χρονιά και του δοκιμάζω μια άκαιρη αναπαραγωγική προσπάθεια με τη βοήθεια και τη συνδρομή όλων μας...
Και τα δύο για μένα έχουν υπέρ και κατά...
Η απόφαση όμως δεν είναι δική μας αλλά του Αλέξανδρου που έχει την κανάρα.
Για όλα τα υπόλοιπα υπάρχουν λύσεις και δεν αφορίζουμε κάτι αν δεν το ξέρουμε ή δεν το έχουμε δοκιμάσει ποτέ.
Και όλοι εμείς εδώ μπορούμε να συνδράμουμε να κάνει και ο πιο αδαής σωστά τα βήματά του...
Πρέπει να συνδράμουμε.
Αυτός για μένα είναι ο λόγος της παρουσίας μου εδώ.
 
Για όλα τα υπόλοιπα υπάρχουν λύσεις και δεν αφορίζουμε κάτι αν δεν το ξέρουμε ή δεν το έχουμε δοκιμάσει ποτέ.
Και όλοι εμείς εδώ μπορούμε να συνδράμουμε να κάνει και ο πιο αδαής σωστά τα βήματά του... πρέπει να συνδράμουμε.
Αυτός για ένα είναι ο ρόλος της δικής μου τουλάχιστο παρουσίας εδώ.
Απλά όταν συμβουλεύουμε κάποιον πρέπει να βλέπουμε και να ζυγίζουμε όλους τους παράγοντες και την κάθε κατάσταση/περίπτωση ξεχωριστά. Και τι εννοώ.. αν ο Αλέξανδρος δοκίμαζε τη δική σου πρακτική, θα έπρεπε να βρει έναν εσωτερικό χώρο να βάλει το ζευγάρι και σταδιακά να αλλάξει τις συνθήκες στις οποίες ζουν να προσομοιώσει την άνοιξη δηλαδή (φως, θερμοκρασία, διατροφή). Όταν λοιπόν ένα παιδί δεν έχει καν δοκιμάσει να κάνει μια εξωτερική εκτροφή ενός ζευγαριού καναρινιών που στην κατάλληλη περίοδο η φύση, ο ήλιος και η εποχή είναι σύμμαχος και βοηθάει την όλη κατάσταση, δεν μπορείς να τον συμβουλεύεις "πύρωσε ένα αρσενικό και βάλτα μαζί". Συγγνώμη αλλά για μένα αυτό είναι ασυνείδητο και επιπόλαιο και αντί να βοηθήσει, θα φέρει τα αντίθετα αποτελέσματα και θα απογοητεύσει τον εκάστοτε αρχάριο που είπε να δοκιμάσει ένα εγχείρημα που απαιτεί εμπειρία, χώρο, γνώσεις και θυσίες! Συμβουλεύουμε με βάση την εμπειρία του καθένα και το τι μπορεί να προσφέρει. Το ότι το θέλει πολύ δεν είναι κριτήριο..

Η λήξη της αναπαραγωγής όμως δε σημαίνει πως το πουλί θα πρέπει να περάσει αυτόματα σε πτερόρροια.
Το αντίθετο μάλιστα.
Έχει χρόνο να ηρεμήσει και να ξεκουραστεί και να περάσει πιο όμορφα στη φάση αλλαγής των φτερών...
Και το χειρότερο και πιο πιθανό σενάριο είναι πως το θηλυκό θα γεννάει μέχρι τον Ιούνιο (δεν μπορεί να την σταματήσει τους μήνες Νοέμβριο και Δεκέμβριο, πραγματικά τι σε κάνει να πιστεύεις πως το συγκεκριμένο πουλί θα σταματήσει τον Απρίλιο; Στο απόγειο της άνοιξης; Όλοι ξέρουμε πόσο επίμονα είναι τα θηλυκά και πως πολλά συνεχίζουν να κάνουν αυγά ακόμα και τον Ιούλιο)

Για μένα ένα - ένα τα βήματα λοιπόν! Δεν μπορούμε από ένα παιδί να ζητάμε να πάει από το 1 στο 8 κατευθείαν !

Γενάρη ξεκινάει οι περισσότερες εσωτερικές εκτροφές Αλίκη... όπως κι εγώ...
Οι περισσότερες επαγγελματικές εκτροφές εννοείς Γιάννη. Και επειδή διαβάζουν και άλλοι το θέμα, και κυρίως αρχάριοι, το να προτείνουμε να ξεκινάνε την αναπαραγωγή Ιανουάριο μήνα, δεν είναι και ό,τι πιο σωστό... Εσύ και άλλοι εκτροφείς όμως έχετε ολόκληρο δωμάτιο αφιερωμένο στα καναρίνια, με ελεγχόμενη θερμοκρασία και σύστημα δύσης και ανατολής, ειδικές λάμπες και ένα δωμάτιο που κάνατε χρόνια να χτίσετε και να φτιάξετε και χάρη σε όλα αυτά τα χρήματα που δαπανήσατε και αφιερώσατε, καταφέρατε να προσομοιώνετε σχεδόν ιδανικές συνθήκες άνοιξης τον Γενάρη μήνα. Αλλά δεν ξεκινήσατε έτσι... Ξεκινήσατε από ένα ζευγαράκι στο μπαλκόνι να ζευγαρώνει την άνοιξη, όπως όλοι, και σιγά σιγά μετά από πολλά χρόνια φτιάξατε το εκτροφείο σας. Εκεί λοιπόν έγκειται η δική σου διαφορά με του Αλέξανδρου και του κάθε αρχάριου στο χόμπι μας.
 
Πάντως αρκετοί κάνουμε το χόμπυ μας με επαγγελματισμό για αυτό και οι συμβουλές των επαγγελματιών είναι πολυ χρήσιμες ακόμα και αν έχουμε ένα ζευγαράκι μόνο στο μπαλκόνι.
 
Πάντως αρκετοί κάνουμε το χόμπυ μας με επαγγελματισμό για αυτό και οι συμβουλές των επαγγελματιών είναι πολυ χρήσιμες
Εμένα αφήστε με στους ερασιτέχνες αν θέλετε...
Με μεράκι, αγάπη και γιατί όχι με επαγγελματισμό, αλλά ερασιτέχνης.
 
Επαγγελματίες στον τρόπο που προσέχουν τα πτηνά τους εννοώ.. Ελάχιστοι στην Ελλάδα ζουν αποκλειστικά απο εκτροφή καναρινιών..
 
Εκτιμώ ιδιαίτερα το γεγονός ότι ειδήμονες στην αναπαραγωγή μπήκαν στο κόπο να απαντήσουν και γενικότερα να παρακολουθήσουν το θέμα.
Όντως θα ήθελα πολύ να "δω νεοσσούς" αλλά έχω και δεύτερο ζευγάρι, το οποίο όμως θα κατέστρεφα αν αποσπούσα το αντίστοιχο αρσενικό προκειμένου να το βάλω με την ήδη πυρωμένη θηλυκιά.
Ακούστηκαν σοβαρές απόψεις και έγιναν αντιπαραθέσεις οι οποίες με βοήθησαν να καταλήξω στη τελική μου απόφαση.
Πλέον, σε πρώτη μοίρα θέτω την υγεία του θηλυκού και τη διατροφική προετοιμασία του άλλου μου ζευγαριού...
 
Back
Top