Αναπαραγωγή Απορία σχετικά με την περίοδο αναπαραγωγής των καναρινιών

θεωρώ ότι για φέτος το θηλυκό έχασε την χρονιά ή θα μπλέξει σε εξαντλητικές ωοτοκίες ως το καλοκαίρι, ακόμα και αν βγάλει πουλάκια την ανοιξή θα είναι ρίσκο για την υγεία του. Θα πρότεινα να μην το εντάξεις στα πλάνα σου για φέτος, αστο να ηρεμήσει..
 
Αυτό που έγραψα στο επτά... Δεν σε καλύπτει;
Ίσως χρειάζομαι μία ακόμη διευκρίνιση.
Να βάλω απευθείας το αρσενικό με τη θηλυκιά ή πρέπει να προηγηθεί ολιγοήμερη γνωριμία με το διαχωριστικό;
 
Θύμισέ μας την πορεία των ωοτοκιών της κανάρας σου;
Γέννησε τις δύο τελευταίες εβδομάδες του Οκτωβρίου από τέσσερα αυγά.
Ακολούθησε ένα διάλλειμα περίπου δύο εβδομάδων και ξαναγέννησε από τρία αυγά για κάθε μια από τις τελευταίες δύο εβδομάδες του Νοέμβρη.
Η τελευταία ωοτοκία ήταν το περασμένο επταήμερο.
Δεν μου απαντήσατε σε αυτό:
Ίσως χρειάζομαι μία ακόμη διευκρίνιση.
Να βάλω απευθείας το αρσενικό με τη θηλυκιά ή πρέπει να προηγηθεί ολιγοήμερη γνωριμία με το διαχωριστικό;
 
Δεν μου απαντήσατε σε αυτό:
Ρώτησα πρώτα. Για να σου απαντήσω όσο μπορώ πιο σωστά...
Η τελευταία ωοτοκία ήταν το περασμένο επταήμερο.
Συνεπώς δεν συντρέχει λόγος άμεσης επαφής... Οπότε διαχωριστικό.
Αν για παράδειγμα είχε γεννήσει σήμερα το πρώτο αυγό.. Θα έπρεπε να μπει άμεσα το αρσενικό... με ότι αυτό μπορεί να συνεπάγεται.
Το διαχωριστικό θα το βγάλεις όταν αρχίσει να ετοιμάζει τη νέα φωλιά της ... όχι πιο νωρίς.
Γέννησε τις δύο τελευταίες εβδομάδες του Οκτωβρίου από τέσσερα αυγά.
... Ξαναγέννησε από τρία αυγά για κάθε μια από τις τελευταίες δύο εβδομάδες του Νοέμβρη.
2Χ4 + 2Χ3 = 14 αυγά...
Έχω βάσιμε υποψίες πως οριακά, με πίεση και μεγάλο ρίσκο υπάρχει πιθανότητα για πέμπτη σειρά ωοτοκίας...
Δώσε καλοβρασμένο αυγό και όταν ξεκινήσει να ωοτοκεί εκ νέου να δώσεις άμεσα ασβέστιο στην κανάρα.
Φυσικά θα ήθελα να μας ενημερώσεις.
 
Το διαχωριστικό θα το βγάλεις όταν αρχίσει να ετοιμάζει τη νέα φωλιά της ... όχι πιο νωρίς.
Με το που με ενημερώσατε σήμερα ότι πρέπει να υπάρξει μία όλη επιτάχυνση, όταν έβαλα στη πλευρά της εξωτερική φωλιά με τσόχα και το αντίστοιχο υλικό έδειξε άμεσα ενδιαφέρον.
Προσπαθούσε μάλιστα απεγνωσμένα, να αποσπάσει κομματάκια από το λάστιχο της ''σακούλας'' του κλουβιού.

Έχω βάσιμε υποψίες πως οριακά, με πίεση και μεγάλο ρίσκο υπάρχει πιθανότητα για πέμπτη σειρά ωοτοκίας...
Δώσε καλοβρασμένο αυγό και όταν ξεκινήσει να ωοτοκεί εκ νέου να δώσεις άμεσα ασβέστιο στην κανάρα.
Μάλιστα.
Φυσικά θα ήθελα να μας ενημερώσεις.
Εννοείται.
 
να δώσεις άμεσα ασβέστιο στην κανάρα.
1)τρυμμένα όστρακα
ocean-1kg.webp
2) σουπιοκόκκαλο
600_600 (1)-300x300.webp

3) υδατοδιαλυτό ασβέστιο (ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες της εταιρίας)
4017524-300x300.webp

... Οπωσδήποτε και τα 3 , να τη βοηθήσεις συστηματικά και σωστά από μέρους σου.
 
προσοχή στο λάστιχο της σακούλας. Έχω δει κανάρα μου το πρωί κυριολεκτικά παγιδευμένη και πιασμένη στα δάχτυλά από το λάστιχο..
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
προσοχή στο λάστιχο της σακούλας. Έχω δει κανάρα μου το πρωί κυριολεκτικά παγιδευμένη και πιασμένη στα δάχτυλά από το λάστιχο..
Αποτέλεσε μεμονωμένο περιστατικό στη προκειμένη περίπτωση.
 
.. Τότε να της το προσφέρεις... Το χρειάζεται σίγουρα με 4 ωοτοκίες στο δυναμικό της..
Δημήτρη μόνο όταν ξεκινήσει να ωοτοκεί...
Σε κάθε άλλη περίπτωση θα κάνουμε κακό στον οργανισμό της...
 
Αλέξανδρε, προφανώς το βιολογικό της ρολόι είναι διαταραγμένο και για αυτό το λόγο κάνει αυγά τέτοια εποχή. Ίσως δεν φταίει το πετσοπ για αυτό, αλλά το πότε γεννήθηκε το συγκεκριμένο πουλί και οι συνθήκες φωτισμού στις οποίες μεγάλωσε.
Όσον αφορά το λάστιχο, είχα κι εγώ καναρίνι πιασμένο στο ελαστικό νήμα από το βρακί, του οποίου το πόδι είχε τόσο ισχυρά τυλιχτεί και παραμείνει έτσι για αρκετές ώρες με αποτέλεσμα να είναι πρησμένο και μπλαβί. Οπότε μην σκέφτεσαι τόσο αβίαστα ότι πρόκειται για μεμονωμένο περιστατικό.
 
μόνο όταν ξεκινήσει να ωοτοκεί...
Σε κάθε άλλη περίπτωση θα κάνουμε κακό στον οργανισμό της...
.. Θεωρώ πως αυτό αναγράφεται στη συσκευασία.. Δεν πρότεινα κάτι άλλο,το αναγράφω και πιο πάνω άλλωστε ''ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες''..👍
 
Αλέξανδρε, προφανώς το βιολογικό της ρολόι είναι διαταραγμένο και για αυτό το λόγο κάνει αυγά τέτοια εποχή. Ίσως δεν φταίει το πετσοπ για αυτό, αλλά το πότε γεννήθηκε το συγκεκριμένο πουλί και οι συνθήκες φωτισμού στις οποίες μεγάλωσε.
Υπάρχουν αρκετές εκδοχές αδιαμφισβήτητα.
Οπότε μην σκέφτεσαι τόσο αβίαστα ότι πρόκειται για μεμονωμένο περιστατικό.
Τυλίγω κάθε φορά τη σακούλα με τέτοιο τρόπο ώστε να καναρίνια μου να μην έρχονται σε άμεση επαφή με το λάστιχο.
Το περιστατικό αυτό συνέβη κατά τη τοποθέτηση της φωλιάς όταν αναγκάστηκα να κάνω ανακατάταξη των πατηθρών με συνέπεια να βγάλω και να ξανατοποθετήσω ''όχι κατάλληλα'' τη σακούλα.
 
Εγώ διαφωνώ να προχωρήσει σε αναπαραγωγή αυτόν τον καιρό. Δεν καταλαβαίνω πρώτον γιατί από τη στιγμή που το καναρίνι έχει ήδη απορυθμισμένο βιολογικό ρολόι γιατί να το απορρυθμίσουμε εντελώς προχωρώντας σε μία εντελώς εκτός εποχής αναπαραγωγή και δεύτερον γιατί ενώ έχουμε ένα καναρίνι να θέλουμε να έχουμε δύο, παίρνοντας σβάρνα και το βιολογικό ρολόι του αρσενικού; Διαφωνώ διαφωνώ διαφωνώ. :)
 
Μα, αν τα φέρει μέσα τα πουλιά, ειναι οριακά εκτός εποχής. Κι επιπρόσθετα θα δώσει την ευκαιρία στο θηλυκό να κάνει έναν κύκλο κι έπειτα να μπει σε πιο φυσιολογικούς ρυθμούς. Επίσης δεν θα απορρυθμίσει άλλο πουλί, διότι αν δεν ειναι έτοιμο το αρσενικό, απλά δεν θα ζευγαρώσει και η γέννα θα ειναι άσπορη.
Ζυγίζοντας τα υπέρ και τα κατά βεβαίως, δεν θα την άφηνα να ζευγαρώσει φέτος, αλλά θα την άφηνα να κλωσήσει ειτε τα δικά της άσπορα ειτε ψεύτικα αυγα.
 
Μα, αν τα φέρει μέσα τα πουλιά, ειναι οριακά εκτός εποχής.
H αναπαραγωγή Τέλη Δεκέμβρη - Αρχές Γενάρη είναι εκτός εποχής. Ακόμα και οι εκτροφείς που θέλουν τα καναρίνια σου να είναι έτοιμα για τις εκθέσεις τα ενώνουν τον Φλεβάρη. Για μένα αν η αναπαραγωγή δεν είναι Τέλη Μαρτίου με Αρχές Ιουνίου είναι εκτός εποχής. :)

Επίσης δεν θα απορρυθμίσει άλλο πουλί,
Αν θελήσει τελικά να τα βάλει μαζί θα προετοιμάσει και τον αρσενικό διατροφικά για να πυρώσει εκτός εποχής. Οπότε ναι θα απορρυθμιστεί και το δικό του βιολογικό ρολόι και θα νομίζει πως αντί για Γενάρη και χειμώνα έχουμε άνοιξη.

Εμένα αυτό που με φοβίζει και τρομάζει είναι πως θα συνεχίσουν τα πουλιά αυτά... Το άγνωστο του πως θα συνεχίσει το βιολογικό τους ρολόι. Θα κάνουν πτερόροια την άνοιξη εώς το καλοκαίρι ή θα γεννοβολάνε και θα είναι πυρωμένα μέχρι και τον Ιούλιο; Δε ξέρω.. Πιστεύω πως η λύση "βάλτα μαζί να πάρεις τουλάχιστον μια γέννα" αντί για καλό, κάνει κακό στα πουλιά. Ας προσπαθήσουμε να αδιαφορούμε στα πυρωμένα πουλιά τέτοια εποχή και κάποια στιγμή θα ξεπυρωσουν δεν μπορεί! Ενώ αν ενδυναμώσουμε το ένστικτό τους αυτό θα τα κάνουμε όλα χειρότερα και θα μπερδευτούν ακόμα περισσότερο. Η προσωπική μου γνώμη φυσικά!
 
Back
Top