Γενικά Απορίες για την επιλογή παπαγάλου

steliosagk

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουν 2009
Μηνύματα
103
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα και στους φιλους των παπαγαλων... μεχρι στιγμης ποσταρα μονο στα καναρινια.

Λοιπον, θελω να αγορασω εναν παπαγαλο και εχω μερικες βασικες αποριες:

1. Πρεπει να παρω ζευγαρι ή μπορουν να ζησουν και μονοι τους;
2. Ποια ράτσα ειναι η πιο ευκολα εκπαιδευσιμη;
3. Είναι καταλληλη η εποχη για αγορα ή να περιμενω το Σεπτεμβρη;
4. Γιατι κοβετε τα φτερα; Δεν ειναι λιγο βάρβαρο;

Ελπιζω καποιος να βρει το χρονο να μου απαντησει...
 
Ολοι οι παπαγαλοι μπορουν να ζησουν και ατομικα αν τους παρεχουμε την απαραιτητη προσοχη και χρονο ενασχολησης μαζι τους. Δεν εχουν καμια σχεση με τα καναρινια σε θεμα ψυχοσυνθεσης, χωρις να θελω να μειωσω τα καναρινακια διοτι δεν εχω διαβασει πολλα γι αυτα σε αυτον τον τομεα. Καποια ειδη ειναι καλυτερο να τα κραταμε σε ζευγη διοτι ειναι ισως λιγο δυσκολοτερο να μπορουμε να καλυψουμε την αναγκη τους σε συντροφια. Το πιο καλο παραδειγμα γι αυτα ειναι τα Lovebirds.
Εγω θα σου προτεινα ενα Budgie η ενα cockatiel η ενα ζευγαρι Lovebirds. Αν θελεις ενα πουλακι αποκλειστικα σαν κατοικιδιο που θελεις να το πιανεις και να "εχει ματια μονο για σενα" και να μην ειναι προσκολλημενο στο ταιρι του, τοτε καλυτερα να παρεις ενα μονο του, αναλογιζομενος βεβαια την ευθυνη απεναντι του για αρκετη συντροφια. Αν καταφερεις να βρεις ενα πουλακι ταισμενο στο χερι, αλλα απογαλακτισμενο, θα ηταν κατα τη γνωμη μου το ιδανικο. :) Ολες οι εποχες ειναι καταλληλες διοτι σε αντιθεση με τα καναρινια η αναπαραγωγικη περιοδος δεν ακολουθει απολυτο ημερολογιακο κυκλο, αρκει να βρεις αυτο που θελεις και να ειναι υγιες.

Τα φτερα πτησης ψαλιδιζονται για την ασφαλεια των πουλιων απο τους κινδυνους μεσα στο σπιτι (π.χ. ακαλυπτα τζαμια κτλ), σε επιθετικα πουλια με προβληματα συμπεριφορας η σε πουλια που καποιοι τα βγαζουν εξω απο το σπιτι.
Διαβασε κι αυτο και πιστευω θα σε βοηθησει να σχηματισεις αποψη.
https://community.petbirds.gr/threads/Κόψιμο-φτερών-πτήσης-παπαγάλων-Υπέρ-ή-Κατά.7877/
Κατα τη γνωμη μου δεν ειναι βαρβαρο σαν αποψεις που ακουγονται οτι μοιαζει σα να σου κοβουν τα χερια. Η παρομοιωση αυτη προσωπικα μου φαινεται εντελως ακυρη. Σαν να κοβουν τα νυχια η τα μαλλια ισως αφου ειναι κατι που ξαναβγαινει στην επομενη πτερορροια και ειναι εντελως ανωδυνο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Ευχαριστω πολυ Ανεστη για τη γρηγορη ανταποκριση...

Τωρα καθως ψαχνω, βλεπω οτι μερικοι παπαγαλοι δαγκωνουν κιολας! Ποσο πολυ δαγκωνουν; Σε σημειο που να μη μπορουμε να του απλωσουμε το χερι μας;
 
...

Τωρα καθως ψαχνω, βλεπω οτι μερικοι παπαγαλοι δαγκωνουν κιολας! Ποσο πολυ δαγκωνουν; Σε σημειο που να μη μπορουμε να του απλωσουμε το χερι μας;

Αυτο εξαρταται απο το ειδος του παπαγαλου. Αλλη δυναμη εχει ενα Budgie κι αλλη ενα Lovebird. :) Το θεμα ειναι γιατι ενα πουλι φτανει στο σημειο να δαγκωσει. Επειδη φοβαται η επειδη θελει να επιβληθει; Νομιζω οτι αναλογα με την περιπτωση αν καταλαβει κανεις την αιτια του προβληματος θα μπορεσει να φερθει αναλογα ειτε προσεχοντας να μην τρομαζει ενα καινουριο πουλακι πιεζοντας το περισσοτερο απ'οσο αυτο θελει, ειτε αντιμετωπιζοντας την κυριαρχικη συμπεριφορα διαφορετικα.
Παντως μη σου ερχεται στο μυαλο οτι θα παρεις ενα πουλακι και μολις βαζεις το χερι σου στο κλουβι να το καθαρισεις η να βαλεις τροφη η νερο θα ορμαει σαν λιονταρι πανω σου. Αν το ζορισεις η το στριμωξεις βεβαια ενω δε θελει επαφη μαζι σου επειδη δεν σε ξερει και φοβαται τοτε αλλαζει το θεμα. Εαν νεο πουλακι ταισμενο στο χερι απο καποιον εμπειρο πιστευω πως δεν θα εχει τετοια προβληματα. Εξαρταται τι εχεις εσυ στο μυαλο σου να αποκτησεις. 😉
 
Ευχαριστω Ανεστη... με κατατοπισες πληρως.
Μαλλον θα παρω ενα κοκατιλ και ισως μετα απο καιρο να του παρω και το ταιρι του.

Υ. Γ. Γνωριζεις μηπως ποση ειναι περιπου η τιμη τους;
 
Μη εξημερωμενα απο 30 ως 60 ευρω
και ταισμενα στο χερι απο 70 ως και 150!

Βεβαια οι τιμες παιζουν απο μαγαζι σε μαγαζι κι απο εκτροφεα σε εκτροφεα!
 
Αν θές ρίξε μια ματιά και εδώ, νομίζω θα βοηθηθείς αρκετά για να αποφασίσεις το είδος που σου ταιριάζει απόλυτα, μην πέρνεις γρήγορες αποφάσεις https://community.petbirds.gr/threads/Συγκριτικός-πίνακας-ειδών-παπαγάλων-project.7745/
δε στο λέω επειδή το κοκατίλ είναι κακή επιλογη,ίσα ίσα για αρχάριους είναι ότι πρέπει, αλλα ψάξτο λίγο περισσότερο :)
 
Λετε οτι αν θελω να εξημερωσω το cockatiel, τοτε θα πρεπει να το παρω οσο ειναι ακομα μικρο.
Αρκει να δω στο δαχτυλιδι του να λεει 09 (μπλε χρωμα, σωστα 😉 ή μηπως αν ειναι γεννημενο στις αρχες του χρονου, θεωρειται πλεον μεγαλο;
 
Λετε οτι αν θελω να εξημερωσω το cockatiel, τοτε θα πρεπει να το παρω οσο ειναι ακομα μικρο.
, απο 2 εως 6 μηνών θεωρείτε αρκετά μικρο. Θα εκπαιδευθεί πιο εύκολα.
Αρκει να δω στο δαχτυλιδι του να λεει 09
, σωστά, καλό ειναι να εχει δακτυλίδι. Και να έχει την ηλικία 8 μηνών και πάλι μικρο θα είναι...
 
Thanks Πωλίνα... και κατι τελευταιο:

Επειδη θα παρω και κλουβι, τι προτεινετε για αρχικο εξοπλισμο; Διαβασα για σουπιοκοκαλο, κουνια, διαφορα παιχνιδακια, πετρα για τα νυχια και το ραμφος... κατι αλλο;

Επισης διαβασα οτι καλυτερα τα καγκελα του κλουβιου να ειναι οριζοντια. Και δε μου λετε; Πως ακριβως βαζουμε την ποτιστρα;
 
... Οσο μπορείς πιο μεγάλο κλουβί με οριζόντια κάγκελα, οχι βαμμένα, ξύλινες παθιστρες, κούνια, διάφορα παιχνίδια και σκοινιά, σκάλες, κόκαλο σουπιας, πέτρα, άμμο, μινεραλ μπλοκ, κανένα στικάκι με σπόρια σαν λιχουδιά, μπολάκι του φαγητού και νερού καλλίτερα να είναι βιδωτά - μι παίρνεις πλαστικές ταιστρες, ενα σταντ.

εδώ είναι τα άρθρα που μπορείς να παίρνεις περισσότερες πληροφορίες
Ιδανικο κλουβι για cockatiels
"Επισκευη" κλουβιου για παπαγαλο
Παιχνιδια που εχετε στα πουλια σας
Πως καθεται ο παπαγαλος στο σταντ;
Βρηκα σε καλη τιμη κλουβι για Ζακο να το παρω για το κοκατιλ μου;
Ποσο κοστιζουν τα σταντ για παπαγαλους;
 
Υπάρχουν ειδικές ποτίστες παρόμοιες με αυτες των καναριών αλλα με πιο φαρδυ στόμιο που προσαρμοζονται και προορίζονται για κλουβια με οριζόντια κάγκελα!
 
Back
Top