Γενικά Βοήθεια για επιλογή παπαγάλου

H τζάμπα απορροφητική εφημερίδα με εξυπηρετεί μια χαρά όλα τα χρόνια που είχα πουλιά. :) Τα κλουβιά μου έχουν σχάρες και τα πουλιά δεν φτάνουν στις ακαθαρσίες τους (εκτός απο τη Γουίντερ που κατεβαίνει κάτω και χώνει τα πόδι της για να πιάσει κάτι που της έπεσε και το θέλει πολύ). Τη σχάρα την περνάω καθημερινά με ένα σφουγγάρι βουτηγμένο σε ζεστό νερό και λίγο ξύδι κι είναι σαν καινούρια.
 
Καλύτερα ν' αποφύγεις άμμους γατιών, γιατί έχουν αρωματικά πρόσθετα, άγνωστο αν είναι αλλεργιογόνα για τα πουλιά μας. Και αυτή επίσης αναφέρει ότι έχει άρωμα πούδρας.
 
Απο που μπορω να βρω και να αγορασω ζεολιθο;
Στην Κέρκυρα δεν γνωρίζω, εδώ πουλάνε τα περισσότερα petshops και σε τσουβάλια, που είναι πολύ για σένα γιατί είναι 25 κιλά και χύμα, προς 1 ευρώ το κιλό. Θα διαλέξεις μεγάλης κοκκομετρίας όχι σκόνη, γιατί θα γεμίζει σκόνη το σπίτι με τα φτερουγίσματα.
 
Δυστηχως δεν θα προχωρήσω στην αγορά του Παροτλετ που είχα βρει. Ήταν θηλυκό και εκτός από αυτό υπήρχαν και κάποια αλλά προβλήματα.

Τώρα ψάχνω για Μονκ η για Σενεγαλης αρσενικό. Ήμερο πάντα και ταϊσμένα στο χέρι, Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει και να μου πει που μπορώ να βρω θα ήμουν υπόχρεος...

Μόνο μέσω Facebook βρήκα δυο που λένε ότι είναι εκτροφείς και είναι και οι δυο στην Λάρισα αλλά κάτι δεν μου άρεσε στην επικοινωνία μας και δεν νομίζω ότι είναι αξιόπιστοι...
 
Ήταν θηλυκό και εκτός από αυτό υπήρχαν και κάποια αλλά προβλήματα.
Τι άλλα προβλήματα; Πες μας κι εμάς, αν δεν σου είναι δύσκολο, ώστε να έχουμε το νου μας και σε αυτές τις παραμέτρους.
Τώρα ψάχνω για Μονκ η για Σενεγαλης αρσενικό. Ήμερο πάντα και ταϊσμένα στο χέρι, Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει και να μου πει που μπορώ να βρω θα ήμουν υπόχρεος...
kouklakis , έχεις διαθέσιμα από τα παραπάνω είδη ή μήπως έχεις υπόψη σου κάποιον άλλον εκτροφέα για να παραπεμφθεί σε αυτόν ο φίλος μας;
 
Τι άλλα προβλήματα; Πες μας κι εμάς, αν δεν σου είναι δύσκολο, ώστε να έχουμε το νου μας και σε αυτές τις παραμέτρους

Ήταν κάποιοι λόγοι άσχετοι με τον εκτροφεα κλπ , οικογενειακοί περισσότερο με τον παιδίατρο που φόβισε την γυναίκα μου όταν του είπε ότι θα πάρουμε παπαγάλο... Τις είπε ότι είναι λάθος και ότι είναι επικίνδυνο για τα παιδιά να μεταφέρει ασθένειες κλπ... και μέχρι να το λύσω το θέμα, δεν ήθελα να δεσμεύω τον άνθρωπο που είχαμε συμφωνήσει να μου κρατάει το πουλάκι αν δεν ήταν σίγουρο ότι θα το παρω. Αλλά τώρα πιστεύω λύθηκε το θέμα.
 
Γιατι δε περιμενεις να βρεις παροτλετ που ειχες επιλεξει αρχικα; Εχω μπερδευτει λιγο με τα ειδη που θες και σε σχεση με το αρχικο σου ποστ. Θα σου προτινα να μη βιαστεις γιατι τωρα ξεκινανε οι αναπαραγωγες κατα βαση οποε ειναι πιο δυσκολο να βρεις αμεσα. Επισης θα ελεγα να ξαναδεις λιγο τα ειδη γιατι απο παρροτλετ σε μονκ οι διαφορες δεν ειναι μικρες πχ κλουβι, φωνη κτλ
 
Το κλουβί το αγόρασα είδη.Έχει διαστάσεις 60,9 x 38,1 x 52εκ., όποτε πιστεύω κάνει και για μεσαίους παπαγάλους από ότι διάβασα...

Δεν απορρίπτω τα παροτλετ μου αρέσουν γιατί είναι μικρά και έξυπνα αλλά διάβασα ότι είναι και πολύ δύσκολα σαν χαρακτήρες και σχετικά ανεξάρτητα...

Οι Μονκ και οι Σενεγαλης που κοιτάω είναι πιο ήρεμοι, παιχνιδιάρικες, το ίδιο έξυπνοι και επίσης μπορούν να πουν και λέξεις μετά από εκπαίδευση...
 
Το κλουβι που λες δε νομιζω οτι κανει για μονκ και σενεγαλης ειναι μικρο.
δες το παρακατω: https://community.petbirds.gr/threads/Κλουβιά-για-παπαγάλους.29086/

οι συγκεκριμενες διαστασεις του κλουβιου που πηρες ειναι για πιο μικρα ειδη παπαγαλων!
δε θα ελεγα οτι τα παροτλετ δεν ειναι ηρεμα και παιχνιδιαρικα! Οτι θελουν προσοχη γιατι πιθανοτατα ειναι πιο ευπαθη στο μαδημα φτερων που οφειλεται σε ψυχολογικους λογους αλλα και τα μονκ απο οτι γνωριζω ειναι στην ιδια κατηγορια και αν το γενικευσουμε και ολοι οι παπαγαλοι που δεν εχουν σταθερη ενασχοληση.
 
Back
Top