Αναπαραγωγή Αποριες για τη φετινη αναπαραγωγη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Καλημερα σε ολους!
Τα καναρινια μου ειναι εξωτερικης εκτοφης, και μολις αρχισα την διατροφικη προετοιμασια! Τα πουλια δεν εχουν οπτικη αλλα μονο ακουστικη επαφη. Επισης εχω ενα θηλυκο που βρισκεται σε καραντινα. Ποτε θα πρεπει να επιτρεψω μεταξυ των ζευγαριων που εχω διαλεξει, την οπτικη επαφη και ποτε θα μπουν σε ζευγαρωστρα; Ευχαριστω :)
 
Καλημερα σε ολους!
Τα καναρινια μου ειναι εξωτερικης εκτοφης, και μολις αρχισα την διατροφικη προετοιμασια! Τα πουλια δεν εχουν οπτικη αλλα μονο ακουστικη επαφη. Επισης εχω ενα θηλυκο που βρισκεται σε καραντινα. Ποτε θα πρεπει να επιτρεψω μεταξυ των ζευγαριων που εχω διαλεξει, την οπτικη επαφη και ποτε θα μπουν σε ζευγαρωστρα; Ευχαριστω :)
Νομίζω πως μπορείς σιγά σιγά να επιτρέπεις στα πουλιά που σχεδιάζεις να ενώσεις... Να βλέπουν το ένα το άλλο ακόμη και από απόσταση. Η όραση των πτηνών είναι εξαιρετική και διακρίνουν εύκολα κάθε σημείο "σύνδεσης" ακόμη κι από απόσταση.
 
Που τα έχεις τώρα;
Ειναι σε εξωτερικο χωρο, σε μια κατασκευη με ραφια.. Καθε κλουβι ειναι σε διαφορετικο ραφι. Η μια θηλυκια που αγορασα προσφατα και σκοπευω να την βαλω αργοτερα μαζι με εναν πορτοκαλι κοινο, ειναι μεσα, περναει την περιοδο της καραντινας.

Νομίζω πως μπορείς σιγά σιγά να επιτρέπεις στα πουλιά που σχεδιάζεις να ενώσεις... Να βλέπουν το ένα το άλλο ακόμη και από απόσταση. Η όραση των πτηνών είναι εξαιρετική και διακρίνουν εύκολα κάθε σημείο "σύνδεσης" ακόμη κι από απόσταση.

Σ'ευχαριστω Γιαννη! Δηλαδη λες, να βαλω στο ιδιο ραφι δυο κλουβια των οποιων τους κατοικους σκοπευω να ζευγαρωσω;
(Επισης να προσθεσω πως ολα τα πουλια ειναι απυρωτα, εκτος απο εναν αρσενικο)
 
Δηλαδη λες, να βαλω στο ιδιο ραφι δυο κλουβια των οποιων τους κατοικους σκοπευω να ζευγαρωσω; (Επισης να προσθεσω πως ολα τα πουλια ειναι απυρωτα, εκτος απο εναν αρσενικο)
Ειρήνη αν είναι έτσι θα είναι έτοιμα τα κορίτσια πριν από τ' αγόρια...
Τα αγόρια καθυστερούν... ίσως πρέπει να τις κρατήσεις κάπως μέχρι να ετοιμαστούν τα αρσενικά. Διαφορετικά θα έχεις άγονες γέννες αυγών.
Σε ποιο σκοτεινό μέρος τα θηλυκά... σε περισσότερο φως τα αρσενικά...
Όταν είναι έτοιμα τα αρσενικά τότε να τα βάλεις σε οπτική επαφή.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Γιαννη, να το εφαρμοσω αυτο και στην καναρα που πηρα αυτες τις μερες; Σκεφτηκα πως δεδομενου οτι το πουλακι περναει και την περιοδο προσαρμογης στο νεο χωρο, ισως αργησει λιγο περισσοτερο να πυρωσει, οποτε μηπως θα πρεπει να αρχισω την διατροφικη προετοιμασια και σ' αυτην, μαζι με τα αρσενικα;
Δεν ξερω αν ειναι σωστη η σκεψη μου βεβαια :)
 
Γιαννη, να το εφαρμοσω αυτο και στην καναρα που πηρα αυτες τις μερες; Σκεφτηκα πως δεδομενου οτι το πουλακι περναει και την περιοδο προσαρμογης στο νεο χωρο, ισως αργησει λιγο περισσοτερο να πυρωσει, οποτε μηπως θα πρεπει να αρχισω την διατροφικη προετοιμασια και σ' αυτην, μαζι με τα αρσενικα;
Δεν ξερω αν ειναι σωστη η σκεψη μου βεβαια :)
Να το εφαρμόσεις και στην νέα κανάρα... αλλά κανείς δεν πρέπει να είναι και σίγουρος πως απαραίτητα θα καθυστερήσει σε σχέση με τις άλλες.
Εγώ καθόλου μάλιστα
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Να το εφαρμόσεις και στην νέα κανάρα... αλλά κανείς δεν πρέπει να είναι και σίγουρος πως απαραίτητα θα καθυστερήσει σε σχέση με τις άλλες.
Εγώ καθόλου μάλιστα

Καλο αυτο, σε ευχαριστω για τη συμβουλη :)
Θα σας ενημερωνω για εξελιξεις! 😛
 
Μου προεκυψε αποριααα 😛
Λοιπον η διατροφικη προετοιμασια για τους αρσενικους ξεκινησε ουσιαστικα 1 Μαρτιου. Ποσες του μηνος θα με συμβουλευατε να ξεκινησω και στις θηλυκιες και ποτε να βαλω τα ζευγαρια στις ζευγαρωστρες;
Επισης, καλυτερο θα ηταν να φερω πρωτα τα κλουβια κοντα κι επειτα να μπουν σε ζευγαρωστρα ή κατευθειαν;
Ειχα διαβασει εδω στο φορουμ ενα "κολπο" που χρησιμοποιουν οι εκτροφεις για να επισπευσουν το πυρωμα του αρσενικου..Αφου μπει σε ζευγαρωστρα το ζευγαρι, το χωρισμα της ζευγαρωστρας καλυπτεται με χαρτονι ωστε να μην υπαρχει οπτικη επαφη και σταδιακα ανεβαζεις το χαρτονι επιτρεποντας την οπτικη επαφη στα 2 πουλια.. Ποια ειναι η γνωμη σας γι αυτο;
Και τελος, οταν λεω διατροφικη προετοιμασια εννοω περα απο φρουτα-λαχανικα-χορταρικα, αυγο και αυγοτροφη σε καθημερινη βαση. Μεχρι να αρχισω την προετοιμασια στα θηλυκα, δε θα τους δινω καθολου αυγο κι αυγοτροφη; Ολο το χειμωνα τους εβαζα αυγο 2 φορες την εβδομαδα..

(Τελικα η απορια εξελιχθηκε σε "αποριες" , ελπιζω να μην σας κουρασα :D )
 
Μου προεκυψε αποριααα 😛
Λοιπον η διατροφικη προετοιμασια για τους αρσενικους ξεκινησε ουσιαστικα 1 Μαρτιου. Ποσες του μηνος θα με συμβουλευατε να ξεκινησω και στις θηλυκιες και ποτε να βαλω τα ζευγαρια στις ζευγαρωστρες;
Επισης, καλυτερο θα ηταν να φερω πρωτα τα κλουβια κοντα κι επειτα να μπουν σε ζευγαρωστρα ή κατευθειαν;
Ειχα διαβασει εδω στο φορουμ ενα "κολπο" που χρησιμοποιουν οι εκτροφεις για να επισπευσουν το πυρωμα του αρσενικου..Αφου μπει σε ζευγαρωστρα το ζευγαρι, το χωρισμα της ζευγαρωστρας καλυπτεται με χαρτονι ωστε να μην υπαρχει οπτικη επαφη και σταδιακα ανεβαζεις το χαρτονι επιτρεποντας την οπτικη επαφη στα 2 πουλια.. Ποια ειναι η γνωμη σας γι αυτο;
Και τελος, οταν λεω διατροφικη προετοιμασια εννοω περα απο φρουτα-λαχανικα-χορταρικα, αυγο και αυγοτροφη σε καθημερινη βαση. Μεχρι να αρχισω την προετοιμασια στα θηλυκα, δε θα τους δινω καθολου αυγο κι αυγοτροφη; Ολο το χειμωνα τους εβαζα αυγο 2 φορες την εβδομαδα..

(Τελικα η απορια εξελιχθηκε σε "αποριες" , ελπιζω να μην σας κουρασα :D )
Όσο μεγαλύτερη είναι η διαφορά έναρξης της προετοιμασίας... Τόσο πιο γόνιμα θα προκύπτουν και τα αποτελέσματα. Αυτό που συνέχεια λέω είναι να μη βιαζόμαστε... ακόμη και για μένα...
Η επίσπευση των ενώσεων στα ζευγάρια μπορεί να έχει άσχημα και κακά αποτελέσματα.
Χρειάζεται υπομονή και παρακολούθηση...
Τα θηλυκά σε 8-10 μέρες μπορεί να ετοιμαστούν... Τα αρσενικά χρειάζονται (για τις ίδιες συνθήκες) πολλαπλά μεγαλύτερο χρόνο.
Τώρα αυτά με το χώρισμα... Δε θέλω να τα χαρακτηρίσω... και μια τρυπούλα τους αρκεί να αισθάνονται πως δεν υπάρχει χώρισμα ανάμεσά τους...
Για μένα στο ζευγάρωμα μόνο το διαχωριστικό με το κάγκελο είναι απαιτούμενο..
Τώρα για την τροφοδοσία...
Η αύξηση της τροφής ταυτίζεται με την αφθονία της Άνοιξης και άρα επιταχύνει την προδιάθεση των πουλιών... αρκεί να μην παραγίνει. Μαζί με τις φυσικές τροφές (φρούτα λαχανικά) η αυγοτροφή και το βραστό αυγό. Το δύο φορές την εβδομάδα αυγοτροφή ακούγεται καλό αν η ποσότητα ήταν μικρή... ενώ είναι πολύ για το αντίθετο.
 
Σ' ευχαριστω Γιαννη!
Την αυγοτροφη γενικως παντα τη βαζω σε αυγοθηκες μικρες, οπως και τωρα!
Μια διευκρινιση:ποτε κρινεις εσυ σωστο, χρονικα, να βαλω τα ζευγαρια σε ζευγαρωστρες;
 
Σ' ευχαριστω Γιαννη!
Την αυγοτροφη γενικως παντα τη βαζω σε αυγοθηκες μικρες, οπως και τωρα!
Μια διευκρινιση:ποτε κρινεις εσυ σωστο, χρονικα, να βαλω τα ζευγαρια σε ζευγαρωστρες;
Αν δε θες να εκτεθούμε... Θα δανειστώ μια έκφραση από τον άνθρωπο που μου μετέδωσε πριν πολλά χρόνια το μικρόβιο...
Αυτός λοιπόν μου απαντούσε σε αυτή μου την ερώτηση...
... μόλις τα αρσενικά είναι στα "κάγκελα και τραγουδούν" (όχι στα κλαδάκια) τότε τα πουλιά είναι πραγματικά έτοιμα...
Κρίνεις λοιπόν και αποφασίζεις... Από καρδιάς καλά αποτελέσματα
 
Αν δε θες να εκτεθούμε... Θα δανειστώ μια έκφραση από τον άνθρωπο που μου μετέδωσε πριν πολλά χρόνια το μικρόβιο...
Αυτός λοιπόν μου απαντούσε σε αυτή μου την ερώτηση...
... μόλις τα αρσενικά είναι στα "κάγκελα και τραγουδούν" (όχι στα κλαδάκια) τότε τα πουλιά είναι πραγματικά έτοιμα...
Κρίνεις λοιπόν και αποφασίζεις... Από καρδιάς καλά αποτελέσματα
Σε ευχαριστω, το ευχομαι κι εγω :D
Αν και μπερδευτηκα καπου (θα σε κουρασω 😛)
Οι αρσενικοι, οταν θα ειναι ετοιμοι να μπουν σε ζευγαρωστρες με τις θηλυκιες (με το χωρισμα αρχικα), πριν μπουν ακομα, θα κρεμονται απ τα καγκελα και θα κελαηδανε μονοι τους; Εννοω, αφου μεχρι να τους βαλω σε ζευγαρωστρες δε θα εχουν οπτικη επαφη αρσενικοι με θηλυκιες, θα σκαρφαλωνουν στα καγκελα να τραγουδανε χωρις να τις βλεπουν;😱


Μηπως εννοεις οτι αυτο θα γινει οταν τα πουλια θα ειναι στη ζευγαρωστρα και τοτε θα πρεπει να βγαλω το χωρισμα; Η παρερμηνευσα εγω; 😛
 
😀 Ειρήνη μου μπερδεύτηκες! Αυτό που πολύ σωστά λέει ο Γιάννης για τα αρσενικά θα γίνει όταν θα είναι φουλ πυρωμένα και θα μπορείς να βγάλεις το χώρισμα. Μετά από διατροφική προετοιμασία και γνωριμία με τη θηλυκιά, τότε μόλις πυρώσουν "τρώνε τα κάγκελα"! Είναι όλη μέρα δίπλα στο διαχωριστικό, τραγουδούν προς την κανάρα και κάνουν σαν να χοροπηδούν! Πολλές φορές ταίζονται κιόλας από το χώρισμα (αυτό δείχνει ότι το ζευγάρι ταίριαξε πολύ!)! Τότε (και αφού φυσικά είναι έτοιμη και η θηλυκιά, που σχεδόν πάντα είναι! 😛 ) μπορείς να βγάλεις το χώρισμα και να είσαι σίγουρη πως ούτε βιάστηκες, αλλά ούτε και άργησες! 😉

Οι πυρωμένοι αρσενικοί κάνουν όπως ο πορτοκαλής κανάρος στην αρχή του βίντεο πριν βατέψει τη θηλυκιά! 😉 Έτσι θα κάνει και με το διαχωριστικό!
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Σ' ευχαριστω πολυ Αλικη, μακαρι να "ξυπνησουν" και οι δικοι μου φετος γιατι περισυ ο ενας που ειχα οχι μονο δεν εφαγε καγκελα, αλλα εβλεπε τη θηλυκια και ετρεχε στην αλλη γωνια του κλουβιου 😛

Αυτο που δεν καταλαβαινω και θα θελα αν μπορειτε να μου πειτε, ειναι ποτε θα πρεπει να βαλω τα ζευγαρια στην ιδια ζευγαρωστρα. Προς το παρον τα εχω σε διαφορετικα κλουβια, χωρις οπτικη επαφη. Επισης βρισκομαι στην αρχη της διατροφικης προετοιμασιας. Σε ποιο σταδιο (της προετοιμασιας) θα κου λεγατε να βαλω τα ζευγαρια στην ιδια ζευγαρωστρα; (Με χωρισμα αρχικα και οταν δω αντιδραση οπως του αρσενικου του βιντεο, τα ενωνω :) )
 
Εγώ θα έλεγα από την αρχή να τα έχεις μαζί και απλά να παρέχεις άλλη διατροφή στον αρσενικό και άλλη στο θηλυκό! Διάβασε λίγο αυτό: Ζευγάρωμα καναρινιών είναι ένας πάρα πολύ καλός μπούσουλας που διαβάζω κάθε χρόνο πριν την άνοιξη γιατί κι γω τα ξεχνάω ένα μυαλό χειμώνα καλοκαίρι! 😛
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Εγώ θα έλεγα από την αρχή να τα έχεις μαζί και απλά να παρέχεις άλλη διατροφή στον αρσενικό και άλλη στο θηλυκό! Διάβασε λίγο αυτό: Ζευγάρωμα καναρινιών είναι ένας πάρα πολύ καλός μπούσουλας που διαβάζω κάθε χρόνο πριν την άνοιξη γιατί κι γω τα ξεχνάω ένα μυαλό χειμώνα καλοκαίρι! 😛

Κι εγω ετσι ακριβως, περισυ ειχα
διαβασει τα παντα σχετικα με την
αναπαραγωγη, φετος τα ξεχασα ολα 😛
Βεβαια το αρθρο του κυριου Μακη ηταν το πρωτο που διαβασα για να "ξαναθυμηθω" 😛
Αλικη μου, τωρα δηλαδη λες ειναι οκ να τους βαλω σε ζευγαρωστρα; Μολις αρχισα αλλωστε προετοιμασια, οποτε θα ειναι απ την αρχη μαζι οπως με συμβουλεψες :D
Να σου πω τον προβληματισμο μου.. Ο ενας αρσενικος ειναι ηδη πυρωμενος και πιστευω δεν θα αργησει να "ετοιμαστει"
τελειως..Αυτον εχω σκοπο να τον ζευγαρωσω με μια κοπελιτσα η οποια τωρα βρισκεται σε καραντινα. Επισης εχω μια θηλυκια που πυρωνει πολυ γρηγορα, μιας και περισυ ηθελε σαν τρελη να γινει μανουλα αλλα δεν της εκατσε 😛
Λες λοιπον, να βαλω αρχικα τον πυρωμενο αρσενικο με την καναρα αυτη
, και αργοτερα να τον βαλω με την νεoφερμενη, που μεχρι τοτε θα χει περασει την περιοδο καραντινας; (Ελπιζω να μην σε μπερδεψαα 😛 )
 
Κι εγω ετσι ακριβως, περισυ ειχα
διαβασει τα παντα σχετικα με την
αναπαραγωγη, φετος τα ξεχασα ολα 😛
Βεβαια το αρθρο του κυριου Μακη ηταν το πρωτο που διαβασα για να "ξαναθυμηθω" 😛
Αλικη μου, τωρα δηλαδη λες ειναι οκ να τους βαλω σε ζευγαρωστρα; Μολις αρχισα αλλωστε προετοιμασια, οποτε θα ειναι απ την αρχη μαζι οπως με συμβουλεψες :D
Να σου πω τον προβληματισμο μου.. Ο ενας αρσενικος ειναι ηδη πυρωμενος και πιστευω δεν θα αργησει να "ετοιμαστει"
τελειως..Αυτον εχω σκοπο να τον ζευγαρωσω με μια κοπελιτσα η οποια τωρα βρισκεται σε καραντινα. Επισης εχω μια θηλυκια που πυρωνει πολυ γρηγορα, μιας και περισυ ηθελε σαν τρελη να γινει μανουλα αλλα δεν της εκατσε 😛
Λες λοιπον, να βαλω αρχικα τον πυρωμενο αρσενικο με την καναρα αυτη
, και αργοτερα να τον βαλω με την νεoφερμενη, που μεχρι τοτε θα χει περασει την περιοδο καραντινας; (Ελπιζω να μην σε μπερδεψαα 😛 )
Όχι όχι τα κατάλαβα όλα! Αν θες μπορείς να μας ανεβάσεις φώτο να δούμε αν ταιριάζουν χρωματικά.. Βέβαια αν μιλάμε για κοινά, εμένα μ αρέσει να τα ανακατεύουμε γιατί τα μικρά βγαίνουν Kinder έκπληξη! 😛 Οπότε ξεκίνα με τα πυρωμένα και βιαστικά (εγώ δεν αντέχω άλλο! βλέπω και τους εσωτερικούς και ζηλεύω! 😛 )! 😉
Ναι προτείνω να τα έχεις από τώρα μαζί (εκτός από την κυρία σε καραντίνα). Κοίτα όσο για τις τράμπες των ζευγαριών κι γω θέλω να το κάνω φέτος, αλλά δεν είναι και ό,τι πιο εύκολο. Θέλει εμπειρία.. Το καλύτερο και πιο εύκολο για εμάς είναι να έχουμε ένα ζευγάρι για ολόκληρη την άνοιξη να κάνουν μαζί 2 γέννες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Κι εγω αυτο σκεφτομουν.. Ηθελα να βαλω τα δυο gloster μαζι (η θηλυκια η πυρωμενη ειναι gloster ) και την καινουργια με τον αλλο μου αρσενικο...
Αλλα οπως το βλεπω θα χρειαστει να βαλω πρωτα την γκλοστερινα με τον κοινο (οι ανυπομωνοι) κι επειτα τον κοινο με την καινουργια..Αλλωστε, η καινουργια η καναρα ηταν εσωτερικης εκτροφης, οι δικοι μου ειναι εξωτερικης, οποτε να την βγαλω κι αυτην εξω Μαρτη μηνα που οι θερμοκρασιες ακομη "παιζουν" δεν πιστευω πως ειναι εξυπνη κινηση.. Τον αρσενικο τον gloster τον αφηνω τελευταιο, ξερω αυτος θα αργησει πολυυ να πυρωσει 😛
 
Χχχμμμ τα gloster όμως είναι άλλη ράτσα... Μήπως τελικά να μην τα μπέρδευες και να έκανες υπομονή; Ξέρω είναι δύσκολο αλλά νομίζω είναι καλύτερα έτσι.. Κι γω φαντάσου πλέον θα αναπαράγω μόνο καναρίνια χρώματος! 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Back
Top