Αναπαραγωγή Αποριες για τη φετινη αναπαραγωγη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Χχχμμμ τα gloster όμως είναι άλλη ράτσα... Μήπως τελικά να μην τα μπέρδευες και να έκανες υπομονή; Ξέρω είναι δύσκολο αλλά νομίζω είναι καλύτερα έτσι.. Κι γω φαντάσου πλέον θα αναπαράγω μόνο καναρίνια χρώματος! 😉

Και για μενα το ιδανικο στο μυαλο μου αυτο ειναι, τα γκλοστερ μαζι και ο κοινος με την καινουργια.. Μα αν τους δεις πως ταιριαζουν θα με καταλαβεις, πορτοκαλι-ασπρο αγορι με θηλυκια ασπροκιτρινη με πλατουλα στο χρωμα της αμμου, δεν ειναι τρομερος συνδιασμος; 😛
Απλα το δευτερο διλλημα που προκυπτει απο κει (κανω τα πραγματα περιπλοκα το ξερω 😛 ) ειναι αν θα πρεπει να βγαλω την καινουργια εξω ή να φερω και τον αρσενικο μεσα 😱
Καμοια γνωμη; :D
Επισης, καλη επιτυχια και σε σενα με τα ζευγαρακια σου:D
 
Μα αν τους δεις πως ταιριαζουν θα με καταλαβεις, πορτοκαλι-ασπρο αγορι με θηλυκια ασπροκιτρινη με πλατουλα στο χρωμα της αμμου, δεν ειναι τρομερος συνδιασμος; 😛
😀 γιατί τα glosterakia δεν ταιριάζουν χρωματικά; Τα κοινά που έχεις τι χρώματα είναι;

Απλα το δευτερο διλλημα που προκυπτει απο κει (κανω τα πραγματα περιπλοκα το ξερω 😛 ) ειναι αν θα πρεπει να βγαλω την καινουργια εξω ή να φερω και τον αρσενικο μεσα 😱
Καμοια γνωμη; :D
Χχχμμμ αν αποφασίσεις να τη βγάλεις έξω θα πρέπει να κάνεις λίγο υπομονή ακόμα... ίσως τέλη Μάρτη να μην έχει θέμα.. Μέχρι να πυρώσει κιόλας! 😉
Αν αποφασίσεις να τα βάλεις μέσα θα πρέπει να έχεις το νου σου ωιάρκεια φωτισμού, θερμοκρασία, να μην έχει φασαρία και καπνό και πολυκοσμία και να μη στρεσάρονται και να έχουν και ήλιο και μπλα μπλα μπλα. Για μένα είναι πολύ καλύτερα έξω. Ειδικά ο ήλιος και η βιταμίνη D είναι πολύτιμος για τα θηλυκά και την απορρόφηση ασβεστίου! 😉

Επισης, καλη επιτυχια και σε σενα με τα ζευγαρακια σου:D
Σ ευχαριστώ πολύ πολύ Ειρήνη μου! . 😀 Εγώ είμαι λίγο επιφυλακτική με τον καιρό ακόμα! 😛
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Σε μπερδεψα λιγο, των κοινων τα χρωματα περιεγραψα, να δεις κι εσυ ποσο ταιριαζουν 😛 Χρωματικα ο καλυτερος συνδιασμος για μενα ειναι τα δυο κοινα μαζι (ο πορτοκαλοασπρουλης με την παρδαλη :D ) και τα glosterακια μεταξυ τους!

Οσο για τον χωρο, κι εγω πιστευω πως εξω θα ειναι πολυ καλυτερα, αλλωστε και ο κοινος ο πυρωμενος εξω ξεκιναει να λεει απ τα χαραματα, μεσα δεν νομιζω να ναι το ιδιο ευδιαθετος! Εννοειται δεν βιαζομαι, αν και τωρα που ειδα λιγο την προβλεψη καιρου για Μαρτη οι θερμοκρασιες απο 14 εως 16-17 ειναι.. Οποτε και τα δικα σου δεν νομιζω να εχουν καποιο προβλημα, οι θερμοκρασιες ειναι καλες! 😛
 
Σε ευχαριστω, το ευχομαι κι εγω :D
Αν και μπερδευτηκα καπου (θα σε κουρασω 😛)
Οι αρσενικοι, οταν θα ειναι ετοιμοι να μπουν σε ζευγαρωστρες με τις θηλυκιες (με το χωρισμα αρχικα), πριν μπουν ακομα, θα κρεμονται απ τα καγκελα και θα κελαηδανε μονοι τους; Εννοω, αφου μεχρι να τους βαλω σε ζευγαρωστρες δε θα εχουν οπτικη επαφη αρσενικοι με θηλυκιες, θα σκαρφαλωνουν στα καγκελα να τραγουδανε χωρις να τις βλεπουν;😱


Μηπως εννοεις οτι αυτο θα γινει οταν τα πουλια θα ειναι στη ζευγαρωστρα και τοτε θα πρεπει να βγαλω το χωρισμα; Η παρερμηνευσα εγω; 😛
Δεν με κουράζεις... είμαστε εδώ για να βοηθάμε... και μόνο αυτό.
Όπου κι αν βρίσκονται...
Αν τα αρσενικά κελαηδούν με δύναμη και το κορμί τους να δείχνει αυτή την ένταση, καθώς θα κουνιέται αριστερά δεξιά... εντελώς επιθετικό κελάηδημα... Τότε είμαστε καλά.
Με δεδομένο την απόλυτη όραση των πτηνών... είτε δίπλα βρίσκονται με ένα χώρισμα ανάμεσά τους είτε 5 μέτρα μακρυά. Γι αυτά είναι το ίδιο... απλά στο κοντά θα υπάρχει επαφή... και κάποια στιγμή τα ραμφοφιλάκια...
Κοιτάξτε από απόσταση... ροζ σελίδα μ' αυτές τις φατσούλες που βάζετε με την Αλίκη... 😀
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Σε μπερδεψα λιγο, των κοινων τα χρωματα περιεγραψα, να δεις κι εσυ ποσο ταιριαζουν 😛 Χρωματικα ο καλυτερος συνδιασμος για μενα ειναι τα δυο κοινα μαζι (ο πορτοκαλοασπρουλης με την παρδαλη :D ) και τα glosterακια μεταξυ τους!
Τότε άψογα! Το ζευγαράκι μαζί και τα γκλοστεράκια μαζί! 😉 καλή τύχη Ειρήνη μου! Είμαι σίγουρη ότι θα πάνε όλα καλά!

Κοιτάξτε από απόσταση... ροζ σελίδα μ' αυτές τις φατσούλες που βάζετε με την Αλίκη... 😀
😀 κοριτσάκια γαρ! 😛
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
😀 Γιαννη 😛
Σας ευχαριστω και τους δυο παντως με βοηθησατε πολυυ :D
 
Σημερα πρωι εβαλα τα gloster στη ζευγαρωστρα.. Ο αρσενικος της κελαηδουσε το πρωι, αλλα γενικοτερα η θηλυκια επιδεικνυει περισσοτερο ενδιαφερον μου φαινεται!

Εχουμε προβλημα.. Δεν ειναι ουτε μια μερα στη ζευγαρωστρα και η θηλυκια σκιζει κομματακια χαρτιου απο κατω.. Τι κανω τωρα;
 
Και ο αρσενικος; Δεν φαινεται και πολυ πυρωμενος!
Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά...
Μέσα και τα δύο.. και "προσευχή" να πάνε όλα καλά. 😀... Αυτό κάνουμε οι περισσότεροι!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά...
Μέσα και τα δύο.. και "προσευχή" να πάνε όλα καλά. 😀... Αυτό κάνουμε οι περισσότεροι!
Σ' ευχαριστω πολυ! Δεν εκανα κατι λαθος δηλαδη ετσι; Το χωρισμα ειπες να το βγαλω ή δεν καταλαβα καλα;
 
Σ' ευχαριστω πολυ! Δεν εκανα κατι λαθος δηλαδη ετσι; Το χωρισμα ειπες να το βγαλω ή δεν καταλαβα καλα;
Θα δοκιμάζεις πρωί απόγευμα να τραβάς το διαχωριστικό και δοκιμάζεις...Αν μαλώνουν θα το ξαναβάλεις... μέχρι να υπάρχει ησυχία και ισορροπία στο ζευγάρι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Θα δοκιμάζεις πρωί απόγευμα να τραβάς το διαχωριστικό και δοκιμάζεις...Αν μαλώνουν θα το ξαναβάλεις... μέχρι να υπάρχει ησυχία και ισορροπία στο ζευγάρι.
Ενταξει! Αλλα θα πυρωσει ο αρσενικος να ζευγαρωσει την θηλυκια, αν ειναι μαζι στο κλουβι;:/
 
Εβγαλα το χωρισμα... Και 2 λεπτα μετα ειδα το πρωτο βατεμα... Δεν το περιμενα!

Κιαλλο! Φιλιουνται κιολας! Νομιζω αρχισαμε καλα, εβαλα φωλια και χαρτοπετσετες σκισμενες για υλικο (νημα δεν ειχα, θα παρω αυριο!)
 
Εβγαλα το χωρισμα... Και 2 λεπτα μετα ειδα το πρωτο βατεμα... Δεν το περιμενα!

Κιαλλο! Φιλιουνται κιολας! Νομιζω αρχισαμε καλα, εβαλα φωλια και χαρτοπετσετες σκισμενες για υλικο (νημα δεν ειχα, θα παρω αυριο!)
Μόλις θα φέρεις το νήμα (δύο κουτάκια) θα αφαιρέσεις τα κομμάτια χαρτιού... και θα αφήσεις να φτιάξει νέα φωλιά.
Έκανες καλή προετοιμασία... Τα πουλιά ταίριασαν εύκολα... Οπότε και το αποτέλεσμα θα είναι το αναμενόμενο καλό...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Σας ευχαριστω πολυ :D
Γιαννη, πραγματικα, ταιριαξαν αμεσως κι αρχισαν απευθειας να ζευγαρωνουν! Αν και τωρα ειναι ο καθενας σε μια ακρη καιτρωει 😛

Εδω και λιγη ωρα ο αρσενικος προσπαθει να την βατεψει κι αυτη φευγει, ενω πριν ζευγαρωναν πολλες φορες😕Να ξαναβαλω το διαχωριστικο;
 
Εδω και λιγη ωρα ο αρσενικος προσπαθει να την βατεψει κι αυτη φευγει, ενω πριν ζευγαρωναν πολλες φορες😕Να ξαναβαλω το διαχωριστικο;
Εεεε κουράστηκε το κορίτσι! 😛 Αφού ζευγάρωσαν και ταίριαξαν μην τα χωρίσεις! Νήμα, φωλιά, ασβέστιο και με το καλό να έρθουν τα μικρά glosterakiaaaa! :D
 
Εεεε κουράστηκε το κορίτσι! 😛 Αφού ζευγάρωσαν και ταίριαξαν μην τα χωρίσεις! Νήμα, φωλιά, ασβέστιο και με το καλό να έρθουν τα μικρά glosterakiaaaa! :D
Νααι μακαρι, απο περισυ καημο το χω να δω νεοσσο καναρινι σ' αυτο το σπιτι😛
 
Back
Top