Γενικά Αποριες για frontline spray

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Καλησπερα. Αγορασα το spay και εχω καποιες αποριες. Επειδη θελω να δωσω τα παντα στα καναρινια μου και να τα προστατεψω αγορασα το φαρμακο για ψείρες επειδη ο καιρος ζεσταινει. Εχω διαβασει σε ποιο σημειο πρεπει να βαλω την σταγονα αλλα επειδη ειναι ισχυρό φαρμακο θα κανω ερωτησεις μαζεμενες για να κανω μια καλυτερη δουλεία.Ασχετα αν εχω δει απαντησεις σε σκορπισμένες συζητησεις. Οι απαντήσεις θα ειναι ζεμενες για να βοηθήσουν κι αλλους :).

Σε ποιο σημειο του πουλιου βαζω την σταγονα;
Ποσες σταγονες να βαλω;
Χρειαζεται επαναληψη; Αν ναι ποτε;
Σε θηλυκες που εχουν μικρα μπορω να βαλω;
Σε ποια ηλικια μπορω να βαλω; Για τα μικρα που εβγαλα φετος.
Σε θηλυκια που θα γεννησει τωρα αυγο κανει να βαλω; Επηρρεάζει;
Στις φωλιες τι κανω; Ψεκαζω τσοχα και την αφηνω να στεγνωσει και την αλλαζω;
Στα κλουβια; ριχνω πανω στο σφουγγαρι και καθαριζω το κλουβι ή απευθειας απο το spray;
Σε μεγαλυτερα πουλια βαζω περισσοτερες σταγονες; Εννοω για ροζελες.

Ευχαριστω και συγνωμη αν σας κουρασα. Θελω να κανω μια καλη δουλεία οποιος γνωριζει ας βοηθησει.
 
Να πάρεις ένα σταγονόμετρο και να βάλεις μέσα το υγρό από το μπουκάλι που αγόρασες
Σε ποιο σημειο του πουλιου βαζω την σταγονα;
Κάτω από τη μασχάλη
Ποσες σταγονες να βαλω;
Μια σε κάθε μασχάλη
Χρειαζεται επαναληψη; Αν ναι ποτε;
Μια φορά κάθε μήνα στους ζεστούς μήνες
Σε θηλυκες που εχουν μικρα μπορω να βαλω;Επηρρεάζει;
Αν πρέπει οπωσδήποτε ναι...
Είναι πολύ δυνατό και καλό είναι να το αποφύγεις...
Βάλε κάτι πιο ήπιο.
Στις φωλιες τι κανω; Ψεκαζω τσοχα και την αφηνω να στεγνωσει και την αλλαζω;
Στα κλουβια; ριχνω πανω στο σφουγγαρι και καθαριζω το κλουβι ή απευθειας απο το spray;
Το συγκεκριμένο δεν κάνει απολύτως τίποτε σε φωλιές, σκεύη ή χώρο.
Είναι αποκλειστικά μελετημένο για να δρα μέσα από το αίμα των ζώων που το χορηγούμε. Για αυτό άλλωστε πρέπει να έρθει σε άμεση επαφή με το δέρμα τους (π.χ κάτω από τις φτερούγες)
Σε μεγαλυτερα πουλια βαζω περισσοτερες σταγονες; Εννοω για ροζελες.
Δεν ξέρω ... υποθέτω όμως πως ναι..
Βάλε συνολικά τρεις ή το πολύ τέσσερις.
 
Γιαννη σε ευχαριστω πολυ. Μια ακομη απορια. Αν εμφανιστουν ψειρες.. Και εχω νεοσσους.. Σταγονα σε νεοσσούς απαγορεύεται;
 
Στην ερωτηση μου. Για θηλυκες που θα γεννησουν αυγο κανει να βαλω;
Απο ποια ηλικια μπορω να βαζω; Εχω μικρα ενος μηνος και ανω.. Μπορω;
 
Για θηλυκες που θα γεννησουν αυγο κανει να βαλω;
Εχω μικρα ενος μηνος και ανω.. Μπορω;
Απο ποια ηλικια μπορω να βαζω;
Και στις τρεις περιπτώσεις η απάντησή μου είναι "δεν ξέρω"
Προσωπικά δεν θα έβαζα σε ετοιμόγεννες και σε έφηβους φτερωτούς φίλους.
Βάζω chevi-tren της Chevita
Γενικά για τα παράσιτα των πουλιών (κυρίως κόκκινη ψείρα), χρησιμοποιώ πέντε συνολικά διαφορετικά σκευάσματα, με διαφορετική τοξικότητα, διαφορετική αποτελεσματικότητα και φυσικά διαφορετική χρήση.
 
Εγώ πάντως σε μια θηλυκιά πριν κανά 2βδόμαδο της έβαλα μια σταγόνα στο σβέρκο και μόλις επέστρεψα το πουλί στο κλουβί έκατσε στον πάτο με κλειστά μάτια για καμιά 15αριά δευτερόλεπτα μέχρι να συνέλθει. Θεωρώ ότι είναι πολύ δυνατό και θέλει προσοχή. Και ήτανε το effipro.
 
Το συστήνουν εκτροφεις γιαυτο και πηρα. Αλλιως δεν θα το εκανα.
 
Δεν το έχω χρησιμοποιήσει άλλα απ ότι διαβάζω είναι βαρύ οπότε καλό θα ήταν να το βάζεις μόνο σε ενήλικα. Σε νεοσσούς που είναι ακόμα σε φωλιές και σε αυγά να βάζεις Pinex Powder και σε νεαρούς νεοσσούς ως 3 μηνών Chevitren Chevita.

Εγώ προληπτικά με το Chevitren πάντως έχω βρει την υγειά μου! Αν το κάνεις τακτικά τότε δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιήσεις κάτι πιο βαρύ..
 
Εγώ πάντως σε μια θηλυκιά πριν κανά 2βδόμαδο της έβαλα μια σταγόνα στο σβέρκο και μόλις επέστρεψα το πουλί στο κλουβί έκατσε στον πάτο με κλειστά μάτια για καμιά 15αριά δευτερόλεπτα μέχρι να συνέλθει. Θεωρώ ότι είναι πολύ δυνατό και θέλει προσοχή. Και ήτανε το effipro.
Λάμπρο, η συμπεριφορά αυτή δεν έχει καμία σχέση με το φάρμακο, αλλά με το άγχος απο την διαχείριση του πουλιού.
Το φάρμακο δρά μέσω του αίματος και οποιαδήποτε μεταβολή στην συμπεριφορά του απο αυτή την αιτία, θα παρουσιαζόταν πολλές ώρες μετά.
 
Δεν ξέρω πάντως αυτό είδα.Ίσως και να έχετε δίκιο.
 
Δεν ξέρω πάντως αυτό είδα.Ίσως και να έχετε δίκιο.

Τα συμπεράσματά μας απο αυτό που βλέπουμε στις αντιδράσεις των πουλιών έχουν πολύ μεγάλη αξία. Είναι αυτά που θα καθορίσουν την μελλοντική μας στάση σε ανάλογα προβλήματα. Δεν θα έκανα καμμιά παρέμβαση στο θέμα αν δεν θεωρούσα απολύτως εσφαλμένη την εντύπωση που σου δημιουργήθηκε. 😉
 
Είναι γεγονός ότι της έβαλα πρώτα epithol και μετά effipro που σημαίνει ότι κρατήθηκε λίγο παραπάνω όντως το πουλί. Πως να ξαναβάλεις epithol όμως για 7 ημέρες όταν κάνει τέτοια συμπεριφορά;
 
Εχω βαλει σε ενήλικες που δεν εχουν μικρα και σε μικρά που ειναι 30 ημερων και πανω. Δεν ειδα αλλαγη στην συμπεριφορα. Ισως λιγη φαγουρα αρχικα αλλα μετα μια χαρα. Δεν εβαλα στα ζευγάρια που εχουν μικρα ή αυγα. Πιο μετα.
 
για τους νεοσσους καλο θα ηταν να ποτισεις την τσοχα με σεβιτρεν, να στεγνωσει και μετα να την ραψεις στην φωλια. Στις ζευγαρωστρες το ψεκαζεις παντου και ας πεσει πανω σε ποτιστρες,ταιστρες κτλ. Εχεις ξενοιασει μεχρι να κλαρωσουν (εννοειται οτι και η μανα εχει παρει την δοση της λιγες μερες πριν την ενωση). Η προληψη ειναι οτι καλυτερο
 
Αυτα τα βρίσκουμε σε pet shop? Πολλα πραγματα τα ψαχνω Κυπρο και δεν τα βρισκω. Σκονη στις φωλιες εβαλα μια που σκοτωνει τσιμπουρια στο εδαφος και μου την συστησε ενας εκτροφεας που εχει pet shop. Δεν ξερω αν βοηθαει. Παντως τα τσιμπουρια τα σκοτωνει. Το pinex σε σκονη δεν το εχω βρει ενω το εψαξα. Μου δείχνουν κατι αλλα που δεν εχω ακουσει ποτε για αυτά.
Θα ψαξω ομως για αυτο που ειπες. Μηπως αυτο το εχουν.
Απο πέρσι το καλοκαίρι βαζω αυτο πανω στα πουλία
Δεν ξερω αν κανει δουλεια. Ενας ξαδελφος μου που ειχε ψειρες το ειχε αγοράσει αλλα ΔΕΝ.
 

Συνημμένα

  • images.webp
    images.webp
    2,5 KB · Προβολές: 44
Αυτό το είχα χρησιμοποιήσει πριν από χρόνια. Το θεωρώ ήπιο κατάλληλο μόνο για πρόληψη, όχι εξολόθρευση.
 
Back
Top