Διατροφή Εχω 3 αποριες που αφορουν σε Lovebirds

1 οταν παω να βαλω με το χερι λιγο μαρουλι στο παπαγαλο μου και αυτος φευγει τον κανω ακομα χειροτερα;

Δεν χρειάζεται να επιμένεις να το φάει :D Μπορείς απλά να το κρατάς από έξω από το κλουβί και αυτός κάποια στιγμή θα πλησιάσει.
Κάτι σαν και αυτό :)
 

Συνημμένα

  • DSC00216.webp
    DSC00216.webp
    38,2 KB · Προβολές: 83
  • DSC00215.webp
    DSC00215.webp
    30,7 KB · Προβολές: 84
οταν δεν κανει μπανιο στο μπολακι και του ριχνω με το σπρει, τον απομακρινω απο μενα παλι; (και νομιζω οτι ειναι και αναγκαιο να του ριχνουμε λιγο νερο ετσι;)

Αν βλέπεις ότι δεν δυσαρεστείται και το ευχαριστιέται δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν πάλι δεν θέλει εκείνη τη στιγμή μην το πιέσεις, ξαναπροσπαθείς αργότερα αν είναι ή την επόμενη μέρα. :)

Δεν θα απομακρυνθεί από σενα, όχι.
 
Συμφωνω με την Αναστασια, σαφως και μπορει να εξημερωθει, δεν ειναι και 10 χρονων και επισης ειναι μονο του που αυτο βοηθαει στο να ερθει πιο κοντα σε εσενα κι οχι σε αλλο πουλι. 😉
 
Μακαρι... Τελικα ο τιτλος που εβαλα επρεπε να λεγοταν -
Εχω 103 αποριες που αφορουν σε Lovebirds

και οχι 3... :)
Πειτε οτι με συνηθιζει, υστερα το επομενο βημα ειναι να το βγαλω εξω;
Εαν ναι, μετα πως το ξαναβαζω μεσα; δεν θα τρομαξει αμα το πιασω με το ζορι; οποτε παλι η εκπαιδευση δεν θα παει πισω;
 
Όταν θα σε συνηθίσει και δεν θα σε φοβάται, επιχείρησε να βάλεις μέσα το χέρι σου, να το πλησιάσεις και να το χαϊδέψεις. Αν κάτσει να το χαϊδέψεις ή και ανέβει στο χέρι σου ακόμα μπορείς να το βγάλεις εκτός κλουβιού, με την προϋπόθεση ότι το περιβάλλον είναι κατάλληλο για το πουλί και δεν υπάρχει η πιθανότητα να πάθει κάτι ή να τραυματιστεί από κάτι.

Καλό είναι να το βγάζεις πρωινές ώρες στην αρχή για να πεινάσει στη συνέχεια και να μπει από μόνο του στο κλουβί. Να έχεις το κλουβί στο οπτικό του πεδίο και να αφήσεις ανοιχτό το πορτάκι για να μπορέσει να μπει όταν θελήσει.
 
μπορεις να το δελεαζεις βεβαια και με τις αγαπημενες του λιχουδιες ετσι ωστε να φαει απο το χερι σου!
 
καλα... Προς το παρον οταν βαζω το χερι μου και φοβαται αρχιζει και τσιριζει (μου δινει να καταλαβω ομως! Λες και μου λεει ΟΧΙ ΑΚΟΜΑ ΧΑΖΕ χιχιχχιχι) και με το που τελειωνει την διαπεραστικη φωνουλα του απο το στρες του μαλλον παει και τρωει απο την ετοιμη τροφη που του βαζω..
Του εχω βαλει ακτινιδιο, μαρουλι, σταφυλι ηλιοσπορο αλλα το μονο που εχει τσιμπησει ειναι το σταφυλι (3 δαγκωματιες, φυσικα οχι απο το χερι μου, απο το μπολ ☹ )
 
Ακόμα είναι νωρίς, είναι δικαιολογημένη η συμπεριφορά του και για το ότι σε φοβάται ακόμα και για το ότι δεν τρώει φρούτα, αφού δεν είχε δοκιμάσει μέχρι τώρα. Οι παπαγάλοι δεν είναι δεκτικοί και τόσο σε νέα τρόφιμα. Καλό είναι να του τα προσφέρεις κι ας μην τα τρώει, θα έρθει ο καιρός που θα τα δοκιμάσει. Μπορείς να του τα προσφέρεις είτε κομμένα κομματάκια, είτε να προσθέσεις και σπόρους ή και να φας ένα φρουτάκι μπροστά του για να τον κάνεις να ζηλέψει. :)
 
το εχω κανει και κατεληξα να εχω φαι μισο κιλο σταφυλακια 🙂 ...
κατι που μου εκανε πολυ περιεργο ειναι το προγραμμα τους.. Ο δικος μου απο την πρωτη μερα που τον εφερα στις 11 το βραδυ κοιμαται και στις 8 το πρωι ξυπναει... Μα τι γινετε! ρολοι εχει πανω του! ιδιος εχθες στις 11 το βραδυ τον κοιταγα εχοντας χωσει το προσωπο μου κολητα στο κλουβι και αυτος ουτε καν να με κοιταξει, ειχε κλεισει τα ματια του και με μισοκοιταγε μεχρι που τον πηρε ο υπνος για τα καλα...

- Post added at 20:38 PM - Previous post was at 20:34 PM -

και κατι αλλο που με νευριαζει, εχω μπει μεσα σε καποια ξενα φορουμ και ακομη σε pdf βιβλια και οταν λενε στο ποσο ζουνε αναφερονται ολοι
απο 10 εως 25 χρονια...
Και λεω τωρα εγω, στο να πεις 10 με 15 χρονια το καταλαβαινω, αλλα απο 10 σε 25 τρομερη αποκλιση! τοσο πολυ ρολο παιζει η τροφη τους για αυτη την διαφορα οι αρρωστιες η το στρες; η μηπως τελικα ειναι πολυ δυσκολο να πιασει αυτα τα χρονια το πουλακι λογο ολων των αιτιων μαζι;
(σαν τρελανα ε...😀)
 
Γενικά, οι απόψεις περί ηλικίας διαφέρουν. Το προσδόκιμο ζωής τους κυμαίνεται από δέκα έως είκοσι χρόνια. Για το πόσο θα ζήσει ένα πουλάκι παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες, οι συνθήκες διαβίωσης που τους προσφέρουμε, η καλή και σωστή διατροφή, το αν θα ασθενήσουν ή όχι κι αν φροντίσουμε γι' αυτό κλπ κλπ.
 
τελικα να παρω ψεκαστηρι να το ψεκαζω με νερακι η θα παει πιισω αυτο που προσπαθω να χτισω με τον Τουιτακο μου;
 
Μπανιερα δοκιμασες να του βαλεις; Δοκιμασε το πρωι κι αν πεφτει και φως απο εξω απο τον ηλιο κοντα στο κλουβι το πιθανοτερο ειναι να κανει μπανιο. Εγω αυτο εχω παρατηρησει σχετικα με το φως, δεν ξερω αν ισχυει για ολα τα πουλια αλλα δεν χανεις τιποτα να το δοκιμασεις. Με το ψεκαστηρι δοκιμσε αν θελεις αλλα απο μακρια και να πεφτει το νερο σαν νεφος. Βεβαια θα κανεις το κλουβι μουσκεμα και δεν ειναι για συνεχεια ετσι, για να μην το σκουριασεις. 😉
 
Σου απάντησα πιο πάνω... :)

Αν βλέπεις ότι δεν δυσαρεστείται και το ευχαριστιέται δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν πάλι δεν θέλει εκείνη τη στιγμή μην το πιέσεις, ξαναπροσπαθείς αργότερα αν είναι ή την επόμενη μέρα. :)

Δεν θα απομακρυνθεί από σενα, όχι.

Με την προϋπόθεση ότι δεν θα το πιέσεις, αν δεις ότι φοβάται ή δεν θέλει να το καταβρέξεις εκείνη τη στιγμή... ρύθμισε το ψεκαστήρι έτσι ώστε το νερό να πέφτει πάνω του σα νέφος.
 
Ρεπο απο την δουλειτσα μου σημερα! Παω να αγορασω ενα σπρευ νερου για τον Τουιτι και αφου θα βγω που θα βγω θα παω και για ενα καφεδακι, μετα θα τον...ΨΕΚΑΣΩ... Θα σας πω εντυπωσεις μετα... η μαλλον την ωρα που θα τον ψεκασω πρωτη φορα θα τον γραψω βιντεο να το μοιραστω μαζι σας...χεχεχε,
 
  • Like
Αντιδράσεις: douke
Σωτηρη καλυτερα να κοιμαται απο πιο νωρις απο τις 11!
Αν δεν εχει φως να τον ενοχλει κανονικα κοιμουνται μετα την δυση του ηλιου και ξυπνανε με την ανατολη!
Ο υπνος ειναι πολυ βασικο για την σωματικη και ψυχικη του υγεια. 🙂
 
Τελικα δεν προλαβα σημερα, αφαιρεθηκα στο καφεδακι που πηγα.. , αλλα αυριο το απογευμα θα τον ΨΕΚΑΣΩ! Δεν γλυτωνει! Νίκη τον εχω βαλει διπλα στο παραθυρο μου, οχι στον ηλιο απλα στο γενικο φως, οποτε με το που παει 7,8 εαν δεν ειμαι μεσα στο δωματιο αρχιζει και σκοτεινιαζει.. απο τις 10 αρχιζει τις νυστες, επισης το πρωι ωρες απο 7 -8 ειναι παραπολυ φωτεινο το δωματιο. Σημερα με φοβοταν λιγο εχω να πω...
 
Τελικα δεν προλαβα σημερα, αφαιρεθηκα στο καφεδακι που πηγα.. , αλλα αυριο το απογευμα θα τον ΨΕΚΑΣΩ! Δεν γλυτωνει! Νίκη τον εχω βαλει διπλα στο παραθυρο μου, οχι στον ηλιο απλα στο γενικο φως, οποτε με το που παει 7,8 εαν δεν ειμαι μεσα στο δωματιο αρχιζει και σκοτεινιαζει.. απο τις 10 αρχιζει τις νυστες, επισης το πρωι ωρες απο 7 -8 ειναι παραπολυ φωτεινο το δωματιο. Σημερα με φοβοταν λιγο εχω να πω...

Kαλυτερα να τον κανεις μπανιο το πρωι ή μεχρι νωρις το απογευμα ωστε να εισαι σιγουρος οτι εχει στεγνωσει τελειως μεχρι να κοιμηθει. Καλυτερα να μην κοιμηθει το βραδυ βρεγμενος. 😉
 
- Post added at 20:12 PM - Previous post was at 20:10 PM -

Εχεις 110% δικιο, τοτε θα τον κανω μεθαυριο το πρωι μπανακι και θα το μοιραστω οπως ειπα μαζι σας, Ρε παιδια λετε να με μισησει μετα απο αυτο;
Μηπως επειδη δεν με εχει μαθει θα του κανω κακο αντι για καλο;
 
Back
Top