Διατροφή Εχω 3 αποριες που αφορουν σε Lovebirds

Πολυ ομορφο το πουλακι και ωραιο και ευρυχωρο το νεο του κλουβι! Σε τι υψος το εχει κρεμασει, δεν μπορεσα να καταλαβω καλα απο το βιντεο αν και δεν μου φανηκε ψηλα... Παντως μην το βαλεις πανω απο κεφαλι σου. Κρατησε το κοντα σου και σε χωρο που περνας την περισσοτερη ωρα για να εξοικειωθει μαζι σου και να αρχισει να νιωθει οτι μπορει να σε εμπιστευτει. 😉
 
Οχι Ανέστη το εχω βαλει στο οριο με το κεφαλι μου για να μην τρομαζει (ευτυχως προλαβα και ενημερωθηκα), ΛΟΙΠΟΝ εβαλα το βιντεο στο utube απο δεξια στο κλουβι εχω βαλει 3 πατηθρες αλλα κομενες πολυ κοντες... λιγο πιο αριστερα ειναι η κουνια και τελειος αριστερα ειναι μεσα στην γωνια το παιχνιδακι του και 2 κλαδακια που εκοψα απο ενα δεντρο, (τα εκαψα πολυ ελαφρος και υστερα τα εβρασα να φυγουν τυχον μικροβια) δειτε και πειτε μου... Ουφ πολυ κοπος 😀 ->
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
. Δεν μπορεσα να κρατηθω εβγαλα και λιγο τον Δια (το ψαρακι μου)
 
να σου ζησει ο Τουιτι πολυ ομορφος! Και εχει πολυ ωραιο χρωμα και ο Διας
ωραιος ειναι τι ψαρι ειναι;και ο γλειφτης εχει πολυ πλακα
 
επιστημονικη ονομασια Astronotus Ocelatus λαικη ονομασια ειναι ενα Οσκαρ, μεσα σε αυτο το ενυδρειο υπαρχουν αλλα 10 πολυ μικρα, αλλα ειναι κριμενα πισω απο τις πετρες.. Αnyway αν ειδατε το κλουβακι μπορειτε να μου πειτε την γνωμη σας για την Διακοσμηση; Εξαλου για αυτο το λογο το εβαλα μεσα...
 
Γεια σου και απο εμενα.
Παρα πολυ ομορφος ο Τουιτι, να το χαιρεσαι 😉
Μου αρεσε που εβαλες καποιες ξυλινες πατηθρες.
Νομιζω ομως οτι θα πρεπει να αλλαξεις την τοποθετηση τους.
Θα ειναι πολυ καλυτερα να κανεις αυτο που σου προτεινε η Σισσυ.
Να μπουν καθετα στο κλουβι και σε αποσταση μεταξυ τους για μπορει να ψιλοπεταει απο το ενα κλαδι στο αλλο.
Ισως θα επρεπε να βαλεις και καποιο αλλο παιχνιδακι;
 
Nα σου πω τι θα αλλαζα εγω... Αρχικα εκεινο το μπολ που εχεις βαλει σχεδον στην οροφη του κλουβιου καλο θα ηταν να το βαλεις λιγο χαμηλοτερα, δε νομιζω να τον εξυπηρετει τοσο ψηλα διοτι αν σκυψει κιολας να φαει η να πιει απο εκει μεσα θα ειναι οριακα νομιζω για να ακουμπαει στη οροφη. Στις πατηθρες που εφτιαξες μονος σου εγω θα εκοβα αυτα που προεξεχουν πανω-κατω ωστε να μετακινειται ανετα κατα μηκος της πατηθρας. Επισης θα μπορουσες να διαμορφωσεις το κλουβι του λιγο διαφορετικα να το νιωθει πιο "πολυδιαστατο" βαζοντας πατηθρες και στις μεγαλες και στις μικρες πλευρες ωστε να μην κοιταει αναγκαστικα παντα προς τα μπροστα η προς τα πισω. Επισης τα παιχνιδια αφου δεν τα φοβαται δεν χρειαζεται να τα εχεις ολα μαζεμενα σε μια γωνια. Βαλτα σε διαφορα σημεια κοντα σε πατηθρες (οχι αναγκαστικα διπλα στα καγκελα αλλα και προς το κεντρο του κλουβιου) που να μπορει να σταθει ωστε να τα φτανει ανετα και να παιζει με αυτα. 😉
 
Nαι βασικα για το νερακι το σκεφτηκα και εγω... απλα το εβαλα εκει για να μην λερωνετε με ακαθαρσιες τροφη κτλ, θα το βαλω λιγο πιο κατω, στα κλαδακια πατηθρες που εφτιαξα ο μονο λογος που δεν τα εκοψα ειναι οτι ελπιζοντας να ανεβαινει και σε αυτα τα εξεχον κλαδακια... Δεν ξερω μπορει να κανω λαθος, λες οντος να τον ενοχλουνε;
 
Δεν ξερω αν τον ενοχλουν πραγματικα περα απο το να κινειται ανετα κατα κατα μηκος της πατηθρας αλλα δε νομιζω οτι τον εξυπηρετουν κιολας. Το νερο δεν θα λερωνεται απο ακαθαρσιες αν το βαλεις στη σωστη θεση. Παρολα αυτα πρεπει να το ελεγχουμε συχνα και να το ανανεωνουμε συχνα ειδικα τωρα το καλοκαιρι. Εγω το αλλαζω σιγουρα 2-3 φορες την ημερα κι αν λερωθει τοτε περισσοτερες.
 
οκ

καλος Ανεστη, ασχετο -> εχουν πει αρκετοι απο εδω μεσα οτι αν κλεισει χρονο ενα Lovebird δεν υπαρχει περπτωση να εκπαιδευτει... και εχω μπει σε υποψιες και σε διλημα... Μηπως θα ηταν καλυτερα να επαιρνα ενα μωρο ταισμενο στο χερι ρε παιδια; Επισης θα βαλω μια φωτο απο το δαχτυλιδι του Τουιτι να μου πειτε μηπως και γνωριζετε, ξερω οτι το μπλε ειναι χρονιας 2008 , και νομιζω οτι το 23 ειναι αυξον αριθμος τα αλλα δεν τα γνωριζω οποιος γνωρισει ας πει.
 

Συνημμένα

  • ID.webp
    ID.webp
    2 KB · Προβολές: 84
Ο Τουιτι σου ειναι Ολλανδος ΝΒ, γεννημενος το 2008! Τα υπόλοιπα στοιχεια δαχτυλιδιου που αφορουν τον αυξοντα αριθμο του πουλιού και τον κωδικο του εκτροφέα δεν νομιζω να σε απασχολουν και πολύ! Να τον χαιρεσαι! Ακριβη ημερομηνια γεννησεως δεν αναφερουν τα δαχτυλίδια οπότε κατα προσέγγιση γνωριζεις την ηλικία του!
 
NB: χώρα προέλευσης πουλιού, η Ολλανδία
6EMW: κωδικός εκτροφέα
08: έτος γέννησης, το 2008
23: αύξων αριθμός πουλιού

Σωτήρη, σαφώς και το ιδανικότερο είναι να παίρνουμε πουλιά ταϊσμένα στο χέρι, αν θέλουμε να τα έχουμε εκτός κλουβιού και να παίζουμε μαζί τους. Το έχουμε έτοιμο, εξημερωμένο και δεν χρειάζεται να κοπιάσουμε εμείς καθόλου για να το εξημερώσουμε.

Αυτό δεν σημαίνει ότι τα πουλιά που δεν είναι ταϊσμένα στο χέρι δεν μπορούν να εξημερωθούν. Μπορούν! Αλλά πρέπει να προσπαθήσουμε και να επιμείνουμε για να τα καταφέρουμε... Δεν πρέπει να απογοητευόμαστε αν δεν βλέπουμε άμεσο αποτέλεσμα. Η εξημέρωση απαιτεί χρόνο!

Δεν είναι ακατόρθωτο να εξημερωθεί ένα πουλάκι ενός έτους, αλλά όλοι προτείνουν την αγορά νεαρών πουλιών επειδή τα νεαρά πουλιά μαθαίνουν πιο εύκολα απ' τα μεγαλύτερα.

Εγώ θα σου πρότεινα να μην πάρεις άλλο πουλάκι... Το θετικό είναι ότι είναι μόνο του και δεν θα δυσκολευτείς τόσο πολύ, όσο θα δυσκολευόσουν αν ήταν δύο πουλιά.
 
NB=χωρα προελευσης->Ολλανδια
23=Αυξων αριθμος του πουλιου
08=ετος γεννησης->2008
6ΕΜW=Κωδικος εκτροφεα.

Edit:Oλοι μαζι γραφαμε:Big Grin:
 
Ευχαριστω πολυ παιδια, καλημερα και σε σενα Αναστασια, εχεις απολυτο δικιο, βασικα δεν εχω προβλημα στο να εκπαιδευσω η να κανω υπομονη, μαλιστα αυτη την αρετη την εχω και σε μεγαλο βαθμο κανοντας υπομονη σε πολλα πραγματα, για να μην ξευφευγω το θεμα μου ειναι να μην κανω υπομονη ΑΔΙΚΑ και τελικα το πουλακι δεν εκπαιδευτη...
 
Δεν είναι δα και τόοσο μεγάλο βρε Σωτήρη. Άτομα από εδώ μέσα κατάφεραν να εξημερώσουν πουλιά έξι χρονών που ήταν αγρίμια και δεν θα μπορέσεις να εξημερώσεις το δικό σου που είναι ενός έτους; 😉
 
😀 αυτο δεν το λες με σιγουρια! Και που ξερω εγω αν ηταν 01 / 01 του 2008 γιατι αν ηταν ετσι στην ουσια ο Τουιτακος μου θα ειναι 2 χρονων! ΑΑΑ! 🙂
 
Μπορείς να υπολογίζεις περίπου 2 κουταλιές της σούπας τροφή για κάθε ημέρα με πολύ μικρές αυξομειώσεις (χειμώνα-καλοκαίρι).
Με αυτό τον τρόπο γλυτώνεις και πεταμένη τροφή και σκουπίδια από τσόφλια που θα τα φυσάς και θα μπορείς να υπολογίσεις πόση τροφή θα χρειάζεται αν λείψεις 2-3 ημέρες.
Επίσης τον "αναγκάζεις" να τρώει όλη την τροφή και όχι να επιλέγει αυτός τους αγαπημένους του σπόρους.
Δοκίμασέ το, βρες την ακριβή ποσότητα που καταναλώνει ο μικρούλης σου και θα τη βρεις την άκρη 😉
 
Eπισης να πω κατι αλλο, ολοι λενε διαφορα πραγματα για το πως μπορεις να φροντισεις ενα παπαγαλο, ειτε με το θεμα διστροφης, ειτε γενικα με την συντηρηση του, καθαριοτητα κτλ, δεν εχουμε τονισει ομως αν σε καποιες διαδικασιες θα πρεπει να ειναι εξημερωμενος ο παπαγαλος μας, να σας δωσω ενα παραδειγμα :
1 οταν παω να βαλω με το χερι λιγο μαρουλι στο παπαγαλο μου και αυτος φευγει τον κανω ακομα χειροτερα;
2 οταν δεν κανει μπανιο στο μπολακι και του ριχνω με το σπρει, τον απομακρινω απο μενα παλι; (και νομιζω οτι ειναι και αναγκαιο να του ριχνουμε λιγο νερο ετσι;)
 
😀 αυτο δεν το λες με σιγουρια! Και που ξερω εγω αν ηταν 01 / 01 του 2008 γιατι αν ηταν ετσι στην ουσια ο Τουιτακος μου θα ειναι 2 χρονων! ΑΑΑ! 🙂

Έστω... Δύο! 😛 Αν ασχοληθείς μαζί του, θα τα καταφέρεις.
 
Back
Top