Διατροφή Εχω 3 αποριες που αφορουν σε Lovebirds

- Post added at 20:12 PM - Previous post was at 20:10 PM -

Εχεις 110% δικιο, τοτε θα τον κανω μεθαυριο το πρωι μπανακι και θα το μοιραστω οπως ειπα μαζι σας, Ρε παιδια λετε να με μισησει μετα απο αυτο;
Μηπως επειδη δεν με εχει μαθει θα του κανω κακο αντι για καλο;

Αφου ειπαμε οτι αν δεις και τραβιεται προς τα πισω, το αποφευγει και δεν θελει τοτε να το σταματησεις. Δεν θα σε μισησει.
 
παιδια δεν μου παει η καρδια ακομα να τον βρεξω, οποτε θα του αγορασω μια μπανιεριτσα, και αν θελει ο ιδιος θα κανει.
Βασικα αλλα θελω να ρωτησω... μου εχει καρφωθει η ιδεα απο το πρωι να τον βγαλω εξω απο το κλουβακι του για λιγο σημερα, φυσικα κλεισιμο κουρτινας και οτι ειναι επικυνδυνο για αυτον (μονο μεσα στο δωματιο μου) φυσικα δεν θα τον κυνηγησω, απλα θελω να τον δω να κανει την βολτα του μεσα στο δωματιο μου, μετα λετε να μπει μονος του. Αν δεν μπει μπορω να τον πιασω με μια αποχη που εχω; στην τελικη να τον βγαλω ρε παιδια η οχι;
 
καλο ειναι να τον βγαζεις να ξεμουδιαζει λιγο μπορεις να τον αφηνεις αλλα οπως ειπες και εσυ με κλειστα παραθυρα κλεισιμο κουρτινας και φυσικα παντα με την παρουσια σου.

μετα λετε να μπει μονος του. Αν δεν μπει μπορω να τον πιασω με μια αποχη που εχω;
οταν πινασει μαλλον θα μπει μονος του.
με αποχη πιστευω δεν ειναι καλη ιδεα γιατι μπορει να χτυπησει.
 
καλο ειναι να τον βγαζεις να ξεμουδιαζει λιγο μπορεις να τον αφηνεις αλλα οπως ειπες και εσυ με κλειστα παραθυρα κλεισιμο κουρτινας και φυσικα παντα με την παρουσια σου.

οταν πινασει μαλλον θα μπει μονος του.
με αποχη πιστευω δεν ειναι καλη ιδεα γιατι μπορει να χτυπησει.

Με αυτην την κινηση θα ξεμουδιασει ενα μη εξημερωμενο πουλι η θα πανικοβληθει (ρητορικη ερωτηση) και θα χτυπαει οπου βρει απο το φοβο του; Ολα θελουν τον χρονο τους και καθολου βιασυνη. Οι βιαστικες κινησεις ειναι που εχουν το αναποδο αποτελεσμα και οχι το μπανιο με το ψεκαστηρι.
 
Εγω πιστευω πως ειναι αρκετα νωρις γιατι το πουλι ειναι κοντα σου μονο μερικες ημερες. Πιστευω πως ολος ο καιρος ειναι μπροστα σας για βολτες μεσα στο σπιτι και πολλα αλλα. Αλλα καλυτερα κατα τη γνωμη μου παντα, να μη βιαστεις. Δωστου το περιθωριο και το χρονο να σε γνωρισει ηρεμα και αργα αλλα σταθερα παρα να πηγαινετε μια πισω και μια εμπρος απο βιασυνη απο μερους σου. Οταν εχεις να κανεις με ζωα και μαλιστα με πουλια πιστευω πως ειναι καλυτερο να τα αφηνεις να βαζουν αυτα το ρυθμο που θελουν να προχωραει η διαδικασια εξημερωσης τους σε σημειο που να απορεις για το ποιος εκπαιδευει ποιον στο να προσαρμοστει σε σχεση με τον αλλον. :)
 
(που να απορεις για το ποιος εκπαιδευει ποιον ) αυτη η φραση σου μαρεσε πολυ, και τα λεει ολα. Τοτε δεν θα τον βγαλω εξω.
 
Back
Top