Γενικά Αποτελέσματα μικροβιολογικών εξετάσεων

Giannisbox

PB Member
Εγγραφή
7 Νοε 2017
Μηνύματα
695
Πόλη
Εύοσμος
Κυκλοφορεί τελευταία στο διαδίκτυο το παρακάτω κείμενο..
Δε ξέρω αν το έχετε δει αλλά καλό θα ήταν να το σχολιάσουμε..


ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ
3 δείγματα στο μικροσκόπιο της κυρίας Χρύσα Δραμπιδου
α) Βάση αυγοτροφης
β) μείγμα μεμονωμένων σπόρων δικής μου επιλογής
Γ) τριμενα σιουπιοκοκαλα γνωστής φίρμας.
Εξέταση μικροβιακου φορτίου.
Το "αθώο " σουπιοκοκαλο αν δεν έχει αυξημένο μικροβιακο φορτίο, θα έχει αλάτι...
-
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ
ΒΑΣΗ ΑΥΓΟΤΡΟΦΗΣ:
Salmonella spp: Απουσία στα 25gr
Staphylococcus aureus: 0/gr
Coliforms: ≤ 100/gr
Ολική Μικροβιακή Χλωρίδα (ΟΜΧ): ≤ 100.000/gr
Αποδεκτά Όρια
ΣΠΟΡΟΙ:
Salmonella spp: Απουσία στα 25gr
Staphylococcus aureus (Πηκτάση +): 0/gr
Coliforms: ≤ 100/gr
Ολική Μικροβιακή Χλωρίδα (ΟΜΧ): ≤ 100.000/gr
Αποδεκτά Όρια
ΣΟΥΠΙΟΚΟΚΚΑΛΟ:
Salmonella spp: Απουσία στα 25 gr
Staphylococcus aureus: 6 cfu σε 1gr (Φ. Τ : Απουσία σε 1 gr)
Coliforms: > 100 στο gr (Φ. Τ: ≤ 100/gr )
Ολική Μικροβιακή Χλωρίδα (ΟΜΧ): >100,000 /g (Φ. Τ: ≤ 100.000/gr )
-
Το Μείγμα από σπόρους μεμονωμένους.. Αποδεκτά όρια
Η Βαση αυγοτροφης.. Αποδεκτά όρια.
Χρόνια τώρα κάτι λέω για το σιουπιοκοκαλο,
τώρα αποδειξεις΄.
Περίπου 3 φορές επάνω από τα αποδεκτά όρια Staphylococcus aureus
 
Τι κατά τη γνώμη σου θα πρέπει να σχολιασθεί ή να προσεχθεί περισσότερο στα παραπάνω αποτελέσματα;
Τι να σχολιάσουμε δηλαδή στις εξετάσεις που έγιναν σε ένα μεγάλο εργαστηριακό κέντρο από τα ελάχιστα που υπάρχουν στην Ελλάδα;
 
Το ότι το σουπιοκοκαλο οπως υποστηρίζει το ποστ είναι φορέας μικροβίων...
Salmonella spp: Απουσία στα 25 gr
Staphylococcus aureus: 6 cfu σε 1gr (Φ. Τ : Απουσία σε 1 gr)
Coliforms: > 100 στο gr (Φ. Τ: ≤ 100/gr )
Ολική Μικροβιακή Χλωρίδα (ΟΜΧ): >100,000 /g (Φ. Τ: ≤ 100.000/gr )
 
Αν το σουπιοκόκαλο όπως και όλα όσα δίνουμε στα πουλιά μας δεν περάσει από τον απαραίτητο καθαρισμό τότε όλα είναι με τον τρόπο τους επικίνδυνα.
Το σουπιοκόκαλο που έβγαλε η νοικοκυρά από τη σουπιά, περιέχει ακόμη οργανική ύλη η οποία θα αποσυντεθεί (θα σαπίσει δηλαδή) και θα "προσφέρει" τη χαρακτηριστική άσχημη οσμή.
Για να δοθεί στα πουλιά θα πρέπει να περάσει από καθαρισμό και αυτό προϋποθέτει γνώσεις, που ίσως απουσιάζουν από τους περισσότερους.
Άλλο να ενοχοποιήσουμε το σουπιοκόκαλο για λάθη που πιθανόν υπάρχουν από την εσφαλμένη χρήση του... κι άλλο να αχρηστεύουμε ένα πολύτιμο εκτροφικό εργαλείο όταν είναι σωστά προετοιμασμένο.
 
Αναφέρεται σε " τριμενα σιουπιοκοκαλα γνωστής φίρμας. "
και όχι σε αυτά που παίρνουμε από τον ψαρά...
Μήπως τελικά το σουπιοκοκαλο πρέπει να αλλάζει τακτικά και να βράζετε με λιγο ξυδι άσχετα αν ειναι συσκευασμένο ή από ψαρά;
 
Το ότι το σουπιοκοκαλο οπως υποστηρίζει το ποστ είναι φορέας μικροβίων...
Μα τι σχέση έχει αυτό; Πάνω στο σουπιοκόκκαλο δεν μπορούν να αναπτυχθούν αυτά τα βακτήρια. Έχουν βρεθεί πάνω του από το περιβάλλον. Σε μια πλημμελώς καθαρισμένη ποτίστρα θα μπορούσε να βρει πολλά περισσότερα από αυτά.

Μήπως τελικά το σουπιοκοκαλο πρέπει να αλλάζει τακτικά και να βράζετε με λιγο ξυδι άσχετα αν ειναι συσκευασμένο ή από ψαρά;
Φυσικά. Επιβάλλεται μάλιστα. Το ξίδι κατά την άποψή μου δεν χρειάζεται. Μετά τον βρασμό δεν ζουν τα συγκεκριμένα βακτήρια.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Το σουπιοκοκαλο 2-3 μερες στο νερο με συχνες αλλαγες να ξεαλμυρισει και μετα καλο βρασιμο και στεγνωμα στον ηλιο. Ετσι το κανω οταν εχω φρεσκο. Επισης φυλαζω στο ψυγειο αν εχω περισσοτερα. Πιστευω να μην υπαρχει προβλημα...
 
Αν κάποιος ήθελε να κάνει έλεγχο ενός προϊόντος τυποποιημένου και συσκευασμένου, το καλύτερο που είχε να κάνει ήταν να πάει στο εργαστήριο για ανάλυση μια καλοδιατηρημένη συσκευασία του. Οταν στέλνει το προιόν αποσυσκευασμένο και σε άλλη μορφή απ' ότι πουλιέται, τότε δεν μπορεί να είναι βέβαιος για τις απαντήσεις και μάλιστα μπορεί εύκολα να κατηγορηθεί για δόλια μεθόδευση. Προσοχή σ' αυτά τα πράγματα, είναι επικίνδυνα αν δεν τηρούνται κάποιες βασικές προϋποθέσεις.
 
Να σχολιάσω κι ο ίδιος το αρχικό κείμενο...
Δεν γνωρίζουμε την προέλευση του κάθε προϊόντος
Δεν ξέρουμε ούτε για τη δειγματοληψία, τις συνθήκες μεταφοράς...
Δεν ξέρουμε brand names, μεθόδους ποιοτικού ελέγχου, συνθήκες συντήρησης...
Αγνοούμε επίσης τις προδιαγραφές των προϊόντων, τις ημερομηνίες λήψεως
Με άλλα λόγια και κατά τη γνώμη μου, προβληματιζόμαστε σωστά ότι μπορεί πράγματι το δείγμα ή το αρχικό προϊόν να ειναι επιμολυσμένο κατά τη διαδικασία των μετρήσεων, μολυσματικό έξω αρχής, αλλά και πάλι δεν μπορούμε να αξιολογήσουμε σωστά την επικινδυνότητα, καθώς δεν πρόκειται για άσηπτα δείγματα, όπως και οι τροφές που εμεις οι ίδιοι καταναλώνουμε.
 
Μόνο εγώ έχω αποκομίσει την εντύπωση ότι μέσα από την "διαφημιση" αυτης της ερευνας σε πολλες ομαδες του FB, ουσιαστικα πρόκειται για διαφήμιση κάποιων προϊόντων που σκέφτονται κάποιοι να προωθήσουν στην αγορά;

Η βάση αυγοτροφης και τα σπόρια της "ερευνας" για να το ονομάσω κομψά είναι προϊόντα "ιδιωτικής ετικέτας".
Πρόσφατα από το ίδιο άτομο είχε γίνει προωθητική ενέργεια του "επαναστατικου" προϊόντος πανα για φωλιες..
Δεν ξέρω,ίσως ειμαι εγώ πολύ καχύποπτος.
 
Δεν νομίζω να είναι έτσι... Το έλεγε καιρό ο Νίκος Δημητριάδης (αναγράφω το όνομα γιατί ο Νίκος έστειλε τα δείγματα και επειδή είναι μέλος του φόρουμ καλό είναι να ξέρουμε για ποιούς αναφερόμαστε και όχι αόριστα) να στείλει για έλεγχο αυγοτροφή... Επί της ευκαιρίας μπορεί να έστειλε και τα άλλα...
 
Δεν νομίζω να είναι έτσι... Το έλεγε καιρό ο Νίκος Δημητριάδης (αναγράφω το όνομα γιατί ο Νίκος έστειλε τα δείγματα και επειδή είναι μέλος του φόρουμ καλό είναι να ξέρουμε για ποιούς αναφερόμαστε και όχι αόριστα) να στείλει για έλεγχο αυγοτροφή... Επί της ευκαιρίας μπορεί να έστειλε και τα άλλα...

Αυγοτροφη δικής του παρασκευής αγνώστου σύνθεσης και σπόρια δικής του επιλογής αγνώστου προέλευσης που συγκρίνονται ως προς το βακτηριακο τους φορτίο με σουπιοκοκκαλο του εμπορίου κάτω από άγνωστες συνθήκες διαχείρισης.

Εγώ δεν βλέπω κανένα νόημα σε όλο αυτό, πιο απλά δηλαδή δεν καταλαβαίνω τι συμπέρασμα θα πρέπει να βγει συγκρίνοντας ανόμοια πράγματα.

Και πολύ παραπάνω δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει αποφυγή στην κατονομασια του brand του σουπιοκοκκαλου. Μηπως γιατί η "ερευνα" είναι διάτρητη;
 
Δεν υπερασπίζομαι το Νίκο Φίλιππε.Απλά αναφέρομαι σε αυτά που γράφουμε.Αν δεν κάνω λάθος αυγοτροφή δίνει δικιά του και σπόρια μεμονωμένα.Αυτά γιατί να είναι ιδιωτική ετικέτα;Θα συσκευάσει την αυγοτροφή και θα την πουλήσει;Ή και τα σπόρια θα τα πουλήσει;
Για το σουπιοκόκκαλο γιατί αναφέρεται σε γνωστής μάρκας δεν ξέρω.Αν το διαβάσει το ποστ που τον αφορά ας μας απαντήσει.
 
Το σουπιοκοκαλο 2-3 μερες στο νερο με συχνες αλλαγες να ξεαλμυρισει
Σε αυτήν την περίπτωση θα ήταν καλό να μπει και το ξίδι για να βοηθήσει στο να φύγουν οι οσμές.

Επισης φυλαζω στο ψυγειο αν εχω περισσοτερα. Πιστευω να μην υπαρχει προβλημα...
Εγώ δεν θα το έκανα. Πρόκειται για μια διαδικασία που επαναλαμβάνεται κάθε 5-6 μήνες. Δεν είναι δα και μεγάλος κόπος σε αυτό το διάστημα.

Το συσκευασμένο σουπιοκόκκαλο για πιο λόγο να το βράσει κάποιος;
Δεν χρειάζεται καμία επεξεργασία αυτό.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top