Γενικά Αποτελέσματα μικροβιολογικών εξετάσεων

Η "έρευνα" είναι του ατόμου που αναφέρθηκε και όχι δική σου αν έχω καταλάβει σωστά. Αν είναι έτσι, φυσικά και δεν αναφέρομαι σε εσένα.
 
Δεν υπερασπίζομαι το Νίκο Φίλιππε.Απλά αναφέρομαι σε αυτά που γράφουμε.Αν δεν κάνω λάθος αυγοτροφή δίνει δικιά του και σπόρια μεμονωμένα.Αυτά γιατί να είναι ιδιωτική ετικέτα;Θα συσκευάσει την αυγοτροφή και θα την πουλήσει;Ή και τα σπόρια θα τα πουλήσει;
Aντωνης οχι Φιλιππος :)

Τιποτα να μην αποκλειεις Λαμπρο, ολα απο μια ιδεα ξεκινανε και μακαρι να ειναι μια τετοια ιδεα αλλα να ειναι ξεκαθαρο απο την αρχη αν ισχυει κατι τετοιο.

Μακαρι να το διαβασει το θεμα και να παρουμε και εμεις μια απαντηση.
Για την ιστορια να αναφερω οτι οταν ανακοινωθηκε η προθεση αυτης της "ερευνας" το αποτελεσμα ειχε προδιαγεγραφει εκ τον προτερων απο τα συμφραζομενα.

Γενικα για να ειναι μια ερευνα αξιοπιστη πρεπει να ακολουθουνται συγκεκριμενα κριτηρια και διαδικασιες και να βγαινει και ενα σαφες συμπερασμα με βαση τα αποτελεσματα.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Νόμιζα ότι ήσουνα άλλος φίλος από την φωτογραφία στο άβαταρ. Σε μπέρδεψα Αντώνη ζητώ συγνώμη. Επειδή στο fb τον έχω φίλο τον Νίκο είχε ρωτήσει τον εν λόγω εργαστήριο τί μπορεί να ελέγξει σε αυτά που ήθελε και του απαντήσανε.
Ίσως έχασα κάποια επεισόδια αλλά αν το διαβάσει θα απαντήσει να λύσει τις απορίες.
 
Το αρχικό ποστ μου ειχε ως σκοπό να μας προβληματίσει γενικώς όσο αφορά την ποιότητα των προϊόντων που δίνουμε στα πουλιά μας(επέμεινα στο σουπιοκοκαλο που όπως αναφέρει είναι επώνυμο προϊόν όχι για τα υπόλοιπα)..
Ένας άνθρωπος έστειλε (πληρώνοντας μάλιστα) κάποια προϊόντα σε μικροβιολογικό εργαστήριο ανακοινώνοντας μάλιστα επώνυμα τα αποτελέσματα...
Μια αξιέπαινη πρωτοβουλία που δεν την συναντάς συχνά, και εμείς ψάχνουμε θεωρίες συνωμοσίας...
Λες και κάθε λίγο παίρνουμε δειγματα από τα επώνυμα σπορακια μας, τις επώνυμες αυγοτροφες μας, τα επωνυμα σουπιοκοκαλα μας και τα στέλνουμε για μικροβιολογικό ή οτι αλλο έλεγχο...
Δεν τον γνωρίζω τον άνθρωπο αλλά μπράβο του γι'αυτό το εγχείρημα...
Τους απώτερους σκοπούς του ή οποιεσδήποτε άλλες θεωρίες δεν τις καταλαβαίνω ούτε με ενδιαφέρουν...
Η συγκεκριμένη πράξη όμως που έκανε ομολογώ ότι με εξέπληξε θετικά και αν έχω στο μέλλον την δυνατότητα θα την ακολουθήσω...
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Giannisbox, Ειναι αναλογα πως θα το μεταφρασει ο καθενας, εγω ως ανθρωπος που ψαχνω την ουσια, βλεπω οτι καποιος εστειλε την δικη του αυγοτροφη και τα δικα του σπορια προς εξεταση σε συγκριση με σουπιοκοκκαλο που φυσικα δεν ονομαζει ποιο ειναι (γιατι ετσι και ονομασει το εξωδικο θα το παραλαβει εχθες) και εβγαλε καποια αποτελεσματα που ενδιαφερουν ποιον;

Και η ουσια για το κοινο ποια ειναι;
Οτι η αυγοτροφη και τα σπορια του ειναι "καθαρα";
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Παιδιά, για να καταλάβουμε και οι υπόλοιποι, ο κ. Δημητριάδης συσκευαζει και πουλάει κάποια μείγματα σπόρων και βάσεις αυγοτροφης;
 
Το αρχικό ποστ μου ειχε ως σκοπό να μας προβληματίσει γενικώς όσο αφορά την ποιότητα των προϊόντων που δίνουμε στα πουλιά μας(επέμεινα στο σουπιοκοκαλο που όπως αναφέρει είναι επώνυμο προϊόν όχι για τα υπόλοιπα
Καλά έκανες Γιάννη.

Το δικό μου συμπέρασμα πάντως για την έρευνα είναι μια φωτοβολίδα και πολύς καπνός. Το μόνο στοιχείο* που δίνεται είναι το εργαστήριο. Κατά τα άλλα, κάποιος πήγε στην πλατεία συντάγματος και συνάντησε κάποιον άλλον και του είπε ότι το τέτοιο έχει μικρόβια.

*εκτός τα αποτελέσματα που υπό αυτές τις συνθήκες που δεν έχουν και πολλή σημασία.
 
Παιδιά, για να καταλάβουμε και οι υπόλοιποι, ο κ. Δημητριάδης συσκευαζει και πουλάει κάποια μείγματα σπόρων και βάσεις αυγοτροφης;

Αυτη Γρηγορη ηταν μια υποθεση εργασιας δικη μου, μια αισθηση δικη μου.
 
@Tony Forpus
Η ουσία είναι (μόνο για τα επώνυμα προιοντα ενδιαφέρομαι οκ 😉
ότι στο μέλλον θα στείλω και εγώ ενα δείγμα από την ακριβή μου τροφη, αυγοτροφη, βιταμίνες κλπ για να δω και να μάθω όσο αυτό είναι δυνατόν την ποιότητά τους...
Πάντα θα επιλέγω επώνυμα προϊόντα αλλά καλο θα είναι να κάνουμε και έναν έλεγχο μια στο τόσο ολοι μαζί...
Κάπως έτσι δημιουργήθηκε πριν ένα αιώνα το ινστιτούτο και ο συνήγορος καταναλωτών στις ΗΠΑ...
 
Η ουσία είναι (μόνο για τα επώνυμα προιοντα ενδιαφέρομαι οκ 😉
ότι στο μέλλον θα στείλω και εγώ ενα δείγμα από την ακριβή μου τροφη, αυγοτροφη, βιταμίνες κλπ για να δω και να μάθω όσο αυτό είναι δυνατόν την ποιότητά τους...

Για προσωπικη χρηση κι εγω μαζι σου, αλλα το να ανακοινωνεις κατι δημοσια και να βγαζεις συμπερασματα ειναι κατι διαφορετικο.

Θα ηταν χρησιμο να ειναι ξεκαθαρη η εμπορικη ονομασια του σουπιοκοκκαλου και να εχουμε και την απαντηση της κατασκευαστριας... Πραγμα αδυνατον ομως οπως ανεφερα και πιο πανω οταν η "ερευνα" δεν παταει πανω σε καμια επισημη διαδικασια.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
ότι στο μέλλον θα στείλω και εγώ ενα δείγμα από την ακριβή μου τροφη, αυγοτροφη, βιταμίνες κλπ για να δω και να μάθω όσο αυτό είναι δυνατόν την ποιότητά τους...
Αυτό θα στην ήταν πολύ καλό και για τα πουλιά σου αλλά και για μας εφόσον μας ανέφερες το όνομα της τροφής αλλά και τον τρόπο που δόθηκε το δείγμα. Δηλαδή, σε σφραγισμένη συσκευασία, σε κάποιο σκεύος κ.λπ.. Έτσι γίνεται πιο συγκεκριμένη η έρευνα αλλά και πιο ακριβής, καθώς στην περίπτωση που όλα τα προϊόντα φτάσουν στο εργαστήριο στην κλειστή συσκευασία τους, δεν υπάρχει πλέον ο κίνδυνος επιμόλυνσής τους.
 
Αυτη Γρηγορη ηταν μια υποθεση εργασιας δικη μου, μια αισθηση δικη μου.
Απλά ρώτησα, γιατί είδα μια φωτογραφία στο προφίλ του σχετικά με ένα μείγμα σπόρων που μπορεί να φτιαχτεί ανάλογα την περίοδο.
Η διεύθυνση που γράφει επάνω το σακουλάκι δεν υπάρχει, έτσι τουλάχιστον μου λέει το Google
Βέβαια έχει και ένα κινητό τηλέφωνο στην ετικέτα
 
Παλιότερα ναι διέθετε αν δεν κάνω λάθος κάποια προιόντα μεταξύ άλλων και σπορικά. Τώρα όχι, αν ξανασχοληθεί στο μέλλον δεν ξέρω.
 
Αυτό θα στην ήταν πολύ καλό και για τα πουλιά σου αλλά και για μας εφόσον μας ανέφερες το όνομα της τροφής αλλά και τον τρόπο που δόθηκε το δείγμα. Δηλαδή, σε σφραγισμένη συσκευασία, σε κάποιο σκεύος κ.λπ.. Έτσι γίνεται πιο συγκεκριμένη η έρευνα αλλά και πιο ακριβής, καθώς στην περίπτωση που όλα τα προϊόντα φτάσουν στο εργαστήριο στην κλειστή συσκευασία τους, δεν υπάρχει πλέον ο κίνδυνος

Γι'αυτό το λόγο και το αρχικό ποστ..
Φαντάσου @Stavros να το κάναμε όλοι με τα προϊόντα που αγοράζουμε και να μοιραζόμαστε σε κλειστό κύκλο τα αποτελέσματα...
Είμαι πολύ περίεργος...
 
Back
Top