Γενικά Αποτελέσματα μικροβιολογικών εξετάσεων

Το θετικό είναι ότι κάποιοι τέλος πάντων θα ακολουθήσουν αυτό το μονοπάτικαι θα στείλουν επώνυμα προϊόντα για έλεγχο πριν τους δώσουν 5 άστρακαι πριν υποστηρίξουν την ποιότητα τους και να τα προτείνουν.

Η περιβόητη πάνα φωλιάς είναι η όγδοη καινοτομία στον χώρο με τα πτηνά συντροφιάς στην καριέρα μου.
Οι κατήγοροι μου θα ήταν δίκαιο να παρουσιάσουν μια καινοτομία δική τους η κάποιου άλλου τα τελευταία χρόνια στον χώρο αυτό, πριν με δικάσουν.

Έστειλα στην Χρύσα μια βάση αυγοτροφης (ένατη καινοτομία) όταν δημοσίευσε ότι κάνει καλιεργεια σε γάλα.
Σκέφτηκα ότι μπορεί να κάνει και ΟΜΧ (ολικής μικροβιακής χλωρίδας και γιατί να μην την υποστηρίξω εφ όσων είναι και στον χώρο. (σημειωτέων συνεργάζομαι με 3 χημεία, και είναι η τρίτη ανάλυση αυτή για την βάση αυγοτροφης)
Για όσους δεν γνωρίζουν οι επαναλήψεις αυτές είναι απαραίτητες για να καθοριστεί η ημερομηνία λήξεως ενός προϊόντος.

Το μείγμα από μεμονωμένους σπόρους είναι αυτό που εγώ ταΐζω τα δικά μου πουλιά, και το εξετάζω δυο φορές τον χρόνο.
Μια με πολύ ζέστη, και μια με πολύ υγρασία.

Την τελευταία φορά που αντιμετώπισα ασφαλιστικά μέτρα απο επώνυμη εταιρεια πολυεθνική,ήμουν μόνος μου με τον δικηγόρο μουκαι δικαιώθηκα.
Ο πρώτος που μετά απο τέτοια έρευνα δημοσιοποιησει τα στοιχεία και την επωνυμία της εταιρείας, προς όφελος της κοινότητας και βρεθεί στα δικαστήρια, να ξέρει ότι εγώ θα είμαι δίπλα του.

Στην διαθεση σας...

Αν κάποιος ήθελε να κάνει έλεγχο ενός προϊόντος τυποποιημένου και συσκευασμένου, το καλύτερο που είχε να κάνει ήταν να πάει στο εργαστήριο για ανάλυση μια καλοδιατηρημένη συσκευασία του.

Μάκη γνωρίζω, η συσκευασία ήταν pvc τροφίμων και με θερμοσυγκόλλησηκαι η μεταφορά έγινε με τυφλή σακούλα ταχυμεταφορων.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Μόνο εγώ έχω αποκομίσει την εντύπωση ότι μέσα από την "διαφημιση" αυτης της ερευνας σε πολλες ομαδες του FB, ουσιαστικα πρόκειται για διαφήμιση κάποιων προϊόντων που σκέφτονται κάποιοι να προωθήσουν στην αγορά;

Σωστή η σκέψη σου, σκέφτομαι αν αξίζει η αγορά να προωθήσω αυτό το προϊόν, με πλήρη χημική ανάλυσηκαι αναλυτικά τις πρώτες ύλες. Πως σου φαινεται; Ποιο είναι το αδίκημα;

Τι αμφισβητείς " " αυτόν που παρήγγειλε την έρευνα η τα αποτελέσματα της.

Τόλμησες ποτέ να ρωτήσεις Ιταλό προμηθευτή γιατί τα προϊόντα του που απευθύνονται σε ευπαθή πτηνά δεν έχουν πλήρη χημική ανάλυση, και έχουν αποσπασματική περιγραφή περιεχόμενου.
Και εγώ είμαι πολύ καχύποπτος όχι όμως επιλεκτικά
Εγώ δεν βλέπω κανένα νόημα σε όλο αυτό, πιο απλά δηλαδή δεν καταλαβαίνω τι συμπέρασμα θα πρέπει να βγει συγκρίνοντας ανόμοια πράγματα.

Και πολύ παραπάνω δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει αποφυγή στην κατονομασια του brand του σουπιοκοκκαλου. Μηπως γιατί η "ερευνα" είναι διάτρητη;

Και θα καταλάβεις και συμπέρασμα θα βγάλεις αν διαθέσεις 15 ευρω για κάθε εξέταση στο δικό σου επώνυμο φαντάζομαι μείγμα σπόρων και στην επώνυμη αυγοτροφη που ταΐζεις.
Δυο εκπλήξεις θα νοιώσεις, μια για τα αποτελέσματακαι μια διότι θα σου αποδώσουν δόλο σε διαβεβαιώ εκ πείρας.
Και αν δεν το κάνεις εσύ κάποιος άλλος θα το κάνει τώρα που "άνοιξε ο δρόμος"

Τώρα βγάζει καλύτερο νόημα η "έρευνα". 🙄
Τι εννοεις Σταυρο
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Για την ιστορια να αναφερω οτι οταν ανακοινωθηκε η προθεση αυτης της "ερευνας" το αποτελεσμα ειχε προδιαγεγραφει εκ τον προτερων απο τα συμφραζομενα.

Σωστά το κατάλαβες
"η θα είχε μικροβιακό φορτίο η αλάτι"
Το αυτονόητο για αυτό το προϊόν και την συσκευασία του, αλάτι εννοώ αφιλόξενο περιβάλλον.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@Tony Forpus
Η ουσία είναι (μόνο για τα επώνυμα προιοντα ενδιαφέρομαι οκ 😉
ότι στο μέλλον θα στείλω και εγώ ενα δείγμα από την ακριβή μου τροφη, αυγοτροφη, βιταμίνες κλπ για να δω και να μάθω όσο αυτό είναι δυνατόν την ποιότητά τους...
Πάντα θα επιλέγω επώνυμα προϊόντα αλλά καλο θα είναι να κάνουμε και έναν έλεγχο μια στο τόσο ολοι μαζί...
Κάπως έτσι δημιουργήθηκε πριν ένα αιώνα το ινστιτούτο και ο συνήγορος καταναλωτών στις ΗΠΑ...
Το δικό μου συμπέρασμα πάντως για την έρευνα είναι μια φωτοβολίδα και πολύς καπνός. Το μόνο στοιχείο* που δίνεται είναι το εργαστήριο. Κατά τα άλλα, κάποιος πήγε στην πλατεία συντάγματος και συνάντησε κάποιον άλλον και του είπε ότι το τέτοιο έχει μικρόβια.

Ζήτω η Ελληνική ορνιθοκουλτουρα Σταύρο,έχετε τους προμηθευτές που σας αξίζουν.
Το όνομα μου έχει μια ιστορία στον χώροκαι έτσι θα συνεχίσει.
Δεν σου αποδίδω άγνοια, σκοπό ίσως.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Η διεύθυνση που γράφει επάνω το σακουλάκι δεν υπάρχει, έτσι τουλάχιστον μου λέει το Google
Βέβαια έχει και ένα κινητό τηλέφωνο στην ετικέτα

Όντως έτσι είναι, αυτό το σακουλάκι περιείχε μείγμα σπόρων με 1% ξένες ύλες, φυτρικη ικανότητα, σπόρους ανα εποχή, περιοχή της Ελλάδος και ιδιαιτεροτητες του εκτροφεα. Ηταν σε κενό οξυγόνου και υγρασία 14-16%.
Μπορούσε να παραγγείλει κανείς την δική του σύνθεση σπόρων έστω για ένα κιλό.
Και τιμή φυσιολογική

Επαναστατική πολυτέλεια για την Ελληνική αγορά δεν νομίζεις..
Έχασα μερικές χιλιάδες ευρώ από την υποστήριξη.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Έχασα μερικές χιλιάδες ευρώ από την υποστήριξη.
Νίκο εννοείς δεν σε υποστήριξε κόσμος με την αγορά σπορικών; Αν επιτρέπεται ποιά χρονολογία είχες ασχοληθεί με τα σπορικά;
Από περιέργεια καλλιεργεί κάποιος Ελλάδα κέχρι ή άλλους σπόρους;
 
Οι κατήγοροι μου...
Ποιο είναι αυτοί;

Το μείγμα από μεμονωμένους σπόρους είναι αυτό που εγώ ταΐζω τα δικά μου πουλιά
Ναι, ποιο είναι αυτό το μείγμα; Είναι κάποιο επώνυμο και αν ναι, ποιο; Ηταν χύμα και αν ναι από πού αγοράστηκε πριν συσκευαστεί; Είναι κάποιο δικό σου προϊόν που χρησιμοποιείς μόνο ο ίδιος ή το διαθέτεις σε πελάτες. Αυτή είναι μια από τις κυριότερες απορίες που δεν έχει απαντηθεί.

Το αυτονόητο για αυτό το προϊόν και την συσκευασία του, αλάτι εννοώ αφιλόξενο περιβάλλον.
Ναι, ποιο είναι αυτό το προϊόν;

Τι εννοεις Σταυρο
Εννοώ ότι δεν έχω δει ποτέ να αναφέρεσαι σε συγκεκριμένα ονόματα. Παρόλα αυτά, εγώ δεν λέω ότι το κάνεις με δόλο ή σκοπό, αλλά ότι έχουμε δικαίωμα να γνωρίζουμε όλα τα στοιχεία για να μπορούμε να δώσουμε την ανάλογη σοβαρότητα σε μια έρευνα.

Δεν σου αποδίδω άγνοια, σκοπό ίσως.
Κοίταξε, θα σου το πω όσο πιο κομψά μπορώ, δεδομένου ότι μου επιτίθεσαι προσωπικά. Απέδιδε ότι θέλεις σε μένα. Αν συκοφαντήσεις όμως ξανά οποιονδήποτε χωρίς στοιχεία ή αν μιλήσεις με αυτό τον τρόπο, θα χρειαστεί να μαζέψεις την ιστορία σου από εδώ μέσα.

Εδώ μέσα δίνουμε χώρο σε όλους και σε όλα, αρκεί να μπορούν να δεχθούν και αντίθετες απόψεις. Μόνο έτσι μπορεί να γίνει συζήτηση. Αυτός είναι ο σκοπός μου. Αν τον αμφισβητείς, μίλησε επιτέλους με στοιχεία γιατί δεν θα σου επιτρέψω άλλη προσωπική συκοφαντία.
 
Γνωρίζει κάποιος τι λέει χρόνια για το σουπιοκόκκαλο ο κ. Νίκος Δημητριάδης;
Ρωτάς ή ξέρεις να μας το μεταφέρεις;
Γιατί ο Νίκος.. Δε το θεώρησε απαραίτητο.
Η περιβόητη πάνα φωλιάς είναι η όγδοη καινοτομία στον χώρο με τα πτηνά συντροφιάς στην καριέρα μου.
Θα ήθελες σε νέο θέμα να μας αναπτύξεις αυτή την καινοτομία.
Δε σου κρύβω πως θα ήθελα να μάθω περισσότερα.
Γιατί για μένα καινοτομία είναι κάτι που δεν υπάρχει, βοηθάει περισσότερο από τα άλλα ακόμη κι αν έχουμε ως στόχο το θεμιτό κέρδος και όχι γιατί το βαφτίσαμε εμείς "ως καινοτομία".
Το μείγμα από μεμονωμένους σπόρους είναι αυτό που εγώ ταΐζω τα δικά μου πουλιά, και το εξετάζω δυο φορές τον χρόνο.
Μια με πολύ ζέστη, και μια με πολύ υγρασία.
Ποιος ο λόγος που δεν το εμπιστεύεσαι;
έχετε τους προμηθευτές που σας αξίζουν.
Πιστεύεις πως αυτοί που μας αξίζουν είναι οι λάθος και κάποιος άλλος ο σωστός;
Μπορείς σε παρακαλώ να μας καταδείξεις το λάθος μας;
Την τελευταία φορά που αντιμετώπισα ασφαλιστικά μέτρα απο επώνυμη εταιρεια πολυεθνική,ήμουν μόνος μου με τον δικηγόρο μουκαι δικαιώθηκα.
Στο επόμενο θα με έχεις παρέα... αλλά να αλλάξουμε όμως λίγο τα κίνητρα.
Γιατί άλλο θέλω να κερδίσω.. και άλλο θέλω να βοηθήσω την "κακή ορνιθο-κουλτούρα" της χώρας μας.
Προσωπικά από το πρώτο κρατώ με σεβασμό αποστάσεις.
Τι αμφισβητείς " " αυτόν που παρήγγειλε την έρευνα η τα αποτελέσματα της.
Εγώ αμφισβητώ τα κίνητρα της όλης προσπάθειας...
Γιατί ενώ θέλω να τα δω με ερασιτεχνισμό και καλό μάτι... Ξαφνικά αντιμετωπίζω αυτό...
Ζήτω η Ελληνική ορνιθοκουλτουρα Σταύρο,έχετε τους προμηθευτές που σας αξίζουν.
Έχοντας λοιπόν συναίσθηση της ευθύνης τόσο στα πουλιά που εκτρέφω όσο και στους φίλους όταν σπάνια προτείνω ένα προϊόν... Θα ήθελα να γνωρίζω το λάθος μου.
Θέλεις να μας το αναπτύξεις;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σωστή η σκέψη σου, σκέφτομαι αν αξίζει η αγορά να προωθήσω αυτό το προϊόν, με πλήρη χημική ανάλυσηκαι αναλυτικά τις πρώτες ύλες. Πως σου φαινεται; Ποιο είναι το αδίκημα;

Κανενα αδικημα απλα ειναι καλο να γνωριζουμε γιατι γινεται μια τετοια κινηση και πολυ περισσοτερο γιατι ανακοινωνονται τα αποτελεσματα της.

Τι αμφισβητείς " " αυτόν που παρήγγειλε την έρευνα η τα αποτελέσματα της.

Αμφισβητω εσενα που την παρηγγειλες και τον τροπο που την παρουσιαζεις λογω του οτι η διαδικασια ειναι διατρητη απο παντου.

Τόλμησες ποτέ να ρωτήσεις Ιταλό προμηθευτή γιατί τα προϊόντα του που απευθύνονται σε ευπαθή πτηνά δεν έχουν πλήρη χημική ανάλυση, και έχουν αποσπασματική περιγραφή περιεχόμενου.
Και εγώ είμαι πολύ καχύποπτος όχι όμως επιλεκτικά

Δεν χρειαζεται να ρωτησω, ειναι αυτο που προκυπτει απο τη νομοθεσια.


Και θα καταλάβεις και συμπέρασμα θα βγάλεις αν διαθέσεις 15 ευρω για κάθε εξέταση στο δικό σου επώνυμο φαντάζομαι μείγμα σπόρων και στην επώνυμη αυγοτροφη που ταΐζεις.
Δυο εκπλήξεις θα νοιώσεις, μια για τα αποτελέσματακαι μια διότι θα σου αποδώσουν δόλο σε διαβεβαιώ εκ πείρας.
Και αν δεν το κάνεις εσύ κάποιος άλλος θα το κάνει τώρα που "άνοιξε ο δρόμος"

Πολυ σωστα, οταν θα το κανω ομως ειτε θα κρατησω τα αποτελεσματα για δικη μου χρηση ή αν αποφασισω να τα ανακοινωσω δημοσια θα το κανω με ονοματα και οχι με κρυφτο.
Αν η διαδικασια που θα ακολουθησω ειναι διατρητη και αν παραλληλα επιθυμω να κανω εμπορικη διαθεση, ανταγωνιστικα στις εταιρειες που εχω στειλει τα προιοντα τους για αναλυση πολυ καλα θα κανουν και θα μου αποδωσουν δολο.


Αφου τοσο ωραια μας τα εξηγεις, πες μας κιολας γιατι αντι για σουπιοκοκκαλο δεν εστειλες επωνυμα μειγματα αυγοτροφης και σπορων ως συγκριση με τα δικα σου,ιδιωτικης ετικετας, μειγματα;
 
Το θετικό είναι ότι κάποιοι τέλος πάντων θα ακολουθήσουν αυτό το μονοπάτικαι θα στείλουν επώνυμα προϊόντα για έλεγχο πριν τους δώσουν 5 άστρακαι πριν υποστηρίξουν την ποιότητα τους και να τα προτείνουν.

Ακριβώς αυτή είναι η ουσία του θέματος...

Όσο για τα υπόλοιπα δείγματα, τα δικά σου, θα έχεις και συ την ίδια αντιμετώπιση με τις επώνυμες εταιρείες, δηλαδη, αμφιβολία, έλεγχο, κλπ..
Δεν μπορεί να ελέγχονται ή να αμφισβητούνται τα προϊόντα των μεγαλων εταιρειων και τα δικά σου όχι, είναι παραλογισμός και δεν καταλαβαίνω την αντίδραση σου..
 
Προσωπικά είμαι πάντα καχύποπτη με οτιδήποτε μας πλασάρουν για καλά και επώνυμα προϊόντα.

Εδώ τα δικά μας τρόφιμα είναι καρκινογόνα ή δεν ξέρω κι εγώ τι.
Άρα τι μας κάνει να πιστεύουμε ότι προσέχουν τόσο πολύ τους μικρούς μας φίλους;

Ποτέ δεν πρόκειται να στηρίξω οτιδήποτε συσκευασμένο, αλλά επειδή παραδέχομαι ότι δεν έχω την γνώση να φτιάξω στους παπαγάλους μου δικά μου μείγματα, παίρνω έτοιμα.

Είχαμε πάει παλιότερα κι εμείς μια πολύ καλή και ακριβή μάρκα σκυλοτροφής για εξετάσεις και τα αποτελέσματα ήταν αυτά που μας έκαναν να του φτιάχνουμε εμείς την τροφή μετά από πολύ έρευνα και διάβασμα.
Οπότε δεν πέφτω καθόλου από τα σύννεφα με τα αποτελέσματα που διαβάζω.

Ο κάθε ένας έχει την άποψη του.
Η δική μου άποψη είναι ότι καμία εταιρία δεν μας "αγαπάει" πολύ.
Πολλά πράγματα γίνονται μόνο για το συμφέρον!
 
Φαντάζομαι Αντώνη στάλθηκαν δείγματα από πράγματα που δίνει στα πουλιά του;Θα ψωνίσει τροφές επώνυμες είτε σπόρια είτε αυγοτροφή για να στείλει δείγμα;Για να αποδείξει σε μένα ότι αυτά που δίνω δεν είναι καλά; Δεν στέκει.
Η διαδικασία γιατί είναι διάτρητη ρε παιδιά; Δηλαδή πρέπει να στείλει κάποιος κλειστή εξαρχής συσκευασία; Αφού μετά το άνοιγμα πάλι από αυτό θα ταίζει κάποιος τα πουλιά. Γιατί να μη τσεκάρει την τροφή που δίνει σε οποιαδήποτε στιγμή; Αφού τα σπόρια και η αυγοτροφή λέει ότι είναι δικά του και φαίνεται ότι είναι καθαρά. Διάτρητο θα ήτανε αν είχανε θέμα γιατί αν φαινόντουσαν ότι κάτι έχουν τότε θα μπορούσε να πει κάποιος ότι ίσως στη φάση από τον ελεγχόμενο μέχρι να φτάσει η τροφή στο εργαστήριο αλλοιώθηκε. Τώρα τί αλλοιώθηκε; Προς το καλύτερο; Το ίδιο θα μπορούσε να πει όμως κάποιος για το σουπιοκόκκαλο. Γιατί δεν στάλθηκε με τη συσκευασία του αφού ήτανε επώνυμο και ανοίχτηκε;Εκεί δεν θα διαφωνήσω αλλά δεν μπορώ να απαντήσω εγώ.
 
Η διαδικασία γιατί είναι διάτρητη ρε παιδιά;
Βρε Λάμπρο, είναι πολύ πιο απλά τα πράγματα από τις θεωρίες συνωμοσίας που αποδίδουν ορισμένοι. Είναι διάτρητη γιατί απλά όλοι φανταζόμαστε. Δεν δίνει κανένα στοιχείο για να συμπεράνουμε. Ονόματα. Να ξέρουμε ποιοι και με ποιον τρόπο μας βλάπτουν.
 
Ακριβώς αυτή είναι η ουσία του θέματος...

Όσο για τα υπόλοιπα δείγματα, τα δικά σου, θα έχεις και συ την ίδια αντιμετώπιση με τις επώνυμες εταιρείες, δηλαδη, αμφιβολία, έλεγχο, κλπ..
Δεν μπορεί να ελέγχονται ή να αμφισβητούνται τα προϊόντα των μεγαλων εταιρειων και τα δικά σου όχι, είναι παραλογισμός και δεν καταλαβαίνω την αντίδραση σου..

Από τα δικά μου θα πάρεις πρώτα πλήρη χημική ανάλυση και ανάλυση πρώτων υλών και αν θέλεις θα πάρεις και το προϊόν.
Και έμενα δεν με υποχρεώνει ο ίδιος νόμος να το κάνω, άλλα θα το κάνω επειδή σέβομαι και δεν εκμεταλλευομαι την άγνοια των καταναλωτών.

Για ποια αντιμετώπιση μιλας των εταιρειων;
Ποιος αλλος εχει παει δειγμα για αναλυση ;
Για ποιο ελεγχο μεγαλων συμφεροντων μιλας, ποτε και απο ποιον εγινε;
Η μονη αμφισβητηση ειναι των εργαστηριακων αποτελεσματων και εκεινου που τολμησε να δωση την παραγγελια για την εξεταση αυτη.

Εκει ειναι ο παραλογισμος.
 
Δεν θα διαφωνήσω Σταύρο. Όντως όσοι δεν γνωρίζουν το Νίκο σίγουρα δεν ξέρουν τί ταίζει τα πουλιά. Εγώ έχω μιλήσει κάποιες φορές και γνώριζα ότι δίνει δική του αυγοτροφή και σπορικά. Πίστευα ότι το γνωρίζουν και άλλοι.
 
Εκει ειναι ο παραλογισμος.
Ονόματα σε παρακαλώ. Ποιας εταιρείας ήταν το σουπικόκαλλο; Αν μας πεις, τότε θα αρχίσει να αποκτά χρησιμότητα η έρευνα σου και σου μιλάω ειλικρινά, ότι εγώ προσωπικά δεν θα συστήσω ξανά σε κανέναν στο εξής το συγκεκριμένο σουπικόκαλλο.

Εδώ βρίσκεται ο παραλογισμός. Προσπαθούμε τόση ώρα να σου εξηγήσουμε και να σου δώσουμε το χώρο για να κάνεις σωστή παρουσίαση των ερευνών σου, αλλά επιλέγεις να παραμείνεις κολλημένος στις ιδεοληψιες σου μοιράζοντας κατηγορίες δεξιά και αριστερά.
 
Όντως όσοι δεν γνωρίζουν το Νίκο σίγουρα δεν ξέρουν τί ταίζει τα πουλιά
Δεν είναι υποχρεωμένος Λάμπρο ο αναγνώστης μας να γνωρίζει κανέναν. Εδώ δεν κρίνουμε άτομα αλλά δεδομένα και απόψεις. Αυτά κρίνονται. Όταν αυτά καταθέτονται τεκμηριωμένα, τότε αναδεικνύονται.
 
Σωστή διαδικασία θα ήταν, τα προϊόντα να ανοιχτούν σε συνθήκες εργαστηρίου. Η κάθε εταιρεία σου διασφαλίζει ή προσπαθεί να το κάνει όσο το προϊόν είναι σφραγισμένο. Αν το ανοίξω στο σπίτι και το στείλω εγώ η διαδικασία πάει περίπατο.
Μετά είναι ότι βρέθηκαν μικρόβια σε σύγκριση ανομοιων προϊόντων, που και αυτό δεν μου λέει κάτι πραγματικά. Το θέμα θα ήταν η σύγκριση ομοιων προϊόντων νομίζω.
 
Back
Top