Γενικά Απωθητικό σπρέι πτηνών, περιστέρια και καναρίνια

Manikarnika

PB New Member
Εγγραφή
4 Σεπ 2015
Μηνύματα
121
Καλησπέρα σας :)

Αντιμετωπίζω ένα μικρό θεματάκι και θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας πριν προχωρήσω στην έσχατη λύση.
Έχουμε πολλά περιστέρια στο δίπλα μπαλκόνι, το οποίο μέχρι πριν ένα χρόνο προσφερόταν για δημιουργία φωλιών. Εδώ και έναν χρόνο, όμως, η γειτόνισσα το έχει αδειάσει τέλειως. Το πρόβλημα είναι ότι έχουν ιμπεριαλιστικές διαθέσεις και προσπαθούν να επεκτείνουν την αυτοκρατορία τους και στο δικό μας. Έχουμε προσπαθήσει τα πάντα και οι δύο πλευρές (CD, κορδέλες, περίφραξη, ακίδες και φυσικά. Δίωξη), παρόλα αυτά εξακολουθούν να έρχονται δίπλα και να κάνουν, έστω και σύντομες, επισκέψεις στο μπαλκόνι μας. Σήμερα, λοιπόν, βγαίνω έξω... Και βλέπω δύο περιστέρια στα κάγκελα μας... Και κάτι μικρά γλαστράκια στα οποία είχα φυτέψει σπόρους αναποδογυρισμένα (κάτι έσπασε μέσα μου εκείνη τη στιγμή.. Παλεύω αυτά τα φυτά εδώ και 20 μέρες). Επίσης δεν είναι λίγες οι φορές που έχουν λερώσει το μπαλκόνι μας με περιττώματα τους, σε σημεία που ξεκάθαρα δεν θα έπρεπε να είναι.
Το μόνο καλό από αυτήν την ιστορία είναι ότι δεν έχουν παρενοχλήσει το καναρίνι που βρίσκεται στην άλλη άκρη του μπαλκονιού μας. Ο κτηνίατρος, όμως, είχε πει ότι το πουλί είχε υπερκεράτωση εξαιτίας αυτών των υπέροχων πλασμάτων δίπλα.
Οπότε... ψάχνοντας στο διαδίκτυο έπεσα πάνω σε απωθητικά σπρέι, τα οποία λειτουργούν με την οσμή.
Μπορώ να το χρησιμοποιήσω σε επιφάνειες που προτιμούν να κάθονται, χωρίς όμως να ενοχλήσω την κανάρα; Δεδομένου ότι είναι απωθητικό σπρέι πτηνών γενικότερα, σκέφτηκα ότι θα την επηρεάσει...
Αν δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω, μπορείτε να μου προτείνετε κάτι άλλο;
Σας ευχαριστώ.
 
Tα περιστερια μπορει να ευθύνονται για πολλα αλλα νομιζω οτι δεν ευθύνονται για τα ακαρεα στην καναρα σου υπο την εννοια οτι ολοι εχουμε ερθει αντιμέτωποι με ακαρεα ακομα και σε εσωτερικες εκτροφες.

Σε οτι αναφορα το απωθητικο spray δεν το ειχα ξανακούσει και μου κανει εντυπωση το πως λειτουργει οταν τα πουλιά δεν εχουν ανεπτυγμένη την οσφρηση αλλα παραλληλα αν υποθεσουμε πως λειτουργει δεν ξερω πως θα επηρεασει και τα δικα σου πουλακια που βρισκονται στο χωρο.
 
@Tony Forpus Υποθέτω, τότε, ότι θα ψεκάσω και θα φέρω το κλουβί μέσα... Πριν αρχίσει και η πολλή ζέστη και αρχίσουμε με τα κλιματιστικά στο σπίτι.. Αν καταφέρω να κάνω κάτι, καλώς.. Θα σταματήσω το ψέκασμα και θα βγάλω την κανάρα πάλι έξω... Από κει και πέρα αν δεν πετύχει ούτε και αυτό και ξαναγυρίσουν, γκρεμίζουμε το μπαλκόνι. 😅
 
Αναστασία, κατανοώ απόλυτα το πρόβλημά σου παρότι είμαι λάτρης τους. Για να σε διασκεδάσω όμως θα σου πω ότι υπερκεράτωση σε καναρίνι δεν εμφανίζεται από τα περιστέρια. Τώρα επιστήμονας είναι, . Εάν όμως θέλεις να τελειώσεις από τα περιστέρια απλά διώξτα γαι λίγο καιρό επίμονα και δεν θα κανάρθουν. Είναι πανέξυπνα πουλιά και εάν καταλάβουν κίνδυνο δεν θα σε προτιμούν. Καλή συνέχεια.
 
@Καναρινολατρης

Δεν υπαρχει συννενοηση με την γειτονισσα ωστε να προσπαυουσατε να διωξετε απο εκει τα περιστερια;

Έχουμε συζητήσει το πρόβλημα. Γιατί η κατάσταση είχε φτάσει στο σημείο να βγαίνει έξω στο μπαλκόνι και να της επιτίθενται... Τώρα έχει αδειάσει τελείως το μπαλκόνι της και απλά τα διώχνει, αν τύχει να ανοίξει το παράθυρο και αυτά είναι εκεί.. Από εκεί και πέρα έχει βάλει και εκείνη πλέγματα κλπ...

Αναστασία, κατανοώ απόλυτα το πρόβλημά σου παρότι είμαι λάτρης τους. Για να σε διασκεδάσω όμως θα σου πω ότι υπερκεράτωση σε καναρίνι δεν εμφανίζεται από τα περιστέρια. Τώρα επιστήμονας είναι, . Εάν όμως θέλεις να τελειώσεις από τα περιστέρια απλά διώξτα γαι λίγο καιρό επίμονα και δεν θα κανάρθουν. Είναι πανέξυπνα πουλιά και εάν καταλάβουν κίνδυνο δεν θα σε προτιμούν. Καλή συνέχεια.

Ομολογώ πως δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για την υπερκεράτωση... :) Αυτό που μας είχε πει είναι ότι, εφόσον τα ελεύθερα περιστέρια δεν είναι και πολύ καθαρά πουλιά και έχουν πάνω τους διάφορα, αυτά τα διάφορα (ακάρεα στη συγκεκριμένη) μεταφέρονται από αυτά στην κανάρα... Τέλος πάντων, προσπαθώ να λύνω το πρόβλημα με επιθόλ, αν δω ότι τα πόδια της γίνουν χάλια... Όσο με παίρνει η δοσολογία φυσικά... Πάντως είτε ισχύει, είτε όχι, τα πουλιά είναι προβληματικά...
Από την άλλη... Όπως πολύ πετυχημένα είχε πει ένας χρήστης πολλά χρόνια πριν σε ένα ποστ για τα περιστέρια, τα μπαλκόνια καταλήγουν τσαντήρια από τα πράγματα που βάζουμε για να τα απωθήσουμε (έτσι κι εμείς 😛)... Προσπαθούμε όλοι και τα διώχνουμε συνέχεια (μία προσπάθεια που διαρκεί 3 ολόκληρα χρόνια)... Φανταστείτε ότι διαβάζω στο μπαλκόνι τώρα (έχει ήλιο κλπ) και έχω καταλήξει σαν τον Βελουχιώτη με μία σφουγγαρίστρα δίπλα μου σαν δίκανο, την οποία χτυπάω λίγο στην τέντα μόλις τα ακούω στο δίπλα μπαλκόνι ή σε εμάς (καθότι είμαι αρκετά τεμπέλα να σηκωθώ να κάνω κίνηση με το χέρι)...

Και το αστείο είναι το εξής: Η απέναντι πολυκατοικία έχει πολλά άδεια διαμερίσματα (ορισμένα και με εγκαταλελειμμένες γλάστρες που προσφέρονται για αναπαραγωγή)... Σε ένα από αυτά μάλιστα έχουν δημιουργήσει αρκετές φωλιές... Τώρα γιατί τα συγκεκριμένα επιμένουν στα δικά μας δεν ξέρω. Για παράδειγμα ένα περιστέρι συγκεκριμένο θα κοιμηθεί κάθε νύχτα στο φωτιστικό του δίπλα μπαλκονιού...

Τέλος πάντων. Αν αγοράσω το σπρέι, θα σας πω για τα αποτελέσματα!

Σας ευχαριστώ πολύ!


Υ. Γ. Βλακωδώς ξέχασα ότι τα πουλιά τρέφονται πρωτίστως με σπόρους... Καλά να πάθω που έβαλα τα γλαστράκια τόσο κοντά στο σημείο συγκέντρωσης τους...:/
 
Παλιά είχα και εγώ θέμα με περιστέρια. Εποχιακό. Μου ερχόταν την άνοιξη μερικά πεινασμένα μικρά και μάζευαν ότι σπόρο έβρισκαν κατω από τα κλουβιά. Καταλαβαίνω, μικρά είναι, πίνανε, είναι άπειρα. Όμως μετά καταλαβαίνουν ότι το μπαλκόνι αυτό τους προσφέρει φαγητό, νερό έβρισκαν από το ποτισμένες γλάστρες στα πιατάκια. Οποτε γιατί να φύγουν άραγε. Εγώ δεν ήθελα να αδειάζω το μπαλκόνι (όπως η γειτόνισσα σου) :) Οποτε είτε αυτά είτε εγώ. Και έβαζα παγίδες και τα έπιανα. Κι μετά πήγα και τα ελευθέρωνα σε πιο μακρινές περιοχές της Αθηνας. Όσο και λένε ότι γυρνάνε πίσω εμενα δεν είχαν γυρίσει. Και έτσι τα ξεφόρτωνα χρονια. Τώρα που μετακόμισα δεν έχω τέτοιο θέμα. Αλλα να σημειώσω ότι το πρόβλημα μου ήταν μονο τα νεαρά πιτσούνια, όχι ενήλικα πουλια.
 
@Wind-sa 😀! Δυστυχως δεν ειχα προσβαση... Αλλα δεν νομιζω να τα μετακινουσα, με την εννοια οτι δεν θα ηθελα να επεμβω σε αυτο το σημειο :)...
Παντως στην Αθηνα που μεναμε ειχαμε μια σεφλερια στη ζαρντινιερα, η οποια εγινε σχεδον δεντρο... Λιγο πιο εξω απο την τεντα ειχε δημιουργηθει ενας θωλος απο κλαρια και καθε χρονο δεκαοκτουρες εφτιαχναν φωλιες... Υπεροχα πουλια! Δεν λερωναν το μπαλκονι, δεν τρομαζαν το τοτε καναρινι μας και δεν καθονταν στα καγκελα κι ας ειχαμε και φρουτα εξω ... Ειχαν συνηθισει την παρουσια μας... Φυσικα ουτε τα ενοχλουσαμε, ουτε τα ταιζαμε... Απλως τα βλεπαμε... Και μας εβλεπαν πισω... Τωρα αυτο που μας συμβαινει εξαρταται κυριως απο την κυρια διπλα, εφοσον το μαιευτηριο ηταν σε εκεινη... Προς το παρον εμεις κρεμασαμε κρουστα (τα διακοσμητικα τυπου ονειροπαγιδα που κανουν θορυβο) στο κλιματιστικο. Γιατι, ακομα και με τις ακιδες, πανε εκει και οχι τιποτα αλλο... Μολις τα τρομαξουμε εγκλωβιζονται εκει και γινεται χαμος...
Μεσα στον μηνα θα δοκιμασω, οπως ειπα, το προιον και θα σας ενημερωσω!
Αν δεν πετυχει ουτε αυτο, θα βγαλω τα παπουτσια των δικων μου εξω... Βιολογικο οπλο πρωτης ταξης! 😉
 
Back
Top