Χρήση λαμπτήρων ακτίνων UVA & UVB σε εσωτερική εκτροφή πτηνών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης maria p
  • Ημερομηνία Ημερομηνία


Χρησιμοποιω κι εγω προσφατα λογω γεννητουριων μια ειδικη λαμπα 75W και παρατηρω οτι τα πουλακια αποχαυνωνονται ευχαριστα. Την αναβω 6 με 7 ωρες καθημερινα ειδικα τωρα που κανει πολυ κρυο. Την εχω πανω απο το κλουβι.
 
Πεταξα το κουτι ☹ Την πηρα 8 ευρω απο πετ σοπ του κεντρου. Την χρησιμοποιουσαν σε ολα τα κλουβια με νεοσσους εκει.

Μου μοιαζει με λάμπα για ερπετά. Γράφει κάτι στην βάση της; Εκπέμπει θερμότητα;
 
Μου μοιαζει με λάμπα για ερπετά. Γράφει κάτι στην βάση της; Εκπέμπει θερμότητα;
Ναι, βγαζει μπολικη θερμοτητα. Μου καιει το μαγουλο.

Μου μοιάζει περισσότερο από περιγραφή και "φαντασία" με αυτή... Τέτοια είναι;
ΝΑΙ! 🙂
 
Είναι μια λάμπα που χρησιμοποιείται για να θερμαίνει το χώρο διαμονής... κυρίως πτηνών που έχουν ανάγκες...
Να ρωτήσω για ποιο λόγο τη χρησιμοποιείς;
Υπάρχει ανάγκη επιπρόσθετης θέρμανσης;
 
Είναι μια λάμπα που χρησιμοποιείται για να θερμαίνει το χώρο διαμονής... κυρίως πτηνών που έχουν ανάγκες...
Να ρωτήσω για ποιο λόγο τη χρησιμοποιείς;
Υπάρχει ανάγκη επιπρόσθετης θέρμανσης;
Ναι γιατι ο χωρος που εχω το κλουβι ειναι 60τμ με ενα καλοριφερ κι ενα μεγαλο θερμαντικο σωμα.
 
δε σου χρειάζεται... εγώ τα έχω στο μπαλκόνι όλο το χρόνο και το μόνο που ΄κανω είναι ένα ναιλ να μη τα φυσα ο αερας οταν εχει κρυο... μέσα στο σπίτι όσο κρύο κ να κάνει δε τα ενοχλεί... αντίθετα με τη λάμπα μόνο πρόβλημα πιστεύω θα δημιουργησεις 😉
 
δε σου χρειάζεται... εγώ τα έχω στο μπαλκόνι όλο το χρόνο και το μόνο που ΄κανω είναι ένα ναιλ να μη τα φυσα ο αερας οταν εχει κρυο... μέσα στο σπίτι όσο κρύο κ να κάνει δε τα ενοχλεί... αντίθετα με τη λάμπα μόνο πρόβλημα πιστεύω θα δημιουργησεις 😉
Λογω του οτι ειναι τροπικα πουλια κι εχει ζεστη στην πατριδα τους, τα βαζω μεσα τον κρυο καιρο. Τα μπατζι ειναι πιο ανθεκτικα στο κρυο.
 
Αυτό το έντονο κόκκινο χρώμα που βγάζει δεν τα ενοχλεί; Το βράδυ πως κοιμούνται με την λάμπα ανοιχτή;
 
Αυτό το έντονο κόκκινο χρώμα που βγάζει δεν τα ενοχλεί; Το βράδυ πως κοιμούνται με την λάμπα ανοιχτή;
Την σβηνω οταν αρχιζει να νυχτωσει και σκεπαζω το κλουβι. Το φως δεν τα ενοχλει καθολου την ημερα.
 
Καλησπέρα,
αναγκασμένος να έχω εσωτερική εκτροφή κατα την διαρκεια του χειμώνα σε ένα όχι και τόσο φωτεινό δωμάτιο έψαξα πολύ το θέμα του φωτισμού. Η αλήθεια είναι πως η επιστήμη πλέον μας διαβεβαιώνει ότι τα πτηνά βλέπουν σε μεγάλο τμήμα του φάσματος του υπεριώδους φωτός. Ακτίνες που προέρχονται απο αυτό όπως η UVB βοηθούν στην σύνθεση της vitamin D3, ιδιαίτερα σημαντικής βιταμίνης για την ανάπτυξη των πτηνών. Επομένως οι UVB και UVA είναι απαραίτητες για την καλύτερη ανάπτυξη-διαβίωση των πτηνών.
Επόμενος σημαντικός παράγοντας είναι τα lummen, και μετά η Θερμοκρασία χρώματος.

Κάτι όμως που δεν γνωρίζουμε είναι πως η τεχνολογία των λαπτήρων δεν μπορεί να μας δωσει ακόμη επιθυμητές τιμές στο φάσμα του υπεριώδους, και οι καλύτερες λάμπες χάνουν την αποδοτικότητα τους στο 85% της αρχικής ύστερα απο λίγες ώρες λάμπες UV για ζώα φτιάχτηκαν για να ικανοποιήσουν τις ανάγκες των ενυδρείων και των terrarium , έχουν αποτέλεσμα δηλαδή σε μικρή απόσταση. Μια λάμπα UV στο ταβάνι ενός δωματίου με πουλιά δεν έχει χρησιμότητα σε ένα πουλί που βρίσκεται σε ένα κλουβί χαμηλά μέσα στο δωμάτιο.

Τελικά στις λάμπες UV η αλήθεια είναι κάπου στην μέση μικρή διάρκεια εκπομπής UV ακτινοβολιάς(max 6 μήνες), μικρή απόσταση επιρροής όμως απαραίτητη για την υγεία και την καλή διαβίωση των πτηνών.
 
Έχεις καταλήξει @FINCHiii στην αναγκαία απόσταση της λάμπας από το ίδιο το πουλί ώστε να υπάρχει έστω και μια μικρή ωφέλεια;
Χρησιμοποίησες κάποιες και ποιες; Γιατί είμαι τώρα σε φάση ψαξίματος.
 
Έχεις καταλήξει @FINCHiii στην αναγκαία απόσταση της λάμπας από το ίδιο το πουλί ώστε να υπάρχει έστω και μια μικρή ωφέλεια;
Χρησιμοποίησες κάποιες και ποιες; Γιατί είμαι τώρα σε φάση ψαξίματος.

Όχι, εγω έχω φως σε δύο aviaries, τα οποία ανάβουν όλο τον χρόνο καθημερινά και είναι δύο μέτρα απο το έδαφος, νομίζω πάντως πως η τοποθέτηση του λαμπτήρα ακριβώς πάνω απο το κλουβί είναι ιδανική
 
η τοποθέτηση του λαμπτήρα ακριβώς πάνω απο το κλουβί είναι ιδανική
Κι εγώ επειδή έχω μόνο 5 κλουβιά, σκέφτομαι το καθένα με δικό του σποτάκι περίπου 15-20 εκ. Πάνω από το κλουβί για μερικές ώρες κάθε μέρα.
Την μάρκα ψάχνω αλλά υπάρχει κι άλλο θέμα και τα παιδιά λένε για τις arcadia νομίζω ως καλύτερες.
 
Όχι, εγω έχω φως σε δύο aviaries, τα οποία ανάβουν όλο τον χρόνο καθημερινά και είναι δύο μέτρα απο το έδαφος, νομίζω πάντως πως η τοποθέτηση του λαμπτήρα ακριβώς πάνω απο το κλουβί είναι ιδανική
Όταν δεν υπάρχουν ή δε δημιουργούνται σκιάσεις στους κλωβούς δεν υπάρχει καλύτερη θέση από αυτή που γράφεις, γιατί μιμείται τη θέση της ιδανικής πηγής φωτός... Του ήλιου.
Αν όμως υπάρχουν είναι προτιμότερο να αναζητήσεις τη γωνία που θα έχεις τις αισθητά μικρότερες σκιάσεις.
 
Γενικά υπάρχει και η λύση των led , οικονομικός άμεσος φωτισμός...η arcadia δεν προσφέρει κάτι παραπάνω απο τις ακ΄τινες UV.
Επομένως έγγειται στην δική σου κρίση αν την θεωρείς απαραίτητη. 😉
 
Γενικά υπάρχει και η λύση των led , οικονομικός άμεσος φωτισμός...η arcadia δεν προσφέρει κάτι παραπάνω απο τις ακ΄τινες UV.
Επομένως έγγειται στην δική σου κρίση αν την θεωρείς απαραίτητη. 😉

Γνωρίζεις κάποια led (προσιτά) που να δίνουν ακτίνες uva - uvb?
 

Σχετικά θέματα

Back
Top