Ασθένειες Από το Σεπτέμβρη δεν κελαηδά και βγάζει περίεργους ήχους

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Manlouk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Manlouk

PB New Member
Εγγραφή
18 Νοε 2015
Μηνύματα
19
Πόλη
Κοζάνη
Καλημερα και απο μενα, διαβασα το αρθο και θελω να ρωτησω και γω για καποια προβληματα που αντιμετοπιζω με το καναρινακι μου, ειναι αρσενικο σκουφατο και απο αρχες σεπτεμβρη σταματισε ξαφνικά να κελαειδαει καιμετα απο λιγο καιρο εριξε κ τα φτερα του. Του εδινα καλες τροφες κ βιταμινες στο νερο που ειναι για πτεροροια. Μεχρι κ σημερα δεν τραγουδισε ξανα, κατι πηγε να κανει λιγες μερες πριν, αλλα απο χθες ειναι πολυ κακοκεφο και εκει που καθετε βγαζει περιεργους ηχους απο το στοματα του, σαν τριγμους να το πω. Τι μπορει να ειναι κ πως μπορω να το αντιμετοπισω; Ευχαριστω πολυ για το χρονο κ τιν βοηθεια σας εκ τον πρωτερων.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Καλώς ήρθες στο φόρουμ μας! Και να χαίρεσαι το καναρινάκι σου! Αν θες γράψε το όνομα σου στο προφίλ ώστε να σε αποκαλούμε με αυτό!

Το καναρινάκι σου αρχές Σεπτέμβρη ξεκίνησε πτερόροια και αυτό είναι πολύ φυσιολογικό. Η πτερόροια είναι μια επίπονη διαδικασία για τα μικρά μας και διαρκεί 1-2 μήνες. Αν δεν βλέπεις πλέον φτερά στο κλουβί σημαίνει πως έχει τελειώσει η πτερόροια. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα αρχίσει αμέσως να τραγουδάει. Χρειάζεται και αυτό το χρόνο. Καλή διατροφή, καθαριότητα, αγάπη και υπομονή και σε λίγο θα σε τρελαίνει με το τραγούδι του! Αν θες διάβασε και αυτό: https://petbirds.gr/article/bird-moulting/

αλλα απο χθες ειναι πολυ κακοκεφο και εκει που καθετε βγαζει περιεργους ηχους απο το στοματα του, σαν τριγμους να το πω.
Αυτό είναι ανησυχητικό... Μήπως κρύωσε;
Τι διατροφή του παρέχεις; Σε τι χώρο το έχεις; Θερμοκρασία και διάρκεια ημερήσιου φωτισμού;
 
Το βραδυ το εχω μεσα στο δωματιο σε ενα ραφακι, σχετικα κοντα σε σομα θερμοκρασιας και το πρωι περιπου 8-9 το βγαζω εξω μεχρι να σκοτινιασει 7-8 πανω κατω. Τροφη του βαζω συσκευασμενη απο petshop και μια εξτρα της τελευταιες μερες που αποκαλειτε song food.
 
Το βραδυ το εχω μεσα στο δωματιο σε ενα ραφακι, σχετικα κοντα σε σομα θερμοκρασιας και το πρωι περιπου 8-9 το βγαζω εξω μεχρι να σκοτινιασει 7-8 πανω κατω.
Το καναρινάκι σου έχει πιθανότατα κρυώσει.. Το έχεις όλο το βράδυ μέσα στη ζέστη και 8 το πρώι το βγάζεις έξω που όσο να ναι έχει 15 βαθμούς... Συνέχισε να το έχεις μόνιμα μέσα στο σπίτι, στη ζέστη, με καλή διατροφή, βραστό αυγό, και βιταμίνες στο νεράκι για λίγες μέρες. Αν συνεχίσουν αυτοί οι θόρυβοι ίσως πρέπει να δώσεις κάτι για το άσθμα και τα αναπνευστικά προβλήματα. Αλλά μην πάμε αμέσως σε φάρμακα και χωρίς γνώμη ειδικού!

Στη διατροφή του γενικά μπορείς να προσθέσεις και το βραστό αυγό (να το βράζεις πάνω από 12 λεπτά), και χόρτα, λαχανικά και φρούτα καλά πλυμένα και στεγνωμένα. Και τα βότανα (χλωρά ή αποξηραμένα) τους κάνουν πάρα πολύ καλό! Διάβασε στο φόρουμ μας διάφορα άρθρα και θέματα για τη διατροφή! Θα σε βοηθήσουν! 😉
 
Μακαρι να μην ειναι τπτ και να το ξεπερασει γρηγορα και να αρχισει να κελαειδα και παλι. Δεν θελω να το χασω.η τυχη μου το εστειλε γτ μπηκε μονο του μεσα στο σπιτι μου, αυτο με διαλεξε κατα καποιο τροπο κ θελω να κανω οτι ειναι καλιτερο γι αυτοκαι με στεναχωρει που συνεχεια κατι παθενει. Απο τροφες κ βιταμινες χρησημοποιω τα εξης, ειναι καλα;
 

Συνημμένα

  • image.webp
    image.webp
    2,9 KB · Προβολές: 42
  • image.webp
    image.webp
    16,3 KB · Προβολές: 46
  • image.webp
    image.webp
    21,2 KB · Προβολές: 44
  • image.webp
    image.webp
    2,9 KB · Προβολές: 42
  • Like
Αντιδράσεις: stakov
Καλημερα και απο μενα, διαβασα το αρθο και θελω να ρωτησω και γω για καποια προβληματα που αντιμετοπιζω με το καναρινακι μου, ειναι αρσενικο σκουφατο και απο αρχες σεπτεμβρη σταματισε ξαφνικά να κελαειδαει καιμετα απο λιγο καιρο εριξε κ τα φτερα του. Του εδινα καλες τροφες κ βιταμινες στο νερο που ειναι για πτεροροια. Μεχρι κ σημερα δεν τραγουδισε ξανα, κατι πηγε να κανει λιγες μερες πριν, αλλα απο χθες ειναι πολυ κακοκεφο και εκει που καθετε βγαζει περιεργους ηχους απο το στοματα του, σαν τριγμους να το πω. Τι μπορει να ειναι κ πως μπορω να το αντιμετοπισω; Ευχαριστω πολυ για το χρονο κ τιν βοηθεια σας εκ τον πρωτερων.
Μην ανησυχείς. Και μένα τα καναρινακια μου είχαν βουβαθεί και τώρα δε σταματάνε. Μου χουν πάρει τα αυτιά. Σύντομα θα τραγουδήσει και πάλι.
 
Μακαρι να μην ειναι τπτ και να το ξεπερασει γρηγορα και να αρχισει να κελαειδα και παλι. Δεν θελω να το χασω.η τυχη μου το εστειλε γτ μπηκε μονο του μεσα στο σπιτι μου, αυτο με διαλεξε κατα καποιο τροπο κ θελω να κανω οτι ειναι καλιτερο γι αυτοκαι με στεναχωρει που συνεχεια κατι παθενει. Απο τροφες κ βιταμινες χρησημοποιω τα εξης, ειναι καλα;
Ηρεμησε! Κανεις οτι καλυτερ μπορεις! Γνωμη μου ειναι αν ενταξεις λαχανικα και το αυγο στη διατροφη του δε θα χρειαζεσαι κανενα σκευασμα! Πχ εσυ αν τρως σωστα γιατι να παρεις ενα εξτρα βιταμινουχο σκευασμα; Καταλαβαινεις τ εννοω..

Κανε κιγη υπομονη και θαα δεις μολις κρυωσει λιγο ο καιρος θα βρει το ρυθμο του κ αυτο... Μην ξεχναμε 25αρια για Νοεμβρη τρελαινουν εμας, ποσο μαλλον τα ζωα!
 
Μακαρι να μην ειναι τπτ και να το ξεπερασει γρηγορα και να αρχισει να κελαειδα και παλι. Δεν θελω να το χασω.η τυχη μου το εστειλε γτ μπηκε μονο του μεσα στο σπιτι μου, αυτο με διαλεξε κατα καποιο τροπο κ θελω να κανω οτι ειναι καλιτερο γι αυτοκαι με στεναχωρει που συνεχεια κατι παθενει. Απο τροφες κ βιταμινες χρησημοποιω τα εξης, ειναι καλα;
Μανώλη μου (σ ευχαριστώ που έβαλες το όνομα σου) δε θα το χάσεις! Ένα απλό κρύωμα έχει μάλλον που θα του περάσει με καλή διατροφή και ζέστη. Εδώ επέζησε έξω, σε σένα που το αγαπάς και το φροντίζεις δε θα επιβιώσει;

Θεωρώ ότι δίνεις πολλά σκευάσματα, ενώ με αυγό, χόρτα, λαχανικά, μήλο και βότανα δεν θα τα είχε ανάγκη, όπως είπε και η Μύρα. Δώσε Neofertil για καμιά βδομάδα, να το έχεις μέσα στη ζέστη σε ήσυχο και σταθερό σημείο, χωρίς πολυκοσμία, μυρωδιές, καπνό κτλ (ΟΧΙ σε κουζίνα και μπάνιο) και να κοιμάται με τη δύση του ηλίου και να ξυπνάει με την ανατολή. Να καταλάβει τι εποχή έχουμε. Μπορείς να του δίνεις βραστό αυγό μέρα παρά μέρα να πάρει δυνάμεις, βότανα όπως σου είπα, μπρόκολο, μήλο, κουνουπίδι κτλ. Όλα αυτά καλό κάνουν. 2-3 φορές την εβδομάδα να του δίνεις από κάτι σε χορταρικό ή λαχανικό. Και η τροφή που του δίνεις είναι πολύ καλή! Μπράβο σου! 👍
 
Σας ευχαριστω πολυ ολους, να ειμαστε ολοι καλα μαζι με τα ζωακια μας! Και να τα βλεπουμε δραστηρια κ χαρουμενα. Οταν γινουν ολα καλά και εχουμε τραγουδια, θα αναιβασω βιντεακι να χαρουμε ολοι μαζι παρεα! Σας ευχαριστω κ παλι! :D
 
..., αλλα απο χθες ειναι πολυ κακοκεφο και εκει που καθετε βγαζει περιεργους ηχους απο το στοματα του, σαν τριγμους να το πω. Τι μπορει να ειναι κ πως μπορω να το αντιμετοπισω; Ευχαριστω πολυ για το χρονο κ τιν βοηθεια σας εκ τον πρωτερων.

Έγινε κάτι διαφορετικό εχτές; Μήπως έχει ρεύματα αέρα εκεί που είναι;
Εκτός από το βράχνιασμα ξύνει και την μύτη του;
 
Έγινε κάτι διαφορετικό εχτές; Μήπως έχει ρεύματα αέρα εκεί που είναι;
Εκτός από το βράχνιασμα ξύνει και την μύτη του;
Οχι φιλε μου δεν αλλαξα κατι, οτι κανω καθε μερα, αυτο συνεχιζω κ κανω. Την μυτη του την ξυνει γενικα μετα το φαγητο στα ξυλακια, αλλα ειναι κατι που το κανει παντα. Το κλασικο το "τσιου"που κανουν τα πουλακια μου κανει μονο πολυ βραχνα κ πολυ αδυναμα, δεν ξερω,τι να πω... Καποιοι μεγαλοι σε ηλικια μου ειπαναν να του βαλω 1/2 depon στο νερο τουκαι θα γινει καλα, πια ειναι η αποψη σας;να το κανω ή ειναι βλακεια;
 
Έγινε κάτι διαφορετικό εχτές; Μήπως έχει ρεύματα αέρα εκεί που είναι;
Εκτός από το βράχνιασμα ξύνει και την μύτη του;
Καλημερα, σημερα προσεξα οτι ξυνει το ραμφος του αρκετα συχνα κ χωρις λογοκαι απο θεμα βελτιωσης κανενα τα ιδια κ παλι τα ιδια. Αυτο με το ραμφος του, διχνει κατι;
 
αυτο με το ραμφος του, διχνει κατι;
Μπορεί ναι, μπορεί και όχι. Που έχεις το πουλάκι; Συνεχίζεις το μέσα έξω στο σπίτι; Έχει κάποια αλλα συμπτώματα, βήχει ας πούμε;
 
Μπορεί ναι, μπορεί και όχι. Που έχεις το πουλάκι; Συνεχίζεις το μέσα έξω στο σπίτι; Έχει κάποια αλλα συμπτώματα, βήχει ας πούμε;
Οχι το εχω μεσα συνεχεια. Μια μερα το εβγαλα λιγακι μονο γτ ειχε πολυ ζεστη κ ηλιο, κ το αφησα μια ωριτσα στον ηλιο κ παλι μεσα. Κανει κατι περιεργους θορυβους απ το στομα του, σαν γριλισματα(σαν πορτα που τριζει κ την κουνας) επειδη δεν γνωριζω ιςως αυτο να ειναι ο βηχας; Και κατι ηχους σαν να εχει σαλια στο στομα. Δεν ξερω αν μπορω να σου δωσω να καταλαβεις τι περιπου κανει.
 
Όλα όσα περιγράφεις μου θυμίζουν περιπτώσεις με ακάρεα της τραχείας...
Παρακολούθησε το video στο θέμα https://community.petbirds.gr/threads/Είναι-ακάρεα-τραχείας-λέτε.24301/#post-280270 και πες μας αν ταιριάζουν τα συμπτώματα.
Επιπρόσθετα μια ματιά καλή στο άρθρο θα μας δώσει περισσότερες γνώσεις χρήσιμες και απαραίτητες https://community.petbirds.gr/threads/Ακάρεα-της-τραχείας.1800/
 
Παρατήρησε διακριτικά χωρίς να ενοχλείς το πουλί εάν το ράμφος ή τα ρουθούνια του είναι υγρά.
 
Όλα όσα περιγράφεις μου θυμίζουν περιπτώσεις με ακάρεα της τραχείας...
Παρακολούθησε το video στο θέμα https://community.petbirds.gr/threads/Είναι-ακάρεα-τραχείας-λέτε.24301/#post-280270 και πες μας αν ταιριάζουν τα συμπτώματα.
Επιπρόσθετα μια ματιά καλή στο άρθρο θα μας δώσει περισσότερες γνώσεις χρήσιμες και απαραίτητες https://community.petbirds.gr/threads/Ακάρεα-της-τραχείας.1800/
Με το βιντεο δεν εχει καμια σχεση, αλλα απ οσα διαβασα κατι τετοιο πρεπει να ειναι... :,(ειχε ψειρα πιο πριν κ του εριξα ενα σπρευ δυο τρεις φορες κ σταματισε, αλλα τραβαγε το φτερα του με το ραμφος του. Και ξυνοταν εντονα με το ποδι στο κεφαλι του. Αλλα εχει κανα μηνα κ περισσοτερο αυτο. Τωρα τι πρεπει να κανω; Εχω κ ενα καρδερινοκαναρο στο σπιτι σε αλλο κλουβακι βεβαια, λετε να παθει τπτ κ αυτο; Πως να σωσω το καναρινακι μου κ πως να προφυλαξω το αλλο; Πλζ βοηθεια... ☹
 
Πολύ φοβάμαι πως θα πρέπει να το δει ο γιατρός.
Ταυτόχρονα προσπάθησε να μας δείξεις κάποιο video να δούμε και όσοι ξέρουν να σου πουν τις υποψίες τους.
 
Θα συμφωνήσω με misalouris για ακαρεα της ταχείας. Ποτε δεν εφαρμόζουμε σκευάσματα για τα εξωτερικά παράσιτα αν δεν έχουμε κανει πρώτα θεραπεία για τα εσωτερικά γιατι τα συμπτώματα θα ειναι αυτά του εζησες ( μάδημα φτερων ξυσημο συνεχές εώς και θάνατο ) εχει πολλά σκευάσματα να χρησιμοποιήσεις της tafarm κ. Α
 

Σχετικά θέματα

Back
Top