Ασθένειες Αρρώστησε η αμαζόνα μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ada
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ada

PB New Member
Εγγραφή
19 Νοε 2017
Μηνύματα
84
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας μετά από καιρό
ΑΝΑΖΗΤΩ ΒΟΗΘΕΙΑ
Παιδιά είμαι απελπισμένη ο Παπαγάλος αμαζόνα yellow napet τεσσάρων χρόνων είναι άρρωστος τέσσερις μήνες τώρα έχει νοσηλευτεί επανηλειμενως στη Πατρίτσια πάνω από τέσσερις φορές .Συμπτώματα βγάζει κραυγή αποβάλει σκέτα λαχανί υγρά αντί κουτσουλιά χάνει εντελώς τις δυνάμεις του πέφτει από το κλαρί .Έχουν γίνει αιματολολογικες ,ακτινογραφία,τα πάντα στις νοσηλείες διαπιστώθηκε αρρυθμία στη καρδιά ,το τοπίο θολό μου μιλάει η για επιληπτικές κρίσεις ,η εγκεφαλοπάθεια ,η καρδιά του .Προσέξτε τώρα κάτι το αλλόκοτο ενώ τον φέρναμε στο σπίτι κ ήταν καλά έτρωγε κλπ κλπ ήταν όπως πριν με μια μικρή διαφορα δεν μπορούσε να πετάξει μακριά ξαφνικά τον ξανά έπιανε κρίση κραυγή ,αδυναμία κ ότι προανέφερα μια Παρασκευή βράδυ που έδειχνε ότι σβήνει κ δεν έτρωγε τίποτα σε μια απέλπιδα προσπάθεια σκεφτήκαμε να του δώσουμε φαρίν λάκτε κρέμα για μωρα …..σκεπτόμενοι ότι τον τάιζαν με σωληνάκι με σύριγγα εμείς φυσικά ……ε δε θα το πιστέψετε αναστήθηκε κυριολεκτικά όμως .Αυτό γίνεται συνέχεια γίνεται Τούρμπο συνέρχεται ,κ ξανά μάνα συνέρχεται για δυο μέρες μετά πάλι τα ίδια σε λίγες ώρες επανέρχεται .Όταν λέω επανέρχεται επανέρχεται τουλάχιστον στη κλινική εικόνα ,κ στις κουτσουλιές ,κ φαγητό νερό,μάτι ορθανοικτο,κινητικότατος.Βαθιά μέσα μου πιστεύω ότι είναι αδιαγνωστος επι της ουσίας ,η γιατρός μου είπε ότι αλλά πουλιά το ξεπερνάνε αλλά όχι ,τι όμως οέο? Θεωρώ ότι εδώ έχει καλύτερη φροντίδα με τη φαρμακευτική αγωγή που πέρνει σε μόνιμη βάση αν κ εφόσον είναι στοχευμένη πάνω σε σωστή διάγνωση .Θερμοπαρακαλώ όποιον έχει αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο να αφήσει σχολιο ,δε χρειάζεται να πω τα αυτονόητα ότι τον λατρεύουμε ,πεθαίνω με κοιτάει κατάματα με τις ώρες δε πέρνει το βλεμμα του από πάνω μου ,κατάρρεω κανονικα 😭φαρμακευτική αγωγή είναι Benazepril 0,25 ml το βράδυ και Pimobendan 0,25 ml το πρωί το τελευταίο μήνα πέρνει κ το Keppra 0,30 ml πρωί βράδυ .ευχαριστω εκ των προτέρων .
 
Από ό,τι είμαι σε θέση να καταλάβω γκουγκλάροντας τα φάρμακα, ο παπαγάλος σας παίρνει θεραπεία για την καρδιά και την επιληψία.
Αντιλαμβάνεσαι ότι εμείς, ως μη γιατροί μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε, τις οποίες είναι πολύ παρακινδυνευμένο να ακολουθήσεις,
Για να σου δώσω ένα παράδειγμα: γράφοντας ότι το πουλί συνήλθε με τη φαρίν λακτέ, αμέσως σκέφτηκα ότι επειδή η κρέμα αυτή είναι φίσκα στα σάκχαρα, το πουλί είχε κάνει υπογλυκαιμικό σοκ. Δεν είναι όμως έτσι, γιατί το συγκεκριμένο σοκ θα το έχει κάνει και άλλες φορές και αν δεν είχε αντιμετωπιστεί μπορεί και να το είχε οδηγήσει στον θάνατο.
Μέχρι λοιπόν να περιμένεις κάποιο μέλος μας να σου πει μήπως και είχε παραπλήσια συμπτώματα σε πτηνό του, θα έλεγα να δοκίμαζες και στους δύο ακόλουθους πτηνίατρους / κτηνίατρους, λέγοντάς τους όσα σχετικά προηγήθηκαν στο Ιατρείο της κ. Γκρέι, ζητώντας δλδ δεύτερη γνώμη και εκ΄παραλλήλου να τηλεφωνήσεις και στο Κτηνιατρικό Εργαστήριο Κομοτηνής να συζητήσεις μαζί τους για δείγματα / εξετάσεις.
Δουκάκη
Ακρίβος
Εύχομαι να βρεθεί η κατάλληλη θεραπεία.
 
Καλημέρα κ κουράγιο. Συμφωνώ σε όλα με τον @ianos. Παράλληλα με εργαστήριο Κομοτηνής, ασυζητητί πάρε δεύτερη γνώμη. Εγώ σου συστήνω την Δουκακη επειδή έχω μείνει ευχαριστημένη από δική μου εμπειρία. Περαστικά του κ μακάρι να το ξεπεράσει.
 
Στο κ.Ακριβό πήγαμε μόλις έβγαλε συμπτωματολογία παραμονή χριστουγεννν έκανε τα έξεις
Γεια σας μετά από καιρό
ΑΝΑΖΗΤΩ ΒΟΗΘΕΙΑ
Παιδιά είμαι απελπισμένη ο Παπαγάλος αμαζόνα yellow napet τεσσάρων χρόνων είναι άρρωστος τέσσερις μήνες τώρα έχει νοσηλευτεί επανηλειμενως στη Πατρίτσια πάνω από τέσσερις φορές .Συμπτώματα βγάζει κραυγή αποβάλει σκέτα λαχανί υγρά αντί κουτσουλιά χάνει εντελώς τις δυνάμεις του πέφτει από το κλαρί .Έχουν γίνει αιματολολογικες ,ακτινογραφία,τα πάντα στις νοσηλείες διαπιστώθηκε αρρυθμία στη καρδιά ,το τοπίο θολό μου μιλάει η για επιληπτικές κρίσεις ,η εγκεφαλοπάθεια ,η καρδιά του .Προσέξτε τώρα κάτι το αλλόκοτο ενώ τον φέρναμε στο σπίτι κ ήταν καλά έτρωγε κλπ κλπ ήταν όπως πριν με μια μικρή διαφορα δεν μπορούσε να πετάξει μακριά ξαφνικά τον ξανά έπιανε κρίση κραυγή ,αδυναμία κ ότι προανέφερα μια Παρασκευή βράδυ που έδειχνε ότι σβήνει κ δεν έτρωγε τίποτα σε μια απέλπιδα προσπάθεια σκεφτήκαμε να του δώσουμε φαρίν λάκτε κρέμα για μωρα …..σκεπτόμενοι ότι τον τάιζαν με σωληνάκι με σύριγγα εμείς φυσικά ……ε δε θα το πιστέψετε αναστήθηκε κυριολεκτικά όμως .Αυτό γίνεται συνέχεια γίνεται Τούρμπο συνέρχεται ,κ ξανά μάνα συνέρχεται για δυο μέρες μετά πάλι τα ίδια σε λίγες ώρες επανέρχεται .Όταν λέω επανέρχεται επανέρχεται τουλάχιστον στη κλινική εικόνα ,κ στις κουτσουλιές ,κ φαγητό νερό,μάτι ορθανοικτο,κινητικότατος.Βαθιά μέσα μου πιστεύω ότι είναι αδιαγνωστος επι της ουσίας ,η γιατρός μου είπε ότι αλλά πουλιά το ξεπερνάνε αλλά όχι ,τι όμως οέο? Θεωρώ ότι εδώ έχει καλύτερη φροντίδα με τη φαρμακευτική αγωγή που πέρνει σε μόνιμη βάση αν κ εφόσον είναι στοχευμένη πάνω σε σωστή διάγνωση .Θερμοπαρακαλώ όποιον έχει αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο να αφήσει σχολιο ,δε χρειάζεται να πω τα αυτονόητα ότι τον λατρεύουμε ,πεθαίνω με κοιτάει κατάματα με τις ώρες δε πέρνει το βλεμμα του από πάνω μου ,κατάρρεω κανονικα 😭φαρμακευτική αγωγή είναι Benazepril 0,25 ml το βράδυ και Pimobendan 0,25 ml το πρωί το τελευταίο μήνα πέρνει κ το Keppra 0,30 ml πρωί βράδυ .ευχαριστω εκ των προτέρων .
[automerge]1651572398[/automerge]
@MARY58 ευχαριστω πολύ
[automerge]1651572745[/automerge]
@ianos δε μπορώ να ανεβάσω φωτο της συνταγής που γράφει τι του έκανε κ τι έδωσε για το σπίτι δεν είναι καθαρογραμμένη για να αντιγράψω
[automerge]1651573064[/automerge]
@ianos
[automerge]1651573202[/automerge]
@Ada
 

Συνημμένα

  • C55284BD-2557-4B7C-A58A-FAA2C65EFFCE.webp
    C55284BD-2557-4B7C-A58A-FAA2C65EFFCE.webp
    46,6 KB · Προβολές: 29
Τελευταία επεξεργασία:
@ianos
[automerge]1651573489[/automerge]
Σε τρεις δόσεις σε φωτο τι του έκανε συνήλθε τον πήγαμε τον είδε Δευτέρα μετά τα Χριστούγεννα ε το απόγευμα της ίδιας μέρας κατέρρευσε πάλι ξαφνικά
[automerge]1651574495[/automerge]
@Ada Ίανε σε ευχαριστω πολύ .
Συνοψίζω για να γίνω ποιο κατανοητή παραμονή Χριστουγέννων ήταν η πρώτη επαφή με πτηνιατρο εδωθησαν από το γιατρό κ εμάς ότι περιγράφεται στις φωτο μόλις του έκανε τα ενέσιμα είχε πολύ γρήγορη ανταπόκριση μείναμε μια ώρα περίπου ακολουθήσαμε τις οδηγίες στο σπίτι τον είδε μετά την αργία κ μετά κατέρρευσε .Ενημέρωσα στο Tim της Πατρίτσια το τι κ πως λεπτομερώς .
 

Συνημμένα

  • DF4CCD9B-C959-4296-B0F8-7472E31901A0.webp
    DF4CCD9B-C959-4296-B0F8-7472E31901A0.webp
    121,2 KB · Προβολές: 11
  • E8C7255F-4B03-4CED-9579-ADE09E6AB9DF.webp
    E8C7255F-4B03-4CED-9579-ADE09E6AB9DF.webp
    73,9 KB · Προβολές: 11
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Η περιγραφή σου μου δίνει την εικόνα λοίμωξης κι αντιβιοτικό δεν είδα ανάμεσα στα φάρμακα που παίρνει. Δεν είμαι γιατρός όμως οπότε η γνώμη μου δεν έχει βαρύτητα. Χρειάζεσαι επειγόντως δεύτερη γνώμη και νομίωζ ότι κάνει νοσηλείες η Δουκάκη. Όπως και να έχει μη χάνεις χρόνο, κάθε μέρα που περνά χωρίς τη σωστή αγωγή που διορθώνει το πρόβλημα είναι πολύτιμος χρόνος χαμμένος.
 
@Φοίβος καλημέρα λοίμωξη ήταν η αρχική διάγνωση,κ από τους δυο γιατρούς κ υποτίθεται ότι όλα τα αλλα προέκυψαν από αυτό.
[automerge]1651645172[/automerge]
@MARY58 ευχαριστω 🙂
[automerge]1651646304[/automerge]
Καλημέρα .Γνωρίζει/ θυμάται κάποιος αν κάποιο μέλος είχε ίδια χαρακτηριστικά νοσησης από λοίμωξη ο παπαγάλος του?προς θεου δεν θα ιοθετησω σε πρακτικό επίπεδο τίποτα απλά να δω πορεία εξέλιξη κ λπ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Ledagcc χίλια ευχαριστω για την ανταπόκριση ,κ την υποστήριξη όλων σας περνω δύναμη κ ανακτώ ελπίδα κ αισιοδοξία .Τον αγαπώ υπερβολικά είναι πολύ χαρισματικός ,απιστευτο λεξιλόγιο,άπειρα τραγούδια ,αλληλεπίδραση κυρίως μαζί μου έρωτας δε πέρνει τα μάτια του από πάνω μου ,πολλές φορές η συμπεριφορά του θυμίζει σκυλί ,α γαυγιζει κιόλας🤣
 
Τελευταία επεξεργασία:
@ianos @Ledagcc έστειλα mail στη Πατρίτσια κ τηλ κ ζήτησα ιστορικό κ απαντήσεις από εξετάσεις .Με πήρε λοιπό τηλ κ της είπα ότι συνεχίζει τις κρίσεις κ ότι συνέρχεται άμεσα με τη κρέμα ,μου είπε να του δώσω μέλι κ να αυξήσω το Kepra μήπως έχει θέμα με το πάγκρεας το δώσαμε τι μελι. τιιιιιιποτα συνήλθε πάλι με τη κρέμα ….πήρα τηλ στο μεταξύ μου πρότεινε να του κάνει εξετάσεις ….ξαναπήρα τη γραμματέα κ ζήτησα σύντομα το ιστορικό κ τις απαντήσεις ……επίσης θεωρεί ότι η λοίμωξη του πείραξε πολλα όργανα κ δε θα γίνει καλά ….εγώ πάλι θεωρω όχι διότι επανέρχεται …..λέει έτσι θα γίνεται …….εγώ πιστεύω είναι αδιαγνωστος ….εχθές έβγαζε έβγαλε κ σάλια με αφρό ,επιληπτική κρίση ? Θα μουρλαθώ
 
@Ada Πήγαινε το στη Δουκακη. Μην το καθυστερείς. Περιέγραψε της τα πάντα, πάρε ότι έχεις άμεσα διαθέσιμο κ πήγαινε το πουλάκι. Μην περιμένεις επίσημα ιστορικά κλπ. Ο χρόνος σε τέτοιες περιπτώσεις είναι εναντίον μας.
Χριστίνα Δουκάκη - Κτηνιατρικό Κέντρο Πειραιά
 
Πήρα κ το ιστορικό γραμμένο στα αγγλικά ….?
Αν θυμάμαι καλά, η κ. Δουκάκη έχει σπουδάσει στην Ολλανδία, οπότε προφανώς θα γνωρίζει την ορολογία στα Αγγλικά.
 
Για να δούμε τι θα γίνει αύριο ,έχουν κ οι δυο τους έχουν άρτια επιστημονημικη καταρτηση ,μερικές φορές στη διάγνωση είναι κ το feeling που εισπράτει ο γιατρός πάνω στη κλινική εξέταση ……
 
Back
Top