Αναπαραγωγή Αρρώστια ή φυσιολογικο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης toni
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

toni

PB Member
Εγγραφή
28 Μαρ 2008
Μηνύματα
188
Πόλη
Κοζάνη
γεια σας έχω ένα πρόβλημα με έναν νεοσσό μου. Προχθές είδα το ένα πουλάκι να ξαπλώνει στον πάτο της κλούβας με ανοιχτα φτερά και να μένει ακίνητο. με το που το είδα το πήρα και το έβαλα λίγο νερό στην κοιλία του και το έβαλα πάλι στην κλούβα. μετά από λίγο ήταν πάλι καλά. χτες πάλι τα ιδία.
μήπως κάθετε έτσι για να απολαμβάνει την ζεστή ή μήπως είναι άρρωστο;
βοηθήστε με σας παρακαλώ!

τονι
 
Καλή σου μέρα!
Παρόλο που δεν έχω τέτοιες γνώσεις, δε νομίζω ότι απολαμβάνει τη ζέστη. Μάλλον το αντίθετο. Ωστόσο θα σε ενημερώσουν οι έμπειροι του φόρουμ!
 
Στην κλούβα πόσα πουλιά έχεις; Τέλος πάντων...
Βάλτο σ' ένα μικρό κλουβάκι, μόνο του
με όλα τα απαραίτητα, παρακολούθησέ το και μας λές
τίς παρατηρήσεις σου.
 
Μάκη καλή μέρα, το έχω βάλει ήδη μόνο του σ' ένα κλουβί από προχθές αλά χτες έκανε το ίδιο πράγμα...😕

κατι ακόμα το πουλάκι είναι τριών μηνών

τονι
 
το πουλακι ειναι σε εσωτερικο ή εξωτερικο χωρο;
 
Είναι σε σκιερό μέρος;
τρώει, πύνει κανονικά; κάνει μπάνιο;
Γενικά ποιά είναι η συμπεριφορά του;
Γιατί αυτό που περιέγραψες στην αρχή είναι σαν
να ήταν ετοιμοθάνατο.😕
 
Για βοηθησε με λιγο... Τι εννοεις ξαπλωνει; Δηλαδη πως... Εκει που καθεται ξαφνικά πεφτει, στα πατο του κλουβιου; Και μετα; Το σηκωνεις εσυ; Εχεις παρατηρησει να ειναι αδυναμο; να εχει ασταθεια; Τι;
 
το πουλάκι είναι σε εσωτερικό, σκιερό χώρο. τρώει και πίνει κανονικά και σπόρους, βιταμίνη και μήλο. μπάνιο έκανε όταν το είχα μέσα στην κλούβα τώρα δεν το είδα να κάνει. το πουλάκι ήταν στον πάτο το κλουβιού με ανοιχτές τις φτερούγες και το κεφαλάκι του με το ράμφος προς τα κάτω. το πήρα και το μούσκεψα λίγο. μου φαινόταν πολύ αδύναμο. το έβαλα στο κλουβί και άνοιξα την παλάμη για να φύγει να καθίσει στο κλουβί και δεν έφευγε μετά συνήρθε και έτρωγε πάλι και σπόρους και μήλο. Δεν ξέρω αλήθεια τι μπορεί να έχει το πουλάκι μου;

τονι 😕
 
οταν δεν ειναι κατω στον πατο του κλουβιου πως το βλεπεις; Ειναι κινητικο; Τρωει κανονικα;
 
τρώει κανονικά αλά δεν ειναι παρα πολύ κινητικό. μπορώ να του δώσω κατι για να το βοηθήσω;

τονι 😕
 
-Περιγράφεις μια συμπεριφορά δυστοκίας, σε ένα πουλάκι 3 μηνών.
Τί να υποθέσει κανείς; Τί γνώμη να σου δώσει;
Αν ήταν για μια μόνο φορά,θα σου έλεγα έχει αφυδάτωση.
Κύτταξε την ποτήστρα σου.Αφού ξανάγινε, δείχνει σαν κάτι
απο τα γνωστά τελευταία,"εγκεφαλικά". Τι να πώ;
 
σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας. Δεν ξέρω, τι να πω; χτες το πουλάκι δεν είχε κανένα πρόβλημα και σήμερα το πρωί ήταν καλά. τώρα τι θα γίνει τις επόμενες μέρες, δεν ξέρω. εύχομαι να είναι καλά!

τονι
 
Μάκη και εγώ δεν ξέρω τι να πω και τι να κάνω! το νερό το αλλάζω κάθε μέρα, τροφή κάθε 2-3 μέρες, μήλο και βιταμίνες ανά 2-3 μέρες, κάπου κάπου λίγο πράσινο. τι να πω μήπως τα δίνω πολύ μήλο η ακόμα και φροντίδα; Όλα τα αλλά είναι καλά! ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ

τονι
 
εγω σου προτεινω να το πας στον πτηνιατρο, αν εχει κατι να το προλαβεις... Πριν να ειναι αργα!
 
καλη μερα και καλη εβδομαδα σε ολους, ηθελα να σας ενημερωσω οτι το πουλακι μου μετα απο εκεινες τις 2 περιπτωσεις τωρα καλα ειναι. Δεν μπορω να δω τι ειχε γινει αλλα αφου ειναι τωρα καλα. 🙂

τονι
 
Για σου φιλε μου, ευχομαι να συνεχεισει το πουλακι σου ετσι, αλλα ηθελα να σου πω να μην του δινεις συναιχεια μηλο απο οτι ξερω δεν ειναι καλο να δινεις συναιχεια,ισως φταιει αυτο, ελλατωσε το η γνωμη μου, επισης δωστου βιταμινες στο νερο και να το ανανεωνεις καθε 4 ωρες με καθαρο γιατι με την ζεστη χαλαει, 2-3 φορες την εβδομαδα δεινε tebernil 4 σταγονες σε 40μλ νερο... (tebernil ειναι οι βιταμινες a d2 e)το εχουν αναγκη τωρα το καλοκαιρι με την ζεστη και την πτερορια...
 
toliasp σ' ευχαριστώ για τις συμβουλες σου και επισης ολα τα αλα παιδια.

τονι
 
Back
Top