Αναπαραγωγή Αρσενικο καναρινι ανοιγοκλεινει το στομα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sainer
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sainer

PB Member
Εγγραφή
2 Δεκ 2008
Μηνύματα
891
Πόλη
Λαμία
καλησπερα. Πηρα απο ενα pet shop ενα ζευγαρι αχατες χρωμα κιτρινο. Ο μαγαζατορας τα ειχε μαζι, στο ιδιο κλουβι οταν τα αγορασα και μου ειπε οτι ταιριαζουν. Τα πηρα και τα αφησα μαζι (σε διπλη ζευγαρωστρα) και μετα απο3 μερες αφου ειδα οτι ο αρσενικος δεν κελαυδουσε εβαλα αναμεσα τους το χωρισμα και τωρα ειναι στο ιδιο κλουβι και βλεπονται. Τα εχω ετσι 2 μερες. Οι αποριες μου ειναι, α)ο αρσενικος ακομη δεν εχει κελαυδισει(ειναι σιγουρα αρσενικος τον κοιταξα απο κατω), ειναι φυσιολογικο αυτο; και... Β) εχω βαλει κοντα στο χωρισμα 1 πατηθρα απο το ενα μερος και 1 απο την αλλη. Ο αρσενικος παει κοντα στο χωρισμα και οταν παει και η θυληκια απο το αλλο μερος(η οποια τιτιβιζει τις περισσοτερες φορες) ο αρσενικος ανοιγοκλεινει το στομα του, βεβαια αυτο το κανει καποιες φορες και η καναρα. Γιατι; Ειναι φυσιολογικο η' εχουν καποιο προβλημα;
 
φιλε γεια σου καταρχην οσο ο αρσενικος βλεπει την θυληκια τοσο δεν θα κελαιδαει. Επισης τα καναρια συνηθως θελουν και μερικες ημερες για να μαθουν τον χωρο. Τωρα οτι ανοιγοκλεινει το στομα μπορει να ειναι ετσι απο την φυση του η εχει καποιο κρυομα η υπαρχει και η πιθανοτητα να εχει ακαρεα και να μην μπορει να αναπνευσει καλα αλλα μπορει να το κανει και απο την ζεστη αμα τα εχεις πολυ κοντα σε καλοριφερ.
 
το ότι ανοιγωκλείνουν το στόμα τους μόλις πλησιάσουν το ένα το άλλο μπορεί να θεωρηθεί και ως ένδειξη επιθετικότητας; Ειδηκά αν τεντώνουν το σώμα τους και πάνε πέρα δώθε;
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
τα εβαλα για λιγο μαζι και εχεις δικιο. Τι πρεπει να κανω για να μην υπαρχει αυτο;ο αρσενικος μονο ειναι επιθετικος.
 
Βάλε στη ζευγαρώστρα διαχωριστικό αλλά να μην βλέπονται. Εάν δεν έχεις τέτοια δυνάτοτη βάλτα σε χωριστά κλουβιά. Δώσε χρόνο ώστε να συνηθήσουν το νέο περιβάλλον.Αν θέλεις να ζευγαρώσουν ξεκίνα διατροφή για να πυρώσουν και στη συνέχεια φέρνεις τα κλουβιά κοντά ή τα βάζεις σε ζευγαρώστρα με διαχωριστικό μέχρι να πυρώσουν. Όταν πυρώσουν τότε βάλε φωλιά και βγάλε το διαχωριστικό.
 
Back
Top