Ασθένειες Καναρινι ανοιγοκλεινει το στομα του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εμενα μου φαινεται οτι θα πεθανει μεχρι αυριο..
Αν είναι όντως κρύωμα δεν νομίζω να πεθάνει.. απλά μπορεί την στιγμή που το είδες να έπαθε κρίση άσθματος που όντως φαίνονται πολύ χάλια.. Είχα καναρινάκι με χρόνιο άσθμα.. με aviomycine και antiasmatico (μετά από συνταγή γιατρού) έγινε καλά, δεν ξανατραγούδησε βέβαια αλλά έζησε με αυτό μέχρι 7-8 ετών! Μην είσαι αρνητική... Θετικές σκέψεις να κάνεις!
 
Το πηρα στα χερια μου για να το βαλω σε ενα αλλο μικρο κλουβι.. μολις το αφησα μεσα εμεινε ξαπλωμενο στο πατωμα με τα ποδια μαζεμενα... ειχε και τα ματια κλειστα. Λεω πεθανε. Το εσπρωξα. Τιποτα. Το πηρα ξανα στα χερια μου και τον εβαλα στο πατο σιγα σιγα με τα ποδια κατω και σταθηκε.
 
@Ariadnh πως είναι το καναρινάκι; Χορήγησε ηλεκτρολύτες έστω στο στόμα αν δεν πίνει μόνο του για να πάρει ενέργεια και περιμένουμε φωτογραφίες.

Υ. Γ Το πουλάκι ήταν μόνο του ή μαζί με άλλα θηλυκά;
 
Το πηρα στα χερια μου για να το βαλω σε ενα αλλο μικρο κλουβι.. μολις το αφησα μεσα εμεινε ξαπλωμενο στο πατωμα με τα ποδια μαζεμενα... ειχε και τα ματια κλειστα. Λεω πεθανε. Το εσπρωξα. Τιποτα. Το πηρα ξανα στα χερια μου και τον εβαλα στο πατο σιγα σιγα με τα ποδια κατω και σταθηκε.
Αυτό που περιγράφεται εδώ δείχνει άλλα και πολύ σοβαρότερα προβλήματα υγείας. Γιατί δεν βάζεις κάποιο video ή φωτογραφίες για να έχουμε την εικόνα που πρέπει;
Αν όντως η κατάστασή της ζωής του είναι κρίσιμη... Τότε όλα όσα προαναφέρθηκαν για τρομάγματα, κρυώματα κλπ. είναι απλά "βλακείες" για να μην πω καλύτερα το εισιτήριο για το μεγάλο ταξίδι.
Εσένα πως σου δείχνει από άποψη υγείας τώρα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Καλημερα... Σημερα δεν κανει σε εντονο βαθμο το στομα του. Δειχνει πιο ηρεμος.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Δυσκολευτηκα να βγαλω φωτο την κοιλια. Πολλα φτερα. Δεν φαινεται καλα στις φωτο. Η κοιλια ειναι μεσα. Δεν μπορω να διακρινω κατι διαφορετικο στην κοιλια. Κουτσουλιες πρασινες. Ειχε και απο κατω πρασινη κουτσουλια. Το σωμα του δεν ειναι φυσιολογικο. Το στομα του το ανοιγοκλεινει συνεχεια. Δεν σταματησε. Δεν κανει εντονο θορυβο
 

Συνημμένα

  • image.webp
    image.webp
    8 KB · Προβολές: 87
  • image.webp
    image.webp
    7,8 KB · Προβολές: 82
  • image.webp
    image.webp
    8 KB · Προβολές: 82
  • image.webp
    image.webp
    10,5 KB · Προβολές: 93
  • image.webp
    image.webp
    12,1 KB · Προβολές: 86
  • image.webp
    image.webp
    37,4 KB · Προβολές: 84
  • image.webp
    image.webp
    22,5 KB · Προβολές: 87
Πολύ κρίμα. Πολύ ανησυχητικό το στόμα που το έχει έτσι. Και τα κόπρανα δεν τα βλέπω πολύ καλά.
 
Δεν μπορει το κοριτσι να δοκιμασει εστω καποιο φαρμακο; Εμενα η κοιλια μου φαινεται σκουρα.

Καποια αντιβιωση ευρεως φασματος θα κανει τιποτα ή απλως ροκανιζυμε το χρονο;
 
Τώρα που παρατήρησα λίγο το χώρο στην φωτογραφία που έχει ανοιχτό το στόμα θα ήθελα να σε ρωτήσω το έχεις στην κουζίνα; Δεν είναι καθόλου καλός χώρος για να έχεις κάποιο πουλί.
 
Οχι. εξω ηταν. Το βραδυ που το βρηκα αρρωστο το εβαλα στο σαλονι για να κοιμηθει. Απλα εβγαλα τις φωτο στην κουζινα που εχει παραπανω φως
 
Έγινε Αριάδνη και συγνώμη για την παρατήρηση.Απλά νόμιζα μήπως δεν το ήξερες :)
 
Μια αντιβίωση για αναπνευστικό δεν θα βοηθούσε κ. Γιάννη;
 
Εχω στο σπιτι sivotine της beaphar.
Πνευομονια, διαρροια και καταρροης λεει
 
Μια αντιβίωση για αναπνευστικό δεν θα βοηθούσε κ. Γιάννη;
Ας δοκιμάσει...
Κάθε συμβουλή δεχτή...
Απλά σκέφτομαι πως όταν εμφανίζουν τα συμπτώματα της ασθένειας τα πουλιά είναι κάπως αργά... Πόσο δε μάλλον όταν καταβάλλονται από αυτά τα συμπτώματα.
 
Back
Top