Γενικά Αρσενικό καναρίνι τραυμάτισε το θηλυκό

nickkartalis

PB New Member
Εγγραφή
5 Απρ 2015
Μηνύματα
30
Πόλη
Αιγίνιο
Γεια σας παιδια. Εχω ενα αρσενικο καναρινι το οποιο εβαλα να ζευγαρωσει με ενα θηλυκο αλλα επειδη ειδα οτι η καναρα ηταν καπως αδιαθετη και δυσκινητη την αλλαξα αμεσως (μονο 2 μερες την αφησα με τον αρσενικο). Και εδω ειναι το προβλημα, η δευτερη καναρα που εφερα ηταν ενα ομορφο κιτρινο πουλι και την εβαλα με τον αρσενικο. Σε 5-6 ωρες που πηγα να δω το ζευγαρι η καναρα ηταν τελειως φαλακρη και με ματωμενο κεφαλι. Φυσικα την εβαλα αμεσως σε ενα αλλο κλουβι (πραγμα που δεν ηταν καθολου δυσκολο γιατι δεν αντιδρουσε καθολου οταν πηγα να την πιασω). Επισης,το κουτι με το νημα για τη φωλια το εχω κρεμασμενο στη σιτα του κλουβιου και ο αρσενικος το πεταει συνεχεια κατω. Μαλλον εγω εφταιγα γιατι δεν εκανε ετσι την προηγουμενη καναρα αλλα μηπως ξερεται τι εκανα λαθος;Ειμαι αρχαριος και ακομα μαθαινω αλλα ακομα στεναχωριεμαι για την καναρα.
 
Σϋμφωνα με όσα συνεχώς λέμε εδώ μέσα υπάρχει μια μαγική συνταγή...
Ποτέ τα πουλιά δεν τα βάζουμε αμέσως μαζί...
Το χώρισμα ανάμεσά τους μέχρι να γνωριστούν...
Οτιδήποτε άλλο θέτει σε κίνδυνο τα πουλιά, κουράζονται από τον αγώνα που κάνουν και καθυστερεί περισσότερο η έναρξη της διαδικασίας αναπαραγωγής.
Για την τραυματία δυο λόγια... Να βάλεις λίγο betadine εκεί που έχει το τραύμα και να την αφήσεις μερικές μέρες να συνέλθει...
Ξέρεις τι ηλικία έχει το θηλυκό καναρίνι;
 
Οτιδήποτε άλλο θέτει σε κίνδυνο τα πουλιά, κουράζονται από τον αγώνα που κάνουν και καθυστερεί περισσότερο η έναρξη της διαδικασίας αναπαραγωγής.

Από τη στιγμή που εκτυλίχθηκε αυτό το δυσάρεστο γεγονός, που οδήγησε στον τραυματισμό ενός από τα μέλη του ζευγαριού, υπάρχουν ελπίδες για αρμονική συνύπαρξη, αφού προηγηθεί η περίοδος γνωριμίας με το χώρισμα ή έχει χαθεί το παιχνίδι και πρέπει να αναδιαμορφωθεί το ζευγάρι;
 
Από τη στιγμή που εκτυλίχθηκε αυτό το δυσάρεστο γεγονός, που οδήγησε στον τραυματισμό ενός από τα μέλη του ζευγαριού, υπάρχουν ελπίδες για αρμονική συνύπαρξη, αφού προηγηθεί η περίοδος γνωριμίας με το χώρισμα ή έχει χαθεί το παιχνίδι και πρέπει να αναδιαμορφωθεί το ζευγάρι;
Δε νομίζω πως υπάρχει πρόβλημα... Θα ξεχάσουν...
Ευτυχώς που πολλά από τα ζώα έχουν σχετικά αδύνατη μνήμη...
Διαφορετικά κανένα ζώο δεν θα στεκόταν δίπλα στον άνθρωπο.
 
Δυστυχώς δεν γνωρίζω την ηλικία της καναρας γιατί την αγόρασα. Όσον αφορά το θέμα με τον χωρισμό του ζευγαριού έκανα μεγάλη έρευνα και το έμαθα. Είδα επίσης και το καταπληκτικό βίντεο σου για την εκτροφή καναρινιών.Απλά δεν έχω ακόμα κλουβιά με χώρισμα ακόμα γιατί τα φτιάχνω.Αυτό που με προβλημάτισε όμως είναι τι δεν άρεσε στον αρσενικό και της επιτέθηκε.
 
Εγώ πιστεύω πως είναι ένα ανήλικο θηλυκό καναρίνι και τίποτε περισσότερο..
Κανένα ενήλικο θηλυκό δεν μπορεί να πάθει αυτή η ζημιά... σε καμία περίπτωση. ή καλύτερα για να είμαι δίκαιος σπανιότατα... Τα ενήλικα θηλυκά αμύνονται στα ίσια τα αρσενικά και τις περισσότερες φορές... Νικούν!
Από κακή σχεδίαση και βιαστικές επιλογές μερικές φορές συμβαίνει να έχουμε στα χέρια μας πολύ νεαρά (μικρά σε ηλικία) θηλυκά κυρίως πουλιά, τα οποία και ασφαλώς είναι ακατάλληλα για αναπαραγωγή...
Είναι φυσικό επακόλουθο λοιπόν.. ένα έτοιμο σε αναπαραγωγή αρσενικό να αναζητά κάτι που δεν μπορεί να το έχει...
Να αναζητά τη διαιώνιση των γονιδίων του... και να το ζητά εντελώς επιθετικά.
Από που να βρει άλλωστε αντίσταση;
Από το "παιδί" του;
Δεν είναι καθόλου δύσκολο να γίνει αυτό.. Θα παραθέσω μερικές σκέψεις μου... Περισσότερο για σκέψη δική σας.
Πόσες φορές έχουμε δει ή ακούσει για ζευγαρώματα τον Αύγουστο ή ακόμη και Σεπτέμβριο;
Τι μπορούμε να περιμένουμε από τα πουλιά αυτά που γεννήθηκαν τότε;
Πόσες φορές δεν είδαμε να ξεκινά η αναπαραγωγή της επόμενης χρονιάς από το Νοέμβριο ή και τον Οκτώβριο της προηγούμενης;
Το Φεβρουάριο, σε σελίδα κοινωνικής δικτύωσης διάβασα πως κάποιος πουλούσε 3-4 μηνών πουλιά της αναπαραγωγικής περιόδου 2015... Το θυμάμαι γιατί το συνδύασα με γενέθλια φίλου μου.
Αν έχετε επαφή με petshop θα ξέρετε πως αυτό το διάστημα οι ιδιοκτήτες τους ψάχνουν διακαώς για πουλιά...
Τι πουλιά λέτε να βρίσκουν;
Λέτε οι άνθρωποι να ξέρουν αν τα πουλιά που έχουν, είναι 4,5 ή 6 μηνών;
Λέτε να ξέρουν αν μπορούν ή κάνουν για αναπαραγωγή;
Σκέψεις κάνω... κι όπως πάντα... μπορεί να σκέφτομαι και λάθος.
 
Γιαννη αν ειναι πολυ πυρωμενος ο αρσενικος, αν του αφαιρεις τη συντροφο και στο καπακι του βαζεις νεα χωρις διαστημα - εστω υποτυπωδους γνωριμίας, μπορει να γινει και σε ενηλικα πουλια.
 
Αγορασα μια αλλη καναρα και την εβαλα σε ενα κλουβι ακριβως διπλα απο αυτο του αρσενικου και βλεπω οτι και τα δυο πουλια επικοινωνουν. Παντως μονο απο τη συμπεριφορα του βλεπω οτι το αιμα του αρσενικου "βραζει" για ζευγαρωμα. Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω ποσες μερες να τα αφησω χωριστα.
 
Αγορασα μια αλλη καναρα και την εβαλα σε ενα κλουβι ακριβως διπλα απο αυτο του αρσενικου και βλεπω οτι και τα δυο πουλια επικοινωνουν. Παντως μονο απο τη συμπεριφορα του βλεπω οτι το αιμα του αρσενικου "βραζει" για ζευγαρωμα. Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω ποσες μερες να τα αφησω χωριστα.
Θα τα ενώσεις μόνο όταν η θηλυκιά ξεκινήσει να φτιάχνει φωλιά.
 
Είναι σίγουρα θηλυκό το νεοφερμένο;
Σιγουροτατα

Θα τα ενώσεις μόνο όταν η θηλυκιά ξεκινήσει να φτιάχνει φωλιά.
Ευχαριστω για τις απαντησεις. Εβαλα και τσοχα μεσα στη φωλια για να τη διευκολυνω αλλα δεν νομιζω οτι θα αργησει να τη φτιαξει γιατι ηταν ηδη πυρωμενη απο εκει που την πηρα. Παντως ο αρσενικος εξακολουθει να κανει σαν τρελος και δαγκωνει τη σιτα απο τη μερια του κλουβιου που ειναι η θηλυκια.
 
Και εγώ πιστεύω πως πρόκειται για ανέτοιμο νεαρό θηλυκό.. Εύχομαι περαστικά του!

Και Νίκο οι πολλές αλλαγές δεν κάνουν καλό.. Διάβασε και αυτό: Καραντίνα στα πουλιά, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης γιατί βλέπω παίρνεις πουλιά και τα βάζεις όλα στον αρσενικό σου.. Είναι κρίμα να παίζεις κορώνα γράμματα με την υγεία του...
 
Και εγώ πιστεύω πως πρόκειται για ανέτοιμο νεαρό θηλυκό.. Εύχομαι περαστικά του!

Και Νίκο οι πολλές αλλαγές δεν κάνουν καλό.. Διάβασε και αυτό: Καραντίνα στα πουλιά, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης γιατί βλέπω παίρνεις πουλιά και τα βάζεις όλα στον αρσενικό σου.. Είναι κρίμα να παίζεις κορώνα γράμματα με την υγεία του...
Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες και θελω να πω οτι πρωτη φορα μου συμβαινει τετοιου ειδους περιστατικο γιατι δεν περιμενα οτι ο αρσενικος θα αντιδρουσε ετσι αν αντικαθιστουσα την παλια καναρα με μια καινουρια.Απλα την αλλαξα γιατι ειδα οτι δεν ηταν ζωηρη και δεν ηθελα να την ταλαιπωρησω με γεννα. Το προβλημα ειναι ομως οτι η καινουρια θα ταλαιπωρηθει περισοτερο απο την παλια καναρα και σε καμια περιπτωση δεν ηθελα αυτο να συμβει.Λυπαμαι πολυ οταν σκεφτομαι οτι εγω εφταιγα για τον τραυματισμο της και γι αυτο την περιποιουμαι με τον καλυτερο τροπο. Τουλαχιστον εμαθα τι ΔΕΝ πρεπει να κανω ωστε να αποφυγω αναλογα περιστατικα στο μελλον.
 
Γειά σας και πάλι
Η καναρα που τραυμάτισε ο αρσενικός βλέπω ότι δεν ανοίγει τα μάτια της. Στην αρχή όταν τραυματιστηκε είχε μονο λίγο αίμα επιφανειακά στο δέρμα. Τώρα όμως δεν ανοίγει τα μάτια της. Υποθέτω ότι μάλλον το αίμα στέγνωσε ενώ είχε κλειστά τα μάτια (ίσως ενώ κοιμόταν) γιατί το πρωί που είχα πάει να τη δω κατάλαβα ότι είχε κλειστά τα μάτια ενώ την προηγούμενη μέρα τα είχε ανοιχτά. Τώρα επειδή δεν βλέπει κάθεται όλη μέρα μέσα στο πιατάκι με το φαγητό για να μπορεί να φάει. Δεν γνωρίζω αν ξέρει που είναι η ποτίστρα αλλά καλού κακού της δίνω εγω νερό. Μήπως έχετε κάποια λύση να προτείνετε για να της ανοίξω τα μάτια;
 
Μήπως με λίγο νεράκι; Απλά μετά να την έχεις σε ζεστό μέρος να μην κρυώσει..
 
Back
Top