Ασθένειες Αρσενικό κοκατίλ κάθεται κάτω στο κλουβί

Gogou Maria

PB New Member
Εγγραφή
16 Φεβ 2021
Μηνύματα
306
Πόλη
Κρηνίδες
Καλησπέρα παιδιά και καλό μήνα σήμερα το πρωί βρήκα το αρσενικό κάτω στο κλουβί να κοιμάται και τώρα που σας γράφω πάλι κάτω είναι. Τρώει πίνει κανονικά αλλά γιατί το κάνει τώρα αυτό; Να ανυσηχησω;

1.webp2.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Είναι σίγουρα αρσενικό; Αν είναι θηλυκό και εμφάνισε αυτήν την εικόνα σήμερα, εντελώς ξαφνικά, τότε υπάρχει η πιθανότητα της δυστοκίας.

Αν είναι αρσενικό, από την εικόνα στις φωτογραφίες φαίνεται ότι έδινε σημάδια μερικές μέρες πριν και σήμερα απλά παραδόθηκε. Χρειάζεται γιατρό άμεσα για να ξεκινήσει θεραπεία ώστε να προλάβεις τα χειρότερα.

Το άλλο πουλάκι πώς είναι;
 
@Stavros είναι αρσενικό αλλά δεν έκανε ποτέ κάτι τέτοιο σήμερα το πρωί το βρήκα κάτω. Το θηλυκό η καρακάξα είναι ενεργό.
[automerge]1617278306[/automerge]
@Stavros όταν λες σημάδια; Σαν τί;
[automerge]1617278525[/automerge]
@Stavros προηγουμένως έφαγε ήταν επάνω στην πατηθρα και τώρα το βρίσκω κάτω
 
όταν λες σημάδια; Σαν τί;
Σαν κάτι που δεν πηγαίνει καλά. Κάτι που δεν μοιάζει φυσιολογικό. Αυτό μπορεί να το εκτιμήσει κατά περίπτωση το άτομο που βλέπει τα πουλιά του καθημερινά.

Αν συνέβη έτσι ξαφνικά, σκέψου και την περίπτωση της δηλητηρίασης.

Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται γιατρό.
 
@Stavros όχι μπορώ να πω ότι δεν μου έδειξε τίποτα που να μην είναι φυσιολογικό απλά σήμερα μόνο δεν τραγούδησε καθόλου. Περνάει και πτεροροια.
[automerge]1617278941[/automerge]
@Stavros κανένα από τα συμπτώματα που διάβασα δεν έκανε όλα ήταν μια χαρά
 
Μίλησα με κτηνίατρο και του έστειλα τις φωτογραφίες. Με είπε ότι είναι καταπονημένο να το βάλω σε ξεχωριστό κλουβί και να το δώσω αντιβίωση. Οπότε ο Πίκατσου μου θα μπει στο παλιό κλουβί του
[automerge]1617280573[/automerge]
Τώρα ξύπνησε και τρώει
 
Τελευταία επεξεργασία:
Παιδιά η δικια μου ειναι οτι το πουλακι απο την αρχη δεν ηταν καλα γι αυτο και αυτο το φτερωμα δε θα επρεπε να ειναι ετσι και πρερορροια να ειχε.Απλα δε ηθελα να πω κατι μβν αγχωσω χωρις λογο.Θεωρω πως το πουλακι πρεπει να παει στο γιατρο δε φαίνεται καλα και να γινουν εργαστηριακες εξετασεις κουτσουλιας.
 
@giannisvlg συμφωνώ...από το βλέμμα και μόνο φαίνεται κάπου να πονάει, τα φτερά δείχνουν πολύ ταλαιπωρημένα και το ότι κάθεται έτσι κάτω είναι κακό σημάδι...Μήπως τα είχες έξω; Υπάρχει περίπτωση να πλησιασε κάποιο άλλο πτηνό; Τα έβγαλες από το κλουβί; Έφαγε κάτι καινούργιο; Θεωρώ ότι πρέπει οπωσδήποτε να το πας σε γιατρό που γνωρίζει από πουλιά
 
@meniam http://symeonidisvet.gr/ με αυτόν
[automerge]1617282679[/automerge]
@meniam έξω στο μπαλκόνι όταν τα βγάζω είμαι μαζί τους όλη την ώρα δεν τα έχει πλησιάσει κανένα άλλο πουλί και όταν τα βγάζω στην παιδική χαρά είναι όλα καλά ούτε κάτι καινούργιο δεν έχουν φάει τα ταιζω αυτά που γνωρίζω από εδώ μέσα και την κανονική τροφή που τα δίνω από τον Οκτώβριο που το έχω
[automerge]1617282823[/automerge]
Και το νερό που τους βάζω από την βρύση φιλτράρετε από 5 φίλτρα. Δύο στο κεντρικό που έχουμε και άλλα τρία στο σπίτι
[automerge]1617283454[/automerge]
Την avyomicin μου είπε να δώσω την έχουμε και εδώ στο φόρουμ
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κράτησε το αποκλειστικά μέσα μέχρι να γίνει τελείως καλά. Συμφωνώ με τον Γιάννη ότι έδειχνε απο πριν μια κάποια αδιαθεσία απο την κατάσταση του φτερώματός του.
 
@Φοίβος τώρα που το έβαλα στο παλιό κλουβί του έφαγε ήπιε και κοιμήθηκε στην ταιστρα του. Τώρα ξύπνησε και τρώει πάλι και το θηλυκό που είναι στο μεγάλο κλουβί το αναζηταει
[automerge]1617287254[/automerge]
Αυτές είναι οι φωτογραφίες όταν το πήρα και με είπε ο πετσοπας ότι έχει πτεροροια τον Οκτώβριο
 

Συνημμένα

  • 1.webp
    1.webp
    101,2 KB · Προβολές: 50
  • 2.webp
    2.webp
    137,5 KB · Προβολές: 50
Τελευταία επεξεργασία:
@Gogou Maria το πουλάκι ήταν εξαρχής λίγο ταλαιπωρημένο και τώρα φαίνεται ότι κάτι δεν πάει καλά, έχεις και Μπάτζι; Αν ναι να το απομακρύνεις και αυτό και το άλλο σου το κοκατιλ μέχρι να γίνει καλά
 
@meniam είναι πλέον στο κλουβί που το είχα εξαρχής. Πήρα πάλι τον κτηνίατρο αύριο θα τον πάω να τον δεί γιατί πρόσεξα ότι έκανε σπασμούς με το κεφάλι του. Δηλαδή μου λες ότι ήταν άρρωστο από την αρχή που το πήρα; Εν τω μεταξύ είδα ότι στο φόρουμ είναι και ο κτηνίατρος. Στεναχωρέθηκα παρά πολύ και είμαι πολύ εκνευρισμένη με τον πετσοπα εύχομαι να γίνει καλά
 
@Gogou Maria εγώ πιστεύω ότι ήταν εξαρχής έτσι... τώρα ο άνθρωπος στο πετ σοπ είτε από άγνοια του σου το πούλησε νομίζοντας ότι έχει πτερορροια είτε το ήξερες και είπα ψέματα επίτηδες
 
@meniam εννοείς ότι ο πετσοπας είπε ψέματα; Από το καλοκαίρι το έβλεπα μόνο του στην βιτρίνα και τον Οκτώβριο το αγοράσαμε. Τι να σου πω εγώ πάλι νομίζω ότι δεν ξέρει τίποτα γιατί μου το πούλησε θηλυκό και βγήκε αρσενικό και το αρσενικό που πήρα περασμένο μήνα μου βγήκε θηλυκό και όταν τού το είπα ότι είναι αντίθετα φύλα με επέμενε μαζί κ η γυναίκα του ότι δεν είναι έτσι κ ότι το θηλυκό πήγε να δείξει στο αρσενικό πως ζευγαρώνουν
 
@Gogou Maria είναι συνηθισμένο να λένε ψέματα όπως τους συμφέρει όμως είναι και συνηθισμένο να μην ξέρουν τι τους γίνεται. Δεν μπορώ να ξέρω στην περίπτωση σου τι φταίει ούτε έχει τόσο σημασία αυτή την στιγμή. Αυτό που προέχει είναι να πας στο γιατρό ☺️σου εύχομαι να πάνε όλα καλά
 
@meniam σε ευχαριστώ πολύ και εγώ θέλω να γίνει καλά έχει εξημερωθει δέχεται φιλάκια και χαδακια το περνούμε στο χέρι και είναι τόσο κάλοος ο μεγάλος μου γιός και εγώ στεναχωρέθηκαμε πολύ. Αύριο θα είναι η πρώτη του βόλτα στο γιατρό.
[automerge]1617302312[/automerge]
@meniam λογικά αύριο στον γιατρό μπορεί να μου πει και το φύλο του στα δεν είναι;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top