Ασθένειες Αρσενικό κοκατίλ κάθεται κάτω στο κλουβί

@Stavros δεν κατάλαβα. Τώρα είναι μέσα στην ενέργεια πάνω κάτω πέρα δώθε. Στο κλουβί
[automerge]1617361335[/automerge]
@Stavros ναι αυτή είναι
[automerge]1617361650[/automerge]
@giannisvlg αυτή την στιγμή έχει ζωηρεψει. Μπορεί όντως να στρεσαριστηκε από το θηλυκό την καρακάξα χιχιχιχιχι όπως μου είπε ότι μπορεί να παίζει ρόλο κ αυτό. Εδώ στο χωριό δεν έχουμε κτηνίατρο και πήγα Καβάλα με το κλουβί στο χέρι. Θα δω πως θα πάει ( είναι ταλαιπωρία με τα πόδια και το κλουβί. Δεν θέλω να τον ταλαιπωρήσω άλλο) και οικονομικά δεν είμαι σε άριστη κατάσταση μόνη με 4 παιδιά το μόνο που εύχομαι είναι να είναι καλά ο Πίκατσου μου
 
Τελευταία επεξεργασία:
@meniam είπε ότι είναι ασθενικό το είδος αυτό σε γενικές γραμμές
Στη σελίδα του γράφει "Με ευθύνη, συνέπεια και επαγγελματισμό"
Στη "διάγνωσή" του δε βρίσκω κανένα από τα 3..

Χωρίς εξετάσεις δίνει και αντιβίωση.. και ότι γίνει.

Τι άθλιοι που είναι ορισμένοι τύποι, πραγματικά.

Ευχομαι να πάνε όλα καλά Μαρία!
 
@Chrisad ευχαριστώ πολύ. Εχθές κοιμήθηκε κανονικά στην πατηθρα του. Τρώει κανονικά και άρχισε πάλι να κελαηδεί. Σήμερα που άλλαξα το νερό και έβαλα και αντιβίωση κόλλησα και ένα χανσαπλαστ να ελέγξω αν πίνει νερό. Οι κουτσουλιές του όμως είναι με σπορακια. Καθάρισα και το κλουβί του σήμερα είναι πάντως πάλι ενεργό
 
Καλημέρα παιδιά είμαστε στην 5η μέρα αντιβίωσης. Ο Πίκατσου μου τρώει και ;πο ότι βλέπω στις κουτσουλιές του χονευει πάλι την τροφή του. Κοιμάται πλέον κανονικά στην πατηθρα ή στην τροφή. Πως τον βλέπετε εσείς να τον βάλω το Σάββατο πάλι με το θηλυκό στο μεγάλο κλουβί;
 

Συνημμένα

  • 1.webp
    1.webp
    67,2 KB · Προβολές: 26
  • 2.webp
    2.webp
    68,4 KB · Προβολές: 26
  • 3.webp
    3.webp
    101,4 KB · Προβολές: 24
  • 4.webp
    4.webp
    81,5 KB · Προβολές: 26
Καλησπέρα Μαρία, οι κουτσουλιές δείχνουν καλές, ευχάριστο το ότι επανήλθε άμεσα!
Δε χρειάζεται να βιαστείς να τον βάλεις πάλι με τη θηλύκια. Με το φτέρωμά του ασχολείται καθόλου; Το φτιάχνει; Δείχνει αρκετά ταλαιπωρημένο.
 
Πως τον βλέπετε εσείς να τον βάλω το Σάββατο πάλι με το θηλυκό στο μεγάλο κλουβί;

Μαρία θα το άφηνα και μια βδομάδα παραπάνω μόνο του αφότου τελειώσει τη θεραπεία του.
 
@Chrisad ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ναι τρεις την ώρα το σκαλίζει το καθαρίζει βγάζει κι κάτι κραυγές αν και πάλι πέφτουν πούπουλα. Ρωτάω γιατί η θηλυκιά τον αναζητάει όταν τον περνώ στο χέρι και τον κάνω βόλτα μες το σπίτι αρχίζει να κράζει το θηλυκό.
 
Καλησπέρα παιδιά τελειώσαμε την αντιβίωση τώρα τον έχω ακόμα χώρια από την θηλυκιά σήμερα και εχθές κοιμήθηκε μια φορά κάτω στο κλουβί δεν ξέρω αν προσπαθεί να βρει ησυχία από την θηλυκιά καρακάξα. Οι κουτσουλιές του είναι μια χαρά πλέον τρώει πίνει κανονικά τις πιο πολλές φορές κοιμάται στην πατηθρα.για πείτε μου πως τον βλέπετε
 

Συνημμένα

  • 1.webp
    1.webp
    79,7 KB · Προβολές: 31
  • 2.webp
    2.webp
    129,4 KB · Προβολές: 32
Δεν ειναι καλα το πουλακι.Φτερωμα αμελητο και ποτε δε κοιμουνται κατω!Θες να στειλεις σε ενα κεντρο τις κουτσουλιες να βγρι σωστη διαγνωση γιατι θεωρω οτι ηταν ασχετη θεραπεια.

Μπορεθς να επικοινωνήσεις εδω: https://community.petbirds.gr/threads/Κτηνιατρικό-Διαγνωστικό-Εργαστήριο-Κομοτηνής.43021/


με είχε πει ότι αυτό το κοκατιλ είναι ασθενικό είδος
Δεν υπαρχει "ασθενικο", ειναι ζωο δε μπορει να πει τι νιωθει.Κοιταξε το με εξετασεις πριν να ειναι αργα!
 
Μαρία το ίδιο πιστεύω και εγώ. Επειδή με την συγκεκριμένη αντιβίωση δεν υπάρχει βελτίωση στην γενική εικόνα του, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι αυτό που σου πρότεινε ο Γιάννης. Πάρε τηλέφωνο σήμερα κιόλας .
 
θα πάρω αύριο τηλέφωνο
Αν αποφασίσεις να επικοινωνήσεις μαζί τους να αναφέρεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ότι έχει τελειώσει μόλις την αντιβίωση που έπαιρνε. Είναι σημαντικό για να σου πουν ακριβώς τι πρέπει να κάνεις και πότε ώστε να βγουν σωστά τα αποτελέσματα.
 
@Stavros καλημέρα τους πήρα τηλέφωνο τους ενημέρωσα και αύριο θα στείλω δείγμα κουτσουλιές στο εργαστήριο τους.
Μου είπαν κ οι ίδιοι ότι έπρεπε ο κτηνίατρος να κάνει εξετάσεις κουτσουλιων και όχι να δώσει απλά μια αντιβίωση χωρίς να μάθει τι έχει το κοκατιλ.
 
Μόλις παρέδωσα το δείγμα στην κούριερ αύριο θα είναι στο εργαστήριο. Εύχομαι να βγουν γρήγορα τα αποτελέσματα και να ξεκινήσει την θεραπεία του ο Πίκατσου μου για να γίνει γρήγορα καλά.
 
Back
Top