Ασθένειες Ασθένεια lovebird (ζητώ τηλ. πηνιάτρου για έκτακτα)

Κι άλλες εξελίξεις από την καλλιέργεια. ΜΕΓΑΒΑΚΤΗΡΙΟ..., εκεί οφείλεται η πτώση πολλών φτερών που σας έλεγα κ συνεχώς τρώει. Για κοκκιδια δεν χρειάζεται θεραπεία τόσο όσο έχει. Ξεκινησαμε σήμερα. Και πιστεύω όλα καλά θα πάνε.
[automerge]1548337420[/automerge]
Κι άλλες εξελίξεις από την καλλιέργεια. ΜΕΓΑΒΑΚΤΗΡΙΟ..., εκεί οφείλεται η πτώση πολλών φτερών που σας έλεγα κ συνεχώς τρώει. Για κοκκιδια δεν χρειάζεται θεραπεία τόσο όσο έχει. Ξεκινησαμε σήμερα. Και πιστεύω όλα καλά θα πάνε.
Έχω κ το καναρίνι στο ίδιο δωμάτιο... λέτε στρεσσαρει το παπαγαλάκι; Ο πτηνιατροι μου είπε δεν έχει πρόβλημα να κολλήσει κάτι εφόσον είναι σε διαφορετικά κλουβιά...
 
Τι θεραπείες θα κάνετε από εδώ και πέρα; Το φάρμακο για τα σκουλήκια το βρήκες;
Δεν νομίζω να στρεσαρεται το λοβακι από το καναρίνι. Μου κανει εντύπωση που δεν υπάρχει κίνδυνος να κόλλησε και το καναρίνι αλλά αφού το λέει ο γιατρός κάτι θα ξέρει.
 
Τι θεραπείες θα κάνετε από εδώ και πέρα; Το φάρμακο για τα σκουλήκια το βρήκες;
Δεν νομίζω να στρεσαρεται το λοβακι από το καναρίνι. Μου κανει εντύπωση που δεν υπάρχει κίνδυνος να κόλλησε και το καναρίνι αλλά αφού το λέει ο γιατρός κάτι θα ξέρει.
Βρήκα το tabernil γιατί δεν είχαν το teniazin για σήμερα έως αύριο το μεσημέρι 24 ώρες, για σκουλήκια. Μετα τρεις μέρες προβιοτικα με πολυβιταμινη και μετά fucostadin 1 κάψουλα σε 500 ml νερό διαλύουμε για μια εβδομάδα... Και μετά μιλάμε να δούμε πως θα είμαστε... Βαριά αντιβίωση μου είχε δώσει ο εδώ κτηνίατρος κ επιβαρύνθηκε πολύ μου είπε.. Δηλαδή Ζωή λες ότι μπορεί να κολλήσει κ το καναρίνι;ααα μη μου λες τέτοια... Πως θα το καταλάβω; Τι πιστεύεις από ΟΛΑ αυτά θα κολλήσει;
[automerge]1548342150[/automerge]
Καλή και γρήγορη ανάρρωση ευχομαι! Να δεις που τώρα ο δεσμός σας θα γίνει πιο δυνατός!
Ευχαριστώ πολύ... Και δείχνει καλά να φανταστείς! Ποσό λάθος η άγνοια. Πας για καλύτερα κ σου έρχονται χειρότερα!
 
Αυτό που σκεφτηκα είναι ότι αν οολα αυτά δεν μεταδίδονται τότε για ποιο λόγο βασική προϋπόθεση της καραντίνας είναι τα διαφορετικά δωμάτια;
Για να το λέει όμως ο γιατρός, κσφαλώς και ξέρει καλύτερα. Εσύ για καλό και για κακό ξαναρωτησε τον και διευκρίνισε πόσο κοντά είναι τα δύο κλουβιά.
 
Αυτό που σκεφτηκα είναι ότι αν οολα αυτά δεν μεταδίδονται τότε για ποιο λόγο βασική προϋπόθεση της καραντίνας είναι τα διαφορετικά δωμάτια;
Για να το λέει όμως ο γιατρός, κσφαλώς και ξέρει καλύτερα. Εσύ για καλό και για κακό ξαναρωτησε τον και διευκρίνισε πόσο κοντά είναι τα δύο κλουβιά.
Αυτό θα κάνω Ζωή μου. Να δώσω κάτι προληπτικά στο καμαρίνι; Καλά μου φαίνεται έως τώρα. Δεν έχω παρατηρήσει κάτι πάντως..όλα αυτά πως τα έχει; Να κάνω κάτι λάθος;να είχε κάτι από αυτά όταν το αγόρασα;
 
μπορεί να κολλήσει κ το καναρίνι;ααα μη μου λες τέτοια... Πως θα το καταλάβω; Τι πιστεύεις από ΟΛΑ αυτά θα κολλήσει;
Το megabacteria δεν ειναι κολλητικο

και μετά fucostadin 1 κάψουλα σε 500 ml νερό διαλύουμε για μια εβδομάδα

Το fungustatin προοριζεται για ανθρωπινη χρηση και ειναι ιδιαιτερως τοξικο στα πτηνα.
Ειναι η μονη λυση για το megabacteria αλλα η δοσολογια που σου εχει δωσει ειναι λαθος.
 
Το megabacteria δεν ειναι κολλητικο



Το fungustatin προοριζεται για ανθρωπινη χρηση και ειναι ιδιαιτερως τοξικο στα πτηνα.
Ειναι η μονη λυση για το megabacteria αλλα η δοσολογια που σου εχει δωσει ειναι λαθος.
Μου το είπε ότι είναι για ανθρώπινη χρήση αλλά ποια είναι η σωστή δοσολογία;
[automerge]1548370580[/automerge]
Μου το είπε ότι είναι για ανθρώπινη χρήση αλλά ποια είναι η σωστή δοσολογία;
Μήπως επειδή ο παπαγαλος μου έχει ήδη πάρει αρκετή αντιβίωση άγνωστη κ επιβαρύνθηκε;λέω εγώ χωρίς να γνωρίζω βέβαια...
 
Μου το είπε ότι είναι για ανθρώπινη χρήση αλλά ποια είναι η σωστή δοσολογία;



Αυτο που γνωριζω εγω και εχω χρησιμοποιησει προσωπικα, ειναι μιση καψουλα σε 1 λιτρο νερο για εξι μερες και καπακια την αλλη μιση σε ενα λιτρο για αλλες εξι μερες (το διαλυμα το διατηρεις στο ψυγειο και το ανανεωνεις ημερησιως).

Σε 15 μερες αφου τελειωσει η αγωγη θελει επανελεγχο.


Αυτη ομως Βασω ειναι η προσωπικη μου εμπειρια απο τα ιθαγενη που εκτρεφω, σου προτεινω να ακολουθησεις αυτο που σου προτεινε το διαγνωστικο.
Ενδεχεται να αλλαζει τοσο πολυ η δοσολογια λογω του οτι ειναι μεγαλυτερο το πτηνο αλλα τοσο πολυ ωστε να διπλασιαζει;
Με προβληματιζει και το γεγονος οτι ειναι ηδη επιβαρυμενο απο φαρμακα.
Στην θεση σου θα επαιρνα και δευτερη γνωμη εστω και τηλεφωνικα απο καποιον πτηνιατρο με εμπειρια στους παπαγαλους.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ενδεχεται να αλλαζει τοσο πολυ η δοσολογια λογω του οτι ειναι μεγαλυτερο το πτηνο αλλα τοσο πολυ ωστε να διπλασιαζει;

H καρδερίνα είναι κατα μέσο όρο 16 γρ και το λαβμπερντ 50 γρ σύμφωνε με τον γουγλη. Αλλάζει η δόση σαφώς.
 
Επανέρχομαι με τα νέα μας, αφού ολοκληρώσαμε τις θεραπείες μας και χθες ξεκίνησε προβιοτικα με πολυβιταμινη σήμερα είναι πάλι υποτονικό κ δεν έφαγε καλά ούτε ήπιε νεράκι.. Τώρα θα συνεχίσει άλλες τρεις μέρες αντιβίωση και δύο πολυβιταμινη χωρίς προβιοτικα βλέπω πως θα πάει... Να κάνω μια ερώτηση... υπάρχει περίπτωση να ήταν άρρωστο όταν το πήρα και να εκδηλώνεται τώρα η αρρώστια του..; Το λυπάμαι το καημένο μου.
 
Επανέρχομαι με τα νέα μας, αφού ολοκληρώσαμε τις θεραπείες μας και χθες ξεκίνησε προβιοτικα με πολυβιταμινη σήμερα είναι πάλι υποτονικό κ δεν έφαγε καλά ούτε ήπιε νεράκι.. Τώρα θα συνεχίσει άλλες τρεις μέρες αντιβίωση και δύο πολυβιταμινη χωρίς προβιοτικα βλέπω πως θα πάει... Να κάνω μια ερώτηση... υπάρχει περίπτωση να ήταν άρρωστο όταν το πήρα και να εκδηλώνεται τώρα η αρρώστια του..; Το λυπάμαι το καημένο μου.

Θύμησέ μας πότε το πήρες και πώς έχει μεγαλώσει. Δοκίμασες να του δώσεις καθόλου κρέμα; Αν δοκιμάσεις και δεις ότι τρώει και το ζητάει συνέχισε για λίγο καιρό μέχρι να πάρει για τα καλά τα πάνω του.
 
Θύμησέ μας πότε το πήρες και πώς έχει μεγαλώσει. Δοκίμασες να του δώσεις καθόλου κρέμα; Αν δοκιμάσεις και δεις ότι τρώει και το ζητάει συνέχισε για λίγο καιρό μέχρι να πάρει για τα καλά τα πάνω του.
Ανέστη το πήρα τον Σεπτέμβριο ήταν 4 μηνών μου είπαν στο pet shop που το αγόρασα τώρα είναι λογικά 8-9 μηνών.όταν το πήρα το είχα στην βεράντα όταν έπιασε το κρύο μέσα στο σπίτι τρώει συσκευασμένη τροφή της minatoba έχει κόκκινο κλειστό δαχτυλίδι που γράφει 2018 . τρώει σπανάκι. Αντιδια, μήλο, του δίνω κεχρί για να βάζω μέσα το χέρι μου να το συνηθίσει..
[automerge]1549393082[/automerge]
Μέχρι χθες έτρωγε μια χαρά σήμερα ελάχιστα... Ούτε νερό δεν ήπιε που του είχα βάλει με προβιοτικα κ πολυβιταμινη αφού μόλις χθες σταμάτησε την αντιβίωση για το Μεγαβακτηρι ο.
Ανέστη το πήρα τον Σεπτέμβριο ήταν 4 μηνών μου είπαν στο pet shop που το αγόρασα τώρα είναι λογικά 8-9 μηνών.όταν το πήρα το είχα στην βεράντα όταν έπιασε το κρύο μέσα στο σπίτι τρώει συσκευασμένη τροφή της minatoba έχει κόκκινο κλειστό δαχτυλίδι που γράφει 2018 . τρώει σπανάκι. Αντιδια, μήλο, του δίνω κεχρί για να βάζω μέσα το χέρι μου να το συνηθίσει..
[automerge]1549393450[/automerge]
Χθες κατά τις 4 το πρωί έκανε σεισμό ο οποίος μας κούνησε αρκετά... λέτε να φοβήθηκε; Μήπως φταίει κι αυτό;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν νομίζω ότι έχει καμιά σχέση ο σεισμός. Είναι μάλλον γενικά ταλαιπωρημένο από τις λοιμώξεις αλλά και τις θεραπείες. Έχε το στη ζέστη, αρκετή ζέστη δηλαδή αν γίνεται πάνω απο 25 C. Επίσης δώστου εύκολα φαγητά όπως τσαμπί μίλετ, βρασμένο καρότο, μπανάνα και αν βάλεις και ηλεκτρολύτες στο νερό ίσως το βοηθήσουν.

Τις αντιβιώσεις πώς τις έδωσες ως τώρα; Εννοώ με ποιον τρόπο;
 
Δεν νομίζω ότι έχει καμιά σχέση ο σεισμός. Είναι μάλλον γενικά ταλαιπωρημένο από τις λοιμώξεις αλλά και τις θεραπείες. Έχε το στη ζέστη, αρκετή ζέστη δηλαδή αν γίνεται πάνω απο 25 C. Επίσης δώστου εύκολα φαγητά όπως τσαμπί μίλετ, βρασμένο καρότο, μπανάνα και αν βάλεις και ηλεκτρολύτες στο νερό ίσως το βοηθήσουν.

Τις αντιβιώσεις πώς τις έδωσες ως τώρα; Εννοώ με ποιον τρόπο;
Στο νερό δεν έρχεται στο χέρι μου κ δεν ήθελα να το τρομάξω, αλλά. Πολύ αντιβίωση... Μου είπαν από το κέντρο να δώσω για τρεις μέρες ακόμα αντιβίωση και δύο μέρες πολυβιταμινη στο νερό. Αύριο θα στείλω ξανά κουτσουλιές να δω αν γιατρεύτηκε για να μην του δίνω άδικα αντιβιοτικά μου είπαν 10 ημέρες επιτρέπεται αντιβιοτικά αλλά έπαιρνε κ νωρίτερα..
[automerge]1549396609[/automerge]
Στο νερό δεν έρχεται στο χέρι μου κ δεν ήθελα να το τρομάξω, αλλά. Πολύ αντιβίωση... Μου είπαν από το κέντρο να δώσω για τρεις μέρες ακόμα αντιβίωση και δύο μέρες πολυβιταμινη στο νερό. Αύριο θα στείλω ξανά κουτσουλιές να δω αν γιατρεύτηκε για να μην του δίνω άδικα αντιβιοτικά μου είπαν 10 ημέρες επιτρέπεται αντιβιοτικά αλλά έπαιρνε κ νωρίτερα..
Μπανάνα δεν τρώει με τίποτα.. Ούτε καρότο.Βέβαια βρασμένο δεν του έχω δώσει,θα το δοκιμάσω αύριο.σε ζεστη το έχω ..
 
Στο νερό δεν έρχεται στο χέρι μου κ δεν ήθελα να το τρομάξω, αλλά. Πολύ αντιβίωση... Μου είπαν από το κέντρο να δώσω για τρεις μέρες ακόμα αντιβίωση και δύο μέρες πολυβιταμινη στο νερό. Αύριο θα στείλω ξανά κουτσουλιές να δω αν γιατρεύτηκε για να μην του δίνω άδικα αντιβιοτικά μου είπαν 10 ημέρες επιτρέπεται αντιβιοτικά αλλά έπαιρνε κ νωρίτερα..

Δεν είναι σωστή θεραπεία αυτή. Πώς ξέρεις πόσο νερό πίνει καθημερινά, πόση ποσότητα αντιβιοτικού παίρνει τη φορά και ανα πόσες ώρες γίνεται η κάλυψη-δόση. Έτσι μόνο να υποθέσεις μπορείς ότι ήπιε ικανοποιητικά και θα χρειαστεί επανεξέταση για να δεις ότι του πέρασε κι αυτό όχι άμεσα αλλά τουλάχιστον μετά απο 10 μέρες. Χάνεις πολύτιμο χρόνο δηλαδή.

Όταν έχουμε πουλί που παίρνει φάρμακα και είναι άγριο το περιορίζουμε σε ένα πολύ μικρό κλουβί χωρίς πολλά εξαρτήματα για να μπορούμε να το πιάνουμε και να του δίνουμε την κάθε δόση στο στόμα (ή απο τα ρουθούνια σταγόνα-σταγόνα) όπως κάνουμε και με τον εαυτό μας ή με τα άλλα κατοικίδια ζώα που παίρνουν κάποια θεραπεία.
 
Δεν είναι σωστή θεραπεία αυτή. Πώς ξέρεις πόσο νερό πίνει καθημερινά, πόση ποσότητα αντιβιοτικού παίρνει τη φορά και ανα πόσες ώρες γίνεται η κάλυψη-δόση. Έτσι μόνο να υποθέσεις μπορείς ότι ήπιε ικανοποιητικά και θα χρειαστεί επανεξέταση για να δεις ότι του πέρασε κι αυτό όχι άμεσα αλλά τουλάχιστον μετά απο 10 μέρες. Χάνεις πολύτιμο χρόνο δηλαδή.

Όταν έχουμε πουλί που παίρνει φάρμακα και είναι άγριο το περιορίζουμε σε ένα πολύ μικρό κλουβί χωρίς πολλά εξαρτήματα για να μπορούμε να το πιάνουμε και να του δίνουμε την κάθε δόση στο στόμα (ή απο τα ρουθούνια σταγόνα-σταγόνα) όπως κάνουμε και με τον εαυτό μας ή με τα άλλα κατοικίδια ζώα που παίρνουν κάποια θεραπεία.
Ανεστη, εχεις απολυτο δικιο! Σημερα παλι εμετο κανει...η μονη λυση ειναι να το πιασω κ να του δωσω αντιβιωση με τον τροπο που μου λες.Αλλα επειδη δεν ξερω θα επικοινωνησω με ενα pet shop που υπάρχει εδώ και το παιδί που το έχει έχει γνώσεις και έναν δικό του african grey κ ίσως γνωρίζει το πώς θα το κάνω να μου δείξει έστω μια φορά γιατί φοβάμαι μην κάνω κάτι λάθος. Ευχαριστώ πολύ, αλλά πως γίνεται να επανέρχεται κ τώρα πάλι τα ίδια; Μέχρι κ οι κουτσουλιές του είναι όπως ήταν πριν άλλαξαν πάλι ενώ ήταν κ αυτές κανονικες... είναι μαύρες και υγρές. Δεν ξέρω..
 
Δεν υπάρχει κάτι να κάνεις λάθος. Πρέπει όμως να ξέρεις ακριβώς τη δόση που πρέπει να μπει στο στόμα του κι ανα πόσες ώρες, αν δεν είσαι σίγουρη πάρε τηλ στο ιατρείο που σου συνέστησαν τα φάρμακα και ρώτα ποια η δόση που πρέπει να παίρνει στο στόμα κι ανα πόσες ώρες. Μετά πιάνεις το πουλάκι και το τυλίγεις σε μια πετσέτα και κρατώντας το στο ένα χέρι, με το άλλο (αφού θα έχεις βάλει το φάρμακο σε σύριγγα) το βάζεις είτε στο στόμα του σταγόνα-σταγόνα είτε σε ένα ρουθούνι. Γίνεται κι απο εκεί.

Όταν το κρατήσεις στην πετσέτα στόχος σου είναι να κρατάς τον λαιμό του, έτσι ακινητοποιείται.
 
Δεν υπάρχει κάτι να κάνεις λάθος. Πρέπει όμως να ξέρεις ακριβώς τη δόση που πρέπει να μπει στο στόμα του κι ανα πόσες ώρες, αν δεν είσαι σίγουρη πάρε τηλ στο ιατρείο που σου συνέστησαν τα φάρμακα και ρώτα ποια η δόση που πρέπει να παίρνει στο στόμα κι ανα πόσες ώρες. Μετά πιάνεις το πουλάκι και το τυλίγεις σε μια πετσέτα και κρατώντας το στο ένα χέρι, με το άλλο (αφού θα έχεις βάλει το φάρμακο σε σύριγγα) το βάζεις είτε στο στόμα του σταγόνα-σταγόνα είτε σε ένα ρουθούνι. Γίνεται κι απο εκεί.

Όταν το κρατήσεις στην πετσέτα στόχος σου είναι να κρατάς τον λαιμό του, έτσι ακινητοποιείται.
Ανέστη μίλησα με τον πτηνιατρο αλλά μου είπε να μην τον στρεσσαρει κ τον πιάσω γιΑ τα κοκκιδια που έχει μου είπε ότι όλα τα συμπτώματα κ τον εμετό τον κάνει από το μεγαβακτηρι να του δώσω από το νερό αφού ήπιε σήμερα τον παρακολούθησα.. Κ να στείλω πάλι κουτσουλιές μεθαύριονα δούμε πόσο υποχώρησε.. Επίσης μου είπε ότι είναι σοβαρή ασθένεια το Μεγαβακτηρι ο... Και όσο έπαιρνε αντιβιοτικά ήταν καλά για αυτό τον λογο
 
Back
Top