Φροντίδα Αυτόματες ποτίστρες και ταΐστρες για πουλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billdere

PB Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
1.623
Πόλη
Άγιοι Ανάργυροι
Καλημερα σε ολους και χρονια πολλα (λιγο καθυστερημενα λογο διακοπων)
Τωρα που γυρισα απο τις διακοπες πρεπει να φτιαξω τις συνθηκες διαμονης των πουλιων μου καλυτερα.
Λογο το οτι μπαινω φανταρος τωρα στις 8 σεπτεμβρη θα ηθελα να βαλω αυτοματες ποτιστρες και ταιστρες για καλυτερη αυτονομια νερου-φαγητου επειδη οι δικοι μου δεν ειναι λατρεις του ειδους και δεν θελω να αποχωριστω τα π ουλακια που εβγαλα εγω.
Οποτε θα ηθελα ιδεες για τις αυτοματες ταιστρες κ' ποτιστρες..
Στο ιντερνετ ειδα πολλα και διαφορα σχεδια αλλα δεν ξερω αν ειναι ολα λειτουργικα.. Οποτε τα φωτα σας..
Παντως για το νερο.. Εχω βρει ποτιστρες με φλοτερακι (αυτην εδω www.toulias-eshop.gr/product.asp\?catid=1365 ) και σκεφτομουν λιγο πριν την ποτιστρα αυτη να βαλω μια πεταλουδα ετσι οταν τους βαζω μια βιταμινη στο νερο ή οτιδηποτε να μην το ρειχνω μεσα στο μπετονακι με ολοκληρο το νερο το νερο και να λειτουργει και σωστα σαν αναλογια..
 
Να ξέρεις πως το αυτόματο πότισμα στα πουλιά λόγω της χαμηλής πίεσης του κυκλώματος νερού, της χαμηλής ροής (μικρή κατανάλωση) και της αλληλεπίδρασης νερού, θερμοκρασίας, φωτισμού και υλικού... Δημιουργούν άλγη (πρασινίλες).
Αυτό έχει ως αποτέλεσμα σε κάποιες (ίσως σπάνιες) περιπτώσεις τη διακοπή της ροής, το φράξιμο των διανομέων κλπ... σε τμήματα ή σε ολόκληρο το κύκλωμα.
Κοντολογίς θέλει κι αυτό την εποπτεία του...
Διπλές μεγάλες ποτίστρες με μπίλια είναι ασφαλέστερες κατά τη γνώμη μου.
Για τις αυτόματες ταΐστρες δεν έχω άποψη... Ποτέ δεν είχα...
Από εμπειρία σου λέω πως χρειάζεται άνθρωπο που να ξέρει τι πρέπει και πως να το κάνει.
Το αντιμετωπίζω κι εγώ όταν πρέπει να απουσιάσω για μέρες (κυρίως το καλοκαίρι)...
Η βοήθεια φίλων στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι ανεκτίμητη...
Πιστεύω πως κι εσύ σε φίλους (γνώστες) θα πρέπει να απευθυνθείς για βοήθεια...
 
Να αποφύγεις τα συστήματα με φλοτέρ. Είναι δύσχρηστα και αποτυγχάνουν εύκολα με δυσάρεστα αποτελέσματα. Η καλύτερη λύση για μένα είναι οι μεγάλες (500ml, 1 lt) ποτίστρες για τρωκτικά με διπλή μπίλια. Δύο σε κάθε κλουβί διαρκούν για πολύ καιρό και δίνουν ασφάλεια
Βιταμίνες στο νερό χωρίς αλλαγή την επόμενη μέρα απλά το ξεχνάς, μόνο κακό θα κάνουν.
Χρησιμοποιώ σαν την παρακάτω για πολλά χρόνια χωρίς καμία αστοχία. Διατηρούν τον νερό σε άριστη κατάσταση.
images

Ταιστρες υπάρχουν πολλές Οι καλύτερες κατά την γνώμη μου είναι οι παρακάτω. Χωράνε μεγάλη ποσότητα τροφής και την διατηρούν καθαρή. Η δεύτερη είναι πιο επίφοβη αν το πτηνό αρχίζει να πετάει την τροφή κάτω για να βρει τον αγαπημένο του σπόρο (δεν μου έχει τύχει).

Όπως και να έχει θα χρειαστεί σίγουρα κάποιος από την οικογένεια να κάνει προγραμματισμένη αλλαγή νερού. και έλεγχο στις τροφές. Αν αυτό δεν είναι εφικτό τότε φοβάμαι ότι θα πρέπει να αποχωριστείς τα πουλιά σου.[/IMG]
 
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας και την βοηθεια σας.
Αυτην την ποτιστρα που σας εδειξα την εχει ο θειος μου σε ορτυκια μικρα.. Εδω και 2 χρονια με ενα μπετονακι νερου απο απιονισμενο νερο για σιδεα.. Και γι'αυτο εδειξα αμεσως αυτην μιας και ειδα οτι ειναι κομπλε..
Βεβαια ο παππους μου που εχει κοτες.. Εχει βαλει πιπιλα με σωληνα.. Δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι ενταξει για τα πουλια ωστε να μπορουν να σπρωχνουν την πιπιλα μεσα..
 
@billdere Βασίλη, υπάρχει και το θέμα της καθαριότητας το οποίο είναι πολύ σοβαρό. Το έχεις σκεφτεί;
 
Σε αυτο δεν υπαρχει προβλημα. Γινεται πολυ ευκολα και ειναι το πολυ 2 λεπτα!

Η καθαριότητα είναι μεγάλης σημασίας για την απροβλημάτιστη διαμονή των πουλιών στα κλουβιά. Όταν λέμε καθαριότητα μιλάω για τους πάτους, πατήθρες, ταΐστρες κτλ.

Τελειώνοντας η γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να εμπιστευτείς τα πουλάκια σου σε έναν φίλο που θα είναι υπεύθυνος για όσο καιρό εσύ είσαι φαντάρος εφ' όσον δεν έχεις ουσιαστική βοήθεια από τους γονείς σου.

Καλή θητεία σε ότι και αν επιλέξεις να κάνεις.
 
Η καθαριότητα είναι μεγάλης σημασίας για την απροβλημάτιστη διαμονή των πουλιών στα κλουβιά. Όταν λέμε καθαριότητα μιλάω για τους πάτους, πατήθρες, ταΐστρες κτλ.

Τελειώνοντας η γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να εμπιστευτείς τα πουλάκια σου σε έναν φίλο που θα είναι υπεύθυνος για όσο καιρό εσύ είσαι φαντάρος εφ' όσον δεν έχεις ουσιαστική βοήθεια από τους γονείς σου.

Καλή θητεία σε ότι και αν επιλέξεις να κάνεις.

Σ'ευχαριστω πολυ Κωστα!
Ε νταξει, δεν θα λειπω ολο τον καιρο.. Απλα δεν θελω να ψαχνομαι οταν θα ειναι αργα.. Και στο τελος να μην κανω και τιποτα..
 
Τις πιπιλες τις μαθαινουν ευκολα τα πουλακια;"
Εκανα αναζητηση στo google και βρηκα μερικα αποτελεσματα σε σχεση με τις αυτοματες ποτιστρες, αλλα ολοι εδειναν νερο απο την παροχη..
Εγω δεν θελω να κανω κατι τετοιο..
Καμια πατεντα;

Η μονη λυση ειναι η κλασσικη με την αναροφηση απο ενα μπετονακι ψηλα..
Εχεις βαλεις κανεις αντλια; ή παιζει να μπορω να κανω τετοια πατεντα;
 
Καμια πατεντα;
Εγώ ξέρω πατέντα για περιστέρια (ίσος να μπορεί να γίνει και πιο μικρή βέβαια) να βάλεις ένα μπετονάκι ψηλά με νερό (για να έχει πίεση) ή να συνδέσεις με την παροχή ένα μπετονάκι με τρύπες για να πίνουν χωρίς να το λερώνουν και με φλοτέρ απο καζανάκι μέσα για να γεμίζει μονο του

κάτι τέτοιο :

maxresdefault.webpimgp0356.webp
 
Εγώ ξέρω πατέντα για περιστέρια (ίσος να μπορεί να γίνει και πιο μικρή βέβαια) να βάλεις ένα μπετονάκι ψηλά με νερό (για να έχει πίεση) ή να συνδέσεις με την παροχή ένα μπετονάκι με τρύπες για να πίνουν χωρίς να το λερώνουν και με φλοτέρ απο καζανάκι μέσα για να γεμίζει μονο του

κάτι τέτοιο :
ωραιο αλλα δεν θελω κατι τετοιο..
Αν δεις την ποτιστρα που εβαλα στο πρωτο ποστ μου θα δεις τι εννοω.. Δεν μου κανουν αυτα τα μεγαλα φλοτερ..
Σε ενα αλλο σαιτ τετοιου ειδους που βρηκα κατα τυχη (δεν ξερω αν επιτρεπεται να το ποσταρω εδω..) εχει κανει πολυτ καλη δουλεια το παλικαρι.. Αλλα θα ηθελα 2 απλες αυτοματες ποτιστρες με ενα μπετονακι ψηλα για την ροη του νερου..
απλα αυτη που εβαλα θελει στηριγμα απο κατω και ειναι λιγο περιπλοκη,
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
δες και αυτό με το μπουκάλι ίσος μπορείς να κάνεις κάτι καλό
 
δες και αυτό με το μπουκάλι ίσος μπορείς να κάνεις κάτι καλό
Δεν θελω πατεντες..λογο μικρους μεγεθους (πουλια) μην εχουμε κανενα θεμα!
Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!

ζητω συγνωμη απο ολα τα μελη.. Θα σας δειξω κατι παρομοιο απο ενα αλλο φορουμ
αν βγαινει εκτος τον κανονισμων παρακαλανω να διαγραφει!

http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?41246-Αυτόματο-πότισμα-σε-κλούβα-Automatic-birds-watering-system

Δεν αναζητω φλοτερ κ τετοια.. Μπετονακι με αναρροφηση και 2 αυτοματες ποτιστρες
 
Βασίλη πολύ καλό αυτο που μας ανέβασες όντως ίσος να μπορούσες να συνδέσεις κάτι τέτοιο σε ποτίστρες με μπίλια (ένα τέτοιο μπετονάκι με φλοτέρ που να γεμίσει τις ποτίστρες με την μπίλια όταν πίνει το πουλί και μειώνεται η στάθμη του νερού )
 
Βασίλη πολύ καλό αυτο που μας ανέβασες όντως ίσος να μπορούσες να συνδέσεις κάτι τέτοιο σε ποτίστρες με μπίλια (ένα τέτοιο μπετονάκι με φλοτέρ που να γεμίσει τις ποτίστρες με την μπίλια όταν πίνει το πουλί και μειώνεται η στάθμη του νερού )

Αυτο ακριβως θελω.. Δεν χρειαζεται φλοτερακι..υπαρχουν ετοιμες ποτιστρες με φλοτερ!
Εχω βρει 2 τετοιες ποτιστρες!
 
Back
Top