Φροντίδα Ποτίστρες για πουλιά, αυτόματες ή απλές;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δεν καταλαβαίνω γιατί θέλετε να συμφωνεί κάποιος μαζί σας ντε και καλά.
@patrickios Κανείς δεν το ζήτησε αυτό. Ο καθένας απαντά στην ερώτηση ποιο είδος ποτίστρας προτιμά κατά την άποψη του. Λυπάμαι που στο λέω αλλά εσύ δεν δέχεσαι την άλλη άποψη. Εκρήγνυσε γιατί κάποιος επιλέγει κάτι άλλο. Κ μετά απορείς για την όποια απάντηση στην έκρηξη σου.
Ούτε εσύ μπορείς να με πείσεις ούτε εγώ έχω υποψία επιθυμίας να σε πείσω. Ο καθένας κάνει ότι νομίζει.
 
@patrickios όσο κ να το προσπερνάς ως ανούσιο ή αστείο, οι προτιμήσεις του κατοικίδιου μου λαμβάνονται υπόψη από εμένα όπως ακριβώς κ οι προτιμήσεις του σε κάποια λαχανικά κ φρούτα. Δεν είναι ρομπότ, ζωντανά πλάσματα είναι.
Ο δεύτερος λόγος που ανέφερα δεν αφορούσε μόνο ένα σπόρο που μπορεί να παραμένει εκεί κ να λερώνει το νερό αλλά κ την περίπτωση που βουτάει το πόδι του. Ήταν στην ίδια πρόταση μου. Δεν νομίζω ότι θα πεθάνει από ένα τέτοιο νερό αλλά είμαι σίγουρη ότι θα μπω σε περιπέτειες όσον αφορά την υγεία του. Κ δεν το θέλω. Αυτήν είναι η προσωπική μου άποψη που ξέρω ότι την ενστερνίζονται έμπειροι εκτροφείς (βλ. ανωτέρω ποστ) κ όχι μόνο εγώ που φροντίζω ένα κ μόνο καναρινι.

Το να λες ότι είσαι σίγουρη πως αν βουτήξει το πόδι του στο νερό και μετά πιει από εκει θα έχει προβλήματα με την υγεία του, έχει την ίδια ισχύ ως επιχείρημα με το να πει κάποιος ότι είναι σίγουρος πως δε θα εχει κανένα πρόβλημα.
Αυθαίρετα και τα δύο δλδ.

Επίσης, πρέπει να καταλάβεις ότι είναι τελείως άλλη η διαχείριση και ο τρόπος σκέψης σε ένα πουλάκι σε σχέση με μια ολόκληρη εκτροφή.
Οι έμπειροι εκτροφείς που αναφερεις, βάζουν κι άλλες παραμέτρους στις αποφάσεις τους οπότε έχουν επιπλέον λόγους να θέλουν να τις χρησιμοποιουν και φυσικά εκεί όντως υπάρχει συζήτηση που μπορεί να γίνει με τα συν και τα πλην κάθε περίπτωσης.

Τώρα ένας που αλλάζει το νερό κάθε μέρα ή/και είναι συχνή οπτική επαφή με το καναρίνι δεν ειναι το ίδιο πράγμα και ως εκ τούτου δεν μπορεί να επικαλείται τους ίδιους λόγους.
Να το έχεις πάντα κατά νου αυτό.

Αλίμονο αν ο καθένας κάθεται και αναφέρεται στο τι συνήθειες έχει το κάθε ένα από τα καναρίνια του και βάσει αυτού να επιχειρηματολογει.
Δε θα βγάζαμε ποτέ κανένα συμπέρασμα για τίποτα.
 
@patrickios όπως είπα ο καθένας έχει τις απόψεις του. Τοσο για το τι είναι αυθαίρετο συμπέρασμα εάν ένα καναρίνι πιει ακάθαρτο νερό όσο κ για τις συμβουλές που δίνουν έμπειροι εκτροφείς κ όχι απλή αναφορά της δικής τους ρουτίνας. Δεν έχω κάτι εναντίον της κλασσικής ποτίστρας, έχω πολλές κ εννοείται πάντα αλλάζω το νερό καθημερινά. Ποτέ δεν είδα πρασινάδα πάνω τους. Αλλά προτιμώ την ποτίστρα κενού αέρος για τους λόγους που είπα. Εσύ όχι. Μια χαρά. Δεν απαιτείται να εξηγησω κάτι παραπανω από ότι έχω πει.
 
Χρήστο, καλό είναι να βάζουμε λίγο αλατοπίπερο στην κουβέντα αρκεί να μη γίνεται λύσσα. 🙂

Λέγοντας απάτη δεν εννοώ ότι έχουν κάποιο ελάττωμα.
Απλα κατά τη γνώμη μου
Ένα λεξικό από περίπτερο να αγοράσεις θα καταλάβεις τι είπες. Ο όρος απάτη είναι ο ίδιος σε όλα τα λεξικά. Αν αυτό που εννοούσες αφορά απλώς την άποψή σου, τότε και το εξέφρασες λάθος. Εκτός αν θεωρείς ότι εξαπατώνται όλοι όσοι έχουν διαφορετική άποψη από σένα.

Εξήγησε μας λίγο αν θέλεις τι συνεπάγεται για την υγεία του το να βάλει μέσα το πόδι του ή να βάλει μέσα έναν σπόρο να μουλιαζει!
(Πληροφοριακά υπάρχουν πολλοι εκτροφείς που δίνουν μουλιασμενους σπόρους).
Σοβαρά τώρα; Εννοείς ότι η μπίχλα που μαζεύεται μέσα σε μία ποτίστρα είναι το ίδιο με τους μουλιασμένους σπόρους που παρασκευάζουν οι εκτροφές για να τους δώσουν στα πουλιά και να τους απομακρύνουν σε συγκεκριμένο χρόνο; Αν ναι, να ξέρεις ότι αυτή η άποψη δεν απέχει πολύ από την άποψη των μπαμπάδων των μερακλήδων που λένε ότι η πρασινάδα στην ποτίστρα είναι "προβιοτικό".

Και φυσικά πόσες φορές έχεις δει να παθαίνει κάτι ένα πουλάκι λόγω ποτιστρας.
Πόσες φορές έχεις δει πουλάκια να παθαίνουν κάτι και να μην ξέρεις από τι το έπαθαν; Από τη στιγμή που δεν μπορεί να καταγραφεί η ακριβής αιτία που προκάλεσε μία ασθένεια, για ποιο λόγο πρέπει να αποκλείσεις μία ποτίστρα με μπίλια;

Εν πάση περιπτώσει, το θέμα έγινε λύσσα πραγματικά. Ακόμη και ως τρολάρισμα είναι πλέον εντελώς αποτυχημένο.

Ελάτε, δεν έχει νόημα να συνεχιστεί αυτό το πράμα. Φτάνει.
 
@patrickios Κανείς δεν το ζήτησε αυτό. Ο καθένας απαντά στην ερώτηση ποιο είδος ποτίστρας προτιμά κατά την άποψη του. Λυπάμαι που στο λέω αλλά εσύ δεν δέχεσαι την άλλη άποψη. Εκρήγνυσε γιατί κάποιος επιλέγει κάτι άλλο. Κ μετά απορείς για την όποια απάντηση στην έκρηξη σου.
Ούτε εσύ μπορείς να με πείσεις ούτε εγώ έχω υποψία επιθυμίας να σε πείσω. Ο καθένας κάνει ότι νομίζει.

Δεν είναι έτσι. Δέχομαι κάθε άλλη άποψη απλά δεν μπορώ να μην σχολιάζω κάποια τελείως ανυποστατα επιχειρήματα που μπορεί να τη συνοδεύουν.

Μπορεις πχ να γράψεις ότι προτιμάς τις κενού αέρος γιατί δε θέλεις να βλέπεις τίποτα μέσα στην ποτίστρα. Ή δε θέλεις να βουτάει το κεφάλι του το πουλακι. Δεκτον.

Όταν όμως δηλώνεις σίγουρη πως θα έχει συνέπειες στην υγεία του, σαφώς και θα σου ζητηθεί να εξηγήσεις από που πηγάζει αυτή σου η σιγουριά.
Να μάθουμε κι εμείς και να φροντίσουμε να σώσουμε ότι προλάβουμε.

Δυστυχώς για διάφορους λόγους κανεις σχεδόν έμπειρος εκτροφεας δεν μπαίνει στη διαδικασία να συμμετάσχει ενεργά στις συζητήσεις. Ενώ είναι εγγεγραμμένοι και τις παρακολουθούν.
Οπότε φαίνομαι μόνο εγώ ο περίεργος που "μαλώνω" τις καναρινομανες


Ίσως θα έπρεπε να γίνει μια ενότητα μόνο για εκτροφείς με κάποια εμπειρια, να λέμε εκεί τον πόνο μας όσοι θέλουμε για τα θέματα που θέλουμε και να αφήσουμε ελεύθερο το πεδίο σε όσους θέλουν να λένε για πατηθρες και ποτιστρες.

Κούρασα και κουράστηκα με την η κατάσταση.
 
Και εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ την κλασική στα 250ml για να είμαι όμως απολύτως ειλικρινής εγώ και ένα μπολ ανοξείδωτο με νερό το οποίο στην αρχή πίστευα ότι θα πίνει από εκει αλλά τελικά το έχει για να πλατσουρίζει κατά την διάρκεια της ημερας. Για να έχω βέβαια το κεφάλι μου ήσυχο το καθαρίζω τουλάχιστον μια φορά την ημέρα…
Κατά τα αλλά με την κλασική ποτίστρα έχω μείνει παρά πολύ ικανοποιημένος και μπορώ και ελέγχω στο περίπου ποσό νερό πίνει την ημέρα….
 
εγώ και ένα μπολ ανοξείδωτο με νερό το οποίο στην αρχή πίστευα ότι θα πίνει από εκει αλλά τελικά το έχει για να πλατσουρίζει κατά την διάρκεια της ημερας. Για να έχω βέβαια το κεφάλι μου ήσυχο το καθαρίζω τουλάχιστον μια φορά την ημέρα…
Αναστάση, κάπως...μου ακούγεται αυτό που περιγράφεις. Τουλάχιστον τα καναρίνια - δεν γνωρίζω για παπαγάλους - εκεί που κάνουν μπάνιο, εκεί πίνουν και νερό και προσπαθούμε να το αποφύγουμε, ειδικά αν το νερό λερώνεται με ακαθαρσίες, ώστε να μειώσουμε τις πιθανότητες να νοσήσουν από κάποιο παθογόνο. Για αυτόν τον λόγο οι περισσότεροι από εμάς βγάζουμε την μπανιέρα μετά από λίγη ώρα...σκέψου το μήπως και πράξεις ανάλογα.
 
Ίσως θα έπρεπε να γίνει μια ενότητα μόνο για εκτροφείς με κάποια εμπειρια, να λέμε εκεί τον πόνο μας όσοι θέλουμε για τα θέματα που θέλουμε και να αφήσουμε ελεύθερο το πεδίο σε όσους θέλουν να λένε για πατηθρες και ποτιστρες.

Αυτή είναι μια καλή ιδέα καθώς οντως όσοι εκτρέφουν μεγάλο αριθμό πουλιών έχουν διαφορετική προσέγγιση σε θέματα που απασχολούν κάποιον που έχει ένα πουλάκι για συντροφιά.
 
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Μπορεί να γίνει οτιδήποτε αρκεί να εξυπηρετεί τις ανάγκες 5-10 ανθρώπων για να υπάρχει και λόγος. Ας γίνει μία πρόταση στο αντίστοιχο φόρουμ και συζητάμε τις λεπτομέρειες.
 
Και εγώ απλές ποτίστρες έχω διπλές (από δύο την κάθε μία) ώστε όσο τους βάζω νερό στις καθαρές πλένω με βούρτσάκι τις βρώμικες και τούμπαλιν. Θεωρώ ότι από θέμα υγείας δεν τίθεται θέμα. Για τα πεταμένα λεφτά έχω να πω ότι αυτό έχει να κάνει με την ικανοποίηση του σκοπού της αγοράς. Είτε αυτός είναι αισθητικός, είτε ουσίας κλπ. Για κάποιους πεταμένα λεφτά μπορεί να είναι και τα καναρίνια τα ίδια. Πεταμένα λεφτά και ο καφές στην καφετέρια, πιες τον σπίτι σου.Υπάρχει άνθρωπος που δεν έχει πετάξει λεφτά για κάτι που του αρέσει ή που το θεωρεί αναγκαίο; Άμα πεις σε κάνα παππού ότι πλήρωσες 150 ευρώ για να πάρεις κινητό να δεις τι θα σου πει. Καί όλοι έχουν κινητά από 200 € και πάνω. Για να το κλείνω τίποτα δεν είναι πεταμένα λεφτά αν ικανοποιεί τον σκοπό που το αγόρασες. Τον δικό σου σκοπό! Δεν υπάρχει διαφωνία εδώ, όλα είναι θέμα οπτικής.
 
Δυστυχώς για διάφορους λόγους κανεις σχεδόν έμπειρος εκτροφεας δεν μπαίνει στη διαδικασία να συμμετάσχει ενεργά στις συζητήσεις. Ενώ είναι εγγεγραμμένοι και τις παρακολουθούν.
Οπότε φαίνομαι μόνο εγώ ο περίεργος που "μαλώνω" τις καναρινομανες


Ίσως θα έπρεπε να γίνει μια ενότητα μόνο για εκτροφείς με κάποια εμπειρια, να λέμε εκεί τον πόνο μας όσοι θέλουμε για τα θέματα που θέλουμε και να αφήσουμε ελεύθερο το πεδίο σε όσους θέλουν να λένε για πατηθρες και ποτιστρες.
1. Αν σχεδόν κανείς έμπειρος εκτροφέας ενώ παρακολουθεί τέτοιες συζητήσεις δεν συμμετέχει μήπως θα πρέπει οι έμπειροι που συμμετέχουν να τους ρωτήσουν γιατί; 2. Αν δεν θέλουμε στο site τέτοιες συζητήσεις μήπως δεν πρέπει να κάνουμε ερωτήσεις τύπου: τι ποτίστρες προτιμάτε; Η τι υπόστρωμα χρησιμοποιείται και γιατί; 3. Μήπως για αυτά που έχουν αποδειχθεί με έρευνες, στατιστικά κλπ (εδώ για τις ποτίστρες π.χ. ) θα έπρεπε να είχε γίνει μια ενότητα που να ανέφερε τι έχει αποδειχθεί με στοιχεία ξεκάθαρα ώστε να ψάχνουμε και εμείς οι αδαείς τι ισχύει πραγματικά χωρίς να λέει ο κάθε ένας το μακρύ του και το κοντό του (Εδώ θα ήθελα να δω αν θα υπήρχε ομοφωνία από τους έμπειρους) γιατί από ότι κατάλαβα οι κλασικές ποτίστρες δεν έχει αποδειχθεί ούτε ότι βλάπτουν ούτε το αντίθετο. Ο κάθε ένας μιλάει από προσωπική εμπειρία 4. Τέλος ας είμαστε όλοι λίγο πιο υπομονετικοί με τους νέους (και εγώ σε αυτούς) και όσους έχουν 1-2 πτηνά και ας τους συμβουλέψουμε, εφόσον ξέρουμε κάτι επιβεβαιωμένα, χωρίς να γινόμαστε εριστικοί. Εξάλλου το site είναι περισσότερο για αυτά τα άτομα και όχι για τους πραγματικά έμπειρους εκτροφείς που ασχολούνται με τα πτηνά τους και όχι με τις πατήθρες-ποτίστρες. Ευχαριστώ και καλή σας ημέρα.
 
Είναι απλό....
Έχεις 2 πουλάκια; Νοιάζεσαι για κάθε λεπτομέρεια.
Έχεις 100; Που χρόνος για λεπτομέρειες.
Αυτό δεν είναι κανόνας βέβαια, αλλά έτσι γίνεται συνήθως.
Προσωπικά μπορώ να ενστερνιστώ και τις 2 πλευρές.

Δεν θα πρέπει όμως οι μεν τα κατηγορούν τους δε και το αντίστροφο. Δεν έχει νόημα. Ας πορευτεί ο καθένας όπως νομίζει.
 
Έχεις 2 πουλάκια; Νοιάζεσαι για κάθε λεπτομέρεια.
Έχεις 100; Που χρόνος για λεπτομέρειες.
Αυτό δεν είναι κανόνας βέβαια, αλλά έτσι γίνεται συνήθως.
@Liakos18 αυτό είναι άλλο θέμα, απόλυτα κατανοητό μάλιστα εφόσον οι ενέργειές σου σίγουρα δεν βλάπτουν το κοπάδι. Γιατί αν σκεφτόμαστε μαθηματικά δλδ βγάζω εκατό αλλά επειδή δεν προλαβαίνω να καθαρίσω, ταΐζω σωστά κλπ θα χάσω τα 20 μένουν τα ογδόντα τότε είσαι "μπακάλης" (δεν έχω τίποτα με τους μπακάληδες όσο και με κανένα άλλο τίμιο επάγγελμα!!!)
Οι τοποθετήσεις όμως πρέπει να έχουν συμβουλευτικό χαρακτήρα και όχι στυλ "μαλώνω". Για ευνόητους λόγους φυσικά.
 
Το θέμα που ξεκίνησε να συζητείται είναι ενδιαφέρον αλλά δεν έχει να κάνει με τη συγκεκριμένη συζήτηση. Τα μηνύματα αυτά είναι αυτό που λέμε "Εκτός θέματος".

Αν σας απασχολεί, μπορείτε να συζητήσετε τα εδώ Εκτός Θέματος ελεύθερα στην κατάλληλη ενότητα. Εδώ όμως δεν μπορεί να συνεχιστεί αυτή η κουβέντα. Είναι αρκετά φορτωμένο το θέμα σε αριθμό μηνυμάτων και αν συνεχίσει με τα εκτός, θα χάσει κάθε χρησιμότητα.

Μόνο επί του θέματος σας παρακαλώ.
 
Χρησιμοποιώ τις απλές, έχω αρκετές, τις καθαρίζω με υγρό πιάτων, όταν οι συνθήκες και ο χρόνος δεν αρκεί για σωστή καθαριότητα τοποθετώ καινούργιες και τις λερωμένες τις βάζω σε ένα δοχείο με υγρό πιάτων και χλωρίνη για 2-3 ημέρες, γίνονται σαν καινούργιες μετά από καλό ξέπλυμα και στέγνωμα.
 
Εγώ χρησιμοποιώ τις απλές. Αν και αλλάζω καθημερινά το νερό, έχει τύχει 2-3 φορές να λερωθούν.
Τις καθαρίζω μέρα παρά μέρα με υγρό πιατων και στο σημείο του πατου που ειναι το στόμιο τρίβω με μπατονέτα.
Γενικά είμαι ευχαριστημενη αλλά θα ήθελα κάποια στιγμή να δοκιμάσω και αυτές με την μπίλια.
 
Back
Top