Αυτό θα πει αγάπη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sissy

PB Senior Member
Εγγραφή
28 Απρ 2006
Μηνύματα
8.063
Πόλη
Βουλιαγμένη
Οι ληψεις των φωτογραφιων των δυο πουλιων, εχουν γινει στην δημοκρατια της Ουκρανιας. Ο φωτογραφος πουλησε το φιλμ σε διασημη εφημεριδα της Γαλλιας. Τα φυλλα εκεινης της εκδοσης πουληθηκαν ολα, επανεκδοθηκε λογω αυτων των εικονων:
Το θηλυκο τραυματιζεται πολυ σοβαρα, το ταιρι της, της φερνει με πολυ φροντιδα και αγαπη τροφη.
Φερνει περισσοτερα τροφιμα και προσπαθει να την κανει να κινηθει, την φωναζει με απελπισια. Αντιλαμβανεται οτι ειναι νεκρη πλεον, παρ’ολα αυτα παραμενει διπλα της.
 

Συνημμένα

  • A1.webp
    A1.webp
    6,5 KB · Προβολές: 225
  • A2.webp
    A2.webp
    6,8 KB · Προβολές: 225
  • A3.webp
    A3.webp
    6,3 KB · Προβολές: 205
  • A4.webp
    A4.webp
    7,8 KB · Προβολές: 197
  • A5.webp
    A5.webp
    7,3 KB · Προβολές: 197
Πολύ συγκινητικό κι ας γίνει παράδειγμα για μερικούς ανθρώπους΄.΄.΄. Δυστυχώς ετσι είναι και λυπάμαι που
το λέω΄.
 
Θα μου επιτρέψεται να πω την άποψη μου παιδιά αλλά είναι λίγο ''πεζή''.
Αυτό που βλέπεται δεν έχει καμία σχέση με αγάπη, είναι μια συμπεριφορά που έχουν πολλά αρσενικά πουλιά.
Ο αρσενικός δεν προσπαθεί να την σηκώσει, προσπαθεί να ζευγαρώσει μαζί της.
Έχω περιστέρια και έχουμε σχετικά οι περιστεράδες αρκετές απώλειες κατά την διάρκεια του χρόνου,όταν πεθαίνει κάποιο περιστέρι(ή αρσενικό ή θυληκό, μικρό ή μεγάλο στην ηλικία) τα αρσενικά περιστέρια προσπαθούν να ζευγαρώσουν με το πεθαμένο.
Δεν πιστεύω ότι τα περιστέρια είναι κάτι το διαφορετικό, πτηνά είναι και αυτά με παραπλήσιες συνήθειες.
Το τι είπε ο δημοσιογράφος για να πουλήσει την φωτογραφία είναι άλλη δουλειά.
 
Γι'αυτό που σας έλεγα.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Λαζαρε πιστευω οτι κανεις πολυ μεγαλο λαθος! Αυτο που αναφερεις συμβαινει.ΑΛΛΑ οχι σε αυτην την περιπτωση! Εχω ζησει πολυ τα πουλια και μπορω να σου πω οτι το πουλακι που εχασε το ταιρι του δειχνει απελπισια. Προσπαθησε να βλεπεις τις αντιδρασεις τους μεσα απο τα δικα τους ματια και οχι παντα με τα δικα σου.
 
Και εγω δεν πιστευω το πιστευω αυτο. Εχω μαλιστα παραδειγματα απο τα δικα μας καναρινακια.
Και αλλο ενα παραδειγμα. Ποσοι απο εμας εχουν ζευγαρια; Και οταν το ενα απο τα δυο πεθαινει, αυτο που απομενει πεφτει σε καταθλιψη η ακομα και εκεινο πεθαινει.
 
Υπαρχει καποια εκφραση για τα ζευγαρια ανθρωπων που πεθαινουν σε κοντινο χρονικο διαστημα και εχει σχεση με τα πουλια,(που ακολουθοντας το ταιρι τους πεθαινουν) δεν την θυμαμαι ακριβως, αλλα πιστευω τιποτα δεν βγαινει τυχαια απο τον λαο μας 😉
 
Σισσυ δεν ξερω αν υπαρχει παροιμια γι αυτο που λες εγω τη μονη που ξερω για αυτη την περιπτωση εινια"στις 9 του μακαριτη αλλον εβαλε στο σπιτι"παντα με χιουμοριστικη διαθεση!:D
 
Δεν προκειται περι παροιμιας Κατερινα, αλλα για μια εκφραση-παρομοιωση.Αν θυμαμαι καλα ειναι, το 'εφυγαν σαν τα πουλια'. Εννοοντας οτι ο ενας ακολουθησε στον θανατο τον αλλον. Πιστευω οτι για να λεει ο λαος μας αυτη την εκφραση κατι σημαινει
 
Αντε και ηθελε να ζευγαρωσει Λαζαρε... Το οτι την ταιζε πως το εξηγεις;:)

Η συζητηση γινεται με φιλικη διαθεση παντα! Δεν εχω σκοπο να θιξω καποιον
 
Για ακόμη μια φορά αυτά τα πλάσματα μας δίνουν μαθήματα ζωής☹
 
Ειναι γνωστό ότι τα περισσότερα πουλιά ειναι μονογαμικά ζώα, δημιουργούν δεσμούς που κρατανε για μια ή περισσότερες αναπαραγωγικές περιόδους. Επομενως, είναι λογικο να υποτεθεί ότι η καταστροφή του δεσμού αυτου απο καποιο εξωτερικο γεγονος είναι δυσάρεστη εμπειρία για το πουλί.

Το πουλί που δεν εγκαταλείπει το ανήμπορο ταιρι του και όταν αυτό πεθάνει στεκεται ακομα πλαϊ του και το καλεί μάταια, μπορεί να μην είναι απελπισμένο, όπως είναι ο άνθρωπος που γνωρίζει το αμετάκλητο του θανάτου, αλλά σιγουρα δοκιμαζει μια πολύ δυσάρεστη έκπληξη, που όπως έχει παρατηρηθεί, μπορει να κλονίσει και τη δικη του ικανότητα να επιβιώσει.

Το ότι αυτο που καταγράφεται στις φοτο 2 και 3 ειναι απλα προσπαθεια για ζευγάρωμα δεν αποκλείει κατα τη γνωμη μου να παρατηρήσουμε ότι το ολο περιστατικο αποκαλύπτει καποιες σταθερες στη συμπεριφορά των πουλιών, ως κατά κανόνα μονογαμικών ζώων, οι οποίες έχουν αντιστοιχία στην ανθρώπινη συμπεριφορά (και ίσως όμοια εξελικτική προέλευση).
Για αυτο ίσως να είναι καταχρηστική αλλά και όχι και τελείως άστοχη η περιγραφή του φαινομένου με όρους απο την ανθρώπινη εμπειρία.

Αλλα επειδη ακριβώς αυτη η αφοσίωση που δειχνει το αρσενικο στο ανημπορο ταίρι δεν ταυτιζεται απαραίτητα στις εκδηλώσεις της με την ανθρώπινη "αγάπη", δεν είναι και αντιφαση, απο τη μια να του παραστέκει και να του φερνει τροφή κι απο την άλλη να επιχειρεί να το απαφτώσει.
Αν πράγματι συμβαίνει έτσι.
 
Paragaleso tous anthropous pou blepoune tin sira fotografias "romantiko" na min diabasoune parakato. Min na spame oneira.:)

Αν θυμαμαι καλα ειναι, το 'εφυγαν σαν τα πουλια'. Εννοοντας οτι ο ενας ακολουθησε στον θανατο τον αλλον. Πιστευω οτι για να λεει ο λαος μας αυτη την εκφραση κατι σημαινει
Sissi, pistebo afto simenei an kathete ena pouli px se ena kladi, an tha figi, aytomatos figoune ola pou kathounde dipla tou. Den milai gia to thanato. Figoune san ta poulia, olo mazi.

I proti fotografia dixnei mia thiliki pou einai kato sto edafo kai afou ponai, fonasei me anoikto ramfos. Trofi den blepo pousena. Afto mou fenete einai fantasia tou fotografos.
2 kai 3 fotografia einai prospathia gia zefgaroma. 3 kai 4 fotografia einai ena pouli pou den katalabe akoma o "tairi" tou einai nekro, kai perimenei ti tha gini.

Min pistebete ta zoa exoune ta idio enstima me to anthropos. Agapi einai kati pou xrisiopoume emeis i anthropi. Kai malista poles fores einai ena ergalio biasinis. Ta zoa den gnorisoune aftes tis ekfraseis, zoune mono me to enstinkto. Zefgaronoune gia na menei i ratsa tou, kai panta prospathisoune i thilikes na zefgaronoune me to pio dynato arseniko, den exei kamia skesi me agapi.
 
Paragaleso tous anthropous pou blepoune tin sira fotografias "romantiko" na min diabasoune parakato. Min na spame oneira.:)

Ta zoa den gnorisoune aftes tis ekfraseis, zoune mono me to enstinkto. Zefgaronoune gia na menei i ratsa tou, kai panta prospathisoune i thilikes na zefgaronoune me to pio dynato arseniko, den exei kamia skesi me agapi.

Μου εχεις ραγισει την καρδια ανεπανορθωτα

Οκ, η συμπεριφορα προς το ειδος τους καταλαβαινω οτι μπορει να ειναι ενστικτο...
Η συμπεριφορα τους προς τους ανθρωπους πως εξηγειται;
 
Ela Pigaki,

o Papou mou elege "an to pouli iksere pos tha anoigei tin sakoula me tin trofi kai tin klouba kai to parathira, TOTE blepeis tin agapi tou pros esena".

Gia tin ragismeni kardia sou...exeis toulaixston tin agapi mou.
 
Back
Top