Παρουσιάζω Βγήκαν τα χηνοπαπάκια μας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης User23658
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τι όμορφα που είναι σε αυτήν την ηλικία!
Κάθε φορά το ίδιο σκέφτομαι για όλα τα ζωάκια.. μικρά είναι τόσο γλυκουλια!
[automerge]1583405313[/automerge]
Να ένα ακόμη μωρουδι λίγων ωρών.
 

Συνημμένα

  • 20160426_235828.webp
    20160426_235828.webp
    18,9 KB · Προβολές: 19
User23658 είπε:
Να ένα ακόμη μωρουδι λίγων ωρών.
Τωρινό; Τι κουκλάκι... Τι αδύναμο που φαίνεται και πόσο εύρωστο θα γίνει... Μα, πρέπει να είσαι πολύ ευτυχισμένη μερικές στιγμές. Να σου ζήσει!
 
Τωρινό; Τι κουκλάκι... Τι αδύναμο που φαίνεται και πόσο εύρωστο θα γίνει... Μα, πρέπει να είσαι πολύ ευτυχισμένη μερικές στιγμές. Να σου ζήσει!
Είναι το κορίτσι μου μικρο πριν 5 χρονια και που φέτος έγινε πρώτη φορά μαμα κι αυτη. Πώς ήταν κ πως έγινε Ε; Η κόρη της φτάνει τους 11 μήνες κ είναι τεράστια. Κάνω χρόνια αναπαραγωγες και είναι απ τις πιο όμορφες στιγμές που λίγοι τις ζουνε. Απλά με τα μεγάλα ζώα το ζεις διαφορετικά. Ωστόσο το κάθε πλασμα έχει τη δική του χάρη. Είτε βγει από αυγουλακι είτε από "κοιλίτσα"..
 
Τους απογόνους τι τους κάνεις; Γιατι αν τους κρατούσες έπρεπε νάχες 100 παπιες, 200 κοτες συν όλα τα υπόλοιπα, η ελέγχεις τις γεννήσεις (όσα πεθαίνουν τόσα γεννιόνται;
 
Τους απογόνους τι τους κάνεις; Γιατι αν τους κρατούσες έπρεπε νάχες 100 παπιες, 200 κοτες συν όλα τα υπόλοιπα, η ελέγχεις τις γεννήσεις (όσα πεθαίνουν τόσα γεννιόνται;
Οι παπια μου πέρσυ έβγαλε 6 αλλά έζησαν τα 3 τα δύο μάλλον μου τα πήρε το γεράκι και το ένα είχε πεθάνει. Οι χήνες δε κλωσουσαν αλλά τα κλουβιασαν και μετά βιας έβγαλαν 2 και 2 πήρα από μια φίλη και τα έδωσα σε παρενθετη.σύνολο έχω 12 χήνες και 5 πάπιες με 3 παπια. Οι κότες σε Γενικό σύνολο είναι όπως το πες άλλες πεθαίνουν άλλες γεννιούνται και κρατάω σταθερό τον πληθυσμό. Στα άλογα είχα 9 αλλά έχω πλέον 3.. (δύσκολη η αγοραπωλησία στην ελλαδα) Στα μοσχαρια θέλω γέννες για να τα δηλώσω πλέον κ στην δήλωση καλλιέργειας σύνολο έχω 5 και ένα προσεχώς..
 
Χαράς στο κουράγιο σου, ελεύθερος χρόνος δύσκολο να υπάρχει αποτι καταλαβαίνω...
Κοίτα δεν ειμαι κ όλη μέρα εκεί έχω κ μια οικογένεια εξ άλλου. Προσπαθω κάθε μέρα να κάνω κ κατι για να μη μαζεύονται ειδικά τώρα το χειμώνα τα είχα παρατήσει λίγο. Αλλά αν πω να καθήσω να κάνω δουλειές σίγουρα ειμαι απ το πρωί μέχρι να νυχτώσει. Και φυσικά δεν τελειώνουν ποτέ!
 
Θα σου πω... Εκεί που είδες τις χήνες έχω πόρτα που βγαίνουν πίσω.Αλλά δε θα μπορώ να τα μασωκαι θα τα ορμιξουν οι περίεργες ως συνήθως. Όποτε τις βγάζω κλείνω την πόρτα και τα κάνει βόλτα μπροστά αλλά δυστυχώς έχει μόνο χώμα κάτω και νερο-λάσπη. Και τους βάζω προς το παρών εγώ χόρτα Διάφορα και λαχανικά και κανά σκουλήκι Γενικά ότι βρώ.. μετα τα βαζω μεσα και ανοίγω την πόρτα να ρθουν οι από πίσω. Διαδικασία ολόκληρη
 
Μου θυμίζει το Μικρό σπίτι στο λιβάδι για όσους το εβλεπαν
[automerge]1583673046[/automerge]
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Τι γλυκά! 😍 Εντάξει έλιωσα με τη βόλτα τους! Σε ευχαριστώ πολύ 🙂
Αναμένονται κι αλλα.. 😘
[automerge]1583673658[/automerge]
Μου θυμίζει το Μικρό σπίτι στο λιβάδι για όσους το εβλεπαν
[automerge]1583673046[/automerge]
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Αν ήμουν κ δίπλα σε ένα βουνό με ενα ποταμακι λίμνη κτλ θα Μουν ακόμη πιο ευτυχισμένη! Το έβλεπα παρά πολύ και τωρα Τελευταία νομίζω το έδειχνε πάλι στην τιβί. Αν το αποκτήσω ποτέ θα είστε όλοι καλεσμένοι!
 
Καλά, ζεις μάλλον όπως θα ήθελα κι ο ίδιος να ζω...υπέροχες σκηνές!
Στο εύχομαι ολόψυχα το όνειρο σου να γινει πραγματικότητα! Και σύντομα!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top