Αναπαραγωγή Βγήκε μωρό zebra, απαντήσετε σας παρακαλώ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vasileia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vasileia

PB Member
Εγγραφή
31 Ιαν 2009
Μηνύματα
381
Πόλη
Καλαμάτα
σας παρακαλώ να μου απαντήσετε το συντομότερο δυνατό, πρίν μερικές ώρες βγήκε ένα μωρό αλλά δεν το θέλανε οι γονείς ως συνήθως κ το μεγαλώνω εγω,έχω ειδική κρέμα κ το ταίζω κάθε όποτε μου ζητάει, πρέπει να μου απαντήσετε στα παρακάτω,τρώει κ τη νύχτα; Γιατί οι κουτσουλιές του είναι υγρές; Πόσο κ κάθε πότε να το ταίζω;σε πόση απόσταση να είναι το πορτατήφ κ να υπάρχει ένα μέρος στη φωλίτσα με σκιά;(σκεπάζω τη μισσή με ένα χαρτί μήπως είναι υπερβολικά ζεστά)κ γενικά συμβουλές για το τί να κάνω αυτές τις κρίσιμες ώρες, σας παρακαλώ είναι επείγων να μου απαντήσετε, ευχαρηστώ...
 
δεν θα κοιμηθώ απο την αγωνία μου όλο το βράδυ... φοβάμει πολύ για αυτό, δεν θέλω να ξαναχάσω μωράκια...
 
Πως κατάλαβες ότι δεν το θέλουνε οι γονείς του; Μήπως βιάστηκες να τους το πάρεις;
Για το πως θα το μεγαλώσεις δεν γνωρίζω πολλά,θα σου απαντήσουν και πιο έμπειροι στο θέμα.
Aπότι έχω διαβάσει πάντως εδώ είναι δύσκολη διαδικασία και θέλει υπομονή! Μερικά βασικά:
Ταίζεις με τη σύριγγα περίπου κάθε 2 ώρες.
Να είναι γεμάτος ο λαιμός τους.
Τη νύχτα νομίζω δεν χρειάζεται τάισμα, τελευταία φορά μόλις νυχτώσει.
 
καλα ποτε προλαβες και καταλαβες οτι οι γονεις δε το 8ελουν; Οταν το πουλι βγαινει απο το αβγο για μια μερα τουλαχιστον δεν χρειαζεται τροφη καθως εχει τραφει απο τον κροκο, τουλαχιστον ετσι ειναι στα καναρινια. εξαλλου τα ζεμπρακια ειναι καλοι γονεις. επισης το πουλι το βραδυ κοιμαται. Δε χρειαζεται πορτατιφ. Βαλτο στη φωλια παλι λεω εγω και παρατηρησε αν το εχουν ταισει.
 
πορτατίφ για ζέστη εννοώ, οι γονείς κ παλιότερα σκοτόνανε τα μωρά κ το πρόλαβα στο τσάκ πριν το σκοτόσουν, σήμερα δεν ανοίγει το στόμα, τι να κάνω;στο λαιμό του δεν έχει καθόλου τροφή...
 
Kι εγω θα λεγα να το ξαναβαλεις στην φωλια και δες αντιδρασεις. Μηπως ο αρσενικος ευθυνεται γι αυτα που γινονται; Αν δεις κατι τετοιο χωρισε τον αρσενικο απο την θηλυκια.
 
έχω δει την θυληκιά να τα σκοτώνει, ο αρσενικός απλά δεν τα ταίζει, αν μποούσατε όμως θα ήθελα να μου πείτε λύσεις για το τι θα κάνω,τώρα δεν τρώει καθόλου κ ο λαιμός του δεν έχει καθόλου φαγητό,έχει να φάει απο τη νύχτα, θα τα καταφέρει;υπάρχει πιθανότητα να κολήσει η μυτούλα του με κρέμα κ να μη μπορεί να αναπνεύσει; Κ πόσο ζέστη χρειάζεται;
 
θα το βαλεις σε ενα κουτακι μεταφορας, οπως αυτα των πετ σοπκαι θα το ανοιξεις απο επανω κανωντας ετσι μια πτυσσομενη πορτα. Θα το επενδυσεις μεσα βαζοντας πρωτα μια διπλωμενη κολλα Α4 για μονωση και μετα ινες σαν αυτες που κατασκευαζουν τη φωλαια τους.

θα φροντιζεις να ειναι συνεχεια σκεπασμενο. αυτο μολης πεινασει θα αρχισει να φωναζει.

αν μπορεις βαλτο κατω απο ενα αναμενο πορτατιφ. κανωνικα πρεπει να εχει 25 με 30 β. κελσιου
 
τώρα το έχω σε ένα μπολ με χαρτοπετσέτες διπλωμένες κ του έχω κάνει φωλίτσα, αν κάνω αυό που είπες δεν θα χρειάζετε το πορτατίφ?με το θέμα του φαγητού τι να κάνω;δεν τρώει τπτ...

με τι να το σκεπάσω;να σκεπάσω ολόκληρη τη φωλίτσα έ?όχι το πουλάκι...

πρέπει να πεινάει λογικά αλλά δεν το ανοίγει με τπτ το στόμα του... Τι να κάνω; Γιατί το κάνει αυτό;

μου φαίνεται αδύναμο, πριν κουνιότανε,τώρα το κουνάω κ κουνιέτε ελάχιστα...
 
ισως ετσι απαιτησει τροφη. αν παλι οχι, προσπαθεις νατο τα'ι'σεις με το ζορι αλλα με πιο υγρη τροφη. Να εισαι ομως σιγουρη αν εχει συνειδιση γιατι μπορει να πνιγει...
 
δηλαδεί πως με το ζόρι, μίας ημέρας είναι, δεν μπορώ να το ζορίσω είναι πολύ μικρούλι, αν του κάνω ζημιά;
 
αχ δεν τρώει τι να κάνω, είναι πολύ αδύναμο,τι να κάνω, μήπως κόλησε το στόμα του απο την κρέμα κ δεν μπορεί να το ανοίξει;
 
τώρα το έχω σε ένα μπολ με χαρτοπετσέτες διπλωμένες κ του έχω κάνει φωλίτσα, αν κάνω αυό που είπες δεν θα χρειάζετε το πορτατίφ?με το θέμα του φαγητού τι να κάνω;δεν τρώει τπτ...
1. Βαλτου καλυτερα νημα που διατηρει τη θερμοκρασια. Να ειναι μεσα στο νημα και μονο το κεφαλι του απο εξω.
2. Το πορτατιφ δε ειναι και τοσο απαρετητο αυτη την εποχη ισως ομως βοηθειση σε αυτη τη φαση
3. Δοκιμασε με πολλη ρευστη τροφη και με το ζορι μονο ομως αν εχει συνειδηση γιατι αλλιως μπορει να πνιγει.
 
αν του το βάλω στο στόμα κ είναι πολύ υγρό νομίζω οτι θα πνιγεί, γιατί πρέπει πολύ υγρή τροφή;
 
του έβαλα λίγο στα πλαινά του ράμφους του για να το γλύψει αλλά δεν νομίζω, δεν υπάρχει άλλη λύση, είναι κρίμα να πεθάνει έτσι, πόσο μπορούν να μήνουν νυστικά;
 
κοιμάτε συνέχεια αλλά δεν ζητάει φαγητό, πως μπορεί να γίνεται αυτό?δεν έχει καθόλου φαγητό στο λαιμό, κ δεν ανοίγει το στόμα του ακόμα, μου φαίνεται ποιό αδύναμο τώρα, ας με βοηθήσει κάποιος δεν θέλω να το χάσω...
 
Βασιλεια να ξερεις εξ αρχης οτι ειναι δυσκολο να επιβιωσει γιατι ειναι πολυ μικρο. Εφοσον βλεπεις οτι η θηλυκια τα σκοτωνει αφησε τον αρσενικο να τα ταιζει.

Η τροφη του μωρου πρεπει να χει θερμοκρασια γυρω στους 38-40 βαθμους(τουλαχιστον τοσο ειναι για τα παπαγαλακια) και να ειναι πολυ υγρη. Οχι παχυρευστη σαν χυλος γιατι ειναι πολυ μωρο. Καλη τυχη να χεις και μην ξεχνας να μας ενημερωνεις.

ΥΓ:Ρωτα και τον Βασιλη που ασχολειται με ζεμπρακια καιθα ξερει να σου πει.
 
Αα και μην το πολυ κουνας.Αστο ετσι.. Οσο το πιανεις και το ακουμπας για να κουνηθει εξαντλειται και χανει τις δυναμεις του.
 
Back
Top