Αναπαραγωγή Βγήκε μωρό zebra, απαντήσετε σας παρακαλώ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vasileia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
παρεπιπτοντος εχω ραγισει ενα αυγο στη προσπαθεια μου να του κανω ωοσκοπηση. το ξαναεβαλα στη θεση του αλλα τελικα κλουβιασε...
 
πριν 2 βδομάδες ή πριν 2 μήνες γιατί είχε κάνει ένα πριν 2 βδομάδες κ΄τρία πριν 2 μήνες αλλά δεν της τα πηράζω,τα αφήνω μέχρι να τα πετάξει αυτή
 
δεν το πηστεύω, δεν το τσιμπάει κ κάθετε πάνω του, μόνο που δεν το ταίζει,υπάρχει περίπτωση να το πατήσει κ να του κάνει ζημιά καταλάθος;
 
το οτι καθετε επανω του ειναι πολυ καλο. αν απο τα αυγα δεν εχει βγει νεοσσος μετα απο το πολυ 18 ημερες, το αυγο ειναι ασπορο. Πρεπει να το απομακρινεις. ασε μονο το πουλακι μεσα
 
τώρα παρατήρησα οτι σκίβει κ το τσιμπάει αλλά δεν ξέρω μήπως το καθαρίζει, πριν είχαν κολήσει κακά στον πισινό του κ αυτή τα άρπαξε, μαζί κ το μωρό κ τα έβαλε μέσα στο νήμα, τραβολογόντας το, αλλά για να το ταίσουν ούτε λόγος...
 
Ετσι κανει η θυληκια, τις πρωτες μερες τις τρωει και πιο μετα τις πεταει εξω απο τη φωλια. αργοτερα βγαζει μονο του τον πισινο του και κουτσουλαει απο εξω
 
Aυτο το σκιψιμο που λες μπορει να το ταιζει. Τα αυγα ασε τα για να μπορει να στηριζεται το μικρο.
 
όχι δίπλα της είμαι δεν το ταίζει, πριν το σύκωσε κ απο τα πούπουλα, πρέπει να το πόνεσε...
 
Ετσι κανουν. Κλωσσαει και τα αλλα αυγα ενω ταυτοχρονα ζεσταινει και το μικρο. 😉
 
ααα, τα αυγά κλοσσάει, οκ, δεν πηράζει,θα δει μόνη της οτι είναι κλούβια κ θα τα πετάξει!
 
Kαλό είναι να μην είσαι συνέχεια δίπλα τους, χρειάζονται ησυχία! Μια αιτία που οι γονείς εγκαταλείπουν αυγά ή πουλάκια είναι η πολλή ενόχληση!
Παρακολούθα τα πιο διακριτικά.
Ας ελπίσουμε να το φροντίσουν αυτή τη φορά οι γονείς του...
 
ή που το τσιμπάει ή που το ταίζει ή κ τα 2, κάνει ένα περίεργο πράγμα σαν να το τσιμπάει αλλά μοιάζει κ σαν να το ταίζει, δεν ξέρω, αν το τσίμπαγε τόση ώρα δεν θα είχε πεθάνει;
 
Kαλό είναι να μην είσαι συνέχεια δίπλα τους, χρειάζονται ησυχία! Μια αιτία που οι γονείς εγκαταλείπουν αυγά ή πουλάκια είναι η πολλή ενόχληση!
Παρακολούθα τα πιο διακριτικά.
Ας ελπίσουμε να το φροντίσουν αυτή τη φορά οι γονείς του...
δεν τα ενοχλώ,τους έχω μάθει να μπαίνουνε κ στη φωλιά,το βράδυ τους λέω''μέσα''κ μπαίνουνε αμέσως! Όταν τα μαλόνω τρέχουνε στη φωλίτσα γιατί ξέρουνε πως αυτό θέλω, κ για να μου δείξουνε οτι κάνουν κάτι καλό τρέχουνε στη φωλίτσα😛όταν είναι μέσα κ πάω δίπλα(σε απόσαση 5 εκατοστών)κλείνουνε τα ματάκια τους ή ακουμπάνε το κεφαλάκι τους στην πλατούλα τους κ κοιμούντε, εστάνοντε ασφάλια, μια φορά η θυληκιά έκατσε να τη χαιδέψω, ο αρσενικός όχι ακόμα αλλά είμαστε σε πολύ καλό δρόμο 😉
 
Οταν δεις να βάζει το ράμφος της μέσα στο στόμα του μικρού και να κουνάει πάνω κάτω το ταίζει!
Εγώ επιμένω! Θέλουν ησυχία! Οχι συνέχεια δίπλα τους,όχι χέρια στο κλουβί! Τώρα που έχουν μικρό είναι διαφορετικά. Μην μετακινείς το κλουβί σε άλλες θέσεις.
Παλιότερα μου είχε γεννήσει ένα ζευγάρι μου και επειδή τα ενόχλησα και τα μετακίνησα σε άλλο μέρος μου πετάξανε έξω και τα 3 μικρά και τα ψόφησαν. Στην επόμενη γέννα τα άφησα ήσυχα εντελώς και μεγάλωσαν τα μικρά μια χαρά!
 
Back
Top