Αναπαραγωγή Βγήκε μωρό zebra, απαντήσετε σας παρακαλώ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vasileia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
ωχ, εγω του την έδεινα κρύα την τροφή κ πηχτή,του δημιούργησε πρόβλημα τώρα;θα ρωτήσω κ τον Βασίλη...
 
Νερουλη και ζεστη πρεπει να ναι. (η θερμοκρασια πρεπει να ναι οση και η θερμοκρασια που εχει ενα τετοιο πουλακι)
 
δεν έχω ιδέα απο θερμοκρασίες, ο βασίλης είναι εκτός φόρουμ, πόσο καιρό μπορεί να αντέξει χωρίς να φάει το πουλάκι;
 
Εγω πιστευω πως ειναι χορτασμενο.Ζεστη θελει τωρα.

Το ποστ το ανοιξες χτες κατα τη 1 και ειπες οτι βγηκε πριν απο λιγες ωρες. Οταν ενα πουλακι βγαινει απο το αυγο τρεφεται τις πρωτες 24 ωρες απο τον κροκο του αυγου. Οποτε μην ανυσηχεις οτι ειναι αταιστο και κινδυνευει. Εγω στην θεση σου θα χωριζα την θηλυκια και θα εβαζα το μικρο στην φωλια μαζι με τον αρσενικο.

Να σε ρωτησω και κατι; Πως ξερεις οτι θα το σκοτωναν και το προλαβες στο τσακ?
 
Εγω πιστευω πως ειναι χορτασμενο.Ζεστη θελει τωρα.
μα πως μπορεί να είναι χορτασμένο. Αφού ο λαιμός του είναι άδειος...
Το ποστ το ανοιξες χτες κατα τη 1 και ειπες οτι βγηκε πριν απο λιγες ωρες. Οταν ενα πουλακι βγαινει απο το αυγο τρεφεται τις πρωτες 24 ωρες απο τον κροκο του αυγου. Οποτε μην ανυσηχεις οτι ειναι αταιστο και κινδυνευει.
κ ας είναι άδειος ο λαιμός του;δεν το ήξερα αυτό για τον κρόκο, δηλαδεί μπορεί να ζείσει ατάιστο ολόκληρη την πρώτη μέρα της ζωής του χωρίς να πεθάνει;
Εγω στην θεση σου θα χωριζα την θηλυκια και θα εβαζα το μικρο στην φωλια μαζι με τον αρσενικο..
μα αυτός δεν τα ταίζει, δεν τους δείνει καν συμασία,έπεσα στην περίπτωση του ζευγαριού...
Να σε ρωτησω και κατι; Πως ξερεις οτι θα το σκοτωναν και το προλαβες στο τσακ;
έχουνε κάνει πάνω απο τρείς γέννες στο παρλεθόν κ κάθε φορά τα έβρησκα με τρυπημένη κοιλιά, βγαλμένα πόδια, κ μια φορά είδα τη θυληκιά να σκοτόνει ένα...☹
 
Ένα πουλάκι που γεννήθηκε πριν από μερικές ώρες και στις 2 το πρωί δεν βρίσκεται στη φωλιά κάτω από τη μητέρα του, δεν έχει και πολλές πιθανότητες να ζήσει. Ήταν λάθος η απομάκρυνσή του από τη φωλιά επειδή υπήρχε η υποψία ότι μπορεί να του επιτεθούν οι γονείς. Μακάρι να γνώριζα από Ζέμπρα για να μπορέσω να βοηθήσω αλλά μου φαίνεται πολύ δύσκολο να τα καταφέρει στην κατάσταση που έχει βρεθεί.
 
Να ξερεις παντως οτι αυτο που προσπαθεις να κανεις ειναι πολυ δυσκολο. Μετα τη μια βδομαδα με τη μανα τους μπορεις να τα τα'ι'σεις με το χερι. Δες το site της ΑΝΙΜΑ .
 
Ένα πουλάκι που γεννήθηκε πριν από μερικές ώρες και στις 2 το πρωί δεν βρίσκεται στη φωλιά κάτω από τη μητέρα του, δεν έχει και πολλές πιθανότητες να ζήσει. Ήταν λάθος η απομάκρυνσή του από τη φωλιά επειδή υπήρχε η υποψία ότι μπορεί να του επιτεθούν οι γονείς. Μακάρι να γνώριζα από Ζέμπρα για να μπορέσω να βοηθήσω αλλά μου φαίνεται πολύ δύσκολο να τα καταφέρει στην κατάσταση που έχει βρεθεί.
μα δεν ήταν υποψία,ήταν σήγουρο, αν κρίνω απο τις άλλες φορές, δεν ξέρω, λέτε να έχει οριμάσει τώρα κ να τα μεγαλώσει κανονικά; Είναι επεικύνδυνο να δοκιμάσω
 
Ειναι απιθανο να καταφερεις να το μεγαλωσεις.Βαλε το μεσα στην φωλια και δες αντιδρασεις.Αλλα αυγα υπαρχουν; Η θηλυκια κλωσσαει;
 
Ειναι απιθανο να καταφερεις να το μεγαλωσεις.Βαλε το μεσα στην φωλια και δες αντιδρασεις.Αλλα αυγα υπαρχουν; Η θηλυκια κλωσσαει;
ναι υπάρχουν κ τα κλωσσάει, αλλά είχε κάνει πριν δυο μήνες κ δεν είχαν βγει, πριν 2 περίπου βδομάδες έκανε άλλο ένα κ φαντάζομαι είναι αυτό που βγήκε,τα άλλα δεν νομίζω να βγούν...
 
Θα σου πρότεινα κιεγώ να το ξαναβάλεις στη φωλιά και να καθήσεις να παρακολουθήσεις αντιδράσεις...
Την πρώτη μέρα δεν πειράζει να μην φάει πολυ. Ο λαιμός θα αρχίσει να φουσκώνει τις επόμενες μέρες αμα τρώει.
 
θα δοκιμάσω να το ξαναβάλω στη φωλιά κ θα σας πω...
δηλαδεί τώρα που ο λαιμός του είναι τελείος άδειος δεν πειράζει;
το ελπίζω... Πάω για δοκιμή, σε 2 λεπτά θα σας πω!
 
δεν το έβαλα ακόμα γιατί είδα οτι έχει ραγίσει ένα αυγουλάκι κ σκέφτηκα μήπως βγεί να δω πως θα συμπεριφερθεί σε αυτό(μην ταλεπορώ το άλλο πέρα δόθε)...
 
Back
Top