Γενικά Βιογραφικό σημείωμα του "μωρού" (καρδερίνα)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης user20443
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ποτέ μου δεν μπόρεσα να καταλάβω πως ένας άνθρωπος βλέπει αυτήν την κόπρο του αυγεία που έχει για κλουβί και λέει "Όλα ΟΚ".. Τέτοια εγκληματική ηλιθιότητα με ξεπερνάει πραγματικά..
 
Ποτέ μου δεν μπόρεσα να καταλάβω πως ένας άνθρωπος βλέπει αυτήν την κόπρο του αυγεία που έχει για κλουβί και λέει "Όλα ΟΚ"..Τέτοια εγκληματική ηλιθιότητα με ξεπερνάει πραγματικά..
Σωστά Δημήτρη...
Πολλές φορές ''εντυπωσιάζομαι'' για το πως καταφέρνουν και επιβιώνουν πουλιά (έστω και μικρό ποσοστό) σε ανάλογες συνθήκες ή και χειρότερες! (θολά πρασινισμένα νερά, με ελάχιστο ή χωρίς νερό-φαγητό (έστω και για ώρες), εκτεθειμένα στον ήλιο-κρύο-αέρα κτλ κτλ
Όποιου του μέλει να πνιγεί...
 
@Pavlos Kiriakou

Σ ευχαριστώ πολύ Παύλο!
Χρησιμοποιούμε άμμο με άρωμα δεντρολίβανο, εδώ και πολύ καιρό. Για να πω την αλήθεια δεν ήξερα οτι υπάρχει και για πουλάκια, αλλά μόλις την είδα, πήρα.
Κυρίως σουπιοκόκαλο, καρδούλα μόνο αν δε βρω συσκευασμένο κόκαλο.
Έμαθα πολλά πράγματα από εδώ, κυρίως για τη διατροφή του. Οπότε κάθε συμβουλή δεκτή και εξετάζεται.
[automerge]1570651187[/automerge]
Εγώ θα σου έλεγα να συνεχίσεις να κάνεις ό,τι ακριβώς έκανες κι έχεις ένα υγιές πουλάκι 5 ετών. Δεν είναι πολλοί αυτοί που καταφέρνουν να έχουν για τόσο διάστημα καρδερίνα χωρίς προβλήματα.

Μάλλον εσύ πρέπει να δίνεις συμβουλές. 😊
Νομίζω είναι η τέταρτη καρδερίνα που έχω. Είχαμε ξεκινήσει με καναρινάκια στο σπίτι απ όσο θυμάμαι.
Τη μια δυστυχώς την είχαμε χάσει, ξεχάστηκε η πόρτα του κλουβιού ανοιχτή.
Οι δυο επόμενες, είχαν περάσει τα 8-9 έτη, παρόλο που από διατροφή υπήρχε ακόμα η νοοτροπία του "ότι τρώνε τα καναρίνια" και φυσικά λαχανικά και φρούτα, αλλά εκτός από κάτι κρυωματάκια, δεν είχαν παρουσιάσει ποτέ κάποιο πρόβλημα. Βέβαια ξέρει και ο μπαμπάς αρκετά, οπότε τακτικά περνούσαν από εξέταση.
[automerge]1570651270[/automerge]
Ποτέ μου δεν μπόρεσα να καταλάβω πως ένας άνθρωπος βλέπει αυτήν την κόπρο του αυγεία που έχει για κλουβί και λέει "Όλα ΟΚ".. Τέτοια εγκληματική ηλιθιότητα με ξεπερνάει πραγματικά..

Λες και θα τους πάρει ώρες να βάλουν λίγο νεράκι και να κάνουν κι ένα πλύσιμο. Πόσες φορές έχω συγκρατηθεί να μη βουτήξω κάτι τέτοια κλουβιά και να φύγω τρέχοντας... 😡😤🤬
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ανεβαίνει ποτέ στο ψηλότερο τμήμα του κλουβιού, εκτός από το βράδυ που μάλλον πηγαίνει στην κούνια για να κοιμηθεί;

Πηγαίνει κυριολεκτικά παντού! Είναι πολύ παιχνιδιάρης και του αρέσουν οι εξερευνήσεις.
 
Έλενα, σκέψου το ενδεχόμενο να κρεμάσεις το κλουβί με καρφί και ούπα στον τοίχο. Δεν θέλει πολύ να περάσει κάποιος απρόσεκτος δίπλα του και να γίνει το κακό.
 
Έλενα, σκέψου το ενδεχόμενο να κρεμάσεις το κλουβί με καρφί και ούπα στον τοίχο. Δεν θέλει πολύ να περάσει κάποιος απρόσεκτος δίπλα του και να γίνει το κακό.

Αχ.. Πες με όπως αλλιώς θέλεις εκτός από Έλενα... Πέτυχες το μόνο υποκοριστικό που σιχαίνομαι :)
Δε βολεύει στον τοίχο για πολλούς λόγους, πιο πιθανό είναι να πέσει από εκεί. Στο σπίτι είμαστε οι δυό μας έτσι κι αλλιώς, είναι και σε σημείο που δεν είναι πέρασμα, οπότε και κόσμος όταν έρχεται, δεν έχει λόγο να πάει κοντά του.

@CarduelisAthens, 4 είναι μόνο μωρέ και η κούνια. Είναι μεγαλούτσικο κλουβί και είναι πολύ άδειο με λιγότερα. Ανάμεσα στο πάνω και το κάτω το κενό χωράει 2μιση πουλάκια. Και την πατηθρα με το σουπιοκόκαλο, δε την έχω μόνιμη, βγαίνει κατά διαστήματα για λίγες μέρες (δεν ασχολείτε μ αυτό συνέχεια έτσι κι αλλίως). Και παιχνιδάκια που του βάζω κάπου κάπου, πάλι έχει αρκετό χώρο. Αν δε τον άφηνα να βγει από το κλουβί, τότε ναι πιθανότατα θα είχα λιγότερες για να έχει πιο πολύ άνεση να κινείτε.

Να κάνω και μια χαζή ερώτηση;
Έχω σκεφτεί να πάρω ένα δεύτερο. Μάλλον κορίτσι. Δε με νοιάζει αν θα ζευγαρώσουν, κάνουν πουλάκια, πιο πολύ για να έχει παρέα όταν λείπω (γενικά δε λείπω πολλές ώρες, τώρα δε δουλεύω κιόλας). Η απορία μου είναι η εξής. Τον έχω κάνει (εντελώς) μαμάκια. Ακόμα και όταν έρχεται κανείς στο σπίτι, αν περάσει ώρα χωρίς να του μιλήσω, θα προσπαθήσει να τραβήξει την πρόσοχή μου. Μόνο με τους γονείς μου είναι οκ, τους έχει συνηθίσει επειδή έχει μείνει και σπίτι τους κάποιες φορές που χρειάστηκε, του μιλάνε κι αυτό πολύ όταν τον βλέπουν. Υπάρχει περίπτωση να ζηλέψει το άλλο πουλάκι;
 
Τελευταία επεξεργασία:
user20443 είπε:
Αν δε τον άφηνα να βγει από το κλουβί, τότε ναι πιθανότατα θα είχα λιγότερες για να έχει πιο πολύ άνεση να κινείτε.
Η αλήθεια είναι ότι κι εμένα μου είχαν φανεί αρκετές οι πατήθρες, αλλά έπειτα θυμήθηκα αυτό που γράφεις πιο πάνω
Όμως γιατί δεν τρώει το κόκκαλο σουπιάς; Μήπως είναι παλιό; Του προσθέτεις ξύσμα από το κόκκαλο στην τροφή του;
 
Όμως γιατί δεν τρώει το κόκκαλο σουπιάς; Μήπως είναι παλιό; Του προσθέτεις ξύσμα από το κόκκαλο στην τροφή του;

Δεν είναι οτι δε το τρώει. Απλά το βαριέται άμα το βλέπει συνέχεια. Ξύσμα όχι δε του βάζω. Τακτικά το αλλάζω, ξύνω και την επιφάνεια του κάθε φορά που κάνουμε καθαριότητα, να το φρεσκάρω... Αν του το πάρω για 3-4 μέρες, μετά είναι μες την καλή χαρά που το ξαναβλέπει.

CarduelisAthens Θα το διαβάσω κι αυτό, ευχαριστώ!
[automerge]1571428732[/automerge]
user20443 είπε:
CarduelisAthens Θα το διαβάσω κι αυτό, ευχαριστώ!
[automerge]1571428795[/automerge]
Να βάλω δηλαδή 3 πατήθρες; Ίσως κάνω μια δοκιμή...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Γενικά σαν κλουβί χάνει λίγο ως προς την δομή. Τα ιθαγενή επειδή είναι σχετικά νευρικά πουλιά έχουν ανάγκη από ένα χώρο που τους δίνει περιθώρια εκτόνωσης της ενέργειας τους. Το καλύτερο θα ήταν μια ζευγαρωστρα όπου θα μπορούσε να πετάει από την μία άκρη στην άλλη όποτε αυτό θέλει. Επίσης, εάν θέλεις, μπορείς να του πάρεις και λίγο grit (τριμμένα όστρακα) που είναι σίγουρο ότι θα ασχοληθεί μαζί του και επομένως θα είσαι σίγουρη ότι προσλαμβάνει ασβέστιο. 🙂
 
Κακοήθειες...άκου νευρικά πουλιά τα ιθαγενή... Τς τς τς...
Έχει όστρακα, σε μια μικρούλα πράσινη θήκη, αριστερά.
Δε μπορώ να πάρω μεγαλύτερο κλουβί, και λόγο χώρου και δε θα μπορώ να τον μεταφέρω. Να τον έχω μόνιμα μέσα ή έξω πάλι δε γίνεται. Μέσα δε θα τον βλέπει ήλιος (έχουμε φως αλλά όχι ήλιο-ήλιο), έξω δε βολεύει από καμία άποψη και κυρίως λόγο αέρα, είναι πολύ ανοιχτό το μέρος εδώ, αν και μένω κέντρο Αθήνα.
Φαίνεται "κάπως" στη φωτογραφία επειδή έχει μεγαλύτερο ύψος από μήκος, είναι 40κάτι * 50κάτι. Τον παρακολουθώ πάντως και βλέπω πως κινείτε αρκετά άνετα προς κάθε κατεύθυνση, χρησιμοποιεί και φτερά όχι μόνο χοροπηδηχτά από κλαδάκι σε κλαδάκι 🙂 Η κούνια συνήθως τη μέρα είναι άκρη άκρη στο κλουβί, οπότε δεν εμποδίζει.
Θα πάρω να του βάλω και ξύλινη πατήθρα, να δοκιμάσω να αφήσω 3 να δω πως θα μας φανεί.
Αλλά γενικά κινείτε, βγαίνει τακτικά απ το κλουβι.

Θα κάνω μια περιοδεία στα pet shop που πήγα όταν έψαχνα να αγοράσω κλουβί και θα τους δείχνω τα μηνύματα σας, οτι δεν έχει πολύ χώρο... Οι περισσότεροι επέμεναν πως πρέπει να τον έχω σε μικρό κλουβί. Γιατί... Πουλάκι είναι, τι να τον κάνει περισσότερο χώρο; Και μου έδειχναν κάτι κλουβάκια μικροσκοπικά.

Στο προ-προηγούμενο μήνυμα μου που είχα κάνει μια χαζή ερώτηση, θα μου πείτε καμιά γνώμη; Ή παραείναι χαζή;
 
Αυτες ειναι οι αποψεις των "παλαιων" στο χωρο της καρδερίνας που δεν γνωριζουν τι σημαινει καρδερινα εκτροφης και βαζουν τα πουλια σε κλουβι σπιρτοκουτο με μια πατηθρα για να στεκονται αγαλματακια.
 
Αντώνη ποτέ δε θα καταλάβω το σκεπτικό τους... Τι ευχαρίστηση παίρνουν όταν τα βλέπουν τόσο περιορισμένα. Κι εμένα μη νομίζεις, μου ψιλοκακοφαίνεται που δε μπορώ να τον έχω σε κάτι πιο ευρύχωρο, αλλά και πάλι όσοι τον έχουν δει μου λένε πως βλέπουν ένα χαρούμενο πουλάκι.
 
user20443 είπε:
Να κάνω και μια χαζή ερώτηση;
Έχω σκεφτεί να πάρω ένα δεύτερο. Μάλλον κορίτσι. Δε με νοιάζει αν θα ζευγαρώσουν, κάνουν πουλάκια, πιο πολύ για να έχει παρέα όταν λείπω (γενικά δε λείπω πολλές ώρες, τώρα δε δουλεύω κιόλας). Η απορία μου είναι η εξής. Τον έχω κάνει (εντελώς) μαμάκια. Ακόμα και όταν έρχεται κανείς στο σπίτι, αν περάσει ώρα χωρίς να του μιλήσω, θα προσπαθήσει να τραβήξει την πρόσοχή μου. Μόνο με τους γονείς μου είναι οκ, τους έχει συνηθίσει επειδή έχει μείνει και σπίτι τους κάποιες φορές που χρειάστηκε, του μιλάνε κι αυτό πολύ όταν τον βλέπουν. Υπάρχει περίπτωση να ζηλέψει το άλλο πουλάκι;
Καθόλου χαζή η ερώτηση, αλλά φοβάμαι ότι απάντηση, τουλάχιστον ως προς τη ζήλεια δεν υπάρχει... Η ζήλεια είναι ένα ανθρώπινο συναίσθημα που συχνά αποδίδεται και σε ζώα, αλλά πιστεύω ότι δεν είναι το ίδιο, παρότι οι συμπεριφορές οδηγούν σε αυτήν την ερμηνεία. Απλά ένα ζωάκι, προσπαθεί με άμεσο συχνά τρόπο να τραβήξει την προσοχή, να δείξει την υπεροχή του, να πάρει (χωρίς πολλές ευγένειες) αυτό που θέλει, είτε πρόκειται για φαγητό, είτε για προσοχή.
Τι εννοείς όμως να πάρεις π.χ. ένα θηλυκό; Να το έχεις στο ίδιο κλουβί ή σε άλλο;
Θεωρώ ότι μάλλον καλό θα του κάνει, θα έχει τη συναίσθηση ότι είναι με παρέα του είδους του τουλάχιστον, θα είναι και λιγότερο μόνος όταν θα δουλεύεις ξανά ή όταν δεν θα είσαι εκεί. Απλά χρειάζεσαι, όπως καταλαβαίνεις, να θέσεις το νέο πουλάκι σε καραντίνα για ένα διάστημα περίπου 40 ημερών, και φυσικά να είναι εκτροφής.
 
Δεν έχω ψάξει να σου πω την αλήθεια αν νοιώθουν ζήλια τα ζώα... Πιθανότατα να έχεις δίκιο, αλλά οκ κατάλαβες τι εννοώ.
Σκέφτηκα για θηλυκό, για να έχει δυο κορίτσια να τον προσέχουν 😁
Αν πάρω τελικά, σίγουρα θα είναι το καθένα στο κλουβί του το πρώτο διάστημα. Τώρα αν θα συγκατοικίσουν αργότερα, αν θα έχει εξέλιξη η σχέση, ε θα το αποφασίσουν μόνα τους και θα καταλάβω λογικά με κάποιο τρόπο τι θέλουν. Δε με απασχολεί δηλαδή αν θα ζευγαρώσουν ή όχι. Απλά σκέφτομαι πως θα είναι καλό να έχει μια παρεούλα.
Για το θέμα καραντίνας επειδή δεν ξέρω πολλά, θα μου κάνετε ένα σεμινάριο όταν έρθει η ώρα, να οργανωθώ κλπ κλπ... Και εννοείται θα ζητήσω γνώμες κι από εσάς εδώ, από που να πάρω.
 
Back
Top