Ασθένειες Βιταμίνη για πτερόρροια, να του τη δώσω;

orfeas2007

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαρ 2009
Μηνύματα
29
Πόλη
Κόρινθος
Καλησπέρα φίλοι μου. Το καναρίνι μου έχει περάσει σε φάση πτερόρροιας και θέλοντας να το βοηθήσω λίγο είπα να του αλλάξω τη βιταμίνη και να του βάλω μία πιο ειδική. Μου έδωσαν της donald (ροζ με κάτι πούπουλα απ'έξω) αλλά είδα ότι γράφει πάνω για πτερόρροια εκτός εποχής. Να του τη δώσω ή υπάρχει περίπτωση να υπάρξει επιπλοκή με την πτερόρροια και να μην εξελιχθεί σωστά;
 
Δεν γνωρίζω το συγκεκριμένο σκεύασμα. Μια πολυ καλη βιταμίνη όμως για την συγκεκριμένη φάση είναι αυτη Muta-vit (Orlux) :)
 
για να λεει για πτερόρροια εκτός εποχής δεν θα κανει γιαυτην τη φαση γιατι μπορει να υπαρξουν προβληματα παρε καλυτερα το σκευασμα που σου προτεινε η τζωρτζινα.
 
αλλά είδα ότι γράφει πάνω για πτερόρροια εκτός εποχής.


Μηπως ειναι φαρμακο γαι καποια παθηση;
Γιατι τωρα ειναι εποχη της πτερορροιας κι αν δωσουμε κατι θα ειναι πολυβιταμινη!

Αλλη μια πολυ καλη βιταμινη ειναι αυτη Multi-vit for birds

:)
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
αν μπορεις γραψε την συσταση του για να εκφρασουμε αποψη γιατι δεν γνωριζουμε πιστευω οι περισσοτεροι το σκευασμα

δηλαδη τις βιταμινες, αμινοξεα και οτι αλλη ουσια λεει οτι περιεχει. Αν δεν γραφει τιποτα και δεν εχει οδηγιες ακομα και το καλυτερο να ηταν εγω δεν θα το εμπιστευομουνα αν δεν ηξερα τι δινω.

το "πτεροροια εκτος εποχης" με προβληματιζει...
 
Πιθανον η συγκεκριμενη βιταμινη εχει αυξημενες ποσοτητες βιταμινων και αμινοξεων γιαυτο και το εκτος εποχης. Γραψε σε παρακαλω τη συσταση της πολυβιταμινης.Αντιθετα σου προτινω:
1) mutavit orlux
2) nekton bio
3) tafarm σταγονες πτεροριας
4) taberlin muda
 
Συστατικά: Διπυρίτη, Μοσχοκάρφι, Βιταμίνες, Γαλακτούχο ζάχαρι, Παπαρούνα, Μουρουνόλαδο, Νιζερ, Σίδηρο, Μίγμα σπόρων. Αυτά αναφέρει. Στη συσκευασία μπροστά γράφει song food for moulting, Δυναμοτικό για κελάιδημα και πτερόροια.
 
διπυριτης... Κοινως γαλετα... Κοινως κακης ποιοτητας επανεπεξεργασμενα δημητριακα😛

μοσχοκαρφι. Γαρυφαλλο (για μπακλαβα)

βιταμινες (απροσδιοριστες), ελπιζω οχι τις πασιγνωστες κιτρινοκοκκινες😛

γαλακτουχο ζαχαρη... Οτι περισεψε απο κατι γλυκα που εφτιαχνε η ταδε βιοτεχνια

παπαρουνα, αμφιλεγομενος σπορος, φημιζεται για τα λιπαρα της οχι για τα αμινοξεα της

μουρουνολαδο... Καλο

νιζερ .. Εχει και το μιγμα που ταιζουμε

σιδηρο... Μεσω ποιας ουσιας τον προσθετει;αν δεν ειναι οργανικος και με την υπολοιπη τροφη "οξινη" δεν απορροφαται, βγαινει στην κουτσουλια

μιγμα σπορων... Ποιο ειναι αυτοι; Το κανονικο μιγμα, οι καποιοι ιδιατεροι; Ποιοι;





με λιγα λογια. Δεν.


αν ψαχνεις για πολυβιταμινουχα συμπληρωματα πιο πανω ο θοδωρης με καλυψε

αν ψαχνεις διατροφη καταλληλη για την πτερορροια ισως σε βοηθησει αυτο
https://community.petbirds.gr/threads/Η-διατροφή-στην-περίοδο-της-πτερόρροιας.14731/
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Συστατικά: Διπυρίτη, Μοσχοκάρφι, Βιταμίνες, Γαλακτούχο ζάχαρι, Παπαρούνα, Μουρουνόλαδο, Νιζερ, Σίδηρο, Μίγμα σπόρων. Αυτά αναφέρει. Στη συσκευασία μπροστά γράφει song food for moulting, Δυναμοτικό για κελάιδημα και πτερόροια.
Aυτο δεν ειναι βιταμινη μαλλον καποια σκονη που προσθετεις στο φαγητο των πουλιων.Αν ειναι αυτο που φανταζομαι μη περιμενεις να δεις καμια διαφορα τεραστια στο καναρινι απλα ειναι ενα απο τα σκευασματα που βγαζουν εταιριες σαν Th donalt και τη vitacraft για να εμπλουτισουν τα ραφια των πετ
 
Τελικά αγόρασα μία αυγοτροφή Cede που παλαιότερα είχα μείνει ευχαριστημένος..Απλή είναι αλλά κάτι επιπλέον θα του προσφέρει.. Ετσι και αλλιώς δεν έβρισκα την multavit της orlux.
 
Ξεκαθαρισε στο μυαλο σου οτι αλλο πραγμα ειναι οι βιταμινες και αλλο οι αυγοτροφες. Πολλοι καλα εκανες και αγορασες μια επωνυμη συσκευασμενη αυγοτροφη οπως η cede αλλα το mutavit δεν ειναι αυγοτροφη ειναι πολυβιταμινη ιδανικη για τον καιρο της πτεροριας
 
Τελικά αγόρασα μία αυγοτροφή Cede που παλαιότερα είχα μείνει ευχαριστημένος..Απλή είναι αλλά κάτι επιπλέον θα του προσφέρει.. Ετσι και αλλιώς δεν έβρισκα την multavit της orlux.

Μου δίνεις την εντύπωση οτι έχεις κάποιο μπέρδεμα με τα σκευάσματα
που τα λένε "βιταμίνες". Οι πολυβιταμίνες όπως το mutavit της orlux ή το multivit της bogena
είναι συμπληρώματα που διαλύονται στο νερό και συμπληρώνουν την διατροφή σε περιπτώσεις
που αυτό είναι απαραίτητο. Οι αυγοτροφές δεν είναι συμπληρώματα. Είναι η βασική
πηγή πρωτεινών για τα πουλάκια που ζούν στα κλουβιά και είναι απαραίτητη κάποιες περιόδους της ζωής τους.
Πολλές φορές βέβαια το βραστό αυγό τις αντικαθιστά άριστα.
Υ. Γ Συγγνώμη Θοδωρή δεν είδα το τελευταίο σου μήνυμα.
 
Η αλήθεια είναι ότι έχω κάποιο μπέρδεμα και αυτό συμβαίνει γιατί τα pet shop στην περιοχή μου δεν σου προσφέρουν απόλυτα εξειδικευμένα προϊόντα.. Έτσι σου δίνουν ότι βρουν..σήμερα μου έδιναν διάλυμα για πτερόρροια εκτός εποχής.. Αυτά που μου είχε συστήσει ο Θοδωρής δεν τα βρήκα.. Έτσι είπα να πάρω κάτι απλό... Έχω και aidonine της tafarm που στην ουσία έχει ένα σορό βιταμίνες αλλά θεώρησα πως δεν πρέπει να το δώσω αφού δεν είναι εξειδικευμένο για την εποχή της πτερόρροιας.
 
αφου εκει εχει προιντα της ταφαρμ και να θες ντε και καλα να του δωσεις συμπληρωμα για την πτερρορια τοτε το σχετικο προιον ειναι το pterophene
Pterophene solution της tafarm

γνωμη μου ειναι οτι μια καλη διατροφη με αυγο, προσθηκη του σπορου περιλλα( perilla seed)
http://www.robharvey.com/animage/white-perilla.jpg αν τον βρεις εκει κατα 5-10 % στο μιγμα σπορων (10% αν προσθεσεις αντιστοιχη ποσοτητα κεχρι)


καθως και αν εχει μερακι, παρεχοντας τους φυτρωμενους σπορους

Πώς φτιάχνουμε βλαστωμένους σπόρους για τα πουλιά μας

απο σπορο κινοα που θα βρεις σε μαγαζι με βιολογικα ειδη
(αν το κανεις ανακατεψε τους με την αυγοτροφη)

δεν θα εχεις κανενα προβλημα αλλα μια ηρεμη διαβαση αυτης της φασης (πτερορροιας) στη ζωη των πουλιων 😉
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top