Γενικά Βοήθεια για αγορά παπαγάλου, τι μου προτείνετε;

Με υπομονη και ψαξιμο, υπαρχουν ζακουδακια πανω απο ενοs χρονων ηρεμα και χαδιαρικα. Kαι μεγαλυτερηs ηλικιαs. Υπαρχουν και αυτα που δαγκωνουν τα σιδερα να σε φανε😱! Οχι οτι φταινε τα καημενα ☹...
 
Αν το πουλί προέρχεται απο κάποιον εκτροφέα, και με συνεννόηση μαζί του, μπορείς να το πάρεις στην ηλικία που θα χρειάζεται ελάχιστο τάισμα, και θα έχει αρχίσει ο απογαλακτισμός του, οπότε διαφεύγεις τον κίνδυνο θνησιμότητας σε μεγάλο βαθμό. Δεν είναι τόσο τραγικό το μεγάλωμα ενός μικρού, αν γίνεται σωστά και υπάρχει ο κατάλληλος χρόνος, φυσικά όταν υπάρχει κάποια σχετική εμπειρία. Σε αντίθετη περίπτωση μπορείς να πάρεις κάποιο μεγαλύτερο σε ηλικία πουλί. Υπάρχουν αρκετές αγγελίες, όπως προαναφέρθηκε, για πουλιά που πωλούνται για διαφόρους λόγους. Αν το ψάξιμο είναι εντατικό και σωστό και όχι βιαστικό τότε θα βρείς αυτό που θέλεις.
 
Εχει αναφερθει ξανα, αλλα τοτε ειχε κ φωτογραφιες απο τα κλουβια του που ηταν αστα να πανε, τωρα απο οτι ειδα τις εβγαλε κ εβαλε παπαγαλους στη φυση! https://community.petbirds.gr/threads/Εκτροφείο-παπαγάλων-sakisbirds-το-ξέρετε.10280/

μπορεις να πας κ να το δεις απο κοντα;
ταπεινη μου γνωμη παρε απο καπου οπου μπορεις να πας ο ιδιος κ να δεις τις συνθηκες διαβιωσης κτλ, να γνωρισεις τον εκτροφεα να του μιλησεις κτλ
 
Υπαρχει καποιος εκτροφεας που αποδεδειγμενα τα πουλια που εχει γεννουν Ελλαδα και μπορω να τα δω;Ξερετε καποιον;
 
Παντως αυτο το Σακης-Σακης υποπτο μου φαινεται με τις ψευτικες φωτο... Μου θυμιζει τα αθλια εκτροφεια των puppy mills...
 
Τελικα θα κοιταξω να ειναι μεγαλυτερο σε ηλικια. Πιστευετε καπου 6-10 μηνων ειναι καλα;
Δε θελω να ειναι πολυ μεγαλο γιατι αν του χουν φερθει αστω και 1-2 ατομα ασχημα δυσκολα θα μπορεσει να κοινωνικοποιηθει εντελως το πουλακι.
 
Αν ψάχνεις ζακό αποκλειστικά κατά τη γνώμη μου, τα καλύτερα τα έχει κάποιος σπεσιαλίστας στα ζακό στο Μοσχάτο,Γιώργος λέγεται. Υπάρχουν κ 2 επαγγελματίς εκτροφείς πολύ καλοί tropicalbirdfarm.gr και parrotdisevalley.gr . Γιατί να πάρεις απο Βέλγιο δεν καταλαβαίνω; Επίσης αν δεν έχεις καθόλου εμπειρία με το ταισμα στο χέρι ΜΗΝ το επιχειρείς με τίποτα.
 
Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες Σοφια. Γι αυτον το Γιωργο εχεις κανα τηλεφωνο η διευθυνση;
 
Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες Σοφια. Γι αυτον το Γιωργο εχεις κανα τηλεφωνο η διευθυνση;
Bεβαίως έχω, και όχι μόνο. Έχω κι από άλλους που κάνουν πολύ καλή δουλειά στο σπίτι με λίγα είδη πχ doubleyellow headed amazons, Mollucans κτλ. αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου δώσω πληροφορίες με προσωπικό μήνυμα.
 
φιλαρακι παρε απο τον Αργυρου Κυριακο απο Ροδο, εγγυημενα πουλια και αυτη την στιγμη εχει μικρα Ζακο 2-3μηνων και τα δινει 1300ευρω!
 
αν μπορεις να δεις τα πουλια ακομα καλυτερα... Ισως ετσι σε διαλεξει αυτο αντι να το διαλεξεις εσυ 😉...
 
φιλαρακι παρε απο τον Αργυρου Κυριακο απο Ροδο, εγγυημενα πουλια και αυτη την στιγμη εχει μικρα Ζακο 2-3μηνων και τα δινει 1300ευρω!
Και πως τα στελνει φιλε μου; Αν χτυπα ξυλο συμβει κατι σου στελνει αλλο;Εχεις αγορασει απο αυτον;
 
Με το καράβι τα στέλνει. Τα βάζει σ' ένα απ' αυτά που μεταφέρουν τα σκυλάκια τα δίνει στο λοστρόμο, τα βάζει στο γραφείο του κι όταν φτάνει το καράβι Πειραιά πας και το παίρνεις απ' το λοστρόμο.
 
Καλά πόσα ζευγάρια ζακό έχει ο κ. Κυριακού που γεννάνε ολο τον χρόνο τόσα μωρά που καλύπτει τις ανάγκες ολης της Ελλάδας; 😕

χμ... Κάποιο λάκο έχει η φάβα... Και μιας και έπιασα τις παροιμίες: Οπου ακούς πολλά κεράσια, κράτα και μικρό καλάθι!
 
Καλά πόσα ζευγάρια ζακό έχει ο κ. Κυριακού που γεννάνε ολο τον χρόνο τόσα μωρά που καλύπτει τις ανάγκες ολης της Ελλάδας; 😕

χμ... Κάποιο λάκο έχει η φάβα... Και μιας και έπιασα τις παροιμίες: Οπου ακούς πολλά κεράσια, κράτα και μικρό καλάθι!
ααα δεν χέρω... Πολλά πάαααρα πολλά...
 
Όντως έχει. Προφανώς επειδή τα pet προωθούν πάρα πολύ τα ζακό, θα του ζητάνε και πολλά. Άλλωστε κι εκείνος pet έχει. Γενικώς μαζική παραγωγή παίζει!
 
Το λες με βεβαιότητα Σωτήρη. :) Εχεις παέι ο ίδιος προσωπικά στο εκτροφείο και τα έχεις δει; Δεν έχω προσωπικά τίποτα υπέρ ή κατά κανενος εκτροφέα, αλλά πραγματικά γνωρίζοντας ποσο δύσκολα πολλαπλασιάζονται αυτους του ειδους τα πουλιά στη αιχμαλωσία και με τι αργους ρυθμούς, είμαι λίγο δυσπιστη και διατηρω πολλές επιφυλάξεις για όλα αυτα που διαβαζω.:) Τι έχει; Πουλιά τουρμπο που γεννοβολάνε αράδα;
 
Back
Top