Γενικά Βοήθεια για διαχωρισμό φύλου Budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης toykaki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

toykaki

PB New Member
Εγγραφή
12 Μαρ 2014
Μηνύματα
268
Πόλη
Αττική
μια βοήθεια αν ειναι οντως ζευγαρι;

DSCN2164_zpsa8e96b72.jpg
 
Είναι μικρά και οι φωτογραφίες όχι καθαρές. Το θαλασσί έχει άσπρο στεφάνι γύρω από τα ρουθούνια και πρέπει να είναι θηλυκό ανώριμο σεξουαλικά. Εν τω μεταξύ είναι κάπως μακρύ το ράμφος του; Δεν μπορώ να το διακρίνω καλά.
Το μωβ είναι μάλλον αγόρι χωρίς σιγουριά. Τι σου έχουν πει ή τι νομίζεις; Πόσον καιρό τα έχεις;
Όμορφα είναι πάντως να σου ζήσουν
 
σε ευχαριστω πολυ, εμεις νομιζαμε το αντιθετο,το ασπρο αρσενικο το μωβ θυληκο, πως μπορω να καταλαβω αν ειναι μεγαλο η μικρο το ραφμος; Πρεπει να το κοβω κιολας δηλαδη;στο πετ σοπ που πηγαμε εχθες τα πρα, μου ειπε μπλε αρσενικο μωβ θυληκο κατα 90%.. Δεν μαλωνουν μεχρι στιγμης και μου κανει εντυπωσει οτι φιλιουνται και οτι το μπλε ταισε το μωβ μια φορα σημερα... Επισεις οταν εβαλα απο το ντερνετ ετσι για πλακα φωνες απο Budgie το μπλε τρελλαθηκε πηδουσε απο εδς και απο εκει και σκαρφαλωνε στο κλουβι.. Επισεις οντως εχει ασπρο γυρο απο τα ρουθουνια του,το αλλο δεν εχει κατι
 
είναι μικρά πόσο καιρό τα έχεις; Συγκριτικά προς το παρόν δες μεταξύ τους το ράμφος για να καταλάβεις.
Αν σε έχουν δαγκώσει κάποτε, τα θηλυκά δαγκώνουν πιο δυνατά από τα αρσενικά.
 
oχι σημερα εβαλα το χερι μου μεσα και δεν με δαγκωσαν ανεβηκε το ενα για 10 δευτερολεπτα και μετα εφυγε τα εχω μια μερα, δεν ξερω ηλικια... Πια διαφορα δηλαδη με το ραμφος;τι πρεπει να κανω δηλαδη;
 
Ίσως κάνω λάθος γιατί δεν φαίνεται καλά. Σε κάποια φωτογραφία μου φάνηκε ότι το ένα πουλάκι έχει κάπως πιο μακρύ ράμφος. Μην αγχώνεσαι ίσως δεν φαίνεται καλά. Ξαναβγάλε αν μπορείς φωτογραφία ανφάς και καθαρή εστιάζοντας στα ράμφη να σιγουρευτούμε για όλα. Να μην έχει σκιές και φαίνονται σκουρόχρωμα.Αφού είναι τόσο "φρέσκοι" επισκέπτες στο σπιτικό σας, διάβασα όσα περισσότερα άρθρα περί διατροφής μπορείς Αρθρα για τη Διατροφή των Πουλιών και ποτέ χύμα τροφές.
Εντυπωσιακό που έρχεται κιόλας στο χέρι σου. Απίθανα πουλάκια τα Budgies !
 
ok σε ευχαριστω, καποια στιγμη θα ξαναβγαλω, αφου δεν μπορουμε να διακρινουμε ακομα το τι φυλο ειναι...;
 
δεν είναι φωτεινή και καθαρή η φωτογραφία έχει χρωματικές κουκκίδες. Έχει κάποιο υποψία καφέ στον χαλινό;
 
Καφε οχι :/

να κανω μια ακομα ερωτηση,το μωβ ας το πω πρεπει να ειναι νυχτεριδα, το λεω αυτο γιατι κοιμαται αναποδα, δηλαδη κρεμασμενο απο επανω και κρατιεται απο τα ποδια του... :/
 
χα χα σοβαρά; δεν μου έχει τύχει. έχω δει κάποια να κοιμούνται κρεμασμένα από τα κάγκελα αλλά όχι ανάποδα
 
ετσι και εμενα κρεμιεται αλλα στον οροφο του κλουβιου ας το πω, οχι στα πλαγια :)
 
Ανεβαζω καποιες πιο καθαρες ελπιζω φωτο. Για τον διαχωρισμο φυλου και καποιες προφιλ για το αν χρειαζεται "ακονισμα" το ραμφος.

DSC00807_zpsa2322aeb.jpg
 
όχι δεν βοηθάνε, κάθε φωτογραφία παραπέμπει σε διαφορετικά συμπεράσματα από την άλλη. Σε κάποια το μωβάκι φαίνεται κάπου να καφετίζει το ράμφος του σε άλλες όχι. Δεν γίνεται να βγάλεις φωτεινές φωτογραφίες και όχι κουνημένες; Να είναι εμφανή τα χρώματα; Μην βγάζεις και τα κάγκελα στην φωτό, ακούμπα το μάτι της μηχανής ανάμεσα στα κάγκελα και πιο κοντά στα πουλιά ή κοντά σε παράθυρο ή με φλας
 
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/v/t34.0-12/10002760_546998795415617_1496206260_n.jpg Aυτα ειναι πλυμενα και βρασμενα και στεγνωμενα... Ειδα ομως οτι εχει ακομα μελανι... Πειραζει;
 
δηλαδη το μπλε ας το πω λετε οτι ειναι σιγουρα αρσενικο;
 
Σταύρο δεν βοηθάνε οι φωτογραφίες σου. Η κάθε φωτογραφία αναιρεί την προηγούμενη, προσπάθησε ένα καθαρό φωτεινό αποτέλεσμα.
 
Οι γραμμες στο κεφαλι και τα σκουρα μαυρα ματια δειχνουν νεαρα πουλακια, θεωρω λιγο δυσκολο να εχουν ραμφος το οποιο να χρειαζεται δικη σου παρεμβαση, γνωμη μου ειναι να μην το πειραξεις, δωστους πετρα ασβεστιου και σουπιοκοκαλο και σκληρα παιχνιδακια οπως ξυλινα και δεν θα χρειαστει ποτε να ασχοληθεις παραπανω με τα ραμφη τους. :)
 
Κατι ακομα εχω παρατηρησει αρκετες φορες μαλωνουν για την κουνια... Να βαλω και μια δευτερη;τωρα που και που ανεβαινουν και τα δυο σε αυτη ειτε απο πανω απο την κουνια το αλλο ειτε οτι να'ναι... Τι να κάνω;
 
Back
Top