Γενικά Βοήθεια για διαχωρισμό φύλου Budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης toykaki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αν έχει χώρο το κλουβί πάρε άλλη μία ή μία πιο μεγάλη να κάθονται μαζί
 
την δευτερα θα φυγω και δεν θα ειναι κανεις σπιτι.. Και θα γυρισω κυριακη,τι να κανω να τα παρω μαζι μου; Μερα παρα μερα θα ερχετε ανθρωπος να ταιζει τα ψαρια που εχω, οποτε μπορει να φροντιζει τα παπαγαλακια αλλα οχι να τα κανει παρεα..,τι ειναι καλο να κάνω; Τα εχω μιαμιση εβδομαδα. Για να μην χαλασει η ρεγουλα τους κυριος...
 
Οι ταίστρες σου είναι εξωτερικές; Άφησέ τα αφού υπάρχει άνθρωπος. Και δείξε του να βάζει μόνο σπόρια και νερό.
 
σκεφτομαι επειδη δν θα υπαρχει ανθρωπος να τους κανει παρεα μηπως νοιωσουν μοναξια κ ξεσυνηθισουν. Γιατι τωρα τρωνε απο τα χερια μας μηπως το ξεχασουν; Οπως επισης να βαλω μπανιερα ή ακομα;
 
όχι ακόμα μπανιέρα αφού δεν ξέρεις τις συνήθειές τους. Μόλις ζεστάνει σίγουρα ο καιρός. Πιστεύω σε καμιά δεκαριά μέρες. Κοίτα αν σου είναι πανεύκολο να τα πάρεις, πάρε τα. Όμως στην μεταφορά πρέπει να είναι κατά τα 3,5/4 σκεπασμένο το κλουβί και φυσικά στον χώρο που είστε κι εσείς όχι με αποσκευές κτλ. Επίσης μανταλωμένες οι πόρτες και κάθε διέξοδος πιθανής διαφυγής. Το ίδιο ισχύει και αν τα αφήσεις σπίτι μην βγουν και μετά δεν ξέρουν να μπουν και πεθάνουν από ασιτία. Γι αυτό σε ρώτησα τι ταίστρες έχεις.
 
ναι από μέσα τρώνε αλλά είναι από αυτές που τις αλλάζεις από έξω; Που προεξέχουν;
τέλος πάντων, εγώ όταν είναι να λείψω κανα δυο μέρες, αφήνω και ένα μπωλάκι με τροφή και ένα με νερό στο δωμάτιο που τα έχω, μήπως βγει κάποιο με κάποιο τρόπο από το κλουβί και μου μείνει νηστικό
 
Τεσπα και εγω θα τα αφησω εδω και θα ερχονται να τα βλεπουν να τα μιλανε και να αλλαζουν τροφη κλπ... Ευχαριστω
 
κάνε αυτό που σου είπα, άσε λίγη τροφή και νερό σ' ένα τραπέζι στο δωμάτιο. Καλά να περάσεις!
 
να επανερθω στο θεμα θα παρω μια ζευγαρωστρα, πειτε μου λιγο σας παρακαλω τι γεννηστρα να παρω. Ακομα πως θα καταλαβω οτι ειναι ετοιμα για ζευγαρωμα;τωρα τα εχω στο ιδιο κλουβι οπως τα ειχα παρει...
 
δεν καταλαβαινω γιατι να παρεις ζευγαρωστρα τα πουλακια δεν ειναι μαζι στο ιδιο κλουβι. Αρα μια φωλιτσα χριαζονται ξυλινη κρεμαστη αν και αν και το θεωρω πρωορω ακομα τα πουλακια ειναι μικρα.
 
Όπως σου είπε ο Μάρκος. Τους παπαγάλους δεν τους μεταφέρουμε σε ζευγαρώστρα για την αναπαραγωγή. Αν το κλουβί είναι μικρό άλλαξέ το με κάποιο μεγαλύτερο. Όπου είναι το σπίτι τους, εκεί θα ζευγαρώσουν με την προσθήκη της εξωτερικής ξύλινης φωλιάς. Είναι μικρά όμως ακόμα για να προσδοκάς κάτι τέτοιο αυτήν την σαιζόν.
 
syggnwmh gia ta greeklish apla grafw apo ena tablet kai den exei ellhnika...lew na parw zeygarwstra giati einai kai pio megalh 61-42-41 kai angennhsoun tha exw meros na ta valw,twra se ayto to klouvi pou exw den exw 2h porta na valw zeugarwstra ean thelw.kai epidei eimai Αθήνα kai thn vrhka eukairia lew na glutwsw kai ta metaforika..sigoura pistevw einai nwris gia zevgarwma
 
παρε τη ζευγαρωστρα οπως λες και βαλε τα πουλακια σου μεσα να εχουν μεγαλητερο χωρο ομως οταν τα πας για αναπαραγωγη του χρονου πια και αποκτησεις μικρα κρατησε το τορινο κλουβι για να τα βαλεις μεσα μην προσχεδιαζεις να βαλεις το χωρισμα της ζευγαρωστρας για να τα εχεις στο ιδιο κλουβι ειναι μικρος ο χωρος για παπαγαλακια.
 
ναι εντάξει, καλά το σκέφτηκες να την πάρεις τότε με το καλό!
 
ναι με αυτην την λογικη θα το παρω και εγωκαι θα κρατησω και το αλλο το κλουβι. Για τον λογο που αναφερατ...
 
τα θυληκά συνήθως έχουν πιό μεγάλο κεφάλι. Θα σου επιστήσω τήν προσοχή σε κάτι άλλο. το προστατευτικό πλαστικό που έχεις γύρο από το κλουβί συνήθως οι παπαγάλοι αλλά και τα καναρίνια το μαδάνε και βγάζουν κλωστές. αυτές η τις τρώνε και πνίγονται η ηκλωστές γίνοντε αιτία ατυχημάτων δηλ. σκαλώνουν στα πόδια τους και κρεμιούντε ανάποδα η ακινητοποιούντε. επίσης τρώνε το νάυλον!
 
Μοιπως τωρα μπορουμε να ξεχωρισουμε;

DSCN2183_zps7f329b73.jpg
 
Δεν μου είναι ξεκάθαρο Σταύρο, το δεξί θα έλεγα θηλυκό. Το αριστερό μπορεί αρσενικό αλλά μπορεί και θηλυκό. Είναι μωβ ακόμα ο χαλινός. Την άλλη φορά τι σου είχα πει;
 
Back
Top